Tieto appky a tech hračky vám pomôžu zdravšie jesť a viac cvičiť

V zdravom tele síce žije zdravý duch, no aj ten potrebuje niekedy nakopnúť. Dáme vám pár tipov, vďaka ktorým si udržíte odhodlanie počas celého roka.

Úlohou technológií a technologických vychytávok je, aby nám zjednodušovali a spríjemňovali život. Ako pomôže aplikácia, inteligentné hodinky, mixér alebo robotický vysávač udržiavať motiváciu v snahe zdravšie žiť?

Hollywoodske efekty a šikovné triky. 5 tipov, ako kreatívne využiť foťák vášho smartfónu

Ešte si spomínate na svoje novoročné predsavzatia? Motivácia sa každým ďalším dňom hľadá náročnejšie a najťažšie je znova začať, ak na chvíľu poľavíme. Vybrali sme preto niekoľko smart vychytávok, ktoré vám pomôžu nakopnúť motiváciu a udržať si ju dlhšie ako mesiac.

Doprajte si optimizmus

Pohyb prospieva fyzicky aj psychicky. Ostatne videli ste už zle naladeného fitnes trénera? Začať sa hýbať nutne neznamená, že si musíte kúpiť permanentku do fitka a trápiť sa niekde, kde vás cvičenie nebaví. Ak to zoberiete do vlastných rúk, motivácia porastie o niečo viac, keďže za akýmkoľvek výsledkom bude len vaša práca. Aby ste však neboli úplne stratení, pomôžte si appkou alebo fitnes náramkom.

Huawei Watch GT 3 46mm

Aplikácia BetterMe vám pomôže hneď v niekoľkých oblastiach zdravého životného štýlu. Pri prvom spustení vyplníte pomerne krátky a celkom podrobný dotazník o tom, v akej forme aktuálne ste, čo chcete dosiahnuť a aké máte denné a stravovacie návyky. Po zodpovedaní všetkých otázok BetterMe ponúkne okrem cvičebného plánu, podľa ktorého môžete cvičiť aj doma bez pomôcok, jedálny lístok, počítadlo krokov, pripomienkovač pitného režimu a denník stravovania, do ktorého si môžete zaznamenať všetko, čo ste počas dňa zjedli.

Týždeň som používal smart hodinky. Pomohli mi žiť aktívnejšie?

Ak hľadáte niečo, čo by vám pomohlo tráviť viac času vonku, vyskúšajte napríklad hodinky Huawei Watch GT3. Ponúkajú prepracované bežecké tréningy aj s trénerom a každú chvíľu vám pripomenú, že sa treba hýbať a zostať motivovaní. Okrem toho perfektne vyzerajú a hodia sa nielen k športovému outfitu.

Zbavte sa kíl navyše a zlepšite si celkové zdravie

Pohyb je veľmi dobrý spôsob, ako dosiahnuť lepšie ja, no existuje mnoho objektívnych príčin, prečo môže byť pravidelný pohyb nad vaše sily. V takom prípade skúste aspoň upraviť svoj jedálny lístok. Existuje veľké množstvo aplikácií, ktoré vám ponúknu presný stravovací plán po zadaní základných údajov. Ak sa však ocitnete niekde, kde nemajú nič z toho, čo vám aplikácia naplánovala, môžete mať problém.

Foto: Pexels/Buenosia Carol

Ísť v stravovaní viac do hĺbky a stať sa pánom svojho jedálneho lístka zvládnete vďaka aplikácii Kalorické tabuľky, ktorá je v slovenčine a pracuje s potravinami bežne dostupnými na Slovensku. Pomôže vám sledovať, čo ste za deň zjedli a aký je váš kalorický a nutričný príjem. Ponúka aj zdravé recepty, vie profesionálne analyzovať vaše stravovanie a vypracovať vám jedálny lístok.

Kalorické tabuľky sú dostupné ako aplikácia vo webovom prehliadači, ale aj na smartfónoch, tabletoch, či niektorých smart hodinkách. Zostaviť si stravovací plán a všetko dôsledne sledovať je preto skutočne jednoduché. Motiváciou navyše môže byť, že podporíte lokálne riešenie.

Smoothie je rýchle a zdravé

Chuť na zdravšiu stravu môžeme stratiť z mnohých dôvodov. Pravda je, že vopred naplánovaný jedálny lístok môže byť časovo náročný. A, bohužiaľ, svet sa nezastaví len preto, že máme ušľachtilý cieľ. V takých prípadoch nám stravovanie môžu zachrániť rýchle a zdravé smoothie.

Na tieto 4 smoothie potrebujete len 4 ingrediencie a 30 sekúnd. Ukážte mi recepty

Rozmixované nápoje treba vypiť hneď, lebo keď si smoothie ráno pripravíte, poobede už nie je také hodnotné, ako by malo byť. Riešením môže byť prenosný mixér FitStream E1. Prenosný mixér nabijete cez USB a vďaka vysokému výkonu budete mať smoothie pripravené za 30 sekúnd.

Stačí, ak do nádobky ráno vložíte všetky ingrediencie, a keď príde čas na výdatný obed alebo olovrant, dolejete vodu a všetko čerstvo rozmixujete. Mixér má hmotnosť 450 gramov, čo je len o kúsok viac ako hmotnosť dvoch smartfónov, teda v kabelke či ruksaku ho takmer nepocítite.

Osvojte si prospešné návyky

Lepšie ja môžete dosiahnuť nielen pohybom a kvalitnejšiu stravou, ale aj osvojením prospešných návykov, ktoré zvýšia kvalitu vášho dňa. Takto premýšľali aj autori aplikácie Daily Planner, ktorá sa okrem tradičného kalendára riadi aj metódou „mať veci hotové“, pomáha organizovať čas a budovať prospešné návyky.

V prvom rade je to však užitočný denný plánovač, ktorý obsahuje aj pripomienkovač. Ak si ráno vyčleníte pár minút na to, aby ste si deň dopodrobna naplánovali, vďaka pripomienkam si môžete byť istí, že to nebude márna práca a všetko aj splníte.

Foto: Unsplash/Katerina Jerabkova

Návyky, ktoré si chcete osvojiť, si môžete zadať, ale aj vybrať z ponúkaných možností. Aplikácia vám automaticky bude pripomínať činnosť, ktorú chcete robiť. Či už je to čítanie kníh, cvičenie, trávenie času s rodinou, toto všetko vám Daily Planner pomôže dosiahnuť. Motiváciou pre vás bude možnosť sledovať záznamy vašich činností, ktoré vám jasne povedia,  pri čom a koľko času trávite. Aplikácia navrhne aj možné zmeny k lepšiemu.

 Nebráňte sa pomoci v domácnosti a venujte sa sebe

Pravda je, že chuť na zmenu vám môžu vziať aj bežné povinnosti, ako napríklad starostlivosť o domácnosť. Ak chcete viac čítať, pri umývaní okien a podlahy môžete siahnuť po audioknihách. Vysávanie a umývanie podlahy vám bráni ísť na jogu, behať alebo ísť na prechádzku.

Riešením môže byť robotický vysávač. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro je už druhou generáciou, ktorá sa pýši sacím výkonom až 2 100 Pa, má veľmi sofistikovaný laserový navádzací systém, na jedno nabitie vydrží 110 minút upratovania a dokáže aj umývať. Pri umývaní využíva inteligentné vstrekovanie vody, aby uchránil povrch podlahy.

Robotický vysávač má prívlastok inteligentný vďaka možnosti ovládať ho hlasom alebo pomocou aplikácie. Dokonca viete vysávanie aj umývanie naplánovať, vybrať len určité časti bytu či domu, ktoré má Mi Robot Vacuum Mop Pro upratať, a najmä ho viete ovládať a kontrolovať na diaľku. Vysávanie teda spustíte aj z práce alebo počas cesty na tréning.

Viac o tomto Xiaomi vysavači si môžete prečítať v našom článku, ktorý je síce ladený do vianočnej atmosféry, ale robotický pomocník vie uľahčovať život celý rok.


Fitnes náramok, smart hodinky, robotický vysávač, smoothie mixér alebo šikovný smartfón, do ktorého si stiahnete spomínané appky, môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac