Týždeň som používal smart hodinky. Pomohli mi žiť aktívnejšie?

Redaktor Sódy Dominik Holič testoval Huawei Watch GT2, aby zistil, či smart hodinky dokážu motivovať k zdravšiemu životnému štýlu.

Uvažujete nad fitnes trackerom, aby ste mali lepší prehľad o svojich športových aktivitách? Alebo máte radi technologické hračky a rozmýšľate, či si viete kúpu hodiniek obhájiť snahou o aktívnejší život? Ja patrím tak trochu k obom týmto skupinám a týždeň som testoval smart hodinky Huawei Watch GT2, aby som na tieto otázky odpovedal sebe a pomohol pri rozhodovaní aj vám. 

Zdravší život vďaka smartfónu?. Vyskúšajte tieto appky a pár jednoduchých nastavení

Predtým ako prejdem k zážitkom z testovania, uvediem pár vstupných parametrov o sebe. Väčšinu svojho pracovného dňa trávim za počítačom v polohe, pri ktorej plače moja krčná chrbtica. Preto sa snažím mať aspoň trikrát do týždňa nejaký pohyb. Považujem sa za priemerne aktívneho človeka a rád by som sa vo svojej životospráve zlepšil.

Momentálne zvažujem kúpu smart hodiniek, pretože by som si rád priebežne sledoval fitnes dáta o svojich aktivitách s nádejou, že ma budú motivovať viac makať. Tiež by som si chcel začať dávať väčší pozor na jedlo a sledovať si približný kalorický príjem a výdaj. No a, samozrejme, mám rád gadgety a moja detská duša chce mať možnosť telefonovať cez hodinky.

Pri testovaní Huawei Watch GT2 som sa preto zameral na rôzne natívne tréningové funkcie a hodinky som skúšal pri viacerých športových aktivitách. Keďže som doteraz žiadne smart hodinky nemal, všímal som si aj zaujímavé postrehy z bežného každodenného fungovania.

Bezproblémové zoznámenie a prispôsobenie

Huawei Watch GT2 som si aj napriek konkurenčnému operačnému systému bez problémov spároval so svojím smartfónom. Ovládanie som si rýchlo osvojil aj bez návodu a hodinky som si hneď čo najviac personalizoval.

Z viacerých ciferníkov som si vybral možnosť, ktorá súčasne ukazuje čas, tep, počasie, počet krokov a počet spálených kalórií za daný deň. Spodné tlačidlo som si prispôsobil tak, aby sa mi po stlačení zobrazil prehľad fitnes cieľov a aktivít za daný deň. Takto som mohol celý deň sledovať, koľko som prešiel krokov, koľko kalórií som spálil, akú časť dňa som bol aktívny a koľko času som venoval nejakému pohybu.

Ak zvládnete za deň 10-tisíc krokov (môžete si nastaviť aj viac), 30 minút pohybu a počas 12 hodín z dňa ste v každej aspoň minútu aktívni – naplníte tzv. aktivity krúžky a splníte cieľ na daný deň.

Asistent pri cvičení

Pri plnení aktivity krúžkov výrazne pomáha, ak chodíte cvičiť. Ja mávam dvakrát do týždňa funkčný tréning v Roguery Performance a počas testovania som vyskúšal viacero tréningových funkcií, ktoré nájdete v hlavnom menu v kategórii Workouts.

Keďže funkčný tréning nemá svoj vlastný režim, využíval som možnosť Other. Počas tréningu tak vidíte svoj tep, čas cvičenia, spálené kalórie a fázu tréningu podľa tlkotu srdca.

Ubehnutý čas a aktuálny tep vám každých 10 minút pripomenie hlasový asistent, ktorého som okamžite vypol. Ak vám bude rovnako ako mne prekážať, musíte si ho pri každom type tréningu vypnúť manuálne.

Pri aktivovanom tréningu vám nebudú chodiť notifikácie, ale môžete prijímať hovory. Najzaujímavejšie bolo pre mňa sledovať množstvo spálených kalórií a s hrôzou zistiť, koľko sa musím namakať, aby som „vynuloval“ plechovku koly, čo som vypil poobede.

Na záver cvičenia som vždy vyskúšal aj tréningovú funkciu Veslovanie, ktorá funguje podobne ako ostatné. Môžete ju nechať voľne ísť alebo si nastaviť, aby vás upozornila, keď odveslujete istý čas alebo spálite zvolený počet kalórií.

Behať odporúčam s bezdrôtovými slúchadlami

Najhorší zážitok s Huawei Watch GT2 som mal pri behaní. Nebolo to však vinou hodiniek, ale pre samotný beh. Beh neznášam, ale po rokoch som sa prinútil dať tomuto športu znova šancu.

Najskôr som si skúsil nastaviť tréning Beh vonku, kde sa mi páčila možnosť prepnúť si na displeji utekajúcu postavičku, s ktorou musíte držať krok, a tak si udržať konštantné tempo. Keďže som však absolútny amatér, radšej som si zapol základnú lekciu behu z 13 možných, ktorá sa tiež nachádza medzi tréningovými možnosťami.

Nie som na to hrdý, ale 22-minútová trasa, pri ktorej sa strieda rýchla chôdza s poklusmi, mi dala celkom zabrať a potvrdil som si, že beh je jednoducho nudný šport, s ktorým sa nekamarátim. Na tomto mieste by som sa rád poďakoval vývojárom, vďaka ktorým ma Huawei hodinky pravidelne upozorňovali, že mám príliš vysoký tep, čo som bez váhania využil ako výhovorku na predčasný oddych a úľavu od môjho utrpenia.

Ak ste na rozdiel odo mňa fanúšik behu, odporúčam kúpiť si k týmto hodinkám bezdrôtové slúchadlá, aby vám mohol hlasový asistent pravidelne dávať informácie o odbehnutej vzdialenosti aj o vašom tepe a tempe. Asistent vám ich bude dávať tak či tak, ale s bezdrôtovými slúchadlami ho budete dobre počuť a nemusíte sa stále pozerať na hodinky.

Vľavo: prehľad spálených kalórií; Vpravo: dáta zo stúpania po schodoch

Trocha ma však sklamalo, že po absolvovaní bežeckej lekcie sa aktivita nezapísala medzi ostatné tréningy, ktoré sa ukladajú v appke Huawei Health.

Ďalším sklamaním po behu bolo zistenie, že nám nefunguje výťah. Aspoň som si však mohol vyskúšať funkciu Climbing (Lezenie/stúpanie) a vybehnúť na šieste poschodie. Rovno však priznávam, že keby som hodinky nemal, nedal by som sa na to. Takto som mal motiváciu pripísať si ďalšiu aktivitu.

Finta pre psičkárov

Mojou najčastejšou tréningovou aktivitou počas týždňa s Huawei hodinkami bola funkcia Chôdza vonku, ktorú som si zapínal vždy pri prechádzke so psom. Všimol som si na sebe, že aj takáto malá zmena v každodennej rutine dokáže človeka motivovať, aby bol na prechádzke dlhšie a mal na konci dňa čo najlepšie štatistiky. Páčila sa mi aj mapa prechádzky, ktorú nájdete po každej vonkajšej aktivite v appke.

Veľmi sa mi páčila analýza spánku, ale vyskúšal som ju len raz, pretože nie som zvyknutý spať s hodinkami a prišlo mi to zvláštne. Na druhej strane treba povedať, že ak si hodinky necháte na ruke aj v noci, dozviete sa zaujímavé veci o svojom spánku a pri dlhodobom sledovaní vám tieto dáta podľa mňa pomôžu odstrániť nezdravé návyky a ponocovanie.

Najväčšiu záťaž som s hodinkami zažil v posledný deň testovania na futbalovom tréningu. Na spomínaných funkčných tréningoch som za hodinu spálil priemerne 260 kalórií, na futbale za hodinu a pol skoro 800 kalórií. Na konci tréningu mi softvér dokonca odporučil 19 hodín rekonvalescencie pred akýmkoľvek ďalším pohybom a musím uznať, že som to aj potreboval.

Ak bývate v Bratislave  či v okolí, príďte sa pozrieť na náš zápas. FK Kozmos má jednoznačne najlepšiu atmosféru v 6. lige.

Huawei Watch GT2 sú silný motivátor

Keby som mal Huawei Watch GT2 dlhšie, vyskúšal by som s nimi ísť aj plávať a postupne by som začal skúmať možnosti, ako z nich vydolovať čo najviac aj pomocou appiek tretích strán.

Na základné každodenné fungovanie mi úplne stačili natívne funkcie. Batéria bola na začiatku môjho testu nabitá na 75 % a vydržala mi približne 5 dní intenzívneho používania. Na 100 % sa potom dobila za približne 2 hodiny.

Myslel som si, že ma bude otravovať, keď mi budú na ruke stále blikať notifikácie, preto som ocenil možnosť vybrať si, ktoré appky vám notifikácie do hodiniek pošlú a ktoré nie. Dal som si posielať spravodajské novinky zo SME.sk a z Denníka N, ale trocha mi je ľúto, že sa nedali zapnúť notifikácie pravidelných výsledkov z mojej obľúbenej appky Forza Football.

Aj keď ma mrzí, že som neprišiel na to, ako urobiť na displeji hodín screenshot a pravdepodobne sa to ani nedá, v skutočnosti by mi to okrem potrieb tohto článku nebolo treba. Na druhej strane ma potešila funkcia, ktorá vám pripomenie, že sa máte hýbať, ak dlho sedíte, aj funkcia Breathe s dychovými cvičeniami, ktoré dobre padnú v stresujúcich momentoch. A, samozrejme, užíval som si telefonovanie cez hodinky a cítil sa pri tom ako v sci-fi filme.

Za najväčšiu výhodu Huawei Watch GT2 však považujem podrobný prehľad o fitnes aktivitách a štatistikách, ktorý funguje ako silná motivácia pre ďalšie (a intenzívnejšie) športové aktivity. Práve tento psychologický trik mi po testovaní chýba najviac a pravidelne sa pristihnem, že si chcem skontrolovať, ako som dnes na tom, až kým si neuvedomím, že moje analógové hodinky nič z toho nedokážu.


Oslovili vás tieto smart hodinky a zvažujete ich kúpu? Huawei Watch GT2 môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac