Noa Sprint 4G: nový prírastok na našom trhu

Na trh s mobilnými telefónmi pravidelne pribúdajú novinky od známych výrobcov. Z času na čas sa však objaví aj niečo nové. Výnimkou nebude ani nováčik na našom trhu, Noa Sprint 4G, ktorý má určite čo ukázať v nižšej cenovej kategórii.

Pochybnosti bokom

Po rozbalení ma milo prekvapil dizajn tohto telefónu, ktorý je na jednej strane úplne jednoduchý, no zároveň pôsobí elegantne. Povrch zadného plastového krytu má zaujímavú povrchovú úpravu, vďaka čomu telefón nekĺže z ruky. S jeho menším rozmerom sa s telefónom dobre manipuluje a nezavadzia vo vrecku.

Displej ponúka celkom pestré farby a dobrú viditeľnosť pri rozličných podmienkach. Nad displejom je umiestený predný fotoaparát. Na vrchnej hrane je 3,5 mm jack, na spodnej hrane mikro USB konektor na dobíjanie batérie.

Pravá hrana nesie tlačidlo na vypnutie a zapnutie telefónu a tlačidlo na ovládanie hlasitosti, pričom ľavá hrana je prázdna. Na zadnej strane sa už štandardne nachádza primárny fotoaparát a snímač odtlačkov prstov. Pri jeho prvom nastavovaní som si musel pripraviť dávku trpezlivosti, no po úspešnom nastavení reagoval celkom pohotovo.

Výkonom vo svojej kategórii nezaostáva

Novinka funguje na operačnom systéme Android. Užívateľské prostredie je intuitívne a veľmi jednoduché. Reakcie telefónu pri práci nie sú bleskové, no to mu nemôžeme vyčítať, keďže ide o lacnejšie zariadenie. Batéria mi pri bežnom používaní vydržala dva dni.

Čo ma prekvapilo sú dva sloty na mikro SIM kartu a samostatný slot na SD kartu. Ako už aj názov nesie, zariadenie je kompatibilné s pripojením do 4G LTE siete, čo je rozhodne veľké plus, najmä ak často surfujete po internete.

Fotoaparát poteší

Z fotoaparátu som mal najskôr obavy, no nakoniec som bol kvalitou fotografií milo prekvapený. Pulitzerovu cenu síce nevyhráte, no fotografie sú farebne sýte a ostré. Automatické zaostrovanie reaguje pohotovo aj keď je objekt v tesnej blízkosti šošovky.

Milovníci selfie fotografií si na svoje veľmi neprídu. Predný fotoaparát nezhotovuje až tak kvalitné snímky, no keď spravíme selfie „po starom“ zadným fotoaparátom, ich kvalita je slušná.

Hodnotenie na záver: Novinku, ktorú na našom trhu predstavuje Noa Sprint 4G ocenia najmä používatelia, ktorí si nepotrpia na špičkové telefóny. Síce ide o zariadenie z nižšej cenovej kategórie, no určite by som sa zaň nehanbil. V jednoduchosti je krása a pri tomto kúsku to platí dvojnásobne.

Michal Pakos, O2 Guru zo Zákazníckeho centra O2

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

O2 Športová akadémia Mateja Tótha si získala deti aj ich rodičov

Akadémia spojila ľudí pre dobrú vec a ponúka deťom zmysluplnú voľnočasovú aktivitu.

O2 Športové akadémie Mateja Tótha (ŠAMT), ktoré vďaka spolupráci úspešného slovenského olympionika a O2 fungujú už v 24 slovenských školách, sa tešia veľkému záujmu. Jedinečný projekt, ktorého hlavným cieľom je, aby sa u nás zvýšil počet aktívne športujúcich detí, si získal množstvo žiakov po celom Slovensku. Aká atmosféra vládne na tréningoch a ako sú s hodinami spokojné nielen samotné deti, ale aj ich rodičia a tréneri? Poďte sa spolu s nami pozrieť do Malaciek.

Na Základnej škole Záhorácka, z ktorej vyšli viacerí slovenskí reprezentanti v atletike a vo volejbale, bol projekt slávnostne spustený na konci septembra minulého roka. Deti sa najskôr mohli zúčastniť na ukážkových hodinách a na vlastnej koži tak okúsiť, čo môžu od tréningov očakávať.

Už úvodné hodiny ukázali, že deti ŠAMT naozaj oslovila. Žiaci trénujú dva razy do týždňa v telocvični, ale aj vonku v závislosti od počasia. Okrem bežného vybavenia majú k dispozícii aj dve súpravy špeciálnych športových pomôcok.

Tréning rozvíja pohybové schopnosti aj férové správanie

Obsah športovej prípravy je zameraný na rozvoj všetkých pohybových schopností, a to najmä prostredníctvom pohybových hier s rešpektovaním individuálneho vývoja detí a senzitívnych období. Súčasťou jednotlivých hodín je aj vývojová kineziológia a mentálny tréning. Každá hodina prebieha pod vedením kvalifi kovaných trénerov – v Malackách deti trénujú Eva Vargová a Petr Filip.

„Naším primárnym cieľom je pritiahnuť deti k pohybu, k tomu, čo je pre ne v tomto veku prirodzené. Prostredníctvom hier a súťaží postupne rozvíjame ich jednotlivé pohybové schopnosti, akými sú rýchlosť, koordinácia, sila a vytrvalosť. Obsahom tréningov sú aj základy loptových športov, kĺbová pohyblivosť a gymnastika,“ približuje trénerka Eva.

Na hodinách sa deti učia základným pravidlám a organizácii, rozvíjajú svoju koncentráciu, sebaovládanie a férové správanie. „Deti si prostredníctvom športovej prípravy v ŠAMT budú môcť ľahšie vybrať šport alebo športovú disciplínu, ktorá ich zaujala, a budú v nej rýchlejšie napredovať,“ objasňuje devízy metodiky skúsená trénerka.

Žiakov tréningy bavia, rodičia sa tešia, že sa ich deti hýbu

Deti, ktoré majú možnosť zúčastňovať sa na tréningoch, si hodiny naozaj obľúbili. „Na tréningy ŠAMT sa veľmi teším. Stihneme urobiť viac ako na hodine telesnej výchovy. Škoda, že tréning ubehne vždy tak rýchlo, ale to je asi preto, že ma to tak baví,“ hovorí štvrták Alessandro. Rovnako nadšený je aj jeho spolužiak Denis: „Na tréningoch sa mi najviac páčia hry a súťaže. ŠAMT odporúčam aj ostatným chlapcom a dievčatám z našej školy.“

Spokojnosť vyjadrujú aj rodičia detí, ktoré športovú akadémiu navštevujú. Od hodín očakávajú najmä to, že si deti vytvoria pozitívny vzťah k športu.

„Hlavným motívom je rozvoj športových zručností mojej dcéry v kolektíve, ktorý pozná. Očakávam, že si nájde cestu k športu a pochopí, že prehry sú na to, aby sa mohla stále zlepšovať,“ hovorí mama Júlia.

Rodičia si rovnako uvedomujú aj dôležitosť pohybu. Ten mnohým dnešným deťom, ktoré trávia väčšinu času pri počítači, naozaj chýba. „Veľa detí sa pri počítači oberá o tie krásne chvíle, ktoré šport prináša. Chcem, aby môj syn bol jedným z tých, čo si v dospelosti povedia, že mali krásne detstvo aj vďaka športu, a to aj napriek tomu, že by sa z neho nestal profesionálny športovec,“ približuje Pavol.

Pinkovci spojili za športovú akadémiu takmer celý Poltár

Jedna z O2 Športových akadémií Mateja Tótha funguje od jesene minulého roka aj v Poltári. Hodiny s radosťou vedie tréner Radoslav Urbančok, no bez manželov Pinkovcov a ich úsilia by sa akadémia v tomto malom mestečku nikdy neotvorila.

Základná škola v Poltári ako jedna zo 79 škôl súťažila o grant O2. „Na začiatku sme si povedali, že to ,nedáme‘, pretože sme len 6-tisícové mesto a do súťaže boli zapojené v našom kraji omnoho väčšie mestá ako Lučenec alebo Brezno. Začínali sme na ôsmom mieste,“ spomína Katarína Pinková. Poltáru sa však darilo viac a viac, postupne zbieral nabehané kilometre, ktoré boli na získanie grantu potrebné, a dostal sa na štvrté miesto, pričom akadémia sa zriaďovala v prvých troch.

„Ja osobne som sa dovtedy športu nevenovala. Beh mi nič nehovoril, jednoducho som si k nemu nenašla vzťah ešte na základnej škole. Lenže táto súťaž ma motivovala. Teraz behám rada a pravidelne. Naše deti si tiež nabehali svoje vlastné kilometre pre Športovú akadémiu Mateja Tótha. Najskôr to bol kilometer, potom tri, staršia dcéra zabehla aj päť,“ opisuje Katarína.

S radosťou si spomína aj na ľudí, ktorí akciu podporili a behali, hoci sami nemali deti. „To bolo na tom najkrajšie,“ hovorí s úsmevom.

„Behávali sme za každého počasia. Stalo sa, že vonku pršalo a my sme išli v pršiplášťoch behať 15 km, aby sme tie body nazbierali. Do aktivity sme zapojili napríklad športový klub thajského boxu, ktorého členovia nám behom pomáhali dvakrát do týždňa,“ približuje Peter Pinko obdobie, ktoré obyvateľov Poltára stmelilo pre dobrú vec.

Manželov Pinkovcov akadémia naozaj nadchla, pretože v nej videli možnosť, ako šport viac priblížiť deťom aj v malom meste. „Robili sme všetko pre to, aby sme sa dostali na tretie miesto v kraji. Teraz je pre nás veľkým zadosťučinením, že sa nám to podarilo,“ hovorí Peter.

Otvorením akadémie v miestnej škole sa však aktivity manželov vonkoncom neskončili. „Snažíme sa aj naďalej robiť osvetu, lebo si myslíme, že tento projekt môže pomôcť motivovať k športu nielen ostatné deti, ale tiež dospelých,“ uzatvárajú spokojne.

Chceli by ste, aby sa mohli podobnej mimoškolskej aktivite venovať aj vaše deti či vaši žiaci? O2 Športová Akadémia Mateja Tótha bude pokračovať aj tento rok. O možnostiach, ako tento grant od O2 získať, vás budeme informovať na jar tohto roku. 

Dobrá vec

Podporte školu
v projekte O2 Dobrá vec

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Lifetech: Čo je nové