O2 Guru pre vás otestovali Moto X4. Oplatí sa doň investovať?

Z dielne spoločnosti Lenovo, ktorá stojí za smartfónmi Motorola, prichádza ďalšia novinka v strednej cenovej kategórii Moto X4.

Výrobca tentoraz stavil na kombináciu kovu a skla, vďaka čomu vytvoril smartfón s prvotriednym vzhľadom. Zoznámte sa s telefónom Motorola Moto X4.

Do ruky padne ako uliaty

Na tomto modeli si dal výrobca naozaj záležať. Mobilný telefón pôsobí na dotyk chladno, čo zapríčiňuje kovový rám. Z oboch strán smartfónu sa nachádza pevné a odolné sklo Gorilla Glass 3, ktoré ho chráni pred škrabancami. Vďaka lesklému vzhľadu pôsobí naozaj prémiovo. Malou chybičkou krásy je to, že mobilný telefón je priam magnetom na odtlačky prstov a na šmuhy, čo mu však vieme vzhľadom na jeho dizajn odpustiť.

S rozmermi 148,35 × 73,4 × 7,99 mm sa telefón veľmi pohodlne drží a je plne ovládateľný aj jednou rukou. Po zapnutí srší 5,2-palcový IPS displej s rozlíšením 1 920 × 1 080 px sýtymi farbami. Okrem odolného skla má telefón certifikát IP68, ktorý ho chráni pred vniknutím vody pri náhodnom poliatí a pred prachom.

Na prednej strane je pod displejom umiestnený snímač odtlačkov prstov. Na vrchnej hrane sa nachádza mikrofón a 2 sloty – oba na SIM kartu alebo jeden na pamäťovú kartu. Na spodnej hrane nechýba 3,5 mm jack a USB-C konektor.

Na pravej hrane sú rozmiestnené 3 tlačidlá – 2 tlačidlá na reguláciu hlasitosti zvuku a tlačidlo na vypnutie, resp. zapnutie mobilného telefónu. To je na povrchu vrúbkované, vďaka čomu sa ľahko rozpozná. Ľavá hrana je prázdna a na zadnej strane sa nachádza už pomerne známy, mierne vystupujúci fotoaparát.

Duálny fotoaparát

Pri telefónoch Motorola Moto sme už zvyknutí, že objektív fotoaparátu vystupuje z tela. Duálny fotoaparát nie je takým štandardom, čo je pri tomto modeli veľkým potešením najmä pre milovníkov fotografovania. Vďaka rozlíšeniu 12 + 8 Mpx zhotovuje slušné fotografie, ktoré sú farebne pestré a ostré.

Pomôcť si môžete rôznymi funkciami, ako napríklad rozpoznanie tváre, panoramatické snímanie alebo HDR. Nadšencov selfie poteší predný 16 Mpx fotoaparát. Všetky fotoaparáty disponujú LED bleskom. Okrem fotografií možno nakrúcať aj videá, a to dokonca v kvalite 4K.

Za lesklým zovňajškom toho ukrýva veľa

O výkon tohto krásavca sa stará 8-jadrový procesor Snapdragon 630 s taktom 2,2 GHz, ktorému sekunduje operačná pamäť RAM s kapacitou 4 GB. Mobilný telefón sa pri práci nezasekáva a utiahne aj graficky menej náročné hry. Zariadenie pracuje na optimalizovanom operačnom systéme Android 7.1 Nougat. Interná pamäť má kapacitu 64 GB, čo je pre bežného používateľa úplne postačujúce, no v prípade potreby možno pamäť rozšíriť externe pomocou SD karty do veľkosti maximálne 256 GB.

Nevyberateľná Li-lon batéria má kapacitu 3 000 mAh, pri bežnom používaní sa preto možno s výdržou dostať na 2 dni. Súčasťou balenia je však výkonný adaptér s podporou technológie rýchleho dobíjania, vďaka ktorému batériu nabijete na 100 % za 90 minút.

Za zmienku stojí aj snímač odtlačkov prstov, ktorý reaguje naozaj pohotovo a bez akýchkoľvek komplikácií. Snímač je navyše multifunkčný a vďaka možnosti ovládania jedným dotykom nahradí ovládacie tlačidlá na displeji.

Hodnotenie O2 Guru: Smartfón s prémiovým nádychom

Mobilný telefón Motorola Moto X4 je naozaj zaujímavý kúsok. Svojím vzhľadom pôsobí prémiovo a nezaostáva ani výkonom. Ak sa chcete pochváliť elegantne vyzerajúcim smartfónom so slušným výkonom, určite stojí za vašu pozornosť.

Smartfón Motorola Moto X4 môžete rovnako ako všetky zariadenia z ponuky O2 získať k akémukoľvek O2 Paušálu na začiatok len za 2 €.

Michal Pakos, O2 Guru zo zákazníckeho centra O2

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Spoločnosť O2 vyvinula aplikáciu, ktorá motivuje vodičov k tomu, aby nechali mobil počas jazdy stranou a jazdili zodpovednejšie.

Slovenský internet zaplavilo pred pár dňami video, ktoré zachytáva, ako obľúbený moderátor Matej „Sajfa“ Cifra nakrúcal lifestream za volantom a následne za svoj priestupok dostal blokovú pokutu. Moderátor však nebol prichytený náhodou. Touto udalosťou odštartovala plánovaná kampaň O2, ktorá sa v rámci platformy Dátuj zodpovedne snaží vodičov naučiť používať mobilné telefóny a dáta zodpovedným spôsobom.

Novú kampaň spustil Sajfa livestreamom za volantom

Moderátor a youtuber Matej „Sajfa“ Cifra je hlavným ambasádorom kampane. Odštartoval ju 5. apríla, keď cestou do práce vysielal livestream pre fanúšikov priamo spoza volantu. Na diaľnici ho zastavila polícia, a hoci telefón odložil, online prenos nechal bežať ďalej.

Policajtov sa síce snažil obmäkčiť, no pokutu nakoniec dostal a zaplatil. Svedkom udalosti bolo v tej chvíli až 1 000 divákov. Do dnešného dňa videlo záznam online prenosu na sociálnych sieťach viac ako 90 000 ľudí. Celá udalosť bola vopred naplánovaná a dohodnutá s políciou, pričom sa počas nej kládol dôraz na bezpečnosť zúčastnených aj ostatných účastníkov premávky. Cieľom akcie bolo rozpútať verejnú diskusiu.

Na Sajfov priestupok začali postupne reagovať slovenskí influenceri, ktorí sa zároveň začali vyjadrovať k téme bezpečného šoférovania. Medzi nimi aj raper Pil C, ktorý sa s moderátorom pustil do výmeny názorov. Viaceré známe tváre boli vopred dohoduté, časť z nich sa pridala spontánne, lebo tému považujú za dôležitú.

Do kampane sa okrem Sajfu a Pil C zapojili aj Fero Joke, Barbora Krajčírová, Braňo Deák, Matej Zrebný, LucyPug, Patra Bene, Kristína Tormová, Denisa Lipovská, Jasmina Alagič, Rytmus, Strapo, Selassie, Lukáš Frlajs, Tono S., Kveta Horváthová, Laci Strike a Ján Koleník.

Sajfa sa do tejto spolupráce rozhodol ísť aj napriek tomu, že v úvode vyvolala negatívne emócie a odsúdenie časti verejnosti.

„Táto téma sa týka 99 % z nás, ľudí, ktorí denne šoférujeme a, žiaľ, až príliš veľa svojej pozornosti venujeme displeju telefónu a nie priamo šoférovaniu. Pozor, nejde len o telefonovanie, lebo ja mám handsfree, ale predovšetkým o písanie a sledovanie sociálnych sietí priamo za volantom. Je to nebezpečné, sám to musím obmedziť, aby sa náhodou nestalo ešte niečo horšie,“ vstúpil si do svedomia moderátor.

Podľa prvých odhadov diskusia na internete zasiahla v úvodnej fáze kumulatívne viac ako 1,4 milióna ľudí.

Viac ako tretina Slovákov priznala, že používa mobil za volantom

Sajfa však zďaleka nie je jediný človek, ktorý používa mobil za volantom. V reprezentatívnom prieskume o zodpovednom šoférovaní, ktorý pre O2 pripravila agentúra KANTAR, až 96 % vodičov uviedlo, že bežne vidia, ako mobil počas šoférovania používajú iní vodiči. Viac ako tretina vodičov, konkrétne 37 %, sa pritom priznala, že počas šoférovania smartfón sami využívajú.

Výsledky prieskumu o zodpovednom šoférovaní, ktorý pre O2 pripravila agentúra KANTAR.

Z prieskumu tiež vyplýva, že telefonovanie je jedným z najčastejšie menovaných faktorov, ktoré ohrozujú bezpečnosť pri šoférovaní. Ľudia ho spomínali častejšie než nezodpovednosť, agresivitu za volantom či rýchlosť.

Sociálne siete za volantom predstavujú stále väčší problém

Kampaň chce upozorniť na to, že už dávno nie je problémom iba telefonovanie a písanie správ počas šoférovania. Najnovšie zápasíme s novým „trendom“, ktorý prišiel s nástupom sociálnych sietí. Väčšina z užívateľov chce byť neustále online, šoférovanie nevynímajúc, čo priznal aj známy moderátor.

V rámci prieskumu až 76 % vodičov uviedlo, že už videli fotku alebo video, ktoré šofér zdieľal na svojich sociálnych sieťach počas jazdy. Takmer všetci vodiči, až 95 % z nich, si myslí, že táto činnosť je nebezpečná.

Generálny riaditeľ O2: Záleží nám na tom, aby sa ľudia správali zodpovedne

Spoločnosť O2 si uvedomuje dôležitosť bezpečnosti na cestách a používania mobilu za volantom, a preto sa rozhodla na túto tému upriamiť pozornosť. O2 považuje vplyv verejne známych osôb za významný, a preto sa rozhodlo práve influencerov zapojiť do úvodu kampane a tým vyvolať diskusiu o tejto problematike medzi širokou verejnosťou, ako aj na sociálnych sieťach.

Influencerov sleduje množstvo najmä mladých ľudí, ktorým by mohli ísť príkladom. Z prieskumu tiež vyplýva, že mladí vodiči (18 až 25 rokov) používajú mobil za jazdy oveľa častejšie ako tí starší (46 a viac rokov).

„Ako mobilný operátor, samozrejme, chceme, aby ľudia čo najviac využívali naše služby, ale záleží nám na tom, aby so svojím životom kvôli ,telefónuʼ nehazardovali a správali sa počas jazdy zodpovedne. Používanie telefónu za volantom nie je zároveň ani prvou, ani poslednou témou, na ktorú v rámci iniciatívy Dátuj zodpovedne chceme upozorniť. Ale rozhodne je tou najakútnejšou,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia.

„Taktiež sme sa rozhodli, že naša spoločnosť už od januára tohto roka nebude v rámci zodpovedného prístupu umiestňovať žiadne billboardy a bigboardy popri rýchlostných cestách, keďže vnímame, že významným spôsobom vplývajú na pozornosť vodičov počas jazdy,“ dopĺňa Gažík záväzok operátora.

O2 odmeňuje zodpovedných vodičov

Spoločnosť O2 sa rozhodla na problém používania mobilu za volantom nielen upozorniť, ale aj prispieť k jeho riešeniu. Prichádza preto s rozšírením mobilnej aplikácie O2 Extra výhody (Android, iOS) o navigáciu Sygic, ktorá je dostupná pre zákazníkov O2 zadarmo.

Okrem navigovania aplikácia súčasne sleduje aj bežné správanie sa vodiča za volantom – dokáže monitorovať prekračovanie rýchlosti aj manipuláciu s telefónom prostredníctvom dotykového displeja.

Aplikácia vyhodnocuje zodpovednosť vodiča a za každú jazdu dlhšiu ako 500 m zobrazí skóre od 0 do 100. Ak bude vodič celý mesiac jazdiť zodpovedne a so zapnutou navigáciou v aplikácii O2 Extra výhody, môže získať 1 GB dát za každý mesiac počas celého roka. Jazdiť môže buď tak, že si navolí presnú trasu, alebo použije tzv. free ride mode, v rámci ktorého cieľovú destináciu nezadáva.

Ak sa mu za mesiac podarí získať v priemere aspoň 80 bodov a počas aspoň 10 jázd odjazdí najmenej 150 km, získa 1 GB dát zadarmo.

Viac informácií o platforme Dátuj zodpovedne nájdete na www.datujzodpovedne.o2.sk.


Lifetech: Čo je nové