Potrebujete si oddýchnuť za krátky čas? Skúste to so smartfónom

Nájsť si chvíľu čas na relax je niekedy naozaj ťažké. Pomôcť môže práve moderná technológia.

Oddýchnuť si v dnešnom uponáhľanom svete je dosť ťažké. Vďaka smartfónom sme neustále pripojení a v strehu, hladní po tom prečítať si ďalší email či tweet. No práve smartfóny dokážu ponúknuť ten vytúžený únik z reality. Postačí stiahnuť si pár aplikácií, ktoré nám k odpočinku pomôžu.

Hudba na upokojenie

Je pravda, že najviac nám môže pomôcť hudba, ktorá je dostupná v každom smartfóne. Naladiť sa na tú správnu vlnu však už také ľahké byť nemusí, najmä ak vás neoslovuje ponuka komerčných staníc.  

Stačí preto otvoriť Google Play / Apple iTunes, vyhľadať “relax music” alebo tiež “relaxacna hudba” a obchod nám ponúkne množstvo aplikácií. Nám v redakcii sa najviac osvedčila táto.

Ak máte iPhone, začať môžete napríklad touto aplikáciou. Stačí nainštalovať, zavrieť oči, spustiť a vychutnávať.

Viaceré aplikácie ponúkajú možnosť spánkového režimu, to znamená, že si v nastavíte čas vypnutia prehrávania – aby ste sa po ukolísaní relaxačnou hudbou ráno neprebudili s vybitým telefónom.

Ide to aj pomocou hier

Čo však robiť, keď chcete vypnúť, ale na hudbu nemáte náladu? Obchody na každej mobilnej platforme ponúkajú množstvo hier, ktoré, často zdarma, poskytnú plnohodný relax. Jednou z nich je Osmos.

Hra je založená na jednoduchom princípe, ktorého podstatou je princíp osmózy – z čoho vznikol aj názov hry. Hráč riadi akýsi mikroorganizmus, s ktorým sa pokúša ovládnuť ostatné organizmy. Prostredie je veľmi príjemné a samotná hra veľmi návyková.

A čo je hlavné, celé to pôsobí akosi upokojujúco, hra vie dodať energiu a vytúžený oddych, stres z každodenného života razom upadne do zabudnutia. Hru je možné zakúpiť v plnej verzií za pár EUR (2,99), avšak na začiatok postačí aj samotné bezplatné demo, na stiahnutie pre Android a iOS.

Najväčším oddychom však vždy bude výlet niekam do prírody, kde sa dá len tak si užívať ticho a harmóniu. Aj s hľadaním krásnych miest na výlet však môže pomôcť technológia. Skúste napríklad aplikáciu Extra Výhody, alebo pohľadajte inšpiráciu v článku o cestovaní.

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

8 prevládajúcich mýtov o smartfónoch

Medzi verejnosťou miestami prevládajú aj také názory, ktoré sú buď prekrútené, prehnané, alebo celkom nesprávne.

Na trhu sú už vyše desať rokov, no my, bežní užívatelia, ich ešte stále nemáme celkom rozlúskané. Medzi verejnosťou miestami prevládajú aj také názory, ktoré sú buď prekrútené, prehnané, alebo celkom nesprávne. Mnoho z nás sa však podľa nich stále riadi, a tak je načase aspoň pár z nich raz a navždy objasniť.

1. Vypínaním aplikácií v pozadí sa šetrí batéria a predchádza sa skratom

Koľkí z nás sa po každom aktívnom rande s telefónom obsesívne snažia všetky okná pozatvárať, aby sa náhodou rýchlejšie nevybíjal, či nebol príliš pomalý? Pokiaľ však nemáte pôžitok zo samotnej “očistnej” aktivity, môžete s ňou kľudne prestať. Smartfón totiž sám reguluje, koľko energie môžu aplikácie bežiace na pozadí míňať a udržuje ju na minime. Množstvo energie, ktoré otvorené aplikácie míňajú, je skutočne minimálne, takže pokiaľ nemusíte do večera vyžiť so siedmimi percentami batérie, túto aktivitu môžete jednoducho vypustiť.

Reakciou na podobné mýty sa stali tzv. “task killer” aplikácie pre “lenivých”, ktoré túto užitočnú robotu (zatváranie aplikácií, ktoré bežia na pozadí) robia za vás. Ich užitočnosť sa však preukázala ako minimálna. Ich prácu, aj keď bez surového vypínania, totiž robí samotný operačný systém.

2. Pred nabitím by sa batéria mala nechať celkom vybiť

Kedysi to síce bola pravda, dnešné smartfóny a ich moderné baterky však nemusíte nechať úplne vybiť na to, aby si batérii zaručil slušnú dĺžku života. Je práve väčšinou lepšie, ak ostanú nabité, než akoby mali byť celkom prázdne. Každá baterka má totiž určitý obmedzený počet životných cyklov, ktorý za svoju kariéru zvládne, a po ktorých navždy vypovedá. Každé celkové vybitie, ktoré nasleduje vypnutie mobilu, je jeden zbytočne premárnený cyklus a ten vám už nikto nevráti.     

Aj napriek tomu odporúčajú výrobcovia nechať batériu celkom vybiť aspoň raz za čas—približne každé tri mesiace. Nie je to ani tak kvôli životaschopnosti baterky, ale skôr kvôli tzv. “kalibrácii”, ktorá má na svedomí napríklad to, že informácie o batérii na displeji korešpondujú s jej skutočným stavom. Tým pádom sa nestane to, že sa vám smartphone pri dvadsiatich percentách zrazu vybije a vypne, alebo že percentá klesajú zo štyridsiatich na osem v priebehu pár minút, a podobne.

3. WiFi a Bluetooth sú nenásytní požierači batérie

Keď sme v pätovej situácii, alebo jednoducho nechceme, aby sa nám smartfón počas neaktivity rapídne vybíjal, častokrát zvykneme vypínať práve WiFi a Bluetooth. Pritom je to viac-menej zbytočné, pokiaľ náš smartfón a jeho batéria nie sú príliš staré. Ak sú obidve funkcie len zapnuté, ich efekt na percentuálny stav batérie je minimálny. Úbytok nastáva až vtedy, keď sa cez ne pripojíte k inému zariadeniu a prenášate medzi ním dáta a súbory. Dovtedy môžete byť v kľude a nechať ich v noci pokojne zapnuté.

4. Mali by ste používať len nabíjačku od výrobcu

Dôvod, prečo to od vás chce oficiálny výrobca, je jednoduchý—chce zarobiť. My však môžeme siahnuť po cudzej verzii, pokiaľ bola vyrobená podľa pokynov a zásad oficiálneho výrobcu (napríklad značky Belkin, Amazon, KMS, atď.), aj keď môžu byť trochu menej efektívne ( najmä pomalšie).

Čoho by ste sa však mali vyvarovať sú lacné kópie od fake-ových značiek, pretože tie nemusia byť nebezpečné len pre vašu batériu a smartphone, ale aj pre vás. Pred pár rokmi sa jednej čínskej letuške stalo to, že keď počas nabíjania svojho smartfónu prijala hovor, dostala poriadnu ranu elektrinou. Dôvod? Používala lacnú fake verziu nabíjačky od pochybných výrobcov.

5. Nabíjanie smartfónu cez noc ničí batériu

Ďalší častý mýtus, ktorý sa odvíja od toho, že pridlhé nabíjanie—tzv. “overcharging”—je pre batériu škodlivé. To však moderné batérie podceňujeme. Ony totiž vedia presne rozpoznať, kedy sú plné a v tom momente prestanú čerpať ďalšiu elektrinu. Takže aj keď by sa smartfón týmto spôsobom nemal dobíjať každú jednu noc, nie je to pre batériu taká tragédia, ako si možno veľa z nás myslí.

6. Displej ti ochráni fólia či sklo

Áno, fólie a sklá vedia výrazne prispieť k tomu, že sa mobil pri každom ťuknutí alebo padnutí nedoškriabe a nerozletí. Lenže žiadna fólia ani sklo neposkytuje stopercentnú ochranu pred poškodením a je teda len na vašom osobnom šťastí, či budete zrovna ten človek, ktorému smartfón padne tým výnimočným uhlom, pred ktorým vás žiadna pokrývka displeju nezachráni.

Na druhej strane, dnešné smartfóny už od tých spred pár generácii pokročili a viacero z nich má displeje z materiálu, ktorý je oveľa odolnejší než všetky ochranné fólie. Niektoré dokonca odolajú aj nožom, zatiaľ čo fólie sa pri podobnom nápore okamžite zničia.

7. Čím viac pixelov, tým lepšie

Všeobecne panuje predstava, že čím viac pixelov vie foťák zachytiť, tým budú fotky kvalitnejšie. No to nemusí byť vždy pravda. iPhone 6 ich napríklad vie zachytiť osem miliónov, zatiaľ čo niektoré Androidy ich zvládnu aj šestnásť.

Lenže vtesnanie čo najviac pixelov do jedného senzoru nemusí byť vždy výhrou. Ak máme dva foťáky tej istej veľkosti, pričom jeden vie zachytávať osem a druhý šestnásť miliónov pixelov, pixely toho osem miliónového budú väčšie a tým pádom zachytia viac svetla. Fotka tak bude kvalitnejšia a krajšia.

Preto je dôležité pri kúpe zvažovať okrem počtu pixelov aj kvalitu senzoru, objektívu, či softvérového procesoru fotiek—prípadne porovnať fotky, ktoré individuálne smartfóny zhotovili. Nie je to len o kvantite, ale skôr o kvalite.

8. Aktívne smartfóny narušujú aktivitu lietadiel

Kedysi nás letušky vždy pred odletom varovali, aby sme si nezabudli vypnúť všetky elektronické zariadenia, no najmä mobily. Dnes už letecké spoločnosti mnohokrát menia rétoriku na zapínanie lietadlového režimu, čiže tzv. airplane mode. Napriek tomu sú dnešné komunikačné a orientačné systémy v lietadlách príliš sofistikované na to, aby ich vyrušilo hoc aj lietadlo plné aktívne používaných mobilov.

Skutočný dôvod zákazov je skôr chaos a možné bezpečnostné riziko, ktoré by takáto komunikácia mohla vytvoriť, ako aj znížená pozornosť pasažierov pri bezpečnostných oznamoch. Veď keby mobily a iné elektronické zariadenia skutočne predstavovali také bezpečnostné riziko, nikdy by nám ich nedovolili len tak vziať na palubu a ešte ich aj mať bezprostredne pri sebe.  

Tak vidíte, smartfóny sú naozaj múdre. A teraz aj výnimočne lacné…

Iba raz v mesiaci sa vám totiž naskytne príležitosť ako výpredaj telefónov v O2 Mobil Markete. Nové telefóny, ktoré sa pozerali na ľudí z výkladov, alebo ostali osirotené po tom, ako si to ich nový majiteľ rozmyslel, si môžete kúpiť lacnejšie.

[mobilmarketpocitadlo]

V ponuke nájdete telefóny, ktoré boli vystavené v O2 predajni, telefóny vrátené od zákazníkov alebo opravené telefóny.  Každý mobilný telefón zakúpený v O2 Mobil Markete má záruku na 12 mesiacov.


Lifetech: Čo je nové