Používate verejnú Wi-Fi? Pozor na riziká, ktoré vám hrozia

Premýšľali ste niekedy nad tým, aké nástrahy so sebou prináša takéto „verejné“ surfovanie?

Patríte k tým ľuďom, ktorí v snahe ušetriť mobilné dáta používajú verejnú Wi-Fi sieť všade tam, kde je dostupná?

Ako už samotný názov prezrádza, verejná Wi-Fi je určená pre používateľov verejných priestorov, čo znamená, že prístup k nej má veľké množstvo anonymných ľudí s rôznym zámerom ich pripojenia. A ten nemusí byť vždy len nezištný.

Užite si bezpečné surfovanie vďaka rýchlemu mobilnému internetu 4G LTE v novej sieti od O2. Viac informácií

Preto sme si pre vás pripravili prehľad najrozšírenejších rizík a nástrah, ktoré vám vo verejnom online priestore hrozia.

Sledovanie činnosti a zhromažďovanie informácií

Je dobré uvedomiť si, že všetky informácie, dáta aj akákoľvek komunikácia prostredníctvom nezabezpečenej verejnej siete prebieha vo vzduchu, kde ju môže s potrebným softvérom zachytiť ktokoľvek. Pomocou rôznych aplikácií môže útočník získať údaje o pripojených zariadeniach aj stránkach, ktoré navštevujete a zhromaždiť tak o vás rôzne informácie.

Strata súkromia či identity

Ani nabúranie do vašej e-mailovej schránky či do vášho profilu na niektorej sociálnej sieti už dnes nie je nič zložité. Stačí prihlásenie na verejnú Wi-Fi a súbory cookies, ktoré sa vytvárajú pri každom prihlásení. V priebehu zopár minút môže váš účet spravovať niekto iný, prečítať si a vidieť to, čo malo ostať súkromné, prípadne rozposlať vo vašom mene pár nepríjemných správ.

Získanie bankových údajov

Najčastejším zámerom online útokov býva práve získanie údajov z kreditných kariet či zistenie prihlasovacích mien a hesiel do internetového bankovníctva. Na tento zámer útočníci využívajú falošné nezabezpečené hotspoty, na ktoré užívateľa presmerujú. V takomto prostredí si už užívateľ nevymieňa dáta s požadovaným serverom, ale priamo s útočníkom.

Krádež telefónnych a e-mailových kontaktov

Áno, aj vaše kontakty môžu byť cieľom záškodníkov. Tí dokážu v priebehu niekoľkých minút získať od ľudí pripojených na nezabezpečenú verejnú sieť telefónny zoznam či e-mailové adresy, ktoré potom za odmenu posunú tretím stranám. A tak sa môže stať, že sa vo vašej e-mailovej schránke či schránke vašich blízkych objaví reklamný leták.

Zneužitie dôležitých informácií

Útočníci vedia zneužiť nielen vaše kontakty, ale aj dôležité dokumenty a citlivé informácie, ktoré môžu šíriť ďalej. Obzvlášť opatrní buďte vtedy, ak vo svojom mobile uchovávate firemné materiály.

Pomalý internet

Toto riziko predstavuje v porovnaní s predchádzajúcimi nástrahami len banálny problém, ktorý však možno považovať za akýsi varovný signál. Ak ste doteraz na internete surfovali bez problémov a načítavanie stránok začne odrazu trvať akosi dlhšie, môže za tým byť aj pokus o útok.

Ako sa brániť?

Najúčinnejším spôsobom, ako sa pri surfovaní na internete vyhnúť nebezpečným nástrahám, je pripojenie prostredníctvom mobilných dát.

V porovnaní s Wi-Fi sieťami je mobilná sieť omnoho bezpečnejšia. Komunikácia je šifrovaná – založená na princípe unikátneho kľúča uloženého v SIM karte a v databáze operátora na druhej strane. Tento kľúč útočník nedokáže zachytiť, pretože sa neprenáša medzi účastníkom a sieťou.

Ak ale nemáte na výber a aj napriek spomenutým rizikám sa rozhodnete prihlásiť na verejnú Wi-Fi, myslite na prevenciu a dodržiavajte tieto základné pravidlá.

1. Overujte spôsob pripájania

Pripájajte sa len na stránky, ktoré začínajú označením https://. Takáto komunikácia je bezpečnejšia ako v prípade stránok s označením http:// a znemožní zachytiť vaše heslo.

2. Aktualizujte

Svoj mobilný telefón pravidelne aktualizujte, čím predídete používaniu zastaraného a zraniteľného prehliadača.

3. Používajte overené aplikácie

Ak potrebujete vykonať bankový prevod, odporúčame vyhnúť sa pripojeniu k internet bankingu cez internetový prehliadač. Zvoľte radšej bezpečnejšiu aplikáciu vašej banky. Všetky aplikácie pritom vždy sťahuje len z overených zdrojov.

4. Chráňte svoje zariadenie

Samozrejmosťou by malo byť používanie antivírusového programu na ochranu vášho zariadenia. Pri pripojení na verejnú Wi-Fi platí toto pravidlo dvojnásobne.

5. Vypínajte Wi-Fi vždy, keď ju nepoužívate

Nielenže týmto krokom ušetríte aj trocha batérie, ale váš smartfón sa automaticky nebude pripájať na rôzne pochybné verejné siete.

6. Odhlasujte sa

Na odhlásenie z vašich účtov vám postačí jediný klik. A ten za pocit bezpečia rozhodne stojí. Odhlásením znemožníte zachytenie dátových správ s vašimi údajmi alebo súborov cookies.

Byť opatrný sa vo virtuálnom priestore vypláca. Aby ste sa pri surfovaní na internete mohli cítiť bezpečne, odporúčame používať mobilnú dátovú sieť. Ak sa už rozhodnete použiť Wi-Fi sieť, tak vždy voľte tú, ktorú dobre poznáte.

A ako by povedali naše staré mamy: „Ak nechceš, aby sa niekto niečo dozvedel, tak to nikomu nehovor.“ Toto možno aplikovať aj v súčasnosti. Ak nechcete, aby sa niekto dostal k vašim súkromným fotkám alebo iným dôverným informáciám, tak ich v online prostredí nezverejňujte.

Vychutnajte si rýchle surfovanie bez zbytočných rizík vďaka novej sieti od O2.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyše 93 % Slovákov môže na mobile surfovať rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

Rýchly mobilný internet od O2 je dostupný už takmer pre celé Slovensko a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Pripojte sa k novej sieti.

Technici 2 roky budovali novú sieť, aby O2 prinieslo Slovensku najširšie pokrytie 4G LTE internetom. V súčasnosti táto technológia predstavuje jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet.

Pozrite si dôvody, prečo neprichádzať o 4G LTE internet od O2:

Surfujte cez bleskurýchle mobilné internetové pripojenie s bežnou rýchlosťou od 25 Mbps (a maximálnou rýchlosťou až 73 Mbps) pri sťahovaní. Pripojíte sa už 2 080 obciach po celom Slovensku, napríklad aj v týchto:

Na to, aby mohli zákazníci O2 využívať možnosti 4G internetu, si nemusia platiť ďalšie poplatky navyše. Stačí len telefón alebo tablet s podporou 4G LTE4G LTE SIM kartu, ktorú vám bezplatne vymenia v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Pre viac informácií kliknite na červené tlačidlo:

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zdravý životný štýl s pomocou smartfónu? Tréneri a trénerky odporúčajú tieto apky

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac