Používate verejnú Wi-Fi? Pozor na riziká, ktoré vám hrozia

Premýšľali ste niekedy nad tým, aké nástrahy so sebou prináša takéto „verejné“ surfovanie?

Patríte k tým ľuďom, ktorí v snahe ušetriť mobilné dáta používajú verejnú Wi-Fi sieť všade tam, kde je dostupná?

Ako už samotný názov prezrádza, verejná Wi-Fi je určená pre používateľov verejných priestorov, čo znamená, že prístup k nej má veľké množstvo anonymných ľudí s rôznym zámerom ich pripojenia. A ten nemusí byť vždy len nezištný.

Užite si bezpečné surfovanie vďaka rýchlemu mobilnému internetu 4G LTE v novej sieti od O2. Viac informácií

Preto sme si pre vás pripravili prehľad najrozšírenejších rizík a nástrah, ktoré vám vo verejnom online priestore hrozia.

Sledovanie činnosti a zhromažďovanie informácií

Je dobré uvedomiť si, že všetky informácie, dáta aj akákoľvek komunikácia prostredníctvom nezabezpečenej verejnej siete prebieha vo vzduchu, kde ju môže s potrebným softvérom zachytiť ktokoľvek. Pomocou rôznych aplikácií môže útočník získať údaje o pripojených zariadeniach aj stránkach, ktoré navštevujete a zhromaždiť tak o vás rôzne informácie.

Strata súkromia či identity

Ani nabúranie do vašej e-mailovej schránky či do vášho profilu na niektorej sociálnej sieti už dnes nie je nič zložité. Stačí prihlásenie na verejnú Wi-Fi a súbory cookies, ktoré sa vytvárajú pri každom prihlásení. V priebehu zopár minút môže váš účet spravovať niekto iný, prečítať si a vidieť to, čo malo ostať súkromné, prípadne rozposlať vo vašom mene pár nepríjemných správ.

Získanie bankových údajov

Najčastejším zámerom online útokov býva práve získanie údajov z kreditných kariet či zistenie prihlasovacích mien a hesiel do internetového bankovníctva. Na tento zámer útočníci využívajú falošné nezabezpečené hotspoty, na ktoré užívateľa presmerujú. V takomto prostredí si už užívateľ nevymieňa dáta s požadovaným serverom, ale priamo s útočníkom.

Krádež telefónnych a e-mailových kontaktov

Áno, aj vaše kontakty môžu byť cieľom záškodníkov. Tí dokážu v priebehu niekoľkých minút získať od ľudí pripojených na nezabezpečenú verejnú sieť telefónny zoznam či e-mailové adresy, ktoré potom za odmenu posunú tretím stranám. A tak sa môže stať, že sa vo vašej e-mailovej schránke či schránke vašich blízkych objaví reklamný leták.

Zneužitie dôležitých informácií

Útočníci vedia zneužiť nielen vaše kontakty, ale aj dôležité dokumenty a citlivé informácie, ktoré môžu šíriť ďalej. Obzvlášť opatrní buďte vtedy, ak vo svojom mobile uchovávate firemné materiály.

Pomalý internet

Toto riziko predstavuje v porovnaní s predchádzajúcimi nástrahami len banálny problém, ktorý však možno považovať za akýsi varovný signál. Ak ste doteraz na internete surfovali bez problémov a načítavanie stránok začne odrazu trvať akosi dlhšie, môže za tým byť aj pokus o útok.

Ako sa brániť?

Najúčinnejším spôsobom, ako sa pri surfovaní na internete vyhnúť nebezpečným nástrahám, je pripojenie prostredníctvom mobilných dát.

V porovnaní s Wi-Fi sieťami je mobilná sieť omnoho bezpečnejšia. Komunikácia je šifrovaná – založená na princípe unikátneho kľúča uloženého v SIM karte a v databáze operátora na druhej strane. Tento kľúč útočník nedokáže zachytiť, pretože sa neprenáša medzi účastníkom a sieťou.

Ak ale nemáte na výber a aj napriek spomenutým rizikám sa rozhodnete prihlásiť na verejnú Wi-Fi, myslite na prevenciu a dodržiavajte tieto základné pravidlá.

1. Overujte spôsob pripájania

Pripájajte sa len na stránky, ktoré začínajú označením https://. Takáto komunikácia je bezpečnejšia ako v prípade stránok s označením http:// a znemožní zachytiť vaše heslo.

2. Aktualizujte

Svoj mobilný telefón pravidelne aktualizujte, čím predídete používaniu zastaraného a zraniteľného prehliadača.

3. Používajte overené aplikácie

Ak potrebujete vykonať bankový prevod, odporúčame vyhnúť sa pripojeniu k internet bankingu cez internetový prehliadač. Zvoľte radšej bezpečnejšiu aplikáciu vašej banky. Všetky aplikácie pritom vždy sťahuje len z overených zdrojov.

4. Chráňte svoje zariadenie

Samozrejmosťou by malo byť používanie antivírusového programu na ochranu vášho zariadenia. Pri pripojení na verejnú Wi-Fi platí toto pravidlo dvojnásobne.

5. Vypínajte Wi-Fi vždy, keď ju nepoužívate

Nielenže týmto krokom ušetríte aj trocha batérie, ale váš smartfón sa automaticky nebude pripájať na rôzne pochybné verejné siete.

6. Odhlasujte sa

Na odhlásenie z vašich účtov vám postačí jediný klik. A ten za pocit bezpečia rozhodne stojí. Odhlásením znemožníte zachytenie dátových správ s vašimi údajmi alebo súborov cookies.

Byť opatrný sa vo virtuálnom priestore vypláca. Aby ste sa pri surfovaní na internete mohli cítiť bezpečne, odporúčame používať mobilnú dátovú sieť. Ak sa už rozhodnete použiť Wi-Fi sieť, tak vždy voľte tú, ktorú dobre poznáte.

A ako by povedali naše staré mamy: „Ak nechceš, aby sa niekto niečo dozvedel, tak to nikomu nehovor.“ Toto možno aplikovať aj v súčasnosti. Ak nechcete, aby sa niekto dostal k vašim súkromným fotkám alebo iným dôverným informáciám, tak ich v online prostredí nezverejňujte.

Vychutnajte si rýchle surfovanie bez zbytočných rizík vďaka novej sieti od O2.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyše 93 % Slovákov môže na mobile surfovať rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

Rýchly mobilný internet od O2 je dostupný už takmer pre celé Slovensko a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Pripojte sa k novej sieti.

Technici 2 roky budovali novú sieť, aby O2 prinieslo Slovensku najširšie pokrytie 4G LTE internetom. V súčasnosti táto technológia predstavuje jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet.

Pozrite si dôvody, prečo neprichádzať o 4G LTE internet od O2:

Surfujte cez bleskurýchle mobilné internetové pripojenie s bežnou rýchlosťou od 25 Mbps (a maximálnou rýchlosťou až 73 Mbps) pri sťahovaní. Pripojíte sa už 2 080 obciach po celom Slovensku, napríklad aj v týchto:

Na to, aby mohli zákazníci O2 využívať možnosti 4G internetu, si nemusia platiť ďalšie poplatky navyše. Stačí len telefón alebo tablet s podporou 4G LTE4G LTE SIM kartu, ktorú vám bezplatne vymenia v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Pre viac informácií kliknite na červené tlačidlo:

 


Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové