Rýchle nabíjanie už nestačí. Tieto 5G smartfóny kombinujú všetky moderné vychytávky

Profi fotky, plynulé displeje a parádne výkony za dostupné ceny. Na záver roka sme vybrali obľúbené smartfóny nabité skvelými funkciami.

Používatelia smartfónov roky volajú po dlhšej výdrži batérie. Kým sa výrobcom podarí tento problém vyriešiť, ponúkajú ako kompromis rýchle nabíjanie, ktoré dnes nájdeme vo väčšine moderných smartfónov. A práve rýchlosť je kľúčovým prívlastkom mnohých súčasných vychytávok.

Potešte na Vianoce dvoch ľudí naraz: jedno zariadenie kúpite, druhé dostanete ako darček. To znie super, chcem vedieť viac

Vybrali sme preto päť smartfónov, ktoré kombinujú rýchle nabíjanie s rýchlym pripojením a všetkými dôležitými vychytávkami, ktoré pri svižnom každodennom používaní fungujú pekne plynulo. Najrýchlejší z vás dokonca pri výbere nového smartfónu môžu dostať aj zaujímavý darček.

realme GT Master Edition 5G +  inteligentné hodinky ako darček

Realme GT si prívlastok Master absolútne zaslúži. Je totiž majstrom v rýchlosti.  Displej s veľkosťou 6,43 palca má prívlastok Super AMOLED a chváli sa hráčskou obnovovacou frekvenciou 120 obrázkov za sekundu. Obraz je vďaka tomu dokonale plynulý aj v tých najnáročnejších situáciách. 

Rovnako rýchly je aj operačný systém Android 11 s nadstavbou realme UI 2.0. Tu sa o plynulý chod stará kombinácia procesora Snapdragon 778G 5G, 8 GB operačnej pamäte a grafický čip Adreno 642L.

Nadštandardne rýchle je aj 65 W nabíjanie 4 300 mAh batérie. Na 100 % je nabitá za 33 minút. O rýchly prenos sa stará 5G modul, rýchla wifi či Bluetooth 5.2.  Používanie zasa zrýchli čítačka odtlačkov prstov skrytá pod displejom alebo NFC, ktoré umožňuje bezhotovostné platby mobilom. 

Fotovýbava je v realme GT Master Edition 5G poskladaná takto: hlavný fotoaparát má 64 Mpx, širokouhlý 8 Mpx a zorný uhol 119 stupňov a nechýba ani 2 Mpx makro fotoaparát. Selfie kamera umiestnená v ľavom hornom rohu pomocou priestrelu sa pýši príjemnými 32 Mpx.

K tomuto smartfónu môžete do vypredania zásob navyše získať realme Watch S ako darček. Inteligentné hodinky majú športový dizajn s vymeniteľným remienkom, na jedno nabitie vydržia až do 15 dní a okrem klasického zrkadlenia notifikácií zo smartfónu dokážu aj merať  okysličenie krvi či viacero športových aktivít. 

Motorola Edge 20 Lite + druhý 5G smartfón ako darček

Vlajková flotila Motorola Edge 20 ponúka tradičnú trojicu modelov. Ten s prívlastkom Lite sa môže pochváliť 6,7-palcovým OLED Full HD+ displejom a príjemnými tenučkými rámikmi, ktoré nenarúšajú zážitok. Rovnako nerušivo pôsobí 32 Mpx selfie kamera, ktorá cez displej pozerá v strede hornej hrany cez populárny priestrel.

Fotovýbava modelu Motorola Edge 20 Lite ďalej ponúka hlavný 108 Mpx fotoaparát, širokouhlý so zorným uhlom 118 stupňov a s 8 Mpx a výpočet uzatvára 2 Mpx senzor hĺbky ostrosti. 

Interná pamäť smartfónu  má veľkosť 128 GB a dá sa rozšíriť pomocou microSD karty. 5 000 mAh batériu podporuje rýchle 30 W nabíjanie TurboPower. Nechýba jack 3,5 mm, NFC či čítačka odtlačkov prstov umiestnená na strane smartfónu. 

K tomuto smartfónu môžete teraz navyše získať Motorolu Moto G50 ako darček. Dostupný smartfón je vybavený 5G čipom na využívanie vyšších rýchlostí pri prenose dát. 6,5-palcový displej má HD+ rozlíšenie a kvapôčkový výrez s 13 Mpx selfie kamerou.

Interná pamäť sa dá pomocou microSD karty rozšíriť až na 1 TB. Hlavný fotoaparát má 48 Mpx s technológiou Quad Pixel, 5 Mpx makro fotoaparát dokáže nahrávať Full HD videá. Na rozostrenie pozadia tu je objektív s 2 Mpx. 

Xiaomi 11T 5G

Vrcholom ponuky Xiaomi smartfónov na Slovensku je rodina Xiaomi 11T, ktorej zlatým stredom je zaujímavý model Xiaomi 11T 5G. Má dva hlavné benefity. Prvým je čoraz populárnejšie rýchle nabíjanie. Pri Xiaomi 11T 5G má 67W a zvládne 5 000 mAh batériu nabiť na 100 % za 36 minút.

Druhým benefitom je fotovýbava, ktorej dominuje 108 Mpx hlavný fotoaparát. Dopĺňa ho 8 Mpx ultraširokouhlý snímač a 5 Mpx makro fotoaparát. Makru zásadným spôsobom pomáha automatické zaostrovanie, ktoré z neho robí veľmi zaujímavého foto pomocníka. Výsledky fotiek si užijete na plynulom 120 Hz AMOLED displeji s uhlopriečkou 6,67 palca.

O výkon sa stará čip MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G a 8 GB operačnej pamäte. Priamo do smartfónu môžete uložiť 128 GB obrázkov, videí, hudby a iných dát. Rozšíriť pamäť pomocou microSD karty v tomto prípade nie je možné. Nechýba USB-C, čítačka odtlačkov prstov umiestnená na boku konštrukcie smartfónu, NFC či infraport, vďaka ktorému smartfón poslúži aj ako diaľkový ovládač.

OPPO Reno5 Z 5G

Prekvapivo silný zástupca strednej triedy OPPO Reno5 Z 5G sa angažuje vo všetkých populárnych témach, ktorými svet smartfónov žije. 

Číslom jeden je určite fotografia a video. 48 Mpx hlavný fotoaparát dopĺňa 8 Mpx ultraširoký fotoaparát so zorným uhlom 119 stupňov a dvojica 2 Mpx snímačov na makro a čiernobielu fotografiu, ktorá pomáha s rozostreným pozadím. Selfie kamera má 16 Mpx. Špecialitou je pri tomto smartfóne aj nočná fotografia, ktorá sa pýta zo strednej triedy výrazne vyššie. 

Štíhly a elegantný smartfón je až prekvapivo tenký a ľahký. Váha len 173 gramov je obdivuhodná s prihliadnutím na štedrý AMOLED displej s veľkosťou 6,43 palca.

4 310 mAh batériu nabijete prekvapivo rýchlo, po 5 minútach na nabíjačke môžete telefonovať takmer tri  hodiny. Nechýba ani čítačka odtlačkov prstov v displeji či tvárová biometria na odomykanie smartfónu. Dual SIM smartfón ponúka aj NFC, USB-C alebo piatu generáciu wifi.

Samsung Galaxy A52s 5G

Displeje Infinity-O Super AMOLED od Samsungu sú preslávené. Preto s uhlopriečkou 6,5 palca  nemôže chýbať ani v modeli Samsung Galaxy A52s 5G. Smartfón sa okrem toho pýši 120 Hz obnovovacou frekvenciou, zobrazenie na displeji je teda krásne plynulé. A to aj vtedy, ak Galaxy A52s 5G ošpliechate vodou. Nechýba totiž certifikácia IP67, ktorá zaručuje vodoodolnosť.

Batéria má kapacitu 4 500 mAh a môžete ju nabiť rýchlym 25 W nabíjaním. Smartfón, samozrejme, ponúka aj sústavu fotoaparátov. Hlavný má 64 Mpx, širokouhlý 12 Mpx a zorný uhol 123 stupňov a makro a snímač hĺbky ostrosti majú zhodne po príjemných 5 Mpx. Selfie kamera má 32 Mpx.

Do smartfónu uložíte 128 GB dát, ak by vám to bolo málo, môžete pamäť rozšíriť microSD kartou. Nechýba NFC na pohodlné platenie či bleskurýchle spárovanie s iným zariadením, napríklad reproduktorom. 


Všetky obľúbené smartfóny s nadupanou výbavou si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

Štvrtý ročník súťaže o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha sa začal. Zahlasujte cez formulár na konci článku a získajte extra body pre vašu školu.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Podporte školu v projekte O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Kvíz: Iba pamätníci spoznajú týchto 10 legendárnych mobilov len podľa fotky

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac