S deťmi v aute: 10 netradičných tipov, ako ich zabaviť

Cesta autom nemá konca, minúty sa vlečú a deti na zadných sedadlách robia neplechu. Poradíme vám, ako vaše ratolesti na dlhých cestách rozptýliť.

Zabaviť deti tak, aby nerobili neplechu a aby ste popritom mohli pokojne šoférovať, je nadľudský výkon. Svoje o tom vedia aj hrdinovia nového komediálneho seriálu Prázdniny. Traja kamaráti sa v ňom rozhodnú vziať svoje deti na dvojtýždňovú výpravu na chalupu na Myjave, aby im ukázali, ako majú vyzerať ozajstné offline prázdniny plné zážitkov a dobrodružstva.

Zatiaľ čo v seriáli vzniká mnoho vtipných momentov, v realite môže byť atmosféra v aute poriadne napätá. Opýtali sme sa preto radšej skúsených mamičiek a spísali pár tipov, ako vašich malých nezbedníkov zamestnať aj na dlhších cestách.

10. Audioknihy

Počúvanie rozhlasovej rozprávky pred spaním patrí pre našu generáciu k najkrajším spomienkam detstva. Možno vás to prekvapí, ale množstvo starých rozhlasových rozprávok úplne zadarmo nájdete aj na YouTube alebo na tejto stránke. V aute pre vás vytvoria čarovnú atmosféru. Ak nemáte internetové pripojenie, dajú sa zakúpiť aj vo forme audioknihy a stiahnuť do telefónu. Naša najobľúbenejšia je táto:

9. Slovné hry

Pred cestou si pripravte zbierku slovných hier. Hry ako “meno-mesto-zviera-vec” či “hádaj na čo myslím” sú ideálnou aktivitou na zamestnanie “problémového cestovateľa”. Pracujú s predstavivosťou dieťaťa, rozvíjajú vyjadrovacie schopnosti a navyše nič nestoja.

Jedným z príkladov takejto hry môže byť aj hra so značkami. Deti sa pri nej striedajú vo vysvetľovaní významu písmen na evidenčných číslach okoloidúcich vozidiel. Napríklad PP môže znamenať “pomalý pretekár”, RK – rýchla kára, MA – malinový autobus a podobne. Víťazom je ten, kto vymyslí vtipnejší názov. Budete prekvapený, čo všetko vašim ratolestiam dokáže napadnúť.

8. Cestovanie v noci

Máte menšie deti? Naplánujte si cestu autom na časy, kedy obvykle spia, prípadne cestujte v noci. Vyhnete sa dopravným zápcham, deti budú s najväčšou pravdepodobnosťou väčšinu cesty spať a konečne budete mať čas porozprávať sa s partnerom nerušene niekoľko hodín.

Spiace dieťa

7. Fotoreportér v teréne

Ak svojim ratolestiam dôverujete, dajte im svoj telefón alebo lacné jednorazové fotoaparáty a nechajte ich zaznamenávať cestu. Z fotiek potom môžete spoločne vytvoriť kreatívnu fotoknihu.

6. Offline aplikácie

Doma našim ratolestiam väčšinou elektroniku zakazujeme, ale v krízových situáciách platí, že účel svätí prostriedky. Je to lepšie ako kvôli nervom minúť zjazd z diaľnice alebo sa zabudnúť pozrieť do spätného zrkadla. Stiahnite si do telefónu niekoľko dobrých detských hier, ktoré sa dajú hrať offline a o nerušenú zábavu máte postarané. Vy aj decká.

Napríklad táto hra skvelo navodí atmosféru výletu. Deti si v nej môžu vyskúšať šoférovať rôzne vozidlá od policajného auta až po loď. Stiahnite si ju pre Android.

5. Dekorácie okien

Vedeli ste o tom, že niektoré fixky na biele tabule sa dajú použiť na sklo a sú zotierateľné iba vlhkou utierkou bez toho, aby zanechali špinu? Vypýtajte si takéto farbičky v papierníctve a vaše deti sa môžu na zadnom sedadle zahrať na Picassa.

4. Malý navigátor

Ak zo zadného sedadla neustále počúvate tú starú známu ošúchanú vetu: “Už sme tam?”, zverte deťom do rúk mapu, prípadne GPS navigáciu, ak nejakú máte navyše a nechajte ich navigovať vás. Pýtajte sa priebežne, či idete správne a čo máte robiť teraz. Naučiť sa čítať v mape je veľmi užitočná zručnosť a dieťa navyše poteší, že sa aktívne zapája a je mu venovaná pozornosť.

Navigácia

3. Malé odmeny

Zavítajte do obchodu v štýle “všetko za euro” a nakúpte drobné hračky, minizápisníky, maľovanky a iné “čačky”. Deti sa v priebehu cesty budú tešiť na každú ďalšiu drobnosť, no dôležité je nerozprávať o tom, čo všetko pre nich ešte máte nachystané, ale odmeňovať ich za dobré správanie.

2. Desiata

Pripravte si veľa na drobno nakrájaného jedla – ovocie, zeleninu, sendviče, praclíky, chrumky, skrátka všetko, čo majú vaše deti radi. Podobné drobnosti dokážu malé deti dostatočne zabaviť. Sladkostiam a sladeným nápojom sa radšej vyhnite. Priveľa cukru znamená priveľa energie, ktorá sa musí niekde vyventilovať.

Desiata

1. Pojazdná párty

Jednou z najpopulárnejších detských aktivít v aute je spievanie. Z tých znesiteľnejších pesničiek, ktoré vaši drobci doma donekonečna omieľajú, si vytvorte zoznam skladieb na cesty. Z ich prehrávania sa dá spraviť menšia hra. Na zapnutú hudbu všetci v aute tancujú, potom skladbu zastavíte a kým nehrá, všetci zamrznú a nikto sa nesmie pohnúť, kým hudba opäť nehrá. Samozrejme, šofér sa do hry nezapája.

+ bonus: Video prehrávače

Nič sa neosvedčilo natoľko, ako prenosné DVD prehrávače, notebook alebo tablet a k tomu slúchadlá. Pustite deťom obľúbenú rozprávku či film, prípadne vyskúšajte nový rodinný seriál Prázdniny. Nájdete ich v archíve TV JOJ.

Ak už vaše deti vedia čítať, môžete vyskúšať aj nášho špeciálneho chatbota. Volá sa Jano a pokecá s vami o zaujímavostiach seriálu. Skúste si ho aj vy.

Je to jednoduché. Stačí kliknúť, otvorí sa vám messenger, prihlísite sa na Facebook a virtuálny pokec môže začať. Kto je zvedavý, nech klikne na banner nižšie.

Jano vašim ratolestiam na Facebooku porozpráva o všetkých seriálových novinkách, postavách a pikoškách z dedovej chalupy na Myjave. Možno ani nespoznajú, že to nie je skutočný človek.

Prázdniny – tak sa volá nový slovenský rodinný seriál z produkcie televízie JOJ. Na televíznych obrazovkách ho uvidíte každú stredu večer. Seriál je o troch chlapoch, ktorí sa svojim deťom na chalupe snažia ukázať prázdniny, aké kedysi zažívali oni sami. V hlavných úlohách vás budú zabávať Ľuboš Kostelný, Marko Igonda a Tomáš Matonoha.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac