S deťmi v aute: 10 netradičných tipov, ako ich zabaviť

Cesta autom nemá konca, minúty sa vlečú a deti na zadných sedadlách robia neplechu. Poradíme vám, ako vaše ratolesti na dlhých cestách rozptýliť.

Zabaviť deti tak, aby nerobili neplechu a aby ste popritom mohli pokojne šoférovať, je nadľudský výkon. Svoje o tom vedia aj hrdinovia nového komediálneho seriálu Prázdniny. Traja kamaráti sa v ňom rozhodnú vziať svoje deti na dvojtýždňovú výpravu na chalupu na Myjave, aby im ukázali, ako majú vyzerať ozajstné offline prázdniny plné zážitkov a dobrodružstva.

Zatiaľ čo v seriáli vzniká mnoho vtipných momentov, v realite môže byť atmosféra v aute poriadne napätá. Opýtali sme sa preto radšej skúsených mamičiek a spísali pár tipov, ako vašich malých nezbedníkov zamestnať aj na dlhších cestách.

10. Audioknihy

Počúvanie rozhlasovej rozprávky pred spaním patrí pre našu generáciu k najkrajším spomienkam detstva. Možno vás to prekvapí, ale množstvo starých rozhlasových rozprávok úplne zadarmo nájdete aj na YouTube alebo na tejto stránke. V aute pre vás vytvoria čarovnú atmosféru. Ak nemáte internetové pripojenie, dajú sa zakúpiť aj vo forme audioknihy a stiahnuť do telefónu. Naša najobľúbenejšia je táto:

9. Slovné hry

Pred cestou si pripravte zbierku slovných hier. Hry ako “meno-mesto-zviera-vec” či “hádaj na čo myslím” sú ideálnou aktivitou na zamestnanie “problémového cestovateľa”. Pracujú s predstavivosťou dieťaťa, rozvíjajú vyjadrovacie schopnosti a navyše nič nestoja.

Jedným z príkladov takejto hry môže byť aj hra so značkami. Deti sa pri nej striedajú vo vysvetľovaní významu písmen na evidenčných číslach okoloidúcich vozidiel. Napríklad PP môže znamenať “pomalý pretekár”, RK – rýchla kára, MA – malinový autobus a podobne. Víťazom je ten, kto vymyslí vtipnejší názov. Budete prekvapený, čo všetko vašim ratolestiam dokáže napadnúť.

8. Cestovanie v noci

Máte menšie deti? Naplánujte si cestu autom na časy, kedy obvykle spia, prípadne cestujte v noci. Vyhnete sa dopravným zápcham, deti budú s najväčšou pravdepodobnosťou väčšinu cesty spať a konečne budete mať čas porozprávať sa s partnerom nerušene niekoľko hodín.

Spiace dieťa

7. Fotoreportér v teréne

Ak svojim ratolestiam dôverujete, dajte im svoj telefón alebo lacné jednorazové fotoaparáty a nechajte ich zaznamenávať cestu. Z fotiek potom môžete spoločne vytvoriť kreatívnu fotoknihu.

6. Offline aplikácie

Doma našim ratolestiam väčšinou elektroniku zakazujeme, ale v krízových situáciách platí, že účel svätí prostriedky. Je to lepšie ako kvôli nervom minúť zjazd z diaľnice alebo sa zabudnúť pozrieť do spätného zrkadla. Stiahnite si do telefónu niekoľko dobrých detských hier, ktoré sa dajú hrať offline a o nerušenú zábavu máte postarané. Vy aj decká.

Napríklad táto hra skvelo navodí atmosféru výletu. Deti si v nej môžu vyskúšať šoférovať rôzne vozidlá od policajného auta až po loď. Stiahnite si ju pre Android.

5. Dekorácie okien

Vedeli ste o tom, že niektoré fixky na biele tabule sa dajú použiť na sklo a sú zotierateľné iba vlhkou utierkou bez toho, aby zanechali špinu? Vypýtajte si takéto farbičky v papierníctve a vaše deti sa môžu na zadnom sedadle zahrať na Picassa.

4. Malý navigátor

Ak zo zadného sedadla neustále počúvate tú starú známu ošúchanú vetu: “Už sme tam?”, zverte deťom do rúk mapu, prípadne GPS navigáciu, ak nejakú máte navyše a nechajte ich navigovať vás. Pýtajte sa priebežne, či idete správne a čo máte robiť teraz. Naučiť sa čítať v mape je veľmi užitočná zručnosť a dieťa navyše poteší, že sa aktívne zapája a je mu venovaná pozornosť.

Navigácia

3. Malé odmeny

Zavítajte do obchodu v štýle “všetko za euro” a nakúpte drobné hračky, minizápisníky, maľovanky a iné “čačky”. Deti sa v priebehu cesty budú tešiť na každú ďalšiu drobnosť, no dôležité je nerozprávať o tom, čo všetko pre nich ešte máte nachystané, ale odmeňovať ich za dobré správanie.

2. Desiata

Pripravte si veľa na drobno nakrájaného jedla – ovocie, zeleninu, sendviče, praclíky, chrumky, skrátka všetko, čo majú vaše deti radi. Podobné drobnosti dokážu malé deti dostatočne zabaviť. Sladkostiam a sladeným nápojom sa radšej vyhnite. Priveľa cukru znamená priveľa energie, ktorá sa musí niekde vyventilovať.

Desiata

1. Pojazdná párty

Jednou z najpopulárnejších detských aktivít v aute je spievanie. Z tých znesiteľnejších pesničiek, ktoré vaši drobci doma donekonečna omieľajú, si vytvorte zoznam skladieb na cesty. Z ich prehrávania sa dá spraviť menšia hra. Na zapnutú hudbu všetci v aute tancujú, potom skladbu zastavíte a kým nehrá, všetci zamrznú a nikto sa nesmie pohnúť, kým hudba opäť nehrá. Samozrejme, šofér sa do hry nezapája.

+ bonus: Video prehrávače

Nič sa neosvedčilo natoľko, ako prenosné DVD prehrávače, notebook alebo tablet a k tomu slúchadlá. Pustite deťom obľúbenú rozprávku či film, prípadne vyskúšajte nový rodinný seriál Prázdniny. Nájdete ich v archíve TV JOJ.

Ak už vaše deti vedia čítať, môžete vyskúšať aj nášho špeciálneho chatbota. Volá sa Jano a pokecá s vami o zaujímavostiach seriálu. Skúste si ho aj vy.

Je to jednoduché. Stačí kliknúť, otvorí sa vám messenger, prihlísite sa na Facebook a virtuálny pokec môže začať. Kto je zvedavý, nech klikne na banner nižšie.

Jano vašim ratolestiam na Facebooku porozpráva o všetkých seriálových novinkách, postavách a pikoškách z dedovej chalupy na Myjave. Možno ani nespoznajú, že to nie je skutočný človek.

Prázdniny – tak sa volá nový slovenský rodinný seriál z produkcie televízie JOJ. Na televíznych obrazovkách ho uvidíte každú stredu večer. Seriál je o troch chlapoch, ktorí sa svojim deťom na chalupe snažia ukázať prázdniny, aké kedysi zažívali oni sami. V hlavných úlohách vás budú zabávať Ľuboš Kostelný, Marko Igonda a Tomáš Matonoha.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Jakub Gulyás: Pri fotení sa nezľakne zimy ani ľadovej vody

Zo žien robí krásne múzy no nezabúda na humor a nadhľad. Spolu s Huawei-om P9 nás pustil do svojho umeleckého sveta.

Mal byť reštaurátorom s diplomom z VŠVU, no nakoniec sa stal jedným z najlepších módnych fotografov. Pre dobrý záber znesie aj zimu a ľadovú vodu.

V začiatkoch si formou fotografií tvoril denník, no neskôr si jeho sestra, taktiež fotografka, všimla jeho dobré oko a potenciál. Primäla ho k tomu, aby si kúpil poriadny fotoaparát. A tak nejak sa to celé začalo.

Jakub sa na módnu fotografiu dokáže pozrieť nielen vážne, ale aj trochu cynicky. Počas svojej výstavy spred piatich rokov s názvom “Das Model”, vytvoril kompiláciu nepodarených záberov zo svojej tvorby. Inak krásne modelky na nich mali prižmúrené oči, pôsobili omámene, alebo dokonca hlúpo, jednoducho neesteticky.

„V názve ma inšpirovala nemecká kapela Kraftwerk z 80. rokov, ktorá v piesni “Das Model” ironizuje módny priemysel. V tom okamihu, ktorý som zachytil, dokázalo byť niečo úplne ideálne na sekundu úplne rozbité. Krása bola v tom okamihu pominuteľná,” vysvetľuje Jakub. To však nebola jediná odvážna vec, ktorú Jakub pre dobrý záber urobil.

„Pri fotení musím brať ohľad na hranice modelov a modeliek, no už sa mi stalo, že som fotil vo februári na zamrznutom jazere, pričom po ňom modelka behala v ľahkých šatách a bosá. Aj v apríli som nadránom v studenej vode fotil akty, lebo som chcel zachytiť ranné svetlo. Z tých nepohodlných podmienok je niečo cítiť — tú náročnú cestu a napätie, patinu nepohody,“ opisuje Jakub.

Jakub Gulyas
Jakub Gulyas
Jakub Gulyas
Jakub Gulyas
Jakub Gulyas

Prečo práve módna fotografia?

Vždy ma fascinovali veľké knihy od známych módnych fotografov, bol som nimi priam hypnotizovaný. Dodali mi potrebné smerovanie, v ktorom som sa chcel vyvíjať. Momentálne ma už miesto veľkých kníh inšpiruje skôr film a umenie. Práve to čo stojí za mojím dôrazom na postprodukciu.

Pri štúdiu reštaurátorstva som si prešiel všetkými umeleckými obdobiami a ich špecifikami, či receptúrami. Analyzovali sme farby, hrali sa s nimi, dokonca aj maľovali. Zrejme trochu “reštaurátorstva” dávam do svojich fotiek. Preto je v ich postprodukcii toľko precíznosti a citu. Farba, námet aj kompozícia sú ako alchýmia.

Aký máš potom vzťah k čiernobielej fotke?

Ja sa síce radšej hrám s farbami, no čiernobielu fotku mám rád, aj čiernobiely film. Je ako uhľová kresba, dodáva snímke neopakovateľnú atmosféru a človek si pri nej často môže sám dotvoriť detaily. Je v nej niečo nedopovedané. No v dnešnej dobe sa využíva skôr pre štýl, alebo kvôli nostalgii, nie kvôli nutnosti.

Keby si mal stáť na druhej strane objektívu, komu by si sa zveril do rúk?

Môj portrét ešte nikto nefotil, takže som sa nad tým veľmi nezamýšľal. Nerád sledujem svoje nahrávky alebo videá, takže sa o to sám veľmi nesnažím. Zaujímavou by však rozhodne bola Evelyn Benčičová, no to by som zo seba musel asi strhnúť veľa šatstva, byť spútaný, možno v spleti iných tiel… (smiech). Ale bolo by to zaujímavé.

Jakub Gulyás je jedným z našich najvýraznejších módnych aj reklamných fotografov. Na VŠVU vyštudoval reštaurátorstvo. Absolvoval ateliéry prof. Borisa Kvasnicu, prof. Jána Křížika, aj Silvie Saparovej. V roku 2009 sa zúčastnil súťaže Foto Roka, ktorú udeľovala Nadácia VÚB.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac