Skoro osobný tréner, no stále poruke: Správny výber smart hodiniek prinesie do športovania viac motivácie

Malá pomôcka na zápästí bude dobrou oporou, ak chcete do života dostať viac pohybu.

Nezáleží na tom, či športom žijete alebo s ním len začínate – so smart hodinkami budú mať vaše športové aj wellness aktivity lepší systém i plán. Pohyb bude mať „hlavu a pätu“, a tak získate nielen dobrý prehľad o vašej kondícii, ale aj väčšiu motiváciu. A keďže inteligentné hodinky majú rôzne parametre a ceny, pripravili sme jednoduchého sprievodcu, ako si ich vybrať – pretože ani na smart „osobného trénera“ nemusíte minúť celú výplatu.

Viac športovania vďaka smartfónu: Opýtali sme sa trénerov a tréneriek, aké apky radi používajú

Smart funkcií, ktoré hodinky ponúkajú, je naozaj veľa. Mnohé z týchto vychytávok, napríklad GPS, sledovanie srdcovej frekvencie či sledovanie výkonu konkrétneho športu, sú súčasťou štandardnej výbavy smart hodiniek, no je dôležité všímať si detaily. Pri GPS napríklad počet satelitných systémov, s ktorými hodinky vedia komunikovať. Poďme sa na to pozrieť zblízka.

Od zaznamenávania výkonu až po personalizovaný športový plán

Inteligentné hodinky bežne sľubujú možnosť sledovať stovky najrôznejších športových aktivít. Od klasík, ako je beh či cyklistika, cez plávanie, zumbu, tanec až po snowboarding, kanoistika a golf. Niektoré hodinky, napríklad Garmin Fenix 7X, dokonca vedia sledovať triatlon.

Ak s pohybom začínate a hovoríte si, že by vám stačili aj základné športy, potom sa pri výbere netrápte porovnávaním športových aktivít, ktoré hodinky dokážu sledovať. Nech vyberiete akékoľvek, chôdza, beh, cyklistika, plávanie či silový tréning sú bežne v zozname sledovaných aktivít. 

V prípade, že potrebujete niečo špecifickejšie, potom budete musieť trochu pátrať. Samsung Galaxy Watch6 dokážu zaznamenať golf, na tenis sa hodia Huawei Watch GT4. Stávkou na istotu pri náročných alebo menej bežných športoch sú vyslovene športové smart hodinky, napríklad Garmin

Pri mnohých športoch hodinky zaznamenávajú veličiny času, srdcovej frekvencie, spálených kalórií a zdolanú vzdialenosť či prekonanú výšku. Nazbierané dáta o vašom zdravotnom stave a fyzickej kondícii vedia niektoré smart hodinky premeniť na personalizovaný bežecký plán. Túto funkciu sa podarilo naozaj dobre prepracovať výrobcovi Huawei a užívať si ju môžete napríklad s Huawei Watch GT 4.

Vyberiete si cieľ, teda niektorý z predpripravených bežeckých plánov, a hodinky ho podľa vašej kondície upravia. Následne vás budú hlasovými povelmi upozorňovať, keď budete bežať veľmi pomaly alebo naopak, rýchlo. Prípadne, ak sa bude počas behu niečo vymykať vašim štandardom, tiež vás upozornia. 

Sledovanie srdcovej frekvencie

Smart hodinky môžu do istej miery nahradiť hrudný pás. Športovci, ktorí balansujú na hrane profesionálneho výkonu, budú namietať, no pre amatérskych športovcov sú dáta o srdcovej frekvencii dostatočne presné. Snímačom srdcového tepu sú dnes smart hodinky bežne vybavené, od tých dostupnejších, ako napríklad Huawei Watch Fit 2 Active, až po tie prémiové, napríklad Apple Watch S9.

Sledovať, ako vám bije srdce počas športu, je dôležité nielen pre predstavu o vašej kondícii, ale aj preto, aby ste sa nebezpečne nepreťažovali. Aplikácia, s ktorou sú inteligentné hodinky prepojené, dokáže namerané hodnoty zrozumiteľne vysvetliť aj laikom.

Nielen pri športe

Nasýtenie krvi kyslíkom je ďalším užitočným ukazovateľom stavu vašej kondície a môže byť aj odrazom vášho celkového zdravia. Senzor na meranie kyslíka v krvi SpO2 je v smart hodinkách jednou z posledných hardvérových noviniek, sú ňou vybavené napríklad Huawei Watch GT 3 Pro.

Ako pri srdcovej frekvencii, tak pri SpO2 vám aplikácia namerané výsledky vyhodnotí a vysvetlí „ľudskou rečou“. A vy budete vedieť efektívnejšie upraviť svoj tréning na dosiahnutie lepších výsledkov. Ak by sa namerané hodnoty zásadne vymykali priemeru, môže to signalizovať aj blížiacu sa chorobu. 

Každý deň vo fitku

Výber hodiniek ovplyvňuje komplexný súbor faktorov – tí najzapálenejší športovci určite siahnu po hodinkách značky Garmin, lebo len tento výrobca má v ponuke modely pre hardcore športovcov. Ak športom žijete, môžete siahnuť napríklad po hodinkách Garmin Fenix 7X Sapphire Solar alebo po „civilnejšom modeli“ Garmin Vivomove 3

Horský terén 

Dnešné smart hodinky majú GPS vo svojej výbave bežne. Dokonca môžu využívať aj viacero satelitných riešení na určenie polohy, ako sme spomínali v úvode. Viac je, samozrejme, lepšie – najmä ak zvyknete športovať v exteriéri. Máte tak istotu dobrého signálu a presnejšieho určenia polohy. Z nej dokážu hodinky vypočítať zdolanú vzdialenosť a vašu rýchlosť. 

Pre beh, turistiku, cyklistiku, nordic walking, plávanie a mnohé ďalšie športy sú to rozhodujúce údaje. Ak vám záleží na skutočne presných údajoch, potom by ste mali siahnuť napríklad po Apple Watch Ultra alebo Samsung Galaxy Watch6.

Ďalšou vecou, ktorá má vplyv na váš (exteriérový) športový výkon, je nadmorská výška. Samozrejme, pár metrov nespraví zásadný rozdiel, no behať napríklad v Bratislave a neskôr vo Vysokých Tatrách, to už pocítite. Na turistike vás tiež bude zaujímať, koľko výškových metrov ste už zdolali a koľko vám chýba na vrchol – v tomto prípade bude dobrou alternatívou napríklad športový model Garmin Venu 2.

Aký šport bude vhodný pre moje dieťa? Poradíme vám spolu so psychologičkou

Kruh alebo obdĺžnik?

Mnoho používateľov stále preferuje okrúhly ciferník, ktorý je vlastný klasickým hodinkám, lebo hranaté nemusia vyhovovať každému. Najmä ak beriete hodinky aj ako módny doplnok. Výrobcovia tento fakt vnímajú, a preto majú napríklad Samsung Galaxy Watch6, Huawei Watch GT 4, ale aj ďalšie modely od iných výrobcov okrúhly ciferník.

Obdĺžnikový tvar, napríklad na Apple Watch S9 alebo Honor Watch 4, môže byť však funkčnejší. Ponúka väčšiu zobrazovaciu plochu, komfortnejšie používateľské rozhranie alebo lepšiu interakciu s hodinkami. Predsa len, väčšina vývojárov vychádza zo skúseností s hranatými displejmi. Ale samozrejme, každému vyhovuje niečo iné.

Remienok

Remienok mnohí vnímajú najmä ako estetický doplnok, a preto ich zvyknú mať viacero. Aj v prípade, že sú pre vás hodinky najmä športová pomôcka, by ste ich mali mať niekoľko. Dôvod je jednoduchý – hygiena. Pri výbere sa pozerajte na tieto parametre:

Materiálmal by byť ľahký a hypoalergénny. Napríklad silikón, nylon alebo pružná guma. 

Pohodlné nosenie a prispôsobenie – remienok by vás nemal tlačiť či omínať. Kvôli presnému meraniu by mali však hodinky držať pevne na zápästí.

Odolnosť – pot, nárazy, voda, prach atď. sú všetko faktory, ktoré majú deštruktívny vplyv na materiály. Preto by mal byť remienok vyrobený z takého, ktorý odolá.

Kompatibilný s hodinkami – ide o samozrejmosť, no opakovanie je matka múdrosti.

Dizajn – funkčnosť je pri športe kľúčová, no dnes je väčšina remienkov štýlová a hodí sa aj k nešportovému oblečeniu.

Výdrž batérie

Od necelého dňa ako na Apple Watch až po viac ako týždeň ako napríklad na Huawei Watch Fit 2. To je rozpätie výdrže batérie smart hodiniek, ktoré aktuálne nájdete na trhu.

To, ako dlho vám smart hodinky vydržia na jedno nabitie, závisí od mnohých faktorov – napríklad od typu displeja. Ak sa rozhodnete pre OLED alebo AMOLED, teda tie krajšie, jasnejšie, detailnejšie, musíte sa zmieriť s tým, že značnú časť výdrže „zhltne“ práve zobrazovacia plocha. Ak chcete hodinky využívať skutočne len na šport, za zváženie stoja aj modely s e-ink displejom.

Niekoľkotýždňová výdrž batérie na jedno nabitie nie je zázrak, zväčša je to zásluha úsporného režimu hodiniek. V ňom máte k dispozícii funkcie podobné skôr tradičným hodinkám. Ak zapnete GPS, krokomer, pravidelný monitoring srdcovej frekvencie a ďalšie funkcie či aplikácie, ktoré neustále aktualizujú svoje dáta, výdrž na jedno nabitie výrazne klesne.


Už viete, aké smart hodinky si zaobstaráte? Na vaše zdravie (nielen) pri športe budú dohliadať aj tieto smart zariadenia. Vďaka nim môžete odhaliť prichádzajúcu chorobu či pomôcť lekárovi urýchliť diagnózu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako dostať do života viac pohybu? Skúste týchto 7 tipov pre smart športovanie

Niekedy stačí jedna appka a 7 minút denne, aby ste si do každodennej rutiny pridali trocha športovej aktivity.

Pri športových začiatkoch väčšinou netreba hneď profi výbavu. Udržiavať sa vo forme sa predsa dá aj pomocou vlastného tela. Dnešná doba nám však ponúka množstvo vychytávok, ktoré môžu športové aktivity zatraktívniť alebo vám pomôžu dostať zdravý pohyb do dennej rutiny. 

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Väčšina technologických vychytávok to za vás síce neodmaká, ale pomôže vám vidieť výsledky a prekonať úvodné prekážky. Vybrali sme preto 4 appky a 3 zariadenia na smart športovanie.

Začnite smart hodinkami

Priebežne sledovať štatistiky a čoraz lepšie výsledky je skvelý spôsob, ako si udržať motiváciu. Ak chcete do svojich športových aktivít pridať smart prvky, múdre hodinky sú ideálnym začiatkom. 

Napríklad nové Samsung Galaxy Watch4 sú na šport ako stvorené. Vedia vám merať kroky, tlak, okysličenie krvi a poskytnúť prehľad o telesnom tuku či množstve vody v tele. Pri zaznamenávaní tréningov máte na výber až 90 športov. Vďaka NFC čipu si môžete pri behaní nechať mobil doma a v prípade potreby pohodlne zaplatiť hodinkami.

Praktická appka pre bežcov, ale aj iných športovcov

Ak radi behávate a smart hodinkami už sledujete svoje výsledky, odporúčame k nim dopasovať praktickú bežeckú appku. Našou voľbou je Map My Run od značky Under Armour.

Appka ponúka všetko, čo športovci potrebujú a ocenia. Detekcia behu zachádza do detailov ako dĺžka kroku, uhol dopadu chodidla alebo čas kontaktu so zemou. Okrem toho má používateľ možnosť sledovať viac ako 600 ďalších športových aktivít vrátane bicyklovania, plávania či jogy. Samozrejmosťou je aj možnosť vytvoriť si vlastné tréningové plány na mieru. 

Týždeň som behal s osobným trénerom na zápästí. Naučil ma behať rozumnejšie a relaxovať

Map My Run ocenia aj športovci, ktorí posúvajú svoje vybavenie na vyššiu úroveň so smart obuvou. Čoraz populárnejšiu športovú vychytávku si s appkou môžu synchronizovať.

Stiahnite si Map My Run z App Store alebo Google Play.

Praktický e-bike zložíte do pol minúty

Ak sa rozhodnete vymeniť nohy za niečo s kolesami, je len málo spoločníkov, ktorí môžu svojimi kvalitami konkurovať elektrickému bicyklu. Nech už vyrážate do mestských ulíc z akýchkoľvek dôvodov, skladací bicykel Samebike SMBK2020WHT vás nikdy nesklame.

Ľahká hliníková konštrukcia s nosnosťou 120 kg v sebe ukrýva 48 V batériu s kapacitou 10 Ah a s dojazdom 40 km, ktorú plne nabijete za 4 až 6 hodín.

Samebike SMBK2020WHT má 2 hlavné prednosti. Okrem toho, že ide o ekologický variant dopravy, dá sa aj poskladať za menej ako 25 sekúnd a za taký istý čas opäť rozložiť. Nebudete tak musieť riešiť, kam ho odstaviť – jednoducho si ho vezmete so sebou, kamkoľvek chcete ísť.

Rýchle a intenzívne cvičenie priamo v appke

Po tom, čo prebrázdite mesto na elektrickom bicykli a vybavíte všetky potrebné veci, je čas na poriadny workout. A na to postačí jediná appka – HIIT & Tabata: Fitness App, v ktorej tím profesionákololnych športovcov vyskladal rôzne cvičenia umožňujúce pracovať na vašej fyzičke kdekoľvek a kedykoľvek.

Ako už hovorí samotný názov, appka zahŕňa 2 druhy špeciálnych cvičení. Prvým je HIIT, čo je skratka pre high-intensity interval training (vysoko intenzívny intervalový tréning). Ide o tvrdý tréning, pri ktorom spálite veľa tuku a zároveň naberiete svalovú hmotu. Odporúča sa však vykonávať ho najdlhšie pol hodiny.

Druhým typom je tabata, ktorá je v princípe blízka HIIT tréningu, no s jedným základným rozdielom. Pri tabate 20 sekúnd cvičíte a 10 sekúnd oddychujete. Toto cvičenie je preto vhodné pre ľudí, ktorí sa pri workoute radi orientujú podľa času.

Stiahnite si HIIT & Tabata: Fitness App z App Store alebo Google Play

Cvičte s profi športovcami

Ak skôr ako tabatu alebo intenzívny tréning preferujete klasickejšie cvičenie, appka Peloton bude vaším skvelým spoločníkom s užitočnými návodmi na cvičenia pre začiatočníkov aj pokročilých.

V appke si môžete vyberať z tisícov lekcií, prípadne získať lekciu na požiadanie. O výučbové záznamy sa stará viac ako 30 profesionálnych športovcov. Appka je známa aj svojou vysokou kompatibilitou s rôznymi zariadeniami – ľahko ju prepojíte so svojím smartfónom, smart televíziou alebo stacionárom.

Stiahnite si Peloton v App Store alebo Google Play.

Bez hudby sa športuje ťažšie

Cvičenie môže byť aj skvelou príležitosťou spoznávať novú hudbu alebo sa vzdelávať pri podcastoch. Ak si neviete predstaviť šport bez obľúbeného soundtracku, oplatí sa vybrať si vhodné bezdrôtové slúchadlá. 

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Našou voľbou sú Samsung Galaxy Buds2, ktorých čistý zvuk a hlboké basy vydržia pri športovaní sprevádzať až 29 hodín. Slúchadlá s odľahčenou konštrukciou disponujú funkciou potlačenia okolitého hluku – čo je do fitka ako stvorené, ale pri behu buďte opatrní, aby ste vnímali svoje okolie.

Appka pre chronických nestíhačov

Ak vás tlačí čas a na šport vám ho ostane vždy málo, na udržiavanie sa vo forme vám postačí aj 7 minút denne. S appkou Seven: 7 Minute Daily Workout za krátky čas prestriedate viacero praktických cvikov.

Seven: 7 Minute Daily Workout vám zároveň umožňuje vytvoriť si personalizovaný tréningový program a každý deň tak cvičiť podľa vašich potrieb. Či už chcete schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu, máte možnosť vybrať si z 200 cvičení, ktoré si namiešate podľa seba. Appka na dennej báze monitoruje vašu aktivitu, zaznamenáva progres a vyhodnocuje efektivitu vašich cvičení.

Stiahnite si Seven: 7 Minute Daily Workout z App Store alebo Google Play


Smart vychytávky na športovanie môžete mať aj k svojmu O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac