Tech News: Kedy si budeme nabíjať smartfón raz za týždeň?

Vybrali sme novinky zo zákulisia vedeckých výskumov, ktoré môžu v blízkom čase ovplyvniť naše technológie a každodenné životy.

Kedy sa konečne dočkáme poriadnej výdrže batérie? Akú úlohu zohrajú OLED diódy v internete vecí a čo dokážu roboty s inteligentným pohybom? Vybrali sme tri technologické novinky, ktoré môžu priniesť inovácie do každodenných aktivít a časom prispieť k pohodlnejšiemu životu

Ako si mám chrániť citlivé údaje v smartfóne? Pozrite si naše bezpečnostné tipy

Sme opäť bližšie k poriadnym baterkám

Výdrž batérie a rýchlosť jej nabíjania sú trvalou témou vo svete technológií, ktorú sa nedarí dlhodobo vyriešiť k úplnej spokojnosti bežných používateľov. Vo svete smartfónov vedia výrobcovia odvrátiť pozornosť na iné témy, a tak sme jedno- či dvojdňovú výdrž batérie akceptovali. Pri inteligentných hodinkách či elektromobiloch je to s odvracaním pozornosti výrazne ťažšie.

Foto: Alasdair Elmes/Unsplash

Jedným z najväčších problémov zvýšenia objemu najčastejšie používaných lítiovo-iónových batérií je pórovitá štruktúra elektród. Póry sú také malé, že vedci majú problém rozpoznať ich tvar a rozloženie. Je to akoby astronómovia skúmali niektorú z okolitých planét ďalekohľadom s malým rozlíšením.

Mikroskop ako futbalový štadión

Vedci z britskej Imperial College London prišli s možným riešením. Umelá inteligencia na základe získaných údajov a tréningových údajov pomôže vytvoriť 3D model mikroštruktúry elektród a zároveň použiť 3D simuláciu správania sa mikroštruktúry.

Aby však mohli získať dostatok dát na vyriešenie problému, potrebovali by mikroskop veľký ako futbalový štadión. Cena výskumu na získanie použiteľnej vzorky údajov je zatiaľ privysoká. Podľa výskumného tímu by mohlo byť riešením, že umelú inteligenciu naučia generovať výrazne väčšie množstvo množín údajov s rovnakými vlastnosťami. Druhou možnosťou je zámerne vytvárať štruktúry, ktoré podľa modelov naznačujú lepší výkon batérie.

Foto: Justin Case/Unsplash, ThisisEngineering RAEng/Unsplash

Nech už sa vedci z Imperial College London rozhodnú pre ktorúkoľvek možnosť, dúfajme, že výsledky uvidíme čo najskôr. Nabíjať smartfón raz za týždeň a prejsť elektromobilom na jedno nabitie vyše 700 kilometrov, by bolo príjemné a užitočné.

Kedy nám robot prinesie sendvič z kuchyne

Samostatne a dokonca aj inteligentne pohybujúci sa robot už dnes nie je ničím výnimočným. Spomeňme napríklad robotické vysávače, robotické vysokozdvižné vozíky v skladoch či takmer autonómne automobily.

V skutočnosti je pohyb týchto zariadení veľmi primitívny a v porovnaní s ľuďmi dokážu roboty vykonať len tie najjednoduchšie úlohy. A to aj vtedy, keď je umelá inteligencia v zariadení schopná identifikovať prekážku a navrhnúť alternatívnu trasu. Svet okolo seba však vnímajú len na úrovni prekážka – priechodná trasa.

Najinteligentnejšie zariadenia dokážu rozpoznať pohybujúcu sa prekážku a vyhodnotiť priechodnosť trasy. Výskumný tím z MIT na čele s odborným asistentom pre letectvo a astronautiku Lucom Carlonem predstavil riešenie, na základe ktorého by sa mohli roboty pohybovať skutočne inteligentne.

Inteligentný pohyb pri pátraní a záchrane

Inteligentný pohyb v tomto prípade znamená, že robot nielenže identifikuje priechodnosť priestoru, ale dokáže identifikovať každý jeden predmet okolo seba, vzťahy medzi nimi a v prípade, že sa predmet pohybuje, predpovedať jeho pohyb. A rozpozná aj človeka.

V praxi to znamená, že ak sa robot na svojej trase stretne s ľuďmi, napríklad na chodbe pred kanceláriou, dokáže im svoj pohyb prispôsobiť tak, aby ich neohrozil a zároveň sa stále hýbal smerom k cieľu. Dnešné roboty by v záujme bezpečnosti zastavili, svoj pohyb neefektívne spomalili alebo začali hľadať alternatívnu trasu, čo by mohlo byť opäť na úkor efektivity.

Foto: Franck V./Unsplash

Model, na ktorom riešenie funguje, sa nazýva 3D dynamický graf scény. Toto riešenie je podobné modelovaniu videohier, akurát má opačný priebeh. Zariadenie sníma okolitý svet a zjednodušuje ho do 3D grafu, zatiaľ čo pri hrách sa najprv navrhne 3D graf a až následne sa tvorí prostredie a detaily. Výskumný tím zvolil takýto postup, pretože proces prebieha v reálnom čase a množstvo dát potrebné na spracovanie okolia a vyhodnocovanie pohybu bolo enormné.

Zdá sa vám to ako niečo, čo je určené len pre tých najväčších fanúšikov technológií? Nedajte sa zmiasť. Vďaka novinke by nám mohol hlasový asistent zabudovaný v pohyblivom robotovi priniesť sendvič z kuchyne len na základe jednoduchého hlasového povelu: Hej, Alexa, prines mi sendvič. Využitie by sa našlo aj na ušľachtilejšie ciele, ako sú záchranné a pátracie akcie, ale aj v autonómnych autách či v zariadeniach s rozšírenou realitou.

Ako nám pri komunikácii pomôžu OLED diódy

LED diódy zrejme netreba nikomu zvlášť predstavovať. Poznáme ich ako klasické svietidlo, aj z displejov smartfónov či zobrazovacích panelov televízorov. Z vyšších tried zariadení je nám tiež dôverne známa skratka OLED. Pridané „O“ naznačuje, že na vyžarovanie svetla zo svietiacej vrstvy sú použité organické látky.

Pri OLED diódach často zabúdame na ich komunikačný potenciál. Ak počujete, že LED dióda dokáže v rámci viditeľného svetla odovzdať informáciu, nikoho to neprekvapí. Ostatne na tomto princípe funguje diaľkový ovládač k televízorom. Pri OLED diódach sme doteraz uvažovali iba ako o nástroji na zobrazovanie, čo by sa mohlo zmeniť.

Foto: Oleg Magni/Pexels

Pomoc pri vyhodnotení zdravotného stavu

Medzinárodnému výskumnému tímu pod vedením odborníkov z univerzity v Newcastle sa podarilo vytvoriť úplne nový typ OLED diód bez ťažkých kovov, ktoré dokážu na pomedzí červeného až infračerveného svetla odovzdať informáciu s veľkosťou 2,2 Mb/s. Pre lepšiu predstavu: dokážu pomerne rýchlo preniesť stredne kvalitnú fotografiu zo smartfónu.

V porovnaní s LED a laserovými diódami rýchlosť nie je oslnivá, no OLED riešenie je lacnejšie, lepšie sa recykluje a organické diódy sú udržateľnejšie. Zároveň je dosiahnutá rýchlosť dostatočne vysoká na to, aby dokázali medzi sebou komunikovať rôzne zariadenia v rámci internetu vecí. OLED diódy bez ťažkých kovov sa tiež môžu použiť do prenosných a nositeľných zariadení. Vedci špeciálne upozornili na využitie ich objavu v implantovateľných organických biosenzoroch.

V praxi by to mohlo vyzerať tak, že informáciu o vašom zdraví by veľké inteligentné zariadenie dokázalo z toho nositeľného získať okamžite. Samozrejmosťou by potom bolo spracovanie informácie, vyhodnotenie vášho zdravotného stavu a v prípade potreby privolanie pomoci. Zariadenia by nás tiež vedeli dostatočne vopred varovať, že nám hrozia zdravotné komplikácie.

Pohľad do technologicko-vedeckej  kuchyne je vždy vzrušujúci a spustí fantáziu na plné obrátky. Zároveň nám však ukazuje, že nie všetko poznáme tak dôverne, ako si myslíme. Poriadna výdrž batérie je teda tak trochu hudbou budúcnosti. Naopak nás teší, že robot, ktorý by mohol byť plnohodnotným komorníkom, už možno klope na dvere. Čo ďalšie sa varí v odborných laboratóriách? Dozviete sa už čoskoro.


Kým sa dočkáme nových pokrokových technológií, môžete si vybrať z ponuky moderných smartfónov, ktoré môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity.

O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich.

Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára? 

V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov?

V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike? 

V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


6 smartfónov, ktoré perfektne odzrkadľujú aktuálne technologické trendy

Čítaj viac

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac