Tech News: Kedy si budeme nabíjať smartfón raz za týždeň?

Vybrali sme novinky zo zákulisia vedeckých výskumov, ktoré môžu v blízkom čase ovplyvniť naše technológie a každodenné životy.

Kedy sa konečne dočkáme poriadnej výdrže batérie? Akú úlohu zohrajú OLED diódy v internete vecí a čo dokážu roboty s inteligentným pohybom? Vybrali sme tri technologické novinky, ktoré môžu priniesť inovácie do každodenných aktivít a časom prispieť k pohodlnejšiemu životu

Ako si mám chrániť citlivé údaje v smartfóne? Pozrite si naše bezpečnostné tipy

Sme opäť bližšie k poriadnym baterkám

Výdrž batérie a rýchlosť jej nabíjania sú trvalou témou vo svete technológií, ktorú sa nedarí dlhodobo vyriešiť k úplnej spokojnosti bežných používateľov. Vo svete smartfónov vedia výrobcovia odvrátiť pozornosť na iné témy, a tak sme jedno- či dvojdňovú výdrž batérie akceptovali. Pri inteligentných hodinkách či elektromobiloch je to s odvracaním pozornosti výrazne ťažšie.

Foto: Alasdair Elmes/Unsplash

Jedným z najväčších problémov zvýšenia objemu najčastejšie používaných lítiovo-iónových batérií je pórovitá štruktúra elektród. Póry sú také malé, že vedci majú problém rozpoznať ich tvar a rozloženie. Je to akoby astronómovia skúmali niektorú z okolitých planét ďalekohľadom s malým rozlíšením.

Mikroskop ako futbalový štadión

Vedci z britskej Imperial College London prišli s možným riešením. Umelá inteligencia na základe získaných údajov a tréningových údajov pomôže vytvoriť 3D model mikroštruktúry elektród a zároveň použiť 3D simuláciu správania sa mikroštruktúry.

Aby však mohli získať dostatok dát na vyriešenie problému, potrebovali by mikroskop veľký ako futbalový štadión. Cena výskumu na získanie použiteľnej vzorky údajov je zatiaľ privysoká. Podľa výskumného tímu by mohlo byť riešením, že umelú inteligenciu naučia generovať výrazne väčšie množstvo množín údajov s rovnakými vlastnosťami. Druhou možnosťou je zámerne vytvárať štruktúry, ktoré podľa modelov naznačujú lepší výkon batérie.

Foto: Justin Case/Unsplash, ThisisEngineering RAEng/Unsplash

Nech už sa vedci z Imperial College London rozhodnú pre ktorúkoľvek možnosť, dúfajme, že výsledky uvidíme čo najskôr. Nabíjať smartfón raz za týždeň a prejsť elektromobilom na jedno nabitie vyše 700 kilometrov, by bolo príjemné a užitočné.

Kedy nám robot prinesie sendvič z kuchyne

Samostatne a dokonca aj inteligentne pohybujúci sa robot už dnes nie je ničím výnimočným. Spomeňme napríklad robotické vysávače, robotické vysokozdvižné vozíky v skladoch či takmer autonómne automobily.

V skutočnosti je pohyb týchto zariadení veľmi primitívny a v porovnaní s ľuďmi dokážu roboty vykonať len tie najjednoduchšie úlohy. A to aj vtedy, keď je umelá inteligencia v zariadení schopná identifikovať prekážku a navrhnúť alternatívnu trasu. Svet okolo seba však vnímajú len na úrovni prekážka – priechodná trasa.

Najinteligentnejšie zariadenia dokážu rozpoznať pohybujúcu sa prekážku a vyhodnotiť priechodnosť trasy. Výskumný tím z MIT na čele s odborným asistentom pre letectvo a astronautiku Lucom Carlonem predstavil riešenie, na základe ktorého by sa mohli roboty pohybovať skutočne inteligentne.

Inteligentný pohyb pri pátraní a záchrane

Inteligentný pohyb v tomto prípade znamená, že robot nielenže identifikuje priechodnosť priestoru, ale dokáže identifikovať každý jeden predmet okolo seba, vzťahy medzi nimi a v prípade, že sa predmet pohybuje, predpovedať jeho pohyb. A rozpozná aj človeka.

V praxi to znamená, že ak sa robot na svojej trase stretne s ľuďmi, napríklad na chodbe pred kanceláriou, dokáže im svoj pohyb prispôsobiť tak, aby ich neohrozil a zároveň sa stále hýbal smerom k cieľu. Dnešné roboty by v záujme bezpečnosti zastavili, svoj pohyb neefektívne spomalili alebo začali hľadať alternatívnu trasu, čo by mohlo byť opäť na úkor efektivity.

Foto: Franck V./Unsplash

Model, na ktorom riešenie funguje, sa nazýva 3D dynamický graf scény. Toto riešenie je podobné modelovaniu videohier, akurát má opačný priebeh. Zariadenie sníma okolitý svet a zjednodušuje ho do 3D grafu, zatiaľ čo pri hrách sa najprv navrhne 3D graf a až následne sa tvorí prostredie a detaily. Výskumný tím zvolil takýto postup, pretože proces prebieha v reálnom čase a množstvo dát potrebné na spracovanie okolia a vyhodnocovanie pohybu bolo enormné.

Zdá sa vám to ako niečo, čo je určené len pre tých najväčších fanúšikov technológií? Nedajte sa zmiasť. Vďaka novinke by nám mohol hlasový asistent zabudovaný v pohyblivom robotovi priniesť sendvič z kuchyne len na základe jednoduchého hlasového povelu: Hej, Alexa, prines mi sendvič. Využitie by sa našlo aj na ušľachtilejšie ciele, ako sú záchranné a pátracie akcie, ale aj v autonómnych autách či v zariadeniach s rozšírenou realitou.

Ako nám pri komunikácii pomôžu OLED diódy

LED diódy zrejme netreba nikomu zvlášť predstavovať. Poznáme ich ako klasické svietidlo, aj z displejov smartfónov či zobrazovacích panelov televízorov. Z vyšších tried zariadení je nám tiež dôverne známa skratka OLED. Pridané „O“ naznačuje, že na vyžarovanie svetla zo svietiacej vrstvy sú použité organické látky.

Pri OLED diódach často zabúdame na ich komunikačný potenciál. Ak počujete, že LED dióda dokáže v rámci viditeľného svetla odovzdať informáciu, nikoho to neprekvapí. Ostatne na tomto princípe funguje diaľkový ovládač k televízorom. Pri OLED diódach sme doteraz uvažovali iba ako o nástroji na zobrazovanie, čo by sa mohlo zmeniť.

Foto: Oleg Magni/Pexels

Pomoc pri vyhodnotení zdravotného stavu

Medzinárodnému výskumnému tímu pod vedením odborníkov z univerzity v Newcastle sa podarilo vytvoriť úplne nový typ OLED diód bez ťažkých kovov, ktoré dokážu na pomedzí červeného až infračerveného svetla odovzdať informáciu s veľkosťou 2,2 Mb/s. Pre lepšiu predstavu: dokážu pomerne rýchlo preniesť stredne kvalitnú fotografiu zo smartfónu.

V porovnaní s LED a laserovými diódami rýchlosť nie je oslnivá, no OLED riešenie je lacnejšie, lepšie sa recykluje a organické diódy sú udržateľnejšie. Zároveň je dosiahnutá rýchlosť dostatočne vysoká na to, aby dokázali medzi sebou komunikovať rôzne zariadenia v rámci internetu vecí. OLED diódy bez ťažkých kovov sa tiež môžu použiť do prenosných a nositeľných zariadení. Vedci špeciálne upozornili na využitie ich objavu v implantovateľných organických biosenzoroch.

V praxi by to mohlo vyzerať tak, že informáciu o vašom zdraví by veľké inteligentné zariadenie dokázalo z toho nositeľného získať okamžite. Samozrejmosťou by potom bolo spracovanie informácie, vyhodnotenie vášho zdravotného stavu a v prípade potreby privolanie pomoci. Zariadenia by nás tiež vedeli dostatočne vopred varovať, že nám hrozia zdravotné komplikácie.

Pohľad do technologicko-vedeckej  kuchyne je vždy vzrušujúci a spustí fantáziu na plné obrátky. Zároveň nám však ukazuje, že nie všetko poznáme tak dôverne, ako si myslíme. Poriadna výdrž batérie je teda tak trochu hudbou budúcnosti. Naopak nás teší, že robot, ktorý by mohol byť plnohodnotným komorníkom, už možno klope na dvere. Čo ďalšie sa varí v odborných laboratóriách? Dozviete sa už čoskoro.


Kým sa dočkáme nových pokrokových technológií, môžete si vybrať z ponuky moderných smartfónov, ktoré môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Škola varenia aj noc v domčeku na strome: 8 zážitkov z pomalého cestovania

Veronika Šipoš Rospustinská precestovala kus sveta. Pre čitateľov Sódy vybrala zážitky, ktoré jej najviac utkveli v pamäti a s radosťou na ne spomína.

Pomalé alebo aj zodpovedné cestovanie (slow travel) nie je žiadna veda. Jeho filozofiou je zažiť čo najviac a zanechať pritom po sebe čo najmenej negatívnych stôp. Pri pomalom cestovaní sa kladie dôraz na výnimočné zážitky, podporu malých podnikateľov, ako aj etické a udržateľné služby. Toto je 8 tipov, ako dovolenkovať pomaly.

Keďže počet prípadov koronavírusu u nás aj vo svete stále rastie, odporúčame vám, aby ste si ešte predtým, ako sa rozhodnete vycestovať do zahraničia, pozorne preštudovali aktuálnu situáciu a správali sa zodpovedne nielen v dovolenkovej destinácii, ale aj po návrate naspäť domov.

Cestujte lokálne a pustite sa do objavovania svojho okolia. Pri plánovaní výletov, výbere ubytovania či hľadaní miestnych podnikov môžete využiť 4G sieť od O2, ktorá je k dispozícii už pre 97 % obyvateľov Slovenska.

Tipy na cestovanie po Slovensku

Na Slovensku máme čoraz viac možností, ako cestovať zodpovedne. Pribúdajú malé rodinné penzióny a netradičné ubytovania, farmári otvárajú svoje brány a lákajú na agroturistiku, remeselníci pripravujú workshopy a pozývajú ľudí do svojich dielní, nadšenci vymýšľajú zaujímavé atrakcie, ktorými chcú zveľadiť svoje regióny.

Noc na strome

Ak si chcete dopriať relax a vyskúšať život bez najmodernejších technológií, vyberte sa do jedného z domov na strome, ktoré na Slovensku pomaly pribúdajú vo viacerých regiónoch.

Ja som navštívila úplne prvý TreeHouse v Trenčianskych Tepliciach. A aby toho nebolo málo, vybrala som sa tam koncom jesene, aby som aj trochu vymrzla. Človek si hneď začne vážiť komfort domova so samozrejmosťami, ako sú tečúca teplá voda, kúrenie, záchod či elektrina. Raňajky, ktoré si však vytiahnete po lane v košíku, majú svoje čaro.

Joga pobyt v Zázrivej

Keď sa zo sveta vráti dvojica plná chuti niečo vytvoriť, má všetky predpoklady na to, aby založila úspešný biznis. Pred pár rokmi sa do zaujímavého projektu na Orave pustili dvaja nadšenci zdravej stravy, behu a jogy a zaumienili si, že starú kolibu premenia na penzión s relaxačnými službami a kvalitnými lokálnymi potravinami pre prácou vystresovaných „mešťanov“.

Na joga pobyte v Kolibe u Jogošíka som sa pred pár rokmi zúčastnila aj ja a musím povedať, že to stálo za to.

Prečítajte si: Udržateľné cestovanie vám prinesie zážitky, o ktoré bežní turisti prichádzajú

Piknik na samote

Ak si chcete dopriať slow cestovateľský zážitok, nemusí vás to nič stáť. Nepotrebujete automaticky výnimočné ubytovanie, drahú atrakciu či špeciálnu službu, môžete sa napríklad vybrať niekam na samotu a vychutnať si deň v prírode. Bez zbytočného náhlenia, len tak relaxovať a vychutnávať si výhľady, ktoré sú na Slovensku naozaj nádherné.

My sme si s manželom na prvé výročie svadby namiesto večere v drahej reštaurácii dopriali piknik v oravských kopcoch.

Dovolenka s rodinou

Pomalé cestovanie je len jedným z dielikov v skladačke zodpovedného prístupu k životu. Patrí k nemu aj prehlbovanie vzťahov, ktoré sú v dnešnej rýchlej dobe často povrchné. Nájdite si čas pre rodinu, prenajmite si spoločne chatu a vyberte sa na pokojný pomalý víkend.

Nakúpte si u lokálnych farmárov, grilujte, spievajte, smejte sa. Spolu a bez výčitiek, že vám niekde „stojí práca“. My sme sa na taký výlet vybrali koncom mája do Tatier. V priebehu pár dní sme sa zorganizovali všetci 19 členovia rodiny a už teraz plánujeme, kedy a kde si to zopakujeme.

Odložte si na neskôr

Ak ste sa počas tohto leta rozhodli z preventívnych dôvodov dovolenku v zahraničí vynechať, odporúčam odložiť si moje zahraničné tipy na bezpečnejšie časy.

Pri plánovaní výletov do cudziny sa vždy snažím vyhľadávať aj možnosti, ako zažiť lokálnu kultúru, gastronómiu či históriu čo najkvalitnejšie a ako svoje peniaze minúť rozumne, u miestnych. S ohľadom na komunitu, tradície aj životné prostredie. Každá krajina má svoje špecifiká a zažiť ich na vlastnej koži je skutočne obohacujúce.

Škola varenia v Ríme

Mojou cestovateľskou srdcovkou je Taliansko. Milujem lokálnu kuchyňu, spontánnosť miestnych, módu v uliciach a krásnu architektúru na každom kroku.

Keď sme sa naposledy chystali do Ríma, objednala som nám kurz varenia v talianskej rodine, ktorá už roky prevádzkuje reštauráciu a robí aj gastronomické výlety po Ríme. Naučili sme sa vyrábať domáce cestoviny, spoznali sme tajomstvo pravého tiramisu a našli si nových priateľov, s ktorými sme v kontakte dodnes.

Čítajte aj: Nekupujte v Tatrách suveníry z Číny. 7 rád, ako cestovať udržateľne

Súkromná tour po ostrove

Ubytovanie na cestách sa snažíme kombinovať tak, aby sme vždy niečo unikátne zažili. Niekedy si vyberieme netradičnú architektúru či dizajn, inokedy uprednostníme bývanie u miestnych. Vždy sa nám to pekne vrátilo a vďaka tomu sme zažili výnimočnú dovolenku.

Na karibskom ostrove Aruba sme bývali v dome mladého páru, s ktorým sme trávili pri rozhovoroch takmer každý večer. Keď sme sa zmienili, že by sme si radi prenajali auto a pozreli si ostrov, náš hostiteľ Andreas sa ponúkol, že nám cez víkend urobí súkromnú tour po ostrove. Sami by sme mnohé krásne miesta určite neobjavili.

Po stopách riádov v Marákeši

Maroko ma lákalo najmä svojou výnimočnou architektúrou a mestami, v ktorých uličkách sa stratí aj ten najšikovnejší navigátor. V meste Fez je ich takmer desaťtisíc a aj v Marákeši je medina, teda centrum mesta, poriadne spletitá. Vzhľadom na to som sa vybrala po stopách tradičných riádov, teda domov bez okien do ulíc s krásnymi nádvoriami schovanými pred zvedavými pohľadmi.

Marákeš však zápasí s návalom zahraničných investorov, ktorí riády odkupujú, búrajú a prestavujú bez ohľadu na zachovanie ich historického odkazu. Preto som sa snažila vyhľadať riády, ktoré vlastnia a rekonštruujú miestni a zveľaďujú tak svoje kultúrne dedičstvo.

Most cez rieku Kwai v Thajsku

Pri pomalom cestovaní sa môžete nechať inšpirovať aj obľúbeným filmom či knihou a vybrať sa po stopách ich hrdinov. Mňa veľmi fascinuje história, najmä obdobie II. svetovej vojny, a tak rada čítam knihy a sledujem filmy s touto tematikou.

Keď sme kúpili letenky do Thajska, vedela som, že si nemôžem dať ujsť most cez rieku Kwai v Kanchanaburi, ktorý počas vojny v Thajsku budovali britskí zajatci. Okolie tohto mestečka je navyše krásne a oveľa pokojnejšie ako rušný Bangkok. Nájdete tam aj krásnu prírodu a vodopády, v ktorých sa dokonca môžete osviežiť.


Chystáte sa v lete konečne lepšie spoznať Slovensko? Pri plánovaní výletov, výbere ubytovania či hľadaní miestnych podnikov sa môžete spoľahnúť na rýchly mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o 4G sieti aj mapu dostupnosti služieb nájdete na www.o2.sk.

Veronika Šipoš Rosputinská

Je novinárka a blogerka, ktorá v rámci blogu She Makes Me Travel píše o uvedomelom živote a cestovaní a prináša aj množstvo tipov na výlety po Slovensku. Blog tvorí so svojím mužom, ktorý cestovanie nenávidí a dokáže o tom vtipne písať. Prinášajú tak dva rôzne pohľady na rovnaké situácie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac