Ako skrotiť mobilné dáta so smartfónom ZTE A310

Neplytvajte dátami, keď nemusíte.

Udržať mobilné dáta pod kontrolou by sa dalo prirovnať k snahe prenášať vodu v dlaniach. Pokiaľ ich teda úplne nevypnete, vždy sa nájde niečo, čo si z nich aspoň trochu odštipne. Ukážeme vám, ako ich “dať do laty” so smartfónom pre nenáročných ZTE A310.

Aktualizácie počkajú

Úplne prvý krok, ktorý by ste mali spraviť, je vypnúť automatické aktualizácie mimo Wi-Fi. Vaše aplikácie sa aktualizujú často a dokážu minúť obrovské množstvo dát. Nastavenie je úplne jednoduché. Otvorte Obchod Play, zvoľte Nastavenia a vyberte možnosť Aktualizovať aplikácie automaticky len cez Wi-Fi.

Dáta na pozadí majú svoje plusy, aj mínusy

Ďalším možným krokom je vypnutie dát na pozadí. Tu treba krok zvážiť. Vypnutie znamená, že sa vám nebude automaticky aktualizovať e-mail, notifikácie z aplikácii prepojených na internet či napríklad počasie.

Na oplátku ale získate úplnú kontrolu nad tým, čo robia vaše aplikácie s dátami. Stačí si vo vašom ZTE otvoriť Nastavenia, tu využitie dát a cez menu vybrať Obmedziť dáta na pozadí.

Navigácia dokáže perfektne pracovať aj offline

Navigácia online má určite svoje výhody, keďže offline sa k vám nedostanú napríklad aktuálne správy o dopravnej situácii. Ale ak ste ochotní to oželieť a radšej ušetriť svoje dáta na dôležitejšie veci, pri navigáciách neminiete ani jeden bajt.

Ponuka offline navigácií je bohatá a ak potrebujete poradiť, niekoľko ich nájdete tu. Keďže so ZTE A310 máte možnosť použiť pamäťovú kartu pre uloženie máp, máte dostatok miesta prakticky pre celý svet.

Obrázok: Smartfón pre nenáročných ZTE A310.

Facebook sa dá použiť aj inak

Takmer každý používa Facebook. Táto nesmierne populárna aplikácia má zároveň veľký apetít, pokiaľ ide o dáta. Vyriešite to jednoducho – sú aj alternatívne aplikácie s menšou spotrebou, ako napríklad oficiálna aplikácia Facebook Lite.

Ak chcete zájsť ešte ďalej a na Facebooku minúť dát čo najmenej, stačí použiť prehliadač. Nepraktické? V prehliadači Chrome len navštívte Facebook, vyberte Menu priamo v Chrome – Pridať na domovskú stránku. Vznikne vám ikonka, s ktorou sa z vášho ZTE A310 dostanete na Facebook jedným klikom. S minimom dát. A pomocou aplikácie IFTTT môžete naďalej dostávať notifikácie z Facebooku, ak ich potrebujete.

Nezabúdajte na Bluetooth

Určite je pohodlné poslať fotku či video cez Messenger, Hangouts či e-mail, hoci je príjemca kúsok od vás. Ak ale chcete vaše dáta využiť efektívne, určite použite v tomto prípade radšej Bluetooth. Ten sa vašich mobilných dát nedotkne a ZTE A310 ho má v zatiaľ poslednej vydanej verzii 4.0.

Aj služby od Google vedia dáta šetriť

Google Chrome je najpoužívanejší prehliadač a zrejme ho budete chcieť používať aj vo vašom smartfóne ZTE A310. Aj on pamätá na dátovú spotrebu. Stačí si ho otvoriť, vybrať Menu – Nastavenia a nájdete tu funkciu Šetrič dát. Tá pracuje na princípe kompresie stránok. Spotreba dát z vášho prehliadača sa takto zníži približne o 20 až 30 %.

Jediným následkom je trochu pomalšie načítavanie. Tiež treba pamätať, že táto funkcia nepomôže pri zabezpečených stránkach (tie začínajú https://). Mimochodom, funguje aj pri videách.

Keď sme pri videách, pravdepodobne na ich pozeranie používate aplikáciu Youtube. Tá má v každom videu možnosť nastaviť kvalitu, ktorá má veľký vplyv na objem prenesených dát. Je to jednoduché, čím nižšia kvalita, tým menej dát spotrebujete.

Aj s jedným z cenovo najdostupnejších smartfónov ako je ZTE A310 dokážete takto vaše dáta využívať efektívne. No a ak ho ešte nemáte, zastavte sa u nás.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac