Lenovo Vibe S1 Lite: Skvelé selfie za slušnú cenu

Malý facelift prináša strednú triedu so zaujímavým fotoaparátom pre širšie publikum.

Lenovo má v ponuke množstvo modelov smartfónov. Od tých najzákladnejších pre nenáročných až po vlajkové lode s prémiovou výbavou aj výkonom.

Niekam doprostred mieri model Vibe S1, ktorý Lenovo predstavilo vlani v septembri. Teraz k nemu pribudla verzia Vibe S1 Lite, ktorá má takmer nezmenený dizajn, podobné parametre, ale mierne nižšiu cenu.

Kľúčovým momentom zostáva zapnutie predného fotoaparátu.  Dizajn novinky by sa dal označiť za konzervatívny. Súmernosť, žiadne nevšedné prvky. Jednoducho, klasický smartfón, ktorý nenadchne, ale ani neurazí.

Na to, že ide o strednú triedu, je príjemným prekvapením kovový rám mobilu. Dodáva mu hutnosť a pre mnohých tiež kus elegancie.

Už nevŕzga

Zadná strana je zaoblená rovnako ako pri Lenove Vibe S1 – je však z matného plastu a nie zo skla, vďaka čomu pri držaní pôsobí mäkšie a teplejšie. Celkovo je konštrukcia pevná ako pri prvej verzii, žiadne vŕzganie alebo nedoliehanie hrán teda nehrozí.

Prekážať môže príliš malá vzdialenosť medzi hlavným tlačidlom a ovládačom hlasitosti. Niekedy sa stane, že namiesto stíšenia hudby hrubý palec vypne displej. Chce to však trochu cviku. Malou raritou aj na S1 Lite sú systémové tlačidlá na spodnom ráme a nie na displeji.

Prednej strane kraľuje aj v tomto prípade 5-palcový Full HD displej. Ide o bonus, keďže v danej cenovej kategórii by človek čakal skôr 720 p obrazovku. IPS panel si dobre poradí s vernosťou farieb aj s pozorovacími uhlami a v nastaveniach si ešte môžete farby doladiť podľa vlastného gusta.

K okresaniu došlo pri procesore. Je od MediaTeku, stále má osem jadier, ale už sú taktované na 1,3 GHz. V praxi sa však nič nemení, výkonu je dostatok aj na náročnejšie aplikácie.

Pre fotografov

Lenovo Vibe S1 Lite je hlavne pre fotografov. Respektíve pre tých, ktorí radi fotia samých seba. Vibe S1 mal dvojicu predných objektívov. S1 Lite už má „len“ jeden, no nechýba blesk. Selfie s bleskom je veľkou raritou. A vlastne aj rozlíšenie 8 megapixelov.

Lenovo k tomu pribalilo aj doplnkové funkcie, ako napríklad panoramatickú selfie. Do záberu sa
tak vojde celá skupina priateľov alebo rodinných príslušníkov. Vyhladzovanie tváre v desiatich stupňoch je už štandardom. Niekde na šiestom stupni ozaj robí tvár človeka jemnejšiu a chudšiu, vždy však do takej miery, aby to nebolo príliš umelé a aby portrét pôsobil prirodzene.

Pre fanúšikov fotenia selfies v priestoroch, akými sú tmavé bary, je predný blesk na nezaplatenie. Len si dajte pozor na vzdialenosť. Bez úplne vzpriamenej ruky môže byť tvár na zábere prepálená.

Zadný fotoaparát s rozlíšením 13 megapixelovsa na nič nehrá. Lepšie povedané, zábery sú na úrovni drahších konkurentov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Motorola Moto X Play: Len krôčik k vlajkovej lodi

Moto X Play je jemne odľahčená verzia modelu Moto X. Ťažko ju škatuľkovať, ale môžeme ju označiť za luxusnú strednú triedu.

S legendárnou americkou značkou Motorola, konkrétne s jej mobilnou divíziou, to posledné roky bolo ako na húsenkovej dráhe. Najprv ju kúpil Google a zdalo sa, že sa stane ďalším výrobcom mobilného hardvéru. Zrazu však prišla správa, že ju predáva firme Lenovo. Ázijský drak dosiahol za pár rokov prvenstvo v predaji počítačov a chce to zopakovať aj s mobilmi. K tým s vlastným logom začal ponúkať aj Motorolu.

Edíciu najnovšej vlajkovej lode Moto X Play teraz do svojej ponuky zaradilo O2.

Luxusná stredná trieda

Moto X Play je jemne odľahčená verzia modelu Moto X. Ťažko ju škatuľkovať, ale môžeme ju označiť za luxusnú strednú triedu. Cena smartfónu je síce porovnateľná s bežnou strednou triedou, výbavou sa však doťahuje na prémiové kúsky za stovky eur.

Smartfón v prvom rade zaujme veľkosťou. Na 5,5-palcový displej s Full HD rozlíšením si ľahko zvyknete. Uhlo­priečka je rovnaká ako pri iPhone 6S Plus, no celkové rozmery sú pre tenký rám viditeľne menšie. Moto X Play by mala lahodiť aj oku pedanta. Za ústredný motív by sme totiž mohli považovať súmernosť.

Rám nad displejom aj pod ním je rovnako veľký a oba majú v sebe tenký reproduktor. Malý rozdiel
je v tom, že na hornej strane je aj objektív fotoaparátu. Objektív a blesk zadnej kamery sú presne uprostred, konektor pre slúchadlá je tiež na hornej strane. Dotvára sa tak takmer zrkadlový obraz vertikálne aj horizontálne.

Nahmatáte ju aj potme

Hrúbka mobilu nie je v každom bode rovnaká a v najhrubšom mieste dosahuje 11 mm. Zadná strana zariadenia je totiž zaoblená, okraje sú omnoho tenšie. Pochváliť musíme celkový pocit z držania smartfónu.

Kovový rám je príjemný bonus, ale ako praktické sa ukázali drobnosti – napríklad vzorovaný povrch hlavného tlačidla, ktorý sa potme lepšie nahmatá. Moto X Play sa skvele drží aj preto, že zadný odnímateľný kryt je z pogumovaného plastu a vôbec sa nešmýka.

Malou raritou je odolnosť proti prachu a postriekaniu vodou (IP52). O výkon sa stará Snapdragon 615 a 2 GB operačnej pamäte. Tieto čísla patria do spomínanej strednej triedy. V praxi však vytvárajú veľmi dobrý základ aj na náročnejšie aplikácie.

Vysúvacie ovládanie

V danej cenovej kategórii musíme pochváliť aj 21-megapixelový fotoaparát. Živé, a pritom prirodzené zábery a prvotriedne zaostrovanie aj na rýchlo sa pohybujúce objekty. Pri záberoch v šere už boli výsledky horšie, ale len v porovnaní s niekoľkými vybranými konkurentmi s dvojnásobnou cenou. Ovládanie je vyriešené akousi obručou, ktorá sa vysúva z ľavej strany obrazovky.

Počas fotenia je na displeji len softvérová spúšť a ikona na zmenu režimu snímania. Moto X Play dopadol dobre aj pri teste spotreby. Batéria 3 630 mAh je nadštandard a vydrží aj dva dni. Smartfón tiež podporuje novú funkciu TurboPower, teda zrýchlené nabíjanie. Problém je, že funguje len s Turbo nabíjačkou, ktorú si treba dokúpiť. V balení je len klasická.


Lifetech: Čo je nové