Rozbehnite angličtinu v novom roku: Aplikácie, s ktorými bude nová lekcia vždy po ruke

Nainštalujete ich do mobilu za pár sekúnd a sami si určíte tempo a čas štúdia.

Naučím sa ďalší cudzí jazyk. Posuniem sa na vyšší level. Plán, ktorý sa opakuje každý rok v zozname novoročných predsavzatí, a s ktorým veľakrát nakoniec nepohneme.

Ak sa vám zdajú jazykové kurzy príliš drahé, alebo sa neviete donútiť k samoštúdiu hrubých učebníc, sú tu ešte mobilné aplikácie. Nainštalujete ich do mobilu za pár sekúnd a sami si určíte tempo a čas štúdia. Kedykoľvek počas dňa.

Vybrali sme pár ľahko dostupných najlepších mobilných aplikácii, ktoré vám pomôžu s angličtinou.

Duolingo

Duolingo

Duolingo rozdelilo štúdium jazykov na drobné zručnosti, ktorých nadobúdanie pripomína video hru. Môže nimi byť ovládanie gramatiky, časovanie a frázy alebo nová slovná zásoba na vybranú tému. Keď úspešne prejdete jeden set zručností, odomkne sa vám ďalší.

Princíp Duolinga je v gamifikácii. Ak sa v cvičení pomýlite, stratíte “život”, keď úspešne dokončíte lekciu, získate body a posuniete sa ďalej. Duolingo odvážne sľubuje, že za 34 hodín strávených s ich aplikáciou získate vedomosti z jedného semestra štúdia cudzieho jazyka.

Busuu

Busuu

Busuu pridáva k štúdiu jazyka prostredníctvom mobilu aj možnosť vytvorenia priateľstiev po celom svete. Aplikácia má medzinárodnú komunitu s viac než 50 miliónmi používateľov a viete cez ňu kontaktovať používateľa z krajiny, ktorej jazyk sa učíte. Získate tak spätnú väzbu na vaše znalosti a tipy, čo zlepšiť priamo od domácich.

Okrem angličtiny si s Busuu môžete vybrať z ďalších jedenástich jazykov.

Speaking Pal

Speaking Pal

Ak nie ste dosť sebaistí v konverzačnej angličtine, skúste si ju natrénovať s touto aplikáciou.

Speaking Pal ponúka možnosť dialógu s virtuálnou postavou. Dokáže nahrať váš hlas a vyhodnotiť správnosť výslovnosti. Na viac než tisícke dialógov na rôzne témy môžete popracovať na tom, aby vaša angličtina bola bezchybná nielen na papieri, ale aj v reálnej konverzácii.

LearnEnglish Audio and Video

Počúvanie s porozumením je náročná aktivita, je tu však aplikácia, ktorá k zvukovým nahrávkam pridáva aj video.

K dispozícii máte prepis všetkých dialógov a ovládanie rýchlosti prehrávania. Ak máte zo začiatku problém s rýchlosťou reči v nahrávkach, viete ju manuálne spomaliť podľa svojej potreby.

LearnEnglish for Taxi Drivers

Learn English for Taxi Drivers

Aj keď bola táto aplikácia vyvinutá pre potreby taxikárov pri komunikácii so zahraničnými klientami, rovnako dobre poslúži aj cestovateľom, ktorí s angličtinou len začínajú.

Obsahuje 20 lekcii s užitočnými frázami z každodenných situácii a naučí vás napríklad aj to, ako sa spýtať na cestu alebo viesť jednoduchú konverzáciu v novej krajine.

LearnEnglish GREAT Videos

British Council Learn English

Pri štúdiu cudzích jazykov vie často zaskočiť silný prízvuk domácich. Ideálne je preto trénovať s autentickými nahrávkami domácich, pozeraním filmov v pôvodnom znení alebo počúvaním zahraničného rádia.

Táto aplikácia obsahuje 24 videí, ktoré vás zoberú na okružnú jazdu po Veľkej Británii a Londýne so sprievodcom Richardom. Popri zlepšení porozumenia angličtiny a precvičení správnej výslovnosti získate vedomosti o histórii krajiny, tipy na výlety a vypočujete si príbehy najúspešnejších anglických podnikateľov.

MyWordBook 2

British Council MyWordbook2

Druhá edícia obľúbenej aplikácie, pri ktorej sa British Council spojil s odborníkmi z vydavateľstva Cambridge University Press vytvorila kartičkový systém, ktorý vám rozšíri slovnú zásobu.

Každý anglický výraz má vlastnú kartičku, zaradenú podľa témy. Nájdete na nej obrázok, nahrávku správnej výslovnosti, preklad, definíciu a príklady použitia vo vetách. Nové výrazy si precvičíte v priložených cvičeniach.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje o predbiehaní: Nepodceňte situáciu

Motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely radí, ako správne predbiehať tak, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam aj prípadným nehodám.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, Rasťo Chvála v blogu približuje, ako predbiehať nielen na obojsmernej ceste. 

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Občas zídem dole z rýchlostnej komunikácie R1 a len tak pre spomienky a relax brázdim cesty prvej triedy medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom. Inokedy zas na týchto cestách urobím mojim deťom exkurziu do minulosti a rozprávam, ako sme tu jazdili v 90. rokoch.

Na takzvanej ceste smrti vtedy všetci predbiehali. Doslova to pripomínalo automobilové preteky, akurát tu išli pretekári aj v protismere. Dnes by mi to už strach nedovolil, ale vtedy to bol národný šport.

Keď prichádzal na rad úsek s krátkou rovinkou, bolo treba podradiť, aby mal motor ideálne otáčky. Potom nasledovalo nazbieranie rýchlosti, priblíženie k autu a ak za zákrutou nič nešlo, ostával len mrk do zrkadla, či náhodou nejde zozadu niekto rýchlejší, a šup, už bol predbiehací manéver hotový. Kto takto nevedel predbiehať, skončil zle.

„V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor.“

Áno, mrazí ma pri predstave, ako sa jazdilo na ceste číslo 65. Na druhej strane často sa predbiehalo ako z učebnice, dnes mnohým šoférom táto skúsenosť chýba. Často predbiehajú na nevhodnom prevodovom stupni a nepozerajú sa za seba.

V časoch rýchlych áut treba brať do úvahy, že niekto začal predbiehať skôr ako najbližšie auto za kamiónom. Predbiehací manéver na obojsmernej ceste je špecifický tým, že trvá veľmi krátko, za ten čas však treba vyhodnotiť veľa informácií: vhodný úsek, autá v protismere, autá vzadu, auto pred nami a v neposlednom rade technické danosti auta.

V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor, lebo nevieme, ako rýchlo a kde sa vystrčí oproti idúce auto. Špeciálne si všímajme horizonty alebo nenápadné odbočky, z ktorých môže na cestu vybehnúť iné auto.

Stále ostáva dôležité sledovať prostredie vôkol cesty, a tak trochu si načítať správanie šoféra pred nami. Aj keď to nevyzerá ako nutné, predbiehací manéver začnime vždy v otáčkach, pri ktorých motor začína poriadne ťahať. Oplatí sa podradiť alebo pri automatickej prevodovke stlačiť plyn na podlahu.

„Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla.“

Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla. Ak predbiehame viac áut v kolóne, počítajme s tým, že nie každý nás vidí, a tak môže začať predbiehať.

Na zaradenie späť do svojho pruhu treba tiež priestor a predbiehací manéver by sme mali začať len vtedy, ak existuje miesto na zaradenie. Nie je správne, ak miesto na zaradenie musia vytvoriť iní vodiči brzdením.

Zlé predbiehanie na obojsmernej ceste, našťastie, nepatrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, ale pokiaľ ide o následky, je na tom najhoršie. Najmä čerství šoféri by si mali prvé predbiehania skúsiť na naozaj prehľadných cestách a nezačínať s predbiehaním kamiónov.

V začiatkoch pomôže natrénovať si pomyselný predbiehací manéver okolo kamióna na diaľnici. Aspoň zistíte, akú dráhu na to potrebujete.

Rasťo Chvála

Prečítajte si aj ďalšie blogy Rasťa Chválu:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac