Vďaka enormnému výkonu bude Xiaomi 14 vaším spoľahlivým pomocníkom roky

Vlajková loď z dielne Xiaomi ponúka prvotriedne funkcie aj možnosť získať niekoľko ďalších zariadení ako darček.

Má fotoaparát Leica a jeden z najvýkonnejších čipov súčasnosti, kto to je? Xiaomi 14 je elegantná beštia, ktorá nerobí žiadne kompromisy. Luxusný dizajn, prvotriedny výkon, nadupané objektívy od ikony zo sveta fotografie Leica a ešte aj ďalšie zariadenia ako darček k nákupu alebo ako odmena za recenziu.

Aj Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G búra mýty o kompromisoch vo výbave smartfónov

Spoločnosť Xiaomi svoju najnovšiu vlajkovú loď Xiaomi 14 predstavila ešte počas minulého roka, no tento smartfón bol dostupný len na domácom čínskom trhu. Elektronický gigant sa s uvedením na globálny trh veľmi neponáhľal. Čakaniu je však koniec, lebo Xiaomi 14 bude na Slovensku oficiálne dostupný od 27. februára 2024.

Xiaomi 14 aj s darčekmi

A príde vo veľkom štýle. Pri kúpe Xiaomi 14 dostanete ako darček tablet Redmi Pad SE. Úplne automaticky, okrem oficiálnej kúpy nemusíte spraviť nič navyše. Zišli by sa vám aj nové bezdrôtové slúchadlá alebo inteligentný náramok?

Po kúpe Xiaomi 14 u jedného z oficiálnych partnerov v období od 26. 2. do 31. 3. 2024 zaregistrujte nákup na www.xiaomipromo.sk a pridajte recenziu svojho nového smartfónu. Recenziu môžete napísať na stránkach predajcu alebo na Heureka.sk, stačí, ak k registrácii pridáte fotku recenzie v JPG (PrtSc obrazovky s danou recenziou).

Recenzie sa musia vecne vzťahovať k danému produktu a musia mať aspoň 15 slov – vlastne sa môžete zahrať na recenzenta Sódy a inšpirovať sa recenziami, ktoré nájdete v časti Lifetech.

Registrácia vrátane nahrania všetkých potrebných dokladov musí prebehnúť do 14 dní od nákupu (dátumu na účtenke).

Po uverejnení recenzie a zaregistrovaní sa na www.xiaomipromo.sk získate darček podľa vlastného výberu – rozhodnúť sa môžete medzi slúchadlami Redmi buds 5 Pro alebo smart náramkom Xiaomi Band 8 Pro.

Nárok na darček vzniká po registrácii, do 31.03.2024 alebo do vypredania zásob. Všetky informácie a kompletné podmienky akcie nájdete na www.xiaomipromo.sk.

Dizajn, ktorý budete milovať

Xiaomi 14 je skutočne prémiový. Okrem výkonu, ktorého má na rozdávanie, aj vďaka tenučkému dizajnu, ktorý je nadčasový, elegantný a z oblúkov cítiť, že ruka, ktorá ho formovala, má cit pre estetiku a roky skúseností. Smartfón sa vám bude páčiť o to viac, že dizajnéri sa veľmi elegantne vyhrali aj so „4-platničkou“ na zadnej strane.

Kým smartfón zapnete, na displeji si všimnete hneď dve veci. Prvou je selfie kamera vyriešená elegantným priestrelom, aby zo zobrazovacej plochy ukrojila čo najmenej. Tou druhou sú skutočne tenučké rámiky. Slogan „priestorovo neobmedzený vizuálny zážitok“ je tu naozaj namieste. 

Displej takmer bez rámikov

6,36-palcový displej pokrýva takmer 90 % plochy smartfónu. Zobrazovací panel je AMOLED CrystalRes technológia s rozlíšením na úrovni 1,5 K, teda 1 200 × 2 670 pixelov a s pomerom strán 20 : 9. Smartfón zobrazí 68 miliárd farieb, má certifikáciu Dolby Vision a HDR10+.

Nechýba dnes už tradičná zobrazovacia rýchlosť až do 120 Hz, samozrejme, s podpornou technológiou. Rozsah je 1 – 120 obrázkov za sekundu. Čo vás pri letmom čítaní technickej špecifikácie prinúti spozornieť, je maximálna svietivosť 3 000 nitov. To je už naozaj špičkový výkon.

Preložme si to však do ľudskej reči. Predstavte si, že si užívate vytúženú letnú dovolenku a na ležadle na pláži v čase najprudšieho slnka zatúžite pozrieť si svoje obľúbené video vo vysokom rozlíšení alebo si zahrať hru.

Už nemusíte hľadať tieň slnečníka, aby ste na displeji lúštili, či sa pozeráte na koleso automobilu alebo na dizajnérsky nábytok. Jasne viditeľný obraz plný krásnych farieb, detailov a dokonale plynulý aj v tých najnáročnejších svetelných podmienkach, to je Xiaomi 14.

Odolný s beštiálnym výkonom

Náročné svetelné podmienky sme porazili, ale čo náročné prostredie? Certifikácia IP68 sľubuje absolútnu prachotesnosť a odolnosť proti ponoreniu na 30 minút do hĺbky 1,5 metra v sladkej vode. Tá morská je vždy zradná, preto sa jej radšej vyhnite. Xiaomi 14 má USB-C konektor a nemá 3,5 mm jack.

Dokonalá plynulosť displeja je tiež podmienená perfektným výkonom. O ten sa v tomto prípade stará najnovší čip Snapdragon 8 Gen 3 spolu s grafickým čipom Adreno 750 a operačnou pamäťou RAM až do 12 GB. Opäť opustime geekovský slovník a použime zrozumiteľnejšie vysvetlenie: aj tí najnáročnejší používatelia sa môžu spoľahnúť, že tento smartfón kvôli výkonu nemusia meniť roky.

Fotky majú novú dimenziu

Vráťme sa na dovolenku pri mori, lebo smartfón vám bude robiť dokonalé zábery. Xiaomi 14 má fotomodul vyladený spoločnosťou Leica, legendou zo sveta profesionálnej fotografie.

Výsledkom je trojica fotoaparátov, z ktorej každý má 50 Mpx – hlavný, superširoký aj teleobjektív. Svetelnosť je v rozmedzí od f/1,6 po f/2,2. Inými slovami, to, čo konkurencia ponúka raz, Xiaomi 14 má hneď 3-krát. Superširoký fotoaparát má zorný uhol 115 stupňov, teleobjektív zasa ponúka optické 3,2-násobné priblíženie bez straty kvality obrazu. 

Nechýba optická stabilizácia obrazu, PDAF zaostrovanie či možnosť zaznamenať video v kvalite 8K. Z takejto kvality dokážete spraviť niekoľkonásobne priblížený výrez a kvalita obrazu bude perfektná. Selfie kamera má 32 Mpx a zvládne zaznamenať 4K video.

Za celou fotomágiou Xiaomi 14 stojí prvotriedny snímač Light Fusion 900 a šošovky Leica Summilux, ktoré dokážu prepustiť až o 180 % viac svetla ako tie v predchádzajúcej generácii smartfónu. 

Nočné fotografie alebo fotografie pri zlých svetelných podmienkach, fotka nočnej oblohy alebo foto z párty tak budú ostrejšie, farebnejšie, budú mať viac detailov a tradične niekoľkosekundové snímanie bude výrazne kratšie. Teleobjektív navyše dokáže zaostriť už na vzdialenosť 10 cm, vďaka čomu s ním vyhotovíte aj skvelé makrozábery.

Za 30 minút 100 % baterky

Aby ste si toto všetko užili skutočne na maximum, v smartfóne sa skrýva 4 610 mAh batéria, ktorá má podporu technológie umožňujúcej rýchlonabíjanie. 90 W, ak použijete kábel, bezkáblovo 50 W. S káblom by ste sa mali z 0 na 100 % nabitej batérie dostať za 31 minút, bez kábla za 46 minút. Sú to však údaje od výrobcu, ktorý dokáže nasimulovať perfektné podmienky na nabíjanie. Xiaomi 14 navyše ponúka 10 W reverzné nabíjanie, teda nabije slúchadlá či smart náramok.

Vo výbave ďalej nechýba infraport, ktorý umožňuje ovládanie iných zariadení smartfónom, NFC čip na rýchle pripojenie s iným zariadením alebo na platby, čítačka odtlačkov prstov integrovaná do displeja, najnovšia wi-fi alebo Bluetooth 5.4, ktorý prenesie hudbu do slúchadiel opäť kvalitnejšie a s menším oneskorením.

Nový systém si viac rozumie so Xiaomi rodinou

Novinkou je tiež nadstavba operačného systému. Na Android 14 tu beží HyperOS, ktorý nahradil MIUI. Nová nadstavba operačného systému je, samozrejme, plynulejšia, lepšie vyladená, ponúka intuitívnejší multitasking, nižšiu spotrebu energie a mnoho ďalších výhod. Tou kľúčovou však je, že Xiaomi HyperOS zavádza do všetkých svojich zariadení. To znamená, že ak budete mať viac Xiaomi zariadení, budú si medzi sebou lepšie rozumieť. Rýchlejšie sa prepoja, budú sa dať navzájom ovládať a mnoho iného.

Užitočný tablet ako darček

Ako sme už spomenuli na začiatku článku, pri kúpe nového Xiaomi 14 dostanete automaticky ako darček tablet Redmi Pad SE. 11-palcový LCD displej v tomto prípade ponúka obnovovaciu frekvenciu 90 Hz a maximálnu svietivosť 400 nitov. 

Príjemne výkonný čip Snapdragon 680 4G predurčuje tablet na domáce použitie alebo ako kancelársku pomôcku na bežnú agendu. Nenároční hráči si na ňom užijú aj hry, multimédiá pre Redmi Pad SE nie sú až takou výzvou.

Ako sme pri tabletoch zvyknutí, fotovýbava je zameraná skôr na jednoduchý skener či videohovory. V prípade Redmi Pad SE to znamená 8 Mpx hlavnú kameru a 5 Mpx selfie kameru. Dokonale postačujúce na zavolanie si so šéfom, deťmi a skenovanie dokumentov. Batéria má kapacitu 8000 mAh a môžete ju nabíjať pomerne rýchlo, teda 18 W nabíjaním. Tablet bez nabíjačky vydrží celý pracovný deň.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac