Vyskúšali sme, či sa dá za deň vybiť Huawei P40 Pro. Podarilo sa nám to?

Na novej vlajkovej lodi Huawei sme s lokačným manažérom Peťom Bezákom testovali, či má tento špičkový smartfón dosť energie na všetky svoje funkcie.

Nové modely Huawei P40 Pro a P40 lite v sebe skrývajú najmodernejšie technológie a zároveň prekvapivú výdrž batérie. Poňali sme to ako výzvu a na deň požičali Huawei P40 Pro Peťovi „Odroňovi” Bezákovi, lokačnému manažérovi a produkčnému, ktorý používa smartfón ako svoj pracovný nástroj. A keďže #stálepracuje a nonstop žeraví telefón, spoľahlivá batéria je preňho základom. Zvládla novinka od Huawei jeden intenzívny deň s Odroňom?

Novinky z radu Huawei P40 nesklamali. Pripravte sa na špičkový výkon a skvelé fotky. Chcem vedieť viac

7.45 h Výnimočne ma zobudil prvý budík

Každý máme svoje dôvody, prečo si ráno nastavujeme dva budíky s 15-minútovým rozostupom. Celkom rád prvý budík vypnem, ale dnes ráno ma hneď zlákal neuveriteľne veľký displej a namiesto spánku som sa ponoril do pozerania dokumentov a náhodných videí na YouTube. 

A zrazu bolo 8.30 h a najvyšší čas urobiť si raňajky. Hups. Aspoň vám môžem dať tip na rannú rutinu: umyť si tvár, navštíviť záchod, napiť sa vody s citrónom a naštartovať sa 10 klikmi. 

9.00 h Práca a socializácia 

Pracovný deň začínam kontrolovaním e-mailov, aj keď teraz chodia sporadicky a cítim sa ako pri otváraní chladničky, či sa tam náhodou niečo neobjavilo. Dnes som pokračoval krátkou online poradou s kolegami z Location Bros o povinnostiach, ktoré treba riešiť. Nasledoval telefonát s producentkou, prvý z množstva každodenných vybavovačiek.

Plánovaná obhliadka natáčacieho pľacu sa dnes nakoniec nekonala, tak som mal doobeda čas si chvíľu poťukať do telefónu a poscrollovať sociálne siete. Skúsil som si pozrieť aj live stream tlačovky k aktuálnemu dianiu, baterka to zvládla, ja nie, tak som sa pustil do objavovania funkcií smartfónu.

Zaujala ma hra Game of Thrones, ktorá v ňom už bola nainštalovaná, a mal som vďaka nej ideálnu zámienku zahrať sa. Veď predsa hry najviac zaťažujú batériu, tak to musím otestovať.

14.30 h Bolesť s výhľadom

Z kolobehu telefonátov, odpisovačiek a vybavovačiek ma vytrhla nemilá povinnosť a druhý deň po sebe som pohodlie domáceho gauča vymenil za zubárske kreslo. Poviem vám, osmičky by sa mali premenovať na zuby bolesti. Našťastie mám u mojej úžasnej zubárky výhľad na jednu z mojich najobľúbenejších budov v Bratislave, ktorý mi všetko vynahradil.

15.00 h Pracovné stretnutie s papričkami

Pamätám si, ako som v stredu 9. marca vyhlásil, že si po dvoch mesiacoch beriem aspoň štyri dni voľna. Trošku sa to pretiahlo, ale už sme opäť v hre. Budúci týždeň spúšťame prípravu nakrúcania druhej série seriálu Profesor s Tomášom Maštalírom v hlavnej úlohe.

Na dnešnom stretnutí s produkčnou spoločnosťou Paprika Studios sme debatovali o produkčných nastaveniach a začali sme plánovať prípravu. Držme si palce, bude to náročné a vyzerá to tak, že aj keby sa konali, tak by som veľa letných festivalov nestihol.

19.00 h Štvrndelok 

Postprodukčné práce na novom slovenskom filme Na prach sú v poslednej fáze, a to sa, samozrejme, nemohlo zaobísť bez „dotočnej”. Takže deň zakončujem milou pracovno-zábavnou povinnosťou a zároveň vás týmto pozývam do kina. Samozrejme, ak to bude v čase, keď toto čítate, už možné. 

Záverečné hodnotenie

Fotky výhľadu, ktoré som spravil na „dotočnej“, mi ukázali, že sa postupne dostávame do levelu, keď fotoaparáty smartfónov plnohodnotne nahradia základné zrkadlovky. Pre mňa to znamená, že budem môcť na obhliadky nosiť o jedno zariadenie menej. 

Už len aby mali všetky smartfóny výdrž ako Huawei P40 Pro. Keď som na konci dňa videl, že mi ešte zostáva 39 %, mal som pocit, že batéria musí mať solárny pohon. Bez problémov si viem predstaviť zvládnuť aj náročnejší deň bez toho, aby som so sebou musel nosiť nabíjačku. 


Huawei P40 Pro aj cenovo dostupnejší model Huawei P40 lite s rovnako vynikajúcou výdržou batérie môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Peter „Odroň“ Bezák

Začínal ako kultúrny referent v Nu Spirite, odkiaľ ho zavialo k filmovému priemyslu. S kamošmi založili firmu Location Bros, ktorá sa venuje hľadaniu a manažovaniu lokácií na nakrúcanie reklám, seriálov a filmov. Okrem domácich projektov stihli spolupracovať aj s Netflixom, Warner Bros. či inými zahraničnými produkciami. Sledovať jeho prácu a zákulisie z natáčania môžete na jeho Instagrame @odronbezak. 

 

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Udržateľné cestovanie vám prinesie zážitky, o ktoré bežní turisti prichádzajú

S blogerkou Veronikou Šipoš Rosputinskou sme sa zamerali na to, prečo je dobré cestovať lokálne a bezhlavo nelietať po svete.

Udržateľné cestovanie nie je o odopieraní, ako sa mnohým na prvý pohľad zdá. Umožní vám spomaliť a dovolenku prežiť ešte intenzívnejšie. S Veronikou Šipoš Rosputinskou z blogu She Makes Me Travel sme sa rozprávali, ako koronakríza ovplyvňuje cestovanie a prečo je dobré dovolenkovať lokálne. 

Leto je obdobím objavovania a nových zážitkov. Ak chcete lepšie spoznať svoje okolie, pri plánovaní výletov či výbere ubytovania môžete využiť 4G sieť od O2, ktorá je k dispozícii už pre 97 % obyvateľov Slovenska.

V rozhovore sa dočítate:

  • čo je udržateľné cestovanie,
  • aké sú jeho hlavné výhody,
  • či sa treba úplne vzdať leteckej dopravy,
  • prečo nie je riešenie zostať doma,
  • ako pandémia zmenila turizmus.

Kedy a prečo si začala s udržateľným cestovaním? 

Vždy som rada spoznávala nové miesta a ľudí. A čím viac sme s manželom cestovali, tým viac som si všímala, ako správanie turistov a ich voľby ovplyvňujú domácich obyvateľov a miestnu prírodu. 

Prvý zlom nastal na Bali, ktoré je známe tým, že je veľmi preťažené turizmom. Videla som, že ľudia nerešpektujú kultúrne zvyky či zásady slušného správania. 

Napríklad boli schopní ignorovať zákazové značky a obísť plot, len aby sa dostali na ryžové pole. A pritom pošliapali úrodu, na ktorú boli domáci obyvatelia odkázaní. 

Postupne som si začala vyhľadávať informácie o týchto situáciách, a tak som sa prepracovala až k pojmu udržateľné cestovanie. Zistila som, že o tejto téme na Slovensku nikto nepíše a povedala som si, že by tu mohol byť priestor začať sa tomu venovať. Táto téma rezonuje v spoločnosti čoraz viac.

V čom sa udržateľné cestovanie líši od bežného turizmu?

Vymyslela som si takú krátku poučku, ktorou sa to každému snažím zjednodušene vysvetliť: Udržateľné cestovanie je o tom, aby človek maximalizoval svoje zážitky popri tom, ako minimalizuje svoje negatívne dosahy na krajinu a na komunitu, do ktorej zavíta.

Je to o rešpektovaní obyvateľov, kultúry, náboženstva a prírody danej krajiny. Stačí sa riadiť starou ľudovou múdrosťou Čo nechceš, aby robili tebe, nerob ani ty druhým. V podstate to nie je žiadna veda.

Čo si máme predstaviť pod maximalizovaním zážitkov?

Vysvetlím to na sebe. Keď som začala cestovať, lákali ma exotické krajiny. Mala som pocit, že musím všade ísť a všetko vidieť. Itineráre som mala rozplánované do poslednej minúty. Manželovi som ani nemohla povedať, kam všade pôjdeme. 

Za tri týždne sme boli aj v piatich krajinách. Človek pri tejto rýchlosti síce veľa uvidí, ale nezažíva, nespoznáva do hĺbky. Teraz mi je málo týždeň na mieste, o ktorom všetci tvrdia, že tam po troch dňoch nie je čo robiť. Viem celý deň stráviť na lokálnom dizajnovom trhu, kde hľadám zaujímavých miestnych tvorcov, v škole varenia alebo v zapadnutom podniku.

„Pre obe strany je prínosné, ak trochu spomalíme. Síce toho stihneme menej, ale zažijeme viac. Máme dosť času preniknúť do komunity a spoznať ľudí, podporiť lokálnu ekonomiku, pomôcť k jej rozvoju.“

Rýchle cestovanie má negatívny dosah aj na turistické destinácie. Efekt jednodňového turistu vidíme napríklad v Benátkach, na Santorini a na mnohých iných miestach. Prídu tam státisíce ľudí, obehnú si pamiatky, využijú infraštruktúru mesta a minú tri eurá na magnetku. Mestá to veľmi zaťažuje, niektoré už začali návštevy týchto jednodňových turistov obmedzovať alebo o tom minimálne uvažujú.

Pre obe strany je prínosné, ak trochu spomalíme. Síce toho stihneme menej, ale zažijeme viac. Máme dosť času preniknúť do komunity a spoznať ľudí, podporiť lokálnu ekonomiku, pomôcť jej k rozvoju. Dokážeme tak nielen brať, ale aj niečím prispieť.

Čítajte aj: Nekupujte v Tatrách suveníry z Číny. 7 rád, ako cestovať udržateľne

Ak domáci uvidia, že ste pozorní, že sa pýtate na ich zvyky, tradície a názory, často sa stane, že vám to oplatia. Môžu vám vyjsť v ústrety a ak máte čas, ukážu vám miesta a doprajú zážitky, o ktoré bežný turista prichádza. 

Keď sa bavíme o spomaľovaní, najrýchlejším a najkomfortnejším spôsobom, ako cestovať na veľké vzdialenosti, je lietanie. Letecká doprava však výrazne škodí životnému prostrediu. Ako sa k tomu postaviť? Treba si lietanie naozaj odoprieť? 

Nič nie je čiernobiele, ani táto problematika. Samozrejme, lietanie si môžeme úplne odoprieť a vybrať si iné alternatívy dopravy. Skvelým dobrodružstvom môže byť aj výlet vlakom po Európe alebo cyklovýlet po Slovensku. 

Ak však chceme zažiť lokálnu kultúru v Ázii či Latinskej Amerike alebo nás láka biely piesok a tyrkysová voda karibských pláží, lietadlu sa nevyhneme. Vtedy treba zvážiť, ako taký výlet naplánovať, aby bol čo najrozumnejší.

Napríklad si ušetriť dovolenku na jednu dlhšiu cestu počas roka namiesto troch kratších dovoleniek a absolvovať dva lety namiesto šiestich. 

Alebo využiť sabatical, čo sa dnes stáva čoraz populárnejším, vziať si v práci voľno na pár mesiacov a v rámci jednej cesty navštíviť viac krajín a po návrate zas cestovať lokálne a šetrnejšie k prostrediu.

„Cestovanie nemôžeme úplne vytrhnúť zo života. Ak zostaneme sedieť doma, nevyrieši to problém. Ak nepristupujeme zodpovedne a udržateľne k životu doma, to, že nepôjdeme na výlet, asi veľa nezmení.“

Možností je dnes neúrekom a vôbec to nemusíme hnať do extrémov.

Udržateľné cestovanie je zatiaľ okrajovou záležitosťou aj napriek tomu, že má očividne množstvo výhod. Prečo je to tak?

Veľa ľudí sa nad mnohými aspektmi cestovania ani nezamýšľa. Neuvažujú nad svojimi rozhodnutiami. Nemajú zlý úmysel, no ani im nenapadne, že ich rozhodnutia môžu mať negatívny efekt a že mnoho vecí sa dá urobiť inak a lepšie.

Žiaľ, postupne čoraz jasnejšie vidíme dôsledky našich činov na prírode aj lokálnych komunitách. Udržateľnosť cestovania sa začína dostávať do spoločenského povedomia. Myslím si, že stúpa snaha a chuť niečo zmeniť.

Keby sme išli do extrému, mohli by sme zostať doma. Nikoho by sme nezaťažovali a nemohli by sme spôsobiť žiadne škody. Nebolo by to lepšie?

Nie, každá minca má dve strany a žiadny extrém nie je dobrý. Sú krajiny, ktoré z cestovného ruchu žijú. Keď niekam vycestujeme a rozumne tam minieme peniaze u miestnych, podporíme lokálne rodiny a komunity.

Ďalšia vec je aj obohacovanie kultúr. Keď človek cestuje, veľa sa učí, aj o sebe, aj o tom, s kým cestuje, aj o krajine, ktorú navštívi. Môže rozširovať obzory ľudí v krajine, do ktorej cestuje, najmä pokiaľ ide o rozvojové krajiny, kde je to viac ako potrebné.

Cestovanie nemôžeme úplne vytrhnúť zo života. Ak zostaneme sedieť doma, nevyrieši to problém. Ak nepristupujeme zodpovedne a udržateľne k životu doma, to, že nepôjdeme na výlet, asi veľa nezmení.

Ako pandémia koronavírusu zmenila turistický ruch? Aký to bude mať dosah na udržateľné cestovanie?

Udržateľné cestovanie malo rastúci trend až do bodu, keď prepukla globálna kríza, spôsobená koronavírusom. Čoraz viac spoločností sa snažilo robiť aspoň malé kroky k tomu, aby ich služby boli udržateľnejšie a aby znižovali svoj negatívny vplyv na prostredie.

Turistický ruch je obrovským odvetvím ekonomiky. Pred krízou od neho záviselo každé desiate pracovné miesto na svete. Kríza ho postihla najťažšie zo všetkých odvetví. Dnes je v dôsledku toho ohrozených 197 miliónov pracovných miest.

Veľa spoločností v tejto ťažkej situácii začalo lobovať nielen za to, aby získali daňové úľavy, ale aj za to, aby sa obmedzili nároky jednotlivých krajín na udržateľnosť.

„Nadobudli sme pocit, že cestovanie je niečo samozrejmé, no cestovanie je v skutočnosti nadštandard, luxus. V posledných rokoch sme to tak nevnímali, lebo sa stalo veľmi dostupným.“

Akákoľvek snaha byť udržateľnejší, produkovať menej emisií a podobne si vyžaduje investície. Pre firmy je škrtanie v tejto oblasti najmenej bolestivé a pomôže im ušetriť peniaze napríklad na udržanie pracovných miest.

Otázka je, ako koronavírus ovplyvní ďalší vývoj udržateľného cestovania – či sa nevrátime o pár rokov späť a či sa firmy nebudú snažiť, aby bolo všetko rýchle, lacné a pre čo najväčšie masy.

Trh neformujú iba firmy, ale aj spotrebitelia. Aktuálne vnímame, že cestovanie v uzavretom priestore lietadiel, na zaoceánskych lodiach či pobyty v gigantických rezortoch môžu byť riskantné, a tak sa mnohí ľudia uprednostňujú lokálne cestovanie. Myslíš si, že toto vnímanie si prenesieme aj do obdobia, keď sa pandémia skončí?

V prvom rade je tu otázka, ako aktuálna ekonomická situácia ovplyvní príjmy ľudí a či a do akej miery si budeme môcť dovoliť cestovať, či už do zahraničia, alebo lokálne.

Nadobudli sme pocit, že cestovanie je niečo samozrejmé, no cestovanie je v skutočnosti nadštandard, luxus. V posledných rokoch sme to tak nevnímali, lebo sa stalo veľmi dostupným. Môže sa však stať, že sa znova presunie medzi aktivity, ktoré si nebude môcť dovoliť každý. Keď rodiny prídu o príjem, zvážia, či zaplatia účty a hypotéky, alebo či pôjdu na dovolenku.

Budeme podľa teba v budúcnosti cestovať viac udržateľne? 

Netrúfam si to odhadnúť. Veľa ľudí si uvedomilo, že to, ako sme nielen cestovali, ale aj vo všeobecnosti žili, nebolo veľmi udržateľné. Zvykli sme si na príliš veľký komfort.

Zvykli sme si veľa brať zo spoločnosti aj z prírody a menej dávať. Uvidíme, či sa dokážeme v budúcnosti uskromniť, alebo si budeme pod zámienkou zlej ekonomickej situácie vyberať lacné a neudržateľné riešenia.

Chystáte sa v lete konečne lepšie spoznať Slovensko? Pri plánovaní výletov, výbere ubytovania či hľadaní miestnych podnikov sa môžete spoľahnúť na rýchly mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o 4G sieti aj mapu dostupnosti služieb nájdete na www.o2.sk.

Veronika Šipoš Rosputinská

Je novinárka a blogerka, ktorá v rámci blogu She Makes Me Travel píše o uvedomelom živote a cestovaní a prináša aj množstvo tipov na výlety po Slovensku. Blog tvorí so svojím mužom, ktorý cestovanie nenávidí a dokáže o tom vtipne písať. Prinášajú tak dva rôzne pohľady na rovnaké situácie.


Nemáte miesto na nové fotky a appky? Máme 5 tipov, ako si vyčistiť pamäť v telefóne

Čítaj viac

Tech News: Kedy si budeme nabíjať smartfón raz za týždeň?

Čítaj viac

Ešte lepší zážitok. K Sony Xperia L4 s kinodisplejom dostanete darček

Čítaj viac