Vyskúšali sme, či sa dá za deň vybiť Huawei P40 Pro. Podarilo sa nám to?

Na novej vlajkovej lodi Huawei sme s lokačným manažérom Peťom Bezákom testovali, či má tento špičkový smartfón dosť energie na všetky svoje funkcie.

Nové modely Huawei P40 Pro a P40 lite v sebe skrývajú najmodernejšie technológie a zároveň prekvapivú výdrž batérie. Poňali sme to ako výzvu a na deň požičali Huawei P40 Pro Peťovi „Odroňovi” Bezákovi, lokačnému manažérovi a produkčnému, ktorý používa smartfón ako svoj pracovný nástroj. A keďže #stálepracuje a nonstop žeraví telefón, spoľahlivá batéria je preňho základom. Zvládla novinka od Huawei jeden intenzívny deň s Odroňom?

Novinky z radu Huawei P40 nesklamali. Pripravte sa na špičkový výkon a skvelé fotky. Chcem vedieť viac

7.45 h Výnimočne ma zobudil prvý budík

Každý máme svoje dôvody, prečo si ráno nastavujeme dva budíky s 15-minútovým rozostupom. Celkom rád prvý budík vypnem, ale dnes ráno ma hneď zlákal neuveriteľne veľký displej a namiesto spánku som sa ponoril do pozerania dokumentov a náhodných videí na YouTube. 

A zrazu bolo 8.30 h a najvyšší čas urobiť si raňajky. Hups. Aspoň vám môžem dať tip na rannú rutinu: umyť si tvár, navštíviť záchod, napiť sa vody s citrónom a naštartovať sa 10 klikmi. 

9.00 h Práca a socializácia 

Pracovný deň začínam kontrolovaním e-mailov, aj keď teraz chodia sporadicky a cítim sa ako pri otváraní chladničky, či sa tam náhodou niečo neobjavilo. Dnes som pokračoval krátkou online poradou s kolegami z Location Bros o povinnostiach, ktoré treba riešiť. Nasledoval telefonát s producentkou, prvý z množstva každodenných vybavovačiek.

Plánovaná obhliadka natáčacieho pľacu sa dnes nakoniec nekonala, tak som mal doobeda čas si chvíľu poťukať do telefónu a poscrollovať sociálne siete. Skúsil som si pozrieť aj live stream tlačovky k aktuálnemu dianiu, baterka to zvládla, ja nie, tak som sa pustil do objavovania funkcií smartfónu.

Zaujala ma hra Game of Thrones, ktorá v ňom už bola nainštalovaná, a mal som vďaka nej ideálnu zámienku zahrať sa. Veď predsa hry najviac zaťažujú batériu, tak to musím otestovať.

14.30 h Bolesť s výhľadom

Z kolobehu telefonátov, odpisovačiek a vybavovačiek ma vytrhla nemilá povinnosť a druhý deň po sebe som pohodlie domáceho gauča vymenil za zubárske kreslo. Poviem vám, osmičky by sa mali premenovať na zuby bolesti. Našťastie mám u mojej úžasnej zubárky výhľad na jednu z mojich najobľúbenejších budov v Bratislave, ktorý mi všetko vynahradil.

15.00 h Pracovné stretnutie s papričkami

Pamätám si, ako som v stredu 9. marca vyhlásil, že si po dvoch mesiacoch beriem aspoň štyri dni voľna. Trošku sa to pretiahlo, ale už sme opäť v hre. Budúci týždeň spúšťame prípravu nakrúcania druhej série seriálu Profesor s Tomášom Maštalírom v hlavnej úlohe.

Na dnešnom stretnutí s produkčnou spoločnosťou Paprika Studios sme debatovali o produkčných nastaveniach a začali sme plánovať prípravu. Držme si palce, bude to náročné a vyzerá to tak, že aj keby sa konali, tak by som veľa letných festivalov nestihol.

19.00 h Štvrndelok 

Postprodukčné práce na novom slovenskom filme Na prach sú v poslednej fáze, a to sa, samozrejme, nemohlo zaobísť bez „dotočnej”. Takže deň zakončujem milou pracovno-zábavnou povinnosťou a zároveň vás týmto pozývam do kina. Samozrejme, ak to bude v čase, keď toto čítate, už možné. 

Záverečné hodnotenie

Fotky výhľadu, ktoré som spravil na „dotočnej“, mi ukázali, že sa postupne dostávame do levelu, keď fotoaparáty smartfónov plnohodnotne nahradia základné zrkadlovky. Pre mňa to znamená, že budem môcť na obhliadky nosiť o jedno zariadenie menej. 

Už len aby mali všetky smartfóny výdrž ako Huawei P40 Pro. Keď som na konci dňa videl, že mi ešte zostáva 39 %, mal som pocit, že batéria musí mať solárny pohon. Bez problémov si viem predstaviť zvládnuť aj náročnejší deň bez toho, aby som so sebou musel nosiť nabíjačku. 


Huawei P40 Pro aj cenovo dostupnejší model Huawei P40 lite s rovnako vynikajúcou výdržou batérie môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Peter „Odroň“ Bezák

Začínal ako kultúrny referent v Nu Spirite, odkiaľ ho zavialo k filmovému priemyslu. S kamošmi založili firmu Location Bros, ktorá sa venuje hľadaniu a manažovaniu lokácií na nakrúcanie reklám, seriálov a filmov. Okrem domácich projektov stihli spolupracovať aj s Netflixom, Warner Bros. či inými zahraničnými produkciami. Sledovať jeho prácu a zákulisie z natáčania môžete na jeho Instagrame @odronbezak. 

 

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Psychologička: Ľudia hľadajú prostredníctvom technológií vzrušenie a pocit, že žijú

Patríte k ľuďom, ktorí neustále skrolujú najnovšie správy? Aj vám môžu technológie prerásť cez hlavu. Lenka Rušarová radí, ako si s nimi vybudovať zdravý vzťah.

Technológie sa stali súčasťou našich životov, nie každý však s nimi dokáže správne pracovať. So psychologičkou Lenkou Rušarovou sme sa pozreli na to, ako nájsť vo vzťahu k technológiám rovnováhu a predchádzať tomu, aby sa ich používanie stalo problémom. 

Prerastajú vám technológie cez hlavu? Máme pre vás 5 tipov na digitálny detox. Chcem vedieť viac

V rozhovore sa dočítate: 

  • ktoré potreby si napĺňame prostredníctvom technológií,
  • kedy už človek nemá používanie technológií pod kontrolou,
  • ako nastaviť hranice sebe aj v rámci vzťahov,
  • ako vyzerá etiketa narábania s mobilom.

Vplyv technológií na náš život je naozaj markantný. Dá sa zhrnúť, prečo sme si ich pustili k telu a dovolíme im zasahovať nám do života?

Technológie nám veľmi uľahčujú život, ale majú aj vedľajšie účinky. Vstupujú do výchovy a blízkych vzťahov. Nemyslím si, že priniesli niečo nové do ľudského prežívania, skôr sú javiskom, na ktorom sa odohrávajú staré drámy.

Aj predtým, než sme mali k dispozícii internet, smartfóny a tablety, sme hľadali naplnenie materiálnych, spoločenských, biologických aj duchovných potrieb. Technológie sú platformou, kam sa toto hľadanie presunulo a kde sa jeho časť dnes odohráva.

Ktoré potreby si bežne napĺňame práve prostredníctvom technológií?

Niektorí z nás túžia po potvrdení vlastnej hodnoty, iní hľadajú pozornosť alebo vzrušenie. Ak hľadáme validáciu, teda potvrdenie, môže sa to prejaviť napríklad tým, že na sociálne siete pridávame fotky a správy z úspešnejších častí svojho života.

Ukazujeme, akú máme skvelú rodinu, aké auto vlastníme, ako dobre vyzeráme či kde dovolenkujeme. Očakávame, že nám to cez lajky a komentáre prinesie sociálne potvrdenie, obdiv a uznanie.

„Na sociálnych sieťach ostatným ukazujeme, akú máme skvelú rodinu, ako dobre vyzeráme či kde dovolenkujeme. Očakávame, že nám to cez lajky a komentáre prinesie sociálne potvrdenie, obdiv a uznanie.“

Iní ľudia, najmä tí, ktorí sa zo spoločnosti cítia vynechaní, zase túžia po pozornosti. Práve oni môžu ľahko skĺznuť k vyhľadávaniu pozornosti v online svete. Často investujú množstvo času a energie, aby zaujali aj anonymné masy ľudí, môžu byť aj zbytočne konfrontační alebo šokujúci.

Veľa ľudí hľadá prostredníctvom technológií vzrušenie a pocit, že žijú. Stáva sa to, ak im ich život príde banálny, prázdny a sú s ním nespokojní. Online prostredie im umožňuje zažívať niečo, s čím reálny svet nemôže súťažiť.

Aké sú príznaky, že technológie nám príliš zasahujú do života?

Existuje viacero varovných signálov, že naše používanie technológií je už problematické.

Prvým varovným príznakom je tzv. centrované myslenie. Pozornosť človeka sa nedá od technológií odviesť – človek nedokáže myslieť na nič iné, nedá sa s ním o ničom inom diskutovať. Jediné, o čom hovorí, je, čo zažil pri počítačovej hre alebo v diskusii na sociálnej sieti, respektíve neustále skroluje najnovšie správy.

Druhým varovným príznakom je, keď používanie technológií zasahuje do bežného fungovania. Človek napríklad nie je schopný vyspať sa, lebo celú noc trávi online pokrom, nie je schopný nič ušetriť z výplaty, lebo ju minie na online nakupovanie. Dieťa si zase nesplní školské povinnosti, pretože neustále sleduje videá.

Ďalším zdvihnutým prstom je, keď narastá potreba bažiť. Ak je niekto závislý, potrebuje si zvyšovať dávky, aby bol spokojný. Podobné správanie môžeme sledovať aj pri problematickom používaní technológií u detí aj u dospelých. Už im nestačí bežný čas, napríklad hodina, ale sú z toho dve hodiny, potom tri, a stále nemajú dosť.

Kedy už má človek s technológiami a časom stráveným online naozaj problém?

Ľudia závislí od alkoholu zvyčajne tvrdia, že majú všetko pod kontrolou. Hovoria: „Viem s tým prestať. Keď budem chcieť, nebudem piť.“ Podobné výroky môžeme čakať aj od ľudí, ktorých vzťah k technológiám už prekročil rozumné medze.

V takom prípade už človek, ktorý chce dokázať, že všetko má pod kontrolou tak, že sa odpojí alebo vydrží nejaký čas offline, má s tým problém. Nevydrží to a vždy nájde zámienky, aby sa mohol pripojiť skôr.

Strata kontroly sa môže prejaviť v rôznych situáciách. Napríklad, keď sa partneri dohodnú, že večer nebudú pozerať do mobilu a strávia pekný spoločný čas aj s deťmi. Napriek tomu, že si to sľúbia, jeden z nich sa neovládne a odíde – začne hľadať zámienky, aby bol sám a mohol potajme kontrolovať mobil.

Veľa sa dnes hovorí o tom, že technológie spôsobujú problémy v medziľudských vzťahoch. Je to naozaj tak? 

V mojej praxi sa mi neukazuje, že by technológie boli prvotným problémom. Skôr vídavam, že problémy vo vzťahoch sa prejavujú aj prostredníctvom technológií.

Stáva sa, že na párovej terapii žena rozpráva niečo, čo je pre ňu zásadné, plače pri tom a muž vytiahne mobil, skroluje a čaká, kým ona dorozpráva – mobil je preňho únikom z emočne vypätej situácie.

Alebo žiarlivá žena kontroluje muža a nenechá ho dýchať – mobil a profil na Facebooku sú bránou, ako sa mu ešte viac nabúrať do súkromia. Ďalším príkladom je závislý partner, ktorý cez deň partnerku neustále bombarduje správami a vynucuje si, aby nonstop reagovala.

Ako si nastaviť hranicu používania technológií vo vzťahoch? 

Hranica často nie je vopred jasná, treba o nej diskutovať. V rovnocennom partnerskom vzťahu sa vyjednáva, vysvetľuje a skúša, čo funguje pre oboch. Trochu inak je to vo vzťahu s dieťaťom, ktoré síce musí byť rešpektované, ale zároveň nerozumie svetu ako dospelý – tu má predsa len rozhodnutie dospelého väčšiu váhu.

„Stáva sa, že na párovej terapii žena rozpráva niečo, čo je pre ňu zásadné, plače pri tom a muž vytiahne mobil, skroluje a čaká, kým ona dorozpráva – mobil je preňho únikom z emočne vypätej situácie.“

Špeciálnu oblasť tvoria dobré spôsoby a etiketa narábania s mobilom. Existujú relatívne univerzálne pravidlá a ich dodržiavanie je otázkou bazálnej slušnosti.

Ako vyzerá etiketa narábania s mobilom? 

Ak sa s niekým práve rozprávame a pristúpi k nám niekto tretí, nazvime ho Jozef, intuitívne slušné by bolo povedať: „Toto je Jozef.“ Alebo: „Jozef, počkaj chvíľku, prosím, teraz niečo riešime.“ Človeka uvedieme do diskusie alebo mu povieme, nech počká.

Takto by to mohlo fungovať, aj keď človeku príde správa na mobil. Buď počká, pretože náš rozhovor má teraz prioritu, alebo si chceme správu, ktorá nám prišla, prečítať. Napríklad čakáme na niečo dôležité alebo sme jednoducho iba zvedaví. V takom prípade si musíme s touto situáciou nejako sociálne poradiť.

Môžeme povedať: „Práve mi niečo prišlo, prepáč, pozriem sa, čo je to.“ Môžeme ísť ešte ďalej a okomentovať, aká správa nám prišla, ako keď uvedieme a zapojíme tretieho človeka do diskusie.

Niektorí ľudia presúvajú pozornosť k mobilu mimovoľne, akoby ani nevnímali, že ich aktívna prítomnosť začne ostatným chýbať. Napríklad sa dohodnú s deťmi, že si spolu pozrú film a oni síce sedia na gauči vedľa detí, sú tvárou nasmerovaní k obrazovke, ale dívajú sa do mobilu. A v tom je kvalitatívny rozdiel – nezdieľajú spoločný zážitok, sú tam len pro forma.

Čo robiť v situáciách, keď sme síce dodržali etiketu, ale partnerovo používanie technológií sa nás aj tak dotýka? Ako napríklad riešiť situáciu, keď partner visí na mobile a my musíme čakať, kým skončí?

Veľakrát si všímam páry v kaviarni alebo reštaurácii. Zvonku to vyzerá, že jeden sa díva do mobilu a druhý naňho čaká. Neexistuje pravidlo, ako túto situáciu riešiť, ale je fajn, ak sú k sebe otvorení a majú odvahu a slobodu povedať: „Tak čo, ideme si teraz obaja čítať správy alebo máš chuť sa o niečom rozprávať?“

Odpoveď na podobnú výzvu môže byť: „Nemali sme na seba celý týždeň čas, poďme sa porozprávať.“ Môže sa však stať, že jednoducho nie je o čom hovoriť.

Napríklad páry, ktoré spolu dlho fungujú a všetko dôležité si už pre ten moment povedali, môžu byť radi, že sú vedľa seba, ale zároveň by každý rád robil niečo iné. Niekto si chce čítať rozčítaný článok, druhý vybavovať e-maily. Ak si to otvorene, slušne a s rešpektom povedia, môžu spolu príjemne stráviť čas, aj keď sú obaja na svojich mobiloch.

Často sa stretávame s tým, že partner neskroluje ani nesleduje videá, ale na mobile pracuje – odpovedá na e-maily, niečo kontroluje. Čo odporúčate v takom prípade? 

Práce je vždy toľko, koľko je času. Niektorí ľudia sa tvária, že stále niečo neodkladné riešia – prácu alebo iné povinnosti. Často hovoria: „To sa inak nedá.“ V skutočnosti je to však ich rozhodnutie, že práca je na prvom mieste za každých okolností a toto rozhodnutie je pre nich často paradoxne ľahšia cesta.

Vďaka tomu môžu odsúvať to, čo sa deje v ich vnútri a zároveň nemusia čeliť nárokom „bežného“, napríklad venovať pozornosť deťom.

V každom vzťahu nastávajú situácie, keď sa jeden z partnerov necíti komfortne. Nastaviť si konsenzus tak, aby to všetkým zúčastneným vyhovovalo, je zložité – bez ohľadu na to, či do toho vstupujú technológie, alebo nie.

Technológie z môjho pohľadu nie sú dobré ani zlé. Majú svoje riziká, to však neznamená, že ich nemáme používať, veď nám výrazným spôsobom uľahčujú život. A okrem toho aj tak nemáme na výber, vyhnúť sa im nedá.


Vyvážený vzťah k technológiám je dôležitý nielen pre dospelých, ale aj deti, preto O2 spúšťa už 4. ročník O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktorá u detí buduje pozitívny vzťah k pohybu a učí ich, ako tráviť voľný čas aktívne. Do súťaže o Akadémiu môžete prihlásiť aj školu vašich detí. Všetky potrebné informácie nájdete na akademia.o2.sk

Lenka Rušarová

Je certifikovaná klinická psychologička a psychoterapeutka s viac ako 15-ročnou praxou. Pracuje v súkromnom zdravotníckom zariadení PsychoKonzult, kde sa venuje nielen deťom, ale aj párovej a individuálnej psychoterapii. Preložila viacero odborných publikácií a tlmočí v odbore.


Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Čítaj viac

Predobjednajte si novú PlayStation 5, ktorá predbehla evolúciu a prinesie novú éru hrania

Čítaj viac

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Čítaj viac