Xiaomi Redmi 10 5G ukazuje, ako spája dostupnosť s kvalitou
Kompaktný dizajn a nízka hmotnosť je len privítanie, Xiaomi Redmi 10 5G vyniká špeciálnou fotovýbavou.
Zdieľať
21. 7. 2022;Autor: Roman Škopík, Foto: archív výrobcu
Smartfón, na ktorom vás očarí jednoduchý a funkčný dizajn, prekvapí výkon aj výbava a okrem toho neodradí cena, je skvelý deal. Čínsky gigant Xiaomi nám už niekoľko rokov ukazuje, že kvalitný smartfón nemusí stáť štvorciferné číslo a pri Xiaomi Redmi 10 5G to nie je inak.
Vďaka nízkej hmotnosti a kvalitnému vyhotoveniu tela zariadenia bude používateľská skúsenosť od prvého momentu príjemná. Všetky jeho súčasti do seba dokonale zapadajú a vytvárajú nadčasovú symfóniu.
Používateľský zážitok sa prehĺbi aj pri dlhšom používaní. Displej má nádherné živé farby a pracovať s ním je zážitok. Okrem iného ponúka obnovovaciu frekvenciu až 90 Hz, čo znamená extra plynulý obraz nielen na prehliadanie webu, ale aj čítanie alebo sledovanie videí.
Výhody kvalít displeja boli dobre viditeľné aj pri hraní hier. A nezaostáva ani výkonnostne – Xiaomi Redmi 10 5G zvláda prácu aj s viacerými aplikáciami súčasne.
Čo mohlo byť na Xiaomi Redmi 10 5G lepšie?
Slabšie stránky sa v tejto cenovej kategórii hľadajú ťažko, no náročnejšieho používateľa by určite potešil výkonnejší procesor a vyššia vyladenosť systému. Chýbať môže aj bezdrôtové nabíjanie, vyvažuje to však možnosť rýchleho nabíjania. Už po pár minútach je zariadenie pripravené na dlhé hodiny ďalšieho používania.
Kvalita vytvorených fotografií prekvapí aj náročných. Redmi 10 ponúka širokú škálu režimov na fotenie, pričom nechýbajú ani obľúbené režimy, ako portrét alebo nočná fotografia. Hlavný objektív disponuje 50 Mpx snímačom a výsledné fotografie sú skutočne znamenité.
Nezaváha dokonca ani pri zhoršených svetelných podmienkach. Fotenie s ním ma extra bavilo a otestoval som všetky ponúkané režimy. Ak radi fotíte, tento smartfón vás určite nesklame. Výrazný posun od jeho predchodcov Xiaomi si môžeme všimnúť aj pri kvalite videí, ktorá postúpila na vyššiu úroveň.
Hodnotenie O2 Guru: Šikovný smartfón bez kompromisov
Cenovo dostupný, s plnohodnotnou fotografickou výbavou a podporou 5G siete je nadštandardná definícia smartfónu pre bežného používateľa. Jeho hlavnou výhodou je kvalitný displej, veľká kapacita batérie a zároveň podpora rýchleho nabíjania. Veľkú skupinu používateľov určite potešia kompaktnejšie rozmery a nízka hmotnosť.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
S týmito 5 smartfónmi budete mať perfektné dovolenkové fotky
Na výletoch a cestách oceníte aj vysokú kapacitu batérie alebo možnosť smartfónom platiť.
Zdieľať
11. 7. 2022;Autor: Juraj Recký, Foto: archív výrobcov
Najkrajšie momenty sú tie, ktoré zažívame v prítomnosti. No nebudeme si klamať, práve v januári nás dokáže zahriať fotka slnkom zaliatej pláže či vtipná festivalová videospomienka, alebo výhľad z práve zdolaného tatranského štítu. Čo však z takej fotky, na ktorej nič dobre nevidieť? Nové modely telefónov našťastie fotovýbavu posúvajú na ďalšiu úroveň a farby, ostrenie či stabilizácia foťáka zabezpečia výstupy ako z profi zariadenia.
Vyberte si smartfón s fotoaparátom, ktorý má minimálne 48 Mpx, a urobiť dobrú nočnú fotku už nebude žiaden problém. Na výletoch, festivaloch a dovolenkách pomôže NFC čip, ktorý zjednoduší platenie. Možnosť mať aktívne dve SIM karty súčasne bude fungovať ako rezerva pre každý prípad. 5 000 mAh batéria je skôr povinná výbava, ktorú oceníte aj po letnej sezóne, keďže vám telefón vydrží bez nabíjania viac ako 24 hodín. Aby ste dlho nehľadali, ktoré smartfóny tieto kritériá spĺňajú, pripravili sme pre vás výber 5 modelov, ktoré ani nezaťažia rodinný rozpočet.
Samsung Galaxy A33 5G
Samsung Galaxy A33 5G búra všetky predsudky, ktoré by ste proti strednej triede smartfónov mohli mať. Medzigeneračný posun je v tomto prípade taký výrazný, že nám výrobca ponúkol takmer nový smartfón. Najväčšou novinkou je vodoodolnosť, ktorá je certifikovaná na IP67. Inými slovami, smartfón vydrží do hĺbky 1 metra pod vodou celých 30 minút.
Ak vám záleží na váhe smartfónu, potom vás poteší, že Samsung Galaxy A33 5G v porovnaní so svojím predchodcom „schudol“ o 19 gramov na príjemných 186 gramov. Pribudli stereo reproduktory a čítačka odtlačkov prstov je integrovaná do displeja. V predošlej generácii bola umiestnená v tlačidle.
Samostatnou kapitolou je nový displej s uhlopriečkou 6,4 palca. Pýši sa prívlastkom Super AMOLED, je perfektne plynulý vďaka schopnosti zobraziť 90 obrázkov za sekundu a jeho rozlíšenie postúpilo na 1 080 x 2 400 pixelov, vďaka čomu si užijete viac detailov.
Novinkou hlavného 48 Mpx fotoaparátu je optická stabilizácia obrazu, ktorú oceníte pri točení (nielen) 4K videa. Fotovýbava ďalej zahŕňa 8 Mpx širokouhlý fotoaparát so zorným uhlom 123 stupňov, 5 Mpx makro fotoaparát a 2 Mpx senzor hĺbky ostrosti, vďaka ktorému bude pozadie na portrétoch prirodzene rozmazané. Selfie kamera má 13 Mpx.
Čip Exynos 1280 sa postará o veľmi príjemný výkon, 5 000 mAh batéria zasa o výdrž dva dni na jedno nabitie a vďaka 25 W rýchlonabíjaniu si ani nestihnete všimnúť, že bol smartfón na kábli. Nechýba NFC čip pre bezhotovostné platby či možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack konektor.
Samsung Galaxy A53 5G
Trieda A výrobcu Samsung preberá novinky najlepších telefónov do strednej kategórie medzi prvými. Aj preto sa modely Galaxy tešia takej obľube. Samsung Galaxy A53 5G ponúka 120 Hz Super AMOLED displej, má lepší čip či väčší objem batérie.
No poďme po poriadku: najsilnejší z Á-čkových bratov najnovšej generácie ponúka odolnosť certifikovanú na úroveň IP67. V praxi to znamená, že ak vám náhodou padne do vody (maximálne do hĺbky 1 metra) a vytiahnete ho do 30 minút, nič sa mu nestane. V porovnaní s predošlou generáciou mu však chýba možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack. Na A53 musíte používať bezdrôtové.
6,5-palcový Super AMOLED displej má rozlíšenie 1 080 x 2 400 pixelov, ukáže naozaj pekné detaily. Zobrazovaciu frekvenciu displeja 120 Hz ocenia najmä hráči, ale aj všetci milovníci dokonale plynulého zobrazovania. O to sa postará aj nový čip Exynos 1280, vďaka ktorému smartfón nezaváha ani pri náročnejších úlohách.
Batéria má kapacitu 5 000 mAh, čo je v porovnaní s predošlou generáciou nárast o 500 mAh, takže napriek jeho vylepšeniam neprídete o výdrž na jedno nabitie. To sa rovná dvom dňom používania, a pritom nechýba ani 25 W rýchlonabíjanie. Ako bonus môžete smartfónom platiť vďaka NFC čipu.
Zo zadnej strany Samsungu Galaxy A53 5G veľmi decentne, no najmä dizajnovo vystupuje sústava fotoaparátov, ktorej velí 64 Mpx objektív s optickou stabilizáciou obrazu a schopnosťou zaznamenať video v 4K kvalite. Populárny širokouhlý fotoaparát má v tomto prípade 13 Mpx a zorný uhol 123 stupňov. Na hromadnej fotografii sa teda nebudete musieť tisnúť jeden na druhého. Sústavu dopĺňa 5 Mpx makro fotoaparát a 5 Mpx senzor hĺbky ostrosti, vďaka ktorému bude pozadie na portrétoch prirodzene rozmazané. Selfie kamera má 32 Mpx.
Xiaomi Redmi 10 5G
Ak sa vo svete smartfónov môžete na niečo skutočne spoľahnúť, tak na to, že v ponuke Xiaomi nájdete tie najlepšie smartfóny v pomere cena – výkon. Tento trend potvrdzuje aj Xiaomi Redmi 10 5G.
Okrem ceny je jeho najväčšou prednosťou 50 Mpx hlavný fotoaparát, ktorému sekunduje 8 Mpx širokouhlý so 120-stupňovým zorným uhlom. Nechýba ani dvojica 2 Mpx senzorov – jeden je určený na makro zábery, druhý zaistí rozmazanie pozadia na portrétových fotografiách. 8 Mpx selfie kamera z displeja ukrojí minimum, pretože je riešená priestrelom.
Esom v rukáve Xiaomi Redmi 10 5G sú detailne vyladené fotografické režimy. Obzvlášť veľkú pozornosť si zaslúži nočný režim, ktorý oceníte aj počas dovolenkovej sezóny. Vďaka nemu budete mať perfektné fotky aj v zlých svetelných podmienkach.
6,5-palcový Full HD+ AdaptiveSync displej sa môže pochváliť schopnosťou zobraziť až 90 obrázkov za sekundu, zobrazovanie je teda perfektne plynulé. Je odolný vďaka použitiu tvrdeného skla Gorilla Glass a pokrýva viac ako 80 % prednej strany displeja.
Čip Mediatek Dimensity 700 s 5G zabezpečí plynulý chod smartfónu, ale aj prehrávanie videa. O maximálny zážitok sa postará aj výdrž na jedno nabitie, vďaka 5 000 mAh batérii telefón utiahne aj dva dni. K dispozícii máte aj príjemne svižné 18 W nabíjanie. Xiaomi Redmi 10 5G okrem toho ponúka NFC čip na platenie mobilom a možnosť pripojiť slúchadlá cez kábel pomocou 3,5 mm jacku.
Modelová séria Moto G je overeným radom Motoroly a Moto G82 5G je jedným z jej vrcholov. Smartfón ponúka 6,55-palcový OLED displej, ktorý má prívlastok Full HD a dokáže vám ukázať 120 obrázkov za sekundu. Zobrazovanie je teda také plynulé, že spokojný úsmev na tvári vyčarí aj náročným hráčom.
Zážitok z hier, ale aj filmov umocnia integrované stereo reproduktory s technológiou Dolby Atmos. Nechýba však ani možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack alebo bezdrôtovo cez bluetooth. Výdrž batérie na jedno nabitie je takmer dva dni, aj keď patríte do kategórie „heavy userov“. Batéria má kapacitu 5 000 mAh a je podporená 30 W rýchlym nabíjaním.
Fotovýbava Motoroly Moto G82 5G začína 50 Mpx hlavným fotoaparátom, pokračuje 8 Mpx širokouhlým fotoaparátom, ktorý má zorný uhol 118 stupňov, a o fotografie detailov sa postará 2 Mpx senzor. Selfie kamera má 16 Mpx. Nechýba optická stabilizácia obrazu pre dokonalú ostrosť záberov alebo možnosť fotografovať hlavným a selfie fotoaparátom súčasne.
Čítačka odtlačkov prstov je v tomto prípade umiestnená v bočnom tlačidle, smartfónom zaplatíte vďaka NFC čipu a o možnosť používať dve SIM karty súčasne neprídete ani vtedy, ak potrebujete pamäť rozšíriť microSD kartou.
realme GT2
Čínsky výrobca realme je známy tým, že prináša prednosti špičkových telefónov za cenu strednej kategórie, a inak to nie je ani s realme GT2. Veľmi pekný dizajn dopĺňa výnimočná technická špecifikácia.
O výkon sa stará čip Snapdragon 888, ktorý zabezpečí plynulý chod smartfónu aj pri náročnom používaní. Napríklad pri skúšaní toho, čo dokážete s nadupanou fotovýbavou realme GT2.
Jej hlavným predstaviteľom je 50 Mpx fotoaparát, ktorý dokáže zaznamenať 4K video, ponúka optickú stabilizáciu obrazu a PDAF zaostrovanie, dopĺňa ho 8 Mpx širokouhlý fotoaparát so zorným uhlom 119 stupňov, makrofotoaparát s 2 Mpx a zostavu objektívov uzatvára selfie kamera so 16 Mpx.
Bezchybnosť fotiek skontrolujete na 6,62-palcovom AMOLED displeji, ktorý je podporený HDR10+ technológiou a svietivosťou až do 1 300 nitov. Inými slovami, užijete si obraz s krásnymi farbami a detailmi, ktorý bude dobre čitateľný aj na veľmi ostrom slnku. Plynulosť displeja zabezpečí obnovovacia frekvencia 120 Hz.
Prekvapením je umiestnenie čítačky odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza pod displejom. Rovnako na ňom nehľadajte ani port pre 3,5 mm jack, nahradili ho stereo reproduktory. V aktivitách na telefóne ani pri počúvaní hudby sa nemusíte nijako obmedzovať, a to nielen vďaka veľkému výkonu – realme GT2 disponuje 5 000 mAh batériou, ktorá vydrží aj dva dni a nabijete ju na 100 % za príjemných 33 minút.
Smartfóny, ktoré oceníte nielen cez letné mesiace, ale celoročne, si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART paušálu na začiatok už od 0 €.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá
„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.
Zdieľať
30. 4. 2021;Autorka: Petra Nagyová, Foto: Katarína Baranyai
Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.
V rozhovore sa ďalej dozviete:
ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?
Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.
Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.
Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.
Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?
Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.
S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.
Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.
Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?
Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.
Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.
Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.
Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.
Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch?
Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.
Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.
Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?
Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.
Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.
Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.
Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?
Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.
U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.
Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.
Koľko času by mali deti tráviť pohybom?
Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.
Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.
Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.
Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.
Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?
Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.
Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.
Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.
Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.
Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?
Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.
Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.
Denis Freudenfeld
Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Zoberte telefón na cesty a spoznáte, aký je spoľahlivý. Vybrali sme 5 smartfónov, ktoré vás nesklamú ani v horách, ani pri mori, ani pri žiadnom dobrodružstve
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.