Otestujte si telo a zistite, aké cviky potrebujete

Sedíme za počítačom, vozíme sa autom a pozeráme do mobilu. Tieto aktivity vám ničia mobilitu svalov. Napravte ju jednoduchým cvičením.

Pre väčšinu z nás pohyblivosť znamená to isté ako kondícia, pohyb či šport. Ale pohyblivosť je základ, od ktorého sa odvíja všetko ostatné, vrátane zdravia.

Pohyby jednotlivých častí tela, schopnosť šliach a kĺbov hýbať sa naplno nám umožňuje bežať ďalej, rýchlejšie či zdvíhať väčšie činky a robiť viac opakovaní.

Existuje niekoľko veľmi jednoduchých cvičení, ktoré sú zároveň testom vašej mobility. Dokážete ich robiť každý týždeň a kdekoľvek. Pokojne aj v práci, na ulici či pri sledovaní televízie. Týmito cvikmi dokážete vykompenzovať aj stratu mobility spôsobenú hlavne sedavým štýlom života a hodinami presedenými v práci, kedy sa schopnosť kĺbov oslabuje.

5 jednoduchých testov pre zistenie, ako na tom ste:

“Viazanie si šnúrok”

Ako na to: Sadnite si na stoličku, jednu nohu vystrite pred seba. Nohu majte stále vystretú a snažte sa predkloniť, ako keby ste si šli zaviazať šnúrky na topánkach.

Čo zistíte: Ak sa vám nedarí dotknúť palcov s vystretou nohou, máte pravdepodobne obmedzenú pohyblivosť hamstringov, teda zadných stehenných svalov, prípadne aj spodných svalov chrbta.

Čo s tým: Ak máte stiahnuté hamstringy, čo je problém väčšiny dnešnej populácie, zamerajte sa hlavne na posilnenie a strečing týchto svalov. Taktiež odporúčame hlboký drep, ktorý vám zlepší pohyb bedrového kĺbu.

“Pohľad dozadu”

Ako na to: Pri parkovaní vášho auta alebo cúvaní, skúste otočiť hlavu a krk tak, aby ste sa pozerali čo najviac za seba. Ak nešoférujete, môžete to robiť kedykoľvek, napríklad pri práci s počítačom alebo pri sledovaní televízie.

Čo zistíte: Pohľad za seba vyžaduje, aby ste mali uvoľnené svaly hrudníka, uvoľnený krk a vrchné chrbtové svaly. Ak sa vám nedá natočiť pohľad bez pohybu celého tela, budete mať stiahnuté niektoré z týchto svalových partií.

Čo s tým: Aby ste uvoľnili nevyrovnané svaly, musíte ich pravidelne naťahovať. Skvelým cvičením je hýbanie ramenami hore a dole. Môžete sa tiež skúsiť postaviť medzi zárubne dverí, postaviť sa mierne rozkročene a rukami tlačiť proti zárubniam.

“Škriabanie sa na chrbáte”

Ako na to: Rukou prejdite za hlavou na druhú stranu tela, ako keby ste sa chceli poškriabať v strede chrbta. Keď máte ruku približne na mieste, skúste ňou hýbať dole a hore, čiže naozaj simulovať pohyb škriabania. Opakujte viac krát, potom vymeňte ruky a odznova.

Čo zistíte: Ak nedokáže dať ruku za hlavu, prípadne cítite bolesť a musíte to robiť nasilu, chyba bude pravdepodobne v ramennom kĺbe, veľkom chrbtovom svale a všetkých svaloch, ktoré sa na ramenný kĺb upínajú.

Väčšinou je menšia pohyblivosť na dominantnej strane, teda na pravej ruke u pravákov a ľavej u ľavákov, pretože majú viac svalov práve na tej strane, ktorú používajú viac.

Čo s tým: Asi najjednoduchšia cesta nápravy je pravidelné používanie foam rolleru, teda penového valca, vďaka ktorému si dokážete aj sami rozmasírovať svaly na chrbte a ramene.

“Tlačenie proti stene”

Ako na to: Kedykoľvek stojíte pri stene, napríklad pri čakaní v rade, vystrite sa a oprite sa o ňu chrbtom. Cieľom tohto cvičenia je tlačiť proti stene celým telom naraz. Mali by ste tak cítiť tlak proti stene z hlavy, ramien, chrbta, aj kostrče.

Čo zistíte: Ak dokáže tlačiť všetkými časťami tela okrem hlavy, máme zlé správy. Pravdepodobne máte stiahnuté svaly hrudníka a zoslabený chrbát. Tieto problém je rozšírený hlavne kvôli hodinám presedeným za počítačom.

Čo s tým: Zahrňte do každodennej rutiny aj strečing oproti stene. Postavte sa rovno proti nej, pričom dotýkať sa jej budete chrbátom. Potom budete hýbať rukami hore a dole. V podstate ide o pohyb ako pri robení anjela do snehu.

“Požiadanie o ruku”

Ako na to: Pokľaknite si na jedno koleno, pričom predné chodidlo smeruje rovno dopredu a je celé položené na zemi. Nakloňte sa dopredu, aby koleno prešlo pár centimetrov pred úroveň palca. Ak máte pocit, že sa chodidlo zdvíha zo zeme alebo sa nakláňa doprava či doľava, zastavte pohyb.

Čo zistíte: Ak nedokážete počas pohybu udržať celé chodidlo na zemi, ide o obmedzenú pohyblivosť členku a stiahnuté lýtkové svaly. Ak by ste tieto problémy nezačali riešiť, môžu viesť k chronickým problémom s kolenami a členkami.

Čo s tým: Pravidelné posilňovanie lýtkových svalov vám určite pomôže. Postavte sa prednou časťou chodidla na schodík, zadnú (s pätou) nechajte mimo neho. Skúste sa prednou časťou vytláčať hore, potom zase klesnite dole. Opakujte viackrát za sebou.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Začínate mať v telefóne tesno? Takto si môžete uložiť oveľa viac

Kto veľa fotí alebo natáča, ten nemá nikdy dosť miesta v pamäti telefónu. Prinášame vám preto pár možností, ako si pamäť telefónu rozšíriť.

Každý z nás sa už v takej situácií ocitol (a ak nie, môže sa to stať), že fotil natáčal sťahoval a zrazu výkričník – nedostatok úložného miesta. To nepoteší, hlavne ak ide o niečo, čo potrebujete súrne v telefóne uložiť. Našťastie existuje hneď niekoľko možností, ako rozšíriť pamäť vo svojom smartfóne. Predstavme si niekoľko z nich.

Pri výbere telefónu určite pozerajte na to, či máte kam vložiť pamäťovú kartu, a o koľko gigabajtov sa dá vnútorná pamäť týmto spôsobom rozšíriť. V súčasnosti je to spravidla od 8 až do 256 gigabajtov, stačí sa len pozrieť na technické parametre smartfónu.

Za zmienku stojí aj ukladanie súborov priamo v rámci aplikácie. Jednou z nich sú napríklad Fotky Google. Aj vďaka tejto možnosti viete ušetriť nejaké to miesto v telefóne a pri prezeraní fotiek cez počítač nebudete musieť pripájať telefón. Stačí si jednoducho otvoriť aplikáciu cez prehliadač a prihlásiť sa s Google účtom.

Pokojne sa môže stať, že vám nepostačí ani karta s najväčšou dostupnou kapacitou. Nevadí. Ďalšie gigabajty úložného priestoru nájdete na internete, kde si svoje videá, fotky alebo dáta môžete uložiť do takzvaného Cloudu.

Jednoducho povedané, všetko čo potrebujete si uložíte na úložisku poskytovateľa služby. Je to výhodné najmä preto, že sa k svojim fotkám a dátam dostanete z ľubovoľného zariadenia a odvšadiaľ, kde je pripojenie na internet.

Box

Táto služba ponúka veľmi pekných 10 gigabajtov úložného priestoru zadarmo, maximálna veľkosť jedného súboru je 250 megabajtov.

One Drive

Vaše dáta viete odložiť aj u Microsoftu, ktorý ponúka zadarmo 15 gigabajtov a ďalších 5 za každého priateľa, ktorý začne One Drive využívať vďaka vašej pozvánke.

Mega

Táto služba sa chváli tým, že šifruje dáta v celom procese nahrávania do cloudu. Navyše, k tomu čo si tam uložíte, nevie rozšifrovať ani samotný poskytovateľ. Aby to nebolo všetko, zákazníkom ponúka až 50 gigabajtov úložného priestoru, čím pomerne výrazne prevyšuje konkurenciu.

Dropbox

Na prvý pohľad neohúri ponúkanou kapacitou – zadarmo dostanete iba 2 gigabajty priestoru. Fotky a videá ho zaplnia veľmi rýchlo. Na druhej strane, funguje na všemožných platformách, dokonca aj na Linuxe a všetky súbory môžete s priateľmi zdieľať priamo na Facebook, emailom alebo aj v sms správe.

Google Drive

Hneď ako si založíte Gmail konto, dostanete 15 gigabajtov úložného priestoru, ktorý je spoločný pre všetky služby z ponuky Google.

Ak to celé spočítame, s využitím týchto bezplatných služieb môžete získať vyše 90 gigabajtov úložného priestoru dohromady, nehovoriac o tom, že na trhu je podobných služieb o dosť viac, aj keď väčšinou neponúkajú také štedré kapacity ako tie vyššie uvedené. Je však viac než pravdepodobné, že viac na úschovy bežných dát ani nebudete potrebovať.


Lifetech: Čo je nové