Kampaň O2 Nebuď pirát pozitívne ovplyvnila správanie mladých vodičov

Mladí ľudia si vďaka kampani O2 uvedomili riziká, ktoré so sebou prináša používanie mobilu za volantom, a počas jazdy s ním manipulujú menej.

Začiatkom apríla tohto roka odštartovala spoločnosť O2 Slovensko v rámci svojej iniciatívy Dátuj zodpovedne kampaň Nebuď pirát, ktorej cieľom bolo upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo používania telefónov za volantom. 

Orientovala sa najmä na mladých vodičov vo veku od 18 do 25 rokov, ktorí sú najviac náchylní na branie mobilných telefónov do rúk aj počas šoférovania.

Celá kampaň odštartovala prichytením a pokutovaním moderátora a YouTubera Mateja „Sajfu“ Cifru Políciou SR počas jeho livestreamu spoza volantu. Do kampane sa následne zapojilo približne 20 influencerov, ktorí vyjadrili svoj názor na túto tému a snažili sa využiť svoj vplyv, aby mladým ľuďom ukázali, že používanie telefónu za volantom je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd.

Prečítajte si: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec, hovorí Matej „Sajfa“ Cifra

Keď kampaň mení návyky mladých vodičov

Podľa prieskumu agentúry Kantar kampaň od apríla tohto roku zaregistrovalo až 60 % mladých vodičov.

„Otvorenie tejto témy malo svoj význam. Až 97 % mladých vodičov hodnotí kampaň pozitívne a polovica opýtaných sa vyjadrila, že kampaň ovplyvnila používanie telefónu za volantom,“ hovorí šéfka komunikácie O2 Slovakia Tereza Molnár.

„Priemerný počet dotykov displeja za jazdu klesol z počiatočných 0,7 na 0,39, takže v správaní vodičov vidíme jednoznačný posun.“

„Naším hlavným cieľom bolo práve to, aby si mladí ľudia tieto riziká uvedomili, diskutovali o nich a prispôsobili im aj svoje reálne každodenné správanie za volantom, takže ju považujeme za veľký úspech,“ dodáva.

Interakcií s mobilom za volantom je medziročne menej

Z prieskumu vyplýva, že takmer 70 % mladých vodičov má pocit, že kampaň pozitívne ovplyvňuje správanie vodičov, a až 88 % si myslí, že takéto celospoločenské projekty pomáhajú zlepšiť život na Slovensku.

„Medziročne vidíme v prieskume aj istý pokles aktivít za volantom, ktoré si vyžadujú interakciu s mobilným telefónom, akými sú napríklad nastavovanie navigácie, písanie SMS správ či telefonovanie,“ vysvetľuje šéfka komunikácie.

Vodiči si aplikáciu O2 Extra výhody s navigáciou obľúbili, najazdili vyše dvoch miliónov kilometrov

Kampaň Nebuď pirát zaznamenala pozitívne výsledky aj v rámci využívania špeciálne upravenej navigácie Sygic, ktorá sa stala súčasťou aplikácie O2 Extra výhody. Aplikácia zaznamenáva rýchlosť a interakcie s mobilným telefónom počas jazdy a následne vodičov odmeňuje za zodpovednú jazdu.

Od spustenia kampane Nebuď pirát najazdili vodiči vyše 2 000 000 km v rámci 130 000 jázd, a to s priemerným skóre takmer 93 bodov za jazdu. Priemerný počet dotykov displeja za jazdu klesol z počiatočných 0,7 na 0,39, takže v správaní vodičov vidíme jednoznačný posun, ktorý je jedným z najdôležitejších úspechov kampane,“ zhodnocuje ďalšie výsledky šéfka marketingovej komunikácie O2 Slovakia Lucia Petrášová.

Ako funguje aplikácia O2 Extra výhody?

Bezplatná aplikácia vyhodnocuje zodpovednosť vodiča a za každú jazdu dlhšiu ako 500 m zobrazí skóre od 0 do 100. Ak vodič jazdí celý mesiac zodpovedne a so zapnutou navigáciou v aplikácii O2 Extra výhody, môže každý mesiac získať dáta zadarmo. Jazdiť môže tak, že si navolí presnú trasu alebo použije tzv. free ride mode, v rámci ktorého cieľovú destináciu nezadáva.

Ak sa mu za mesiac podarí získať v priemere aspoň 80 bodov, absolvuje minimálne 10 jázd a odjazdí najmenej 150 km, získa do konca septembra ako bonus namiesto pôvodného 1 GB až 5 GB dát zadarmo.

Čítajte aj: Držať počas jazdy telefón v ruke je nezodpovedné a nebezpečné, hovorí Barbora Krajčírová

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

4 výlety v okolí Žiliny, ktoré si užije celá rodina

Vybrali sme zaujímavé miesta v okolí Žiliny, ktoré si užijú všetci členovia rodiny – od hradu Strečno cez Súľovské skaly až po kúpele v Rajeckých Tepliciach.

Žilina je štvrté najväčšie mesto na Slovensku. Je obklopená malebnými vrchmi, ktoré ponúkajú množstvo príležitostí na výlet. V jej okolí nájdete hrady a zrúcaniny opradené legendami a neďaleko vyvierajú aj termálne pramene, ktoré sa postarajú o váš dokonalý relax. 

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania okolia Žiliny vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Hrad Strečno a okolie

Na skalnom brale s pekným výhľadom na Váh sa týči zrekonštruovaná zrúcanina hradu Strečno. Kedysi to bol najmodernejší hrad v strednom Považí, neskôr sa však stal bezpečnostným rizikom, a tak ho koncom 17. storočia čiastočne zbúrali. Hrad chátral až do 70. rokov, keď ho začali rekonštruovať. Nešetrili pritom betónom, čo trochu poznačilo jeho siluetu. V priestoroch sa nachádza múzeum, ktoré približuje históriu hradu.

Foto: Prazak/Wikipedia

Okolie stojí za celodenný výlet. Pod hradom je replika stredovekej dediny Paseka s ohniskom a dreveným ihriskom. Na vrchu Špicák nájdete novú rozhľadňu, z ktorej pri dobrom počasí uvidíte okrem hradu Strečno aj ďalšie tri hrady. Po Váhu vás pltníci zvezú plťou. Na obed sa dá zastaviť v Kolibe panoráma v Nezbudskej Lúčke s pekným výhľadom, s ihriskom aj so zvieratkami.

Základné vstupné do hradu Strečno: 6 €

Súľovské skaly a Zraková pyramída

Súľovské skaly patria medzi najkrajšie prírodné scenérie na Slovensku. Ostré bralá čnejú do výšky z hustého lesa. Skaly tu stoja v podobe vežičiek, špicov či hrebienkov. Dominantou je obrovský skalný oblúk, pod ktorým si môžete posedieť. Na hrebeni natrafíte aj na zrúcaninu Súľovského hradu. Dolu sa rozprestierajú čarovné pokojné lúky, chránené polkruhom skalných brál.

Foto: Lukkon/Instagram, Štefan Hudec/Instagram

Okolie môžete preskúmať na okružnom náučnom chodníku. Cestu vám spestria tabule s informáciami o lokálnych rastlinách, zvieratách a geológii. Túra je stredne náročná, v najťažších úsekoch vybavená rebríkmi a kovovými kruhmi. Treba počítať so strmými zrázmi a kolmými bralami.

Ak si chcete obzrieť Súľovské skaly z bezpečného odstupu, na protiľahlom svahu nájdete Zrakovú pyramídu. Drevený objekt umelca Juraja Gábora ponúka pohľad na krásnu scenériu ako z obývačky.

Kúpele v Rajeckých Tepliciach

V termálnych kúpeľoch Aphrodite v Rajeckých Tepliciach na vás čaká pestrý výber vonkajších aj vnútorných bazénov s termálnou vodou a dobre vybavený saunový svet. Sú to asi najpompéznejšie kúpele na Slovensku. Prostredie dotvárajú farebne nasvietené, zlatou farbou ozdobené repliky antickej architektúry.

Foto: spa.sk

V lete sa môžete okúpať aj na termálnom kúpalisku Laura. Okrem dvoch bazénov tu nájdete minigolf a plážový volejbal.

Ak máte dosť kúpania, v Rajeckých Tepliciach sa dá aj príjemne poprechádzať: v centre, po parku alebo okolo Labutieho jazierka, na ktorom sa dá v sezóne aj člnkovať. Príjemnou atrakciou je malé Múzeum dopravy, ktoré nájdete na železničnej stanici.

Vyhliadková veža na Dubni

Nová architektonicky zaujímavo riešená rozhľadňa na Dubni ponúka pekné výhľady na Žilinu aj okolité vrchy. Impozantná vyhliadková veža je vysoká 27,4 m a má desať podlaží.

Foto: Lukkon/Instagram

K veži sa dostanete iba pešo, od najbližšej zastávky je to trištvrte hodiny nenáročnej prechádzky.

Aby ste sa o zážitky pri výletoch do okolia Žiliny mohli podeliť so svojimi blízkymi, zvoľte si rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac