10 osobností sa s nami podelilo o svoje sny

Janette Motlová, Katarzia či moderátor Matej SiFon Mervart sa zamysleli nad tým, aký cieľ či sen sa im podarilo naposledy splniť.

Každý z nás má nejaký tajný sen či striktne vytýčený cieľ, za ktorým sa snažíme ísť. Niektoré sa nesplnia, iné si pripíšeme na konto tých úspešne vydarených. Ako sa s napĺňaním životných cieľov vysporadúvajú známe osobnosti? Položili sme im jednoduchú otázku a tu je ich 10 odpovedí.

Vytýčili ste si cieľ, ktorý sa vám podarilo splniť alebo v súčasnosti pracujete na jeho naplnení?

Gizka Oňová, speváčka a muzikálová herečka

Už štvrtý rok nehráme muzikál Mníšky. Divadelná atmosféra mi veľmi chýbala, a tak som začala snívať o tom, že by nebolo zlé, keby ma niekto obsadil do takej role, ktorá by mi aj svedčala. Moje tajné prianie a sen nebesá vypočuli.

Oslovil ma pán režisér Svetozár Sprušanský, ktorý ma obsadil do komédie Klimaktérium. Som nadšená, pretože rola mi sadla ako uliata. Premiéra bude už 13. a 14. septembra a Divadlo Komédie si od predstavenia sľubuje veľký úspech. Aj herecké obsadenie je toho zárukou. Teším sa, že sa mi splnil sen.

Pavel Malovič, športový lekár

Tento rok si chcem urobiť poriadok v pracovni, ale zatiaľ sa mi to nepodarilo.

Rastislav Geschwandtner, zakladateľ TEDxBratislava

Pre mňa je takým ihriskom na plnenie si cieľov konferencia TEDxBratislava, ktorú spolu s tímom dobrovoľníkov organizujem už 9 rokov. Myšlienky hodné šírenia neprezentujú len skvelí rečníci z pódia, ale aj my, organizátori, tým, ako podujatie organizujeme.

Tento rok sme si dali za cieľ čo najviac sa priblížiť myšlienke Zero Waste a vyprodukovať na konferencii minimum odpadu. Dosť to v tíme riešime, ale je to taká skladačka stoviek drobných rozhodnutí. Aký riad? Do čoho nápoje? Ako s tričkami? Má byť brožúra? Ako naladiť partnerov na rovnakú vlnu? Sám som zvedavý, ako sa nám to 1. júla nakoniec podarí (úsmev).

Emília Trepáčová, humanitárna pracovníčka

Vytýčila som si cieľ neriešiť príliš vážne a veľa veci okolo seba, zamerať sa skôr na prítomnosť, vnímať ju, to čo ponúka a tešiť sa z toho.

Matej SiFon Mervart, moderátor Rádia Anténa Rock

V živote som mal viacero cieľov, vždy boli „umeleckého charakteru”. Práve cez umenie som chcel ľuďom niečo odkázať a vlastne aj zanechať po sebe stopu. Začínal som v kapele, neskôr som založil ochotnícke divadlo, plnil som si sny. No ten najväčší sen som mal kdesi odložený a popravde som ani nevedel, ako ho zrealizovať. Práca v rádiu. Zlepšovať ľuďom deň, rozosmiať ich, keď sú nervózni v zápche, alebo sa s nimi podeliť o zaujímavú príhodu či radosť z výhry v súťaži. Sny sú ale aj o náhode, a tak mi raz počas výšky zazvonil telefón: „Chceš robiť v regionálnom rádiu?” Áno, chcem! Zrazu som v tom prostredí bol. A prešli dva roky a počulo má celé Slovensko. Ďakujem za moje sny <3… A ktovie či mám  „face” aj do telky. To je môj ďalší cieľ.

Foto: Lousy Auber

Katarína Kubošiová/Katarzia, speváčka

Mojím cieľom je byť dobrým človekom.

Ivan Ježík, riaditeľ organizácie Voices

Vo svete plnom neustálych zmien, všelijakých krás a problémov ma v rôznych životných etapách motivovali rozmanité ciele a túžby. Kedysi to bolo predovšetkým cestovanie, spoznávanie ľudí, krajín, kultúr a dosahovanie dobrých výkonov na medzinárodných školách v Anglicku, vo Švédsku a v Rakúsku, kde som pracoval ako učiteľ matematiky a IB koordinátor.

V poslednom období ma najviac motivuje návrat do rodného mesta. Mám z neho obrovskú radosť. Veľmi ma teší, že sme tu s Voices pripravili už viac ako 100 kultúrnych a vzdelávacích akcií, organizujeme diskusie Choices, pomohli sme naštartovať podujatia TEDxTrenčín, moderný mestský trh Trenčín na korze a niektoré ďalšie. Nemám jeden konkrétny cieľ, chcem však ďalej prispievať k tomu, aby mladí ľudia mali dôvod ostať žiť v našom meste alebo sa sem po skončení štúdia vrátiť. Myslím, že to je dôležité.

Janette Motlová, zakladateľka organizácie Eduma, autorka autobiografie Cigánka

Stále mám veľa cieľov. Dovolia mi snívať. Hľadať možnosti. Premýšľať. Neviem, či mám jeden cieľ. Skôr nie. Je ich viac. Niektoré sú také veľmi krátkodobé – urobiť si každý deň čas pre seba. Alebo prečítať dcérke rozprávky o Opici Škorici. Iné sú na dlhšie. Možno jeden z tých aktuálnych je budovať vnímavú komunitu na Slovensku. Hľadať a rozvíjať Vnímavé školy. Vytvárať priestor firmám, aby také školy mohli podporovať. To je môj cieľ. Mať tu raz komunitu, pre ktorú spojenie spoločenská zodpovednosť nie sú len dve slová pekne vyzerajúce na webstránke alebo v životopise.

Peter Švaral, zakladateľ projektu Fitshaker

Stále máme veľa cieľov a vízií, ktoré pre nás znamenajú dôležitý drive pri každodennej práci. Lebo ako môže firma napredovať a pracovať, keď nemá pred sebou cieľ? To sa potom ľahko zamotáte do operatívy a nepodstatných úloh. Niektore cieľe sú veľké, z ktorých máme zimomriavky na chrbte (ako vstup na zahraničné trhy) a niektoré menšie, ale možno este dôležitejšie (ako vydať pokračovania našich kníh, na ktoré čitatelia čakajú).

Prioritne teda pracujeme na tých druhých, lebo ich fanúšikovia očakávajú a nesplnenie neprichádza do úvahy, nechceme nikoho sklamať. Ale prvé menované sú väčším orieškom, ktorých nesplnením nikoho (mimo interný tím) nesklameme. Stále však hľadáme správny balans, ako uspokojiť naše chute pri dosahovaní oboch – ale nie na úkor prepracovania a vyhorenia. Lebo ak môžem dodať, tak pohodové tempo pri práci a spokojnosť tímu by mali byť pre zdravú firmu dôležitejšie ako naháňanie zárobkov.

Mirka Miškechová, speváčka

Odjakživa som o všetkom veľa premýšľala a rojčila, zmena v mojom živote ale nastala až vtedy, keď som pochopila, že k splneniu snov si potrebujem najskôr vytýčiť jednotlivé ciele a kroky. Momentálne som so sebou uzavrela takú dohodu, že si každé ráno napíšem šesť zvládnuteľných cieľov na daný deň. Vďaka tomu môžem byť produktívna a efektívna aj keď nad sebou nemám žiadneho šéfa a iba sama rozhodujem o tom, ako naložím so svojím časom. Takáto sloboda je síce nádherná, ale niekedy je ťažké nestratiť sa v nej. Súčasne môj najväčší cieľ, ktorý zastrešuje tie dielčie, je vydanie nového albumu. Ten je už hotový, teraz mi zostáva ešte vyriešiť marketing a promo.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o motivácii a ceste za snami a vznikol v spolupráci s Roadshow Moja story, tvoja story, za ktorou stojí O2 Slovakia. O roadshow pre študentov stredných škôl si môžete zasúťažiť aj tento rok. Viac informácií a pravidlá súťaže nájdete na www.dobravec.o2.sk.  

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Choďte si za svojimi cieľmi

Azda každý z nás po niečom túži – má svoje ciele a sny, ktoré by rád v živote dosiahol.

Stať úspešným vo vyštudovanom odbore, naučiť sa plynule cudzí jazyk, zlepšiť svoje tanečné schopnosti, upraviť svoju hmotnosť alebo sa konečne naučiť oddychovať.

Cesta k nim však nemusí byť vždy jednoduchá. Môžu ju sprevádzať pády aj neprajnosť okolia, ktoré sa s úspechom iných neraz vyrovnáva naozaj ťažko.

Toto víkendové vydanie magazínu Sóda vzniklo v spolupráci s motivačnou Roadshow Moja story, tvoja story, za ktorou stojí modrý operátor, sa sústreďuje práve na ľudské ciele a sny. Začítajte sa do našich článkov, ktoré prinášajú dávku motivácie pre všetkých, ktoré sa práve pustili na cestu za svojimi túžbami a chcú dosiahnuť niečo, čo považujú za dôležité.

Life koučka Zuzana Árvayová nám v rozhovore vysvetlila, ako postupovať pri dosahovaní svojich cieľov. „Život nám do cesty kladie prekážky, ale najväčšou prekážkou je človek sám sebe,“ hovorí.

V rámci tohto vydania vám prinášame príbehy štvorice ambasádorov motivačnej roadshow O2, ktorým sa podarilo svoje ciele dosiahnuť. Slovenský boxer a tréner Tomi Kid nám vo svojom stĺpčeku prezradil, čím sa riadi pri ceste za svojimi snami, aj aký sen si v súčasnosti plní.

S tanečníkom a choreografom Lacim Strikeom sme sa porozprávali nielen o jeho tanečných začiatkoch, ale aj o skúsenostiach s prvým ročníkom roadshow a problémoch, s ktorými sa mladí ľudia musia v súčasnosti vysporiadať.

Rapper Strapo, ktorého hudba sa teší medzi mladými obľube, nám v rozhovore predostrel aj to, ako sa prostredníctvom svojich textov snaží zvyšovať ich povedomie o spoločenskej situácii.

Štvrtým ambasádorom je cestovateľka Janka Schweighoferová, ktorá pretavila svoju záľubu v cestovaní do vlastného živobytia. Dnes stojí za úspešným blogom Travelhacker a učí Slovákov, ako cestovať šikovne a lacno. Viac sa dočítate v našom článku.

Aj vy sa chcete pustiť do napĺňania svojich cieľov, no máte pocit, že na to nemáte čas? Vybrali sme pre vás šikovné aplikácie, vďaka ktorým sa naučíte lepšie s ním hospodáriť.

Na ceste za realizáciou svojich plánov môžu pomôcť aj motivačné citáty, ktoré hovoria o tom, že by sme sa nemali vzdávať. V našom kvíze sme pre vás zhrnuli výroky z rozmanitých filmov, dokážete ich priradiť k správnej snímke?

Aby sme dokázali, že ciele môžu byť naozaj rôzne, opýtali sme sa známych tvárí a osobností verejného života, aký cieľ sa aktuálne snažia naplniť.

A aký cieľ máte vy? Podeľte sa s nami v komentároch na našom Facebooku.

Spoločnosť O2 Slovakia spustila 2. ročník Roadshow Moja story, tvoja story, ktorá sa prostredníctvom inšpiratívnych ambasádorov a ich životných príbehov sústredí na to, aby mladých ľudí podporila na ceste za svojimi cieľmi. O jednu z 24 motivačných roadshow môžu súťažiť stredné školy po celom Slovensku. Viac informácií a pravidlá súťaže nájdete na www.dobravec.o2.sk.


Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové