5 tipov na zahraničnú dovolenku, ktorú si určite zapamätáte

Skúsení cestovatelia vybrali miesta a zážitky, ktoré im prirástli k srdcu. Inšpirujte sa výberom miest v Európe aj inde vo svete.

Plánujete cestu do zahraničia a radi by ste zažili niečo iné ako tradičný pobyt pri mori? Veronika Šebová a Maťo Grman, ktorí sú autormi cestovateľského blogu MatoVeve have gone mad, prešli kus sveta a pripravili pre vás tipy na miesta a zážitky, ktoré si ich získali. Vyberte si ten svoj.

Chystáte sa do sveta? Aktivujte si inteligentné poistenie od O2, ktoré vám šetrí čas. Viac informácií

Turecko

Turecko bolo pre cestovateľov najväčším prekvapením za posledné dva roky. „Skvelí ľudia, neuveriteľné jedlo a ak vás zaujíma história, lepšie miesto ako Turecko neexistuje,“ tvrdia Veronika s Maťom.

Určite odporúčajú navštíviť Ephesus – najzachovalejšie antické mesto na svete. Turecká líra je navyše v súčasnosti na historickom minime, preto je táto krajina maximálne dostupná aj pre našinca.

Cyklistická trasa EuroVelo

Ak máte radi aktívnu dovolenku alebo chcete zažiť niečo naozaj iné, Veronika a Maťo odporúčajú cykloturistiku. „Minulý rok sme absolvovali cca 3 000 km po trase EuroVelo 6 od Atlantiku po Čierne more. Viac ako 70 % trasy je určenej iba cyklistom a ponúka skvelú infraštruktúru. Trať je vhodná aj pre necyklistov, ako sme boli my, pre rodiny s deťmi alebo pre ľudí, ktorí hľadajú ekologické alternatívy cestovania,” približuje Veronika.

Výlet tohto typu si nevedia vynachváliť, preto tento rok plánujú ďalší. „Či preferujete pomalé cestovanie, alebo aktívnu dovolenku, cyklistika v Európe je pre každého,“ dodáva Maťo.

Čítajte aj: 14 šikovných rád, vďaka ktorým si cestovanie užijete ešte viac

Guatemala

Guatemala je podľa blogerskej dvojice nádherná autentická krajina, ktorá je pre turistu naozaj bezpečná. „Táto krajina má absolútne všetko – od prenádhernej prírody a skvelého jedla cez hipsterské kaviarne a jogové dediny až po korupciu a problémy s odpadom,“ hovorí Veronika.

Spolu s Maťom odporúčajú nevynechať jazero Atitlán, výstup na jednu z mnohých sopiek či pozorovanie aktívneho vulkánu Fuego. „Do Guatemaly, kolísky mayskej civilizácie, sa určite vrátime. Dúfame, že už budúci rok,“ hovoria s úsmevom.

Kolumbia

Juhoamerická Kolumbia nemá vo svete veľmi dobré meno, za čo sa môže „poďakovať“ aj seriálu Narcos o drogovom karteli na čele s Pablom Escobarom. Veronika s Maťom tu strávili dva mesiace a vedeli by si predstaviť zotrvať v nej aj oveľa dlhšie. „Turizmus tu tvorí 40 % celkového príjmu krajiny. Úroveň služieb a spôsob, akým sa starajú o turistov, sa nedá s našou domovinou porovnávať, ceny sú maximálne priaznivé,“ približujú.

Najkrajšie spomienky sa im spájajú s objavovaním 2 000 rokov starých pohrebísk roztrúsených po kolumbijských Andách. „Štvorhodinová túra na koňoch, kde sme boli iba my a náš sprievodca, nás na osobu stála 13 €,“ spomínajú.

Tasmánia

Ostrov Tasmánia patrí k Austrálii a považuje sa za malý Nový Zéland, ale bez turistov. Veronika a Maťo ľutujú, že sa na tento nádherný ostrov dostali až po siedmich rokoch života v Austrálii. Hlavným mestom Tasmánie je Hobart, kde nájdete nielen nádherné prírodné scenérie, ale aj prvotriedne organické vína a atraktívne múzeum umenia Mona.

Určite sa oplatí aj mesto Port Arthur so svojím Open Air Museum, ktoré približuje smutnú históriu Európanov, ktorí boli za krádež chleba či vreckovky odsúdení na vyhnanstvo na opačnom konci sveta. „Tasmánia je plná prekvapení a zaslúži si pozornosť rovnako ako jej omnoho známejšie sestry Austrália a Nový Zéland,“ uzatvárajú svoj výber Veronika s Maťom.

Chcete vedieť viac o Veronike a Maťovi a o tom, ako sa vydali na cesty? Prečítajte si náš rozhovor.

Chystáte sa na cesty mimo Slovenska? Šikovnú vychytávku predstavuje O2 Cestovná poistka. Prvé inteligentné cestovné poistenie sa vám automaticky aktivuje vždy, keď prekročíte hranice, a vy vďaka nemu máte o starosť menej a šetríte svoj čas. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/sluzby-a-podpora/o2-cestovna-poistka.

banner, O2 Cestovna poistka, O2

Veronika Šebová a Maťo Grman

Tvoria pár už 14 rokov. Po dvoch spoločných rokoch na Slovensku sa rozhodli vycestovať najskôr na stáž do Írska a následne do Austrálie. U protinožcov sa im páčilo a darilo natoľko, že sa tam usadili. Po ôsmich rokoch sa rozhodli všetko predať a pokračovať v plnení si sna precestovať svet. Svoje zážitky z ciest doplnené radami a videami zdieľajú prostredníctvom blogu MatoVeve have gone mad.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kampaň O2 Nebuď pirát pozitívne ovplyvnila správanie mladých vodičov

Mladí ľudia si vďaka kampani O2 uvedomili riziká, ktoré so sebou prináša používanie mobilu za volantom, a počas jazdy s ním manipulujú menej.

Začiatkom apríla tohto roka odštartovala spoločnosť O2 Slovensko v rámci svojej iniciatívy Dátuj zodpovedne kampaň Nebuď pirát, ktorej cieľom bolo upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo používania telefónov za volantom. 

Orientovala sa najmä na mladých vodičov vo veku od 18 do 25 rokov, ktorí sú najviac náchylní na branie mobilných telefónov do rúk aj počas šoférovania.

Celá kampaň odštartovala prichytením a pokutovaním moderátora a YouTubera Mateja „Sajfu“ Cifru Políciou SR počas jeho livestreamu spoza volantu. Do kampane sa následne zapojilo približne 20 influencerov, ktorí vyjadrili svoj názor na túto tému a snažili sa využiť svoj vplyv, aby mladým ľuďom ukázali, že používanie telefónu za volantom je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd.

Prečítajte si: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec, hovorí Matej „Sajfa“ Cifra

Keď kampaň mení návyky mladých vodičov

Podľa prieskumu agentúry Kantar kampaň od apríla tohto roku zaregistrovalo až 60 % mladých vodičov.

„Otvorenie tejto témy malo svoj význam. Až 97 % mladých vodičov hodnotí kampaň pozitívne a polovica opýtaných sa vyjadrila, že kampaň ovplyvnila používanie telefónu za volantom,“ hovorí šéfka komunikácie O2 Slovakia Tereza Molnár.

„Priemerný počet dotykov displeja za jazdu klesol z počiatočných 0,7 na 0,39, takže v správaní vodičov vidíme jednoznačný posun.“

„Naším hlavným cieľom bolo práve to, aby si mladí ľudia tieto riziká uvedomili, diskutovali o nich a prispôsobili im aj svoje reálne každodenné správanie za volantom, takže ju považujeme za veľký úspech,“ dodáva.

Interakcií s mobilom za volantom je medziročne menej

Z prieskumu vyplýva, že takmer 70 % mladých vodičov má pocit, že kampaň pozitívne ovplyvňuje správanie vodičov, a až 88 % si myslí, že takéto celospoločenské projekty pomáhajú zlepšiť život na Slovensku.

„Medziročne vidíme v prieskume aj istý pokles aktivít za volantom, ktoré si vyžadujú interakciu s mobilným telefónom, akými sú napríklad nastavovanie navigácie, písanie SMS správ či telefonovanie,“ vysvetľuje šéfka komunikácie.

Vodiči si aplikáciu O2 Extra výhody s navigáciou obľúbili, najazdili vyše dvoch miliónov kilometrov

Kampaň Nebuď pirát zaznamenala pozitívne výsledky aj v rámci využívania špeciálne upravenej navigácie Sygic, ktorá sa stala súčasťou aplikácie O2 Extra výhody. Aplikácia zaznamenáva rýchlosť a interakcie s mobilným telefónom počas jazdy a následne vodičov odmeňuje za zodpovednú jazdu.

Od spustenia kampane Nebuď pirát najazdili vodiči vyše 2 000 000 km v rámci 130 000 jázd, a to s priemerným skóre takmer 93 bodov za jazdu. Priemerný počet dotykov displeja za jazdu klesol z počiatočných 0,7 na 0,39, takže v správaní vodičov vidíme jednoznačný posun, ktorý je jedným z najdôležitejších úspechov kampane,“ zhodnocuje ďalšie výsledky šéfka marketingovej komunikácie O2 Slovakia Lucia Petrášová.

Ako funguje aplikácia O2 Extra výhody?

Bezplatná aplikácia vyhodnocuje zodpovednosť vodiča a za každú jazdu dlhšiu ako 500 m zobrazí skóre od 0 do 100. Ak vodič jazdí celý mesiac zodpovedne a so zapnutou navigáciou v aplikácii O2 Extra výhody, môže každý mesiac získať dáta zadarmo. Jazdiť môže tak, že si navolí presnú trasu alebo použije tzv. free ride mode, v rámci ktorého cieľovú destináciu nezadáva.

Ak sa mu za mesiac podarí získať v priemere aspoň 80 bodov, absolvuje minimálne 10 jázd a odjazdí najmenej 150 km, získa do konca septembra ako bonus namiesto pôvodného 1 GB až 5 GB dát zadarmo.

Čítajte aj: Držať počas jazdy telefón v ruke je nezodpovedné a nebezpečné, hovorí Barbora Krajčírová


Čo všetko ovláda umelá inteligencia vo vašom smartfóne?

Čítaj viac

Férová nadácia O2 podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú hodnoty slobody a demokracie

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac