7 unikátnych miest na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli

Monumentálne kamene, vodopád či ropný prameň. Tieto miesta určite stoja za návštevu.

Slovensko je plné neprebádaných zákutí, ktoré často nepoznajú ani skúsení turisti. Pozrite si našich sedem tipov na unikátne slovenské miesta, o ktorých platí, že pod lampou býva najväčšia tma.

Užite si rýchly 4G LTE internet v mobile naplno aj počas svojich ciest po Slovensku vďaka novej sieti od O2. Viac informácií

Nenájdete ich odrezané od civilizácie, ale často aj priamo v nej, ba dokonca na sídlisku.

Lúčanský vodopád

Vodopádov nájdete na Slovensku hneď niekoľko, no len jediný sa nachádza priamo v obci, a to v Lúčkach. Je vysoký 12 m, vďaka čomu je pohľad naň skutočným zážitkom. Z travertínovej terasy padá voda do malého jazierka, ktorého podložie sfarbuje vodu na svetlomodro.

Lúčanský vodopád je jedným z piatich slovenských vodopádov vyhlásených za národné prírodné pamiatky.

Megality v Holíči

Monumentálne kamene alebo aj menhiry nenájdete na voľnom trávnatom priestranstve, ale priamo na holíčskom sídlisku, pri výstavbe ktorého sa objavili. Až návšteva svetového odborníka, ktorý ich preskúmal, potvrdila, že ide o opracované menhiry. Tieto megality nesú známky opracovania ľudskými nástrojmi, dokonca sú na nich zobrazenia výjavov a božstiev.

Z pôvodných približne 40 kusov sa zachovalo už len 22. Niektoré rozviezli po okolitom kraji, iné boli počas stavby znovu zasypané zeminou.

Geopark Neandertal a gánovský gejzír

Len zopár kilometrov od Popradu leží neveľká dedinka Gánovce, ktorá ukrýva hneď dve jedinečné miesta. Priamo uprostred v lokalite Hrádok nájdete travertínovú kopu, ktorá je národnou prírodnou pamiatkou. Toto miesto je jedným z najvýznamnejších paleontologických nálezísk na svete, kde bol v 20. rokoch 20. storočia objavený aj odliatok mozgu neandertálca.

Ak sa prejdete až na koniec dediny, objavíte gejzír, ktorý približne každých 30 minút strieka termálnu vodu.

Mičinské travertíny

Mičinské travertíny tvorí sústava travertínových kôpok, ktoré nájdete medzi obcami Čerín a Dolná Mičiná. Na vrcholkoch kôpok sa nachádzajú jazierka s neustále prameniacou minerálnou vodou. Ak sa vyvieranie preruší, jazierko postupne vyschne a stratí sa v teréne.

Travertínové pole sa každoročne udržiava – odstraňuje sa travinná a náletová drevinová vegetácia.

Kamenné gule v Megoňkách

Táto prírodná pamiatka predstavuje nálezisko pieskovcových útvarov vajcovitého až guľovitého tvaru, ktorých priemer sa pohybuje od 30 cm do 3 m. Kamenné gule si môžete prezrieť v mestskej časti Milošová. Ide o zatiaľ najväčšie nálezisko takýchto útvarov v Európe.

Aj napriek jedinečnosti tohto objavu bolo územie, kde sa nachádzajú, vyhlásené za prírodnú pamiatku až v roku 2003. Dovtedy si ľudia brávali menšie gule bežne domov ako záhradné dekorácie.

Ropný prameň v obci Korňa

Ide o jediný zachovaný povrchový výver ropy v strednej Európe. V minulosti sa ropa z prameňa používala na rôzne účely – svietenie, vykurovanie, ale aj na liečenie kožných chorôb dobytka.

Ropný prameň, ktorý je chránený ako prírodná pamiatka, sprevádzajú zvuky bublania a výrony samozápalného metánu.

Čertova skala pri obci Chmeľnica

Skalná ihla nachádzajúca sa na brehu rieky Poprad dostala názov Čertova skala podľa povesti o šľachticovi, ktorý zapredal dušu diablovi. Tento 12 m unikátny útvar tu stojí už od čias dinosaurov.

V súčasnosti je však táto prírodná pamiatka v ohrození. Eróziou brehov dochádza k posunu riečneho koryta, v dôsledku čoho sa skala posúva priamo do rieky.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania Slovenska

Aj o zážitky z týchto miest sa môžete podeliť vďaka rýchlemu 4G LTE internetu od O2, ktorý je dostupný už pre viac ako 93 % obyvateľov Slovenska.

Aby ste mohli novú sieť od O2 využívať naplno, budete potrebovať 4G SIM kartu, 4G smartfón, zapnutý príjem 4G signálu vo svojom smartfóne a nastavený automatický výber siete.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyše 93 % Slovákov môže na mobile surfovať rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

Rýchly mobilný internet od O2 je dostupný už takmer pre celé Slovensko a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Pripojte sa k novej sieti.

Technici 2 roky budovali novú sieť, aby O2 prinieslo Slovensku najširšie pokrytie 4G LTE internetom. V súčasnosti táto technológia predstavuje jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet.

Pozrite si dôvody, prečo neprichádzať o 4G LTE internet od O2:

Surfujte cez bleskurýchle mobilné internetové pripojenie s bežnou rýchlosťou od 25 Mbps (a maximálnou rýchlosťou až 73 Mbps) pri sťahovaní. Pripojíte sa už 2 080 obciach po celom Slovensku, napríklad aj v týchto:

Na to, aby mohli zákazníci O2 využívať možnosti 4G internetu, si nemusia platiť ďalšie poplatky navyše. Stačí len telefón alebo tablet s podporou 4G LTE4G LTE SIM kartu, ktorú vám bezplatne vymenia v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Pre viac informácií kliknite na červené tlačidlo:

 


Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Spoločnosť O2 vyvinula aplikáciu, ktorá motivuje vodičov k tomu, aby nechali mobil počas jazdy stranou a jazdili zodpovednejšie.

Slovenský internet zaplavilo pred pár dňami video, ktoré zachytáva, ako obľúbený moderátor Matej „Sajfa“ Cifra nakrúcal lifestream za volantom a následne za svoj priestupok dostal blokovú pokutu. Moderátor však nebol prichytený náhodou. Touto udalosťou odštartovala plánovaná kampaň O2, ktorá sa v rámci platformy Dátuj zodpovedne snaží vodičov naučiť používať mobilné telefóny a dáta zodpovedným spôsobom.

Novú kampaň spustil Sajfa livestreamom za volantom

Moderátor a youtuber Matej „Sajfa“ Cifra je hlavným ambasádorom kampane. Odštartoval ju 5. apríla, keď cestou do práce vysielal livestream pre fanúšikov priamo spoza volantu. Na diaľnici ho zastavila polícia, a hoci telefón odložil, online prenos nechal bežať ďalej.

Policajtov sa síce snažil obmäkčiť, no pokutu nakoniec dostal a zaplatil. Svedkom udalosti bolo v tej chvíli až 1 000 divákov. Do dnešného dňa videlo záznam online prenosu na sociálnych sieťach viac ako 90 000 ľudí. Celá udalosť bola vopred naplánovaná a dohodnutá s políciou, pričom sa počas nej kládol dôraz na bezpečnosť zúčastnených aj ostatných účastníkov premávky. Cieľom akcie bolo rozpútať verejnú diskusiu.

Na Sajfov priestupok začali postupne reagovať slovenskí influenceri, ktorí sa zároveň začali vyjadrovať k téme bezpečného šoférovania. Medzi nimi aj raper Pil C, ktorý sa s moderátorom pustil do výmeny názorov. Viaceré známe tváre boli vopred dohoduté, časť z nich sa pridala spontánne, lebo tému považujú za dôležitú.

Do kampane sa okrem Sajfu a Pil C zapojili aj Fero Joke, Barbora Krajčírová, Braňo Deák, Matej Zrebný, LucyPug, Patra Bene, Kristína Tormová, Denisa Lipovská, Jasmina Alagič, Rytmus, Strapo, Selassie, Lukáš Frlajs, Tono S., Kveta Horváthová, Laci Strike a Ján Koleník.

Sajfa sa do tejto spolupráce rozhodol ísť aj napriek tomu, že v úvode vyvolala negatívne emócie a odsúdenie časti verejnosti.

„Táto téma sa týka 99 % z nás, ľudí, ktorí denne šoférujeme a, žiaľ, až príliš veľa svojej pozornosti venujeme displeju telefónu a nie priamo šoférovaniu. Pozor, nejde len o telefonovanie, lebo ja mám handsfree, ale predovšetkým o písanie a sledovanie sociálnych sietí priamo za volantom. Je to nebezpečné, sám to musím obmedziť, aby sa náhodou nestalo ešte niečo horšie,“ vstúpil si do svedomia moderátor.

Podľa prvých odhadov diskusia na internete zasiahla v úvodnej fáze kumulatívne viac ako 1,4 milióna ľudí.

Viac ako tretina Slovákov priznala, že používa mobil za volantom

Sajfa však zďaleka nie je jediný človek, ktorý používa mobil za volantom. V reprezentatívnom prieskume o zodpovednom šoférovaní, ktorý pre O2 pripravila agentúra KANTAR, až 96 % vodičov uviedlo, že bežne vidia, ako mobil počas šoférovania používajú iní vodiči. Viac ako tretina vodičov, konkrétne 37 %, sa pritom priznala, že počas šoférovania smartfón sami využívajú.

Výsledky prieskumu o zodpovednom šoférovaní, ktorý pre O2 pripravila agentúra KANTAR.

Z prieskumu tiež vyplýva, že telefonovanie je jedným z najčastejšie menovaných faktorov, ktoré ohrozujú bezpečnosť pri šoférovaní. Ľudia ho spomínali častejšie než nezodpovednosť, agresivitu za volantom či rýchlosť.

Sociálne siete za volantom predstavujú stále väčší problém

Kampaň chce upozorniť na to, že už dávno nie je problémom iba telefonovanie a písanie správ počas šoférovania. Najnovšie zápasíme s novým „trendom“, ktorý prišiel s nástupom sociálnych sietí. Väčšina z užívateľov chce byť neustále online, šoférovanie nevynímajúc, čo priznal aj známy moderátor.

V rámci prieskumu až 76 % vodičov uviedlo, že už videli fotku alebo video, ktoré šofér zdieľal na svojich sociálnych sieťach počas jazdy. Takmer všetci vodiči, až 95 % z nich, si myslí, že táto činnosť je nebezpečná.

Generálny riaditeľ O2: Záleží nám na tom, aby sa ľudia správali zodpovedne

Spoločnosť O2 si uvedomuje dôležitosť bezpečnosti na cestách a používania mobilu za volantom, a preto sa rozhodla na túto tému upriamiť pozornosť. O2 považuje vplyv verejne známych osôb za významný, a preto sa rozhodlo práve influencerov zapojiť do úvodu kampane a tým vyvolať diskusiu o tejto problematike medzi širokou verejnosťou, ako aj na sociálnych sieťach.

Influencerov sleduje množstvo najmä mladých ľudí, ktorým by mohli ísť príkladom. Z prieskumu tiež vyplýva, že mladí vodiči (18 až 25 rokov) používajú mobil za jazdy oveľa častejšie ako tí starší (46 a viac rokov).

„Ako mobilný operátor, samozrejme, chceme, aby ľudia čo najviac využívali naše služby, ale záleží nám na tom, aby so svojím životom kvôli ,telefónuʼ nehazardovali a správali sa počas jazdy zodpovedne. Používanie telefónu za volantom nie je zároveň ani prvou, ani poslednou témou, na ktorú v rámci iniciatívy Dátuj zodpovedne chceme upozorniť. Ale rozhodne je tou najakútnejšou,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia.

„Taktiež sme sa rozhodli, že naša spoločnosť už od januára tohto roka nebude v rámci zodpovedného prístupu umiestňovať žiadne billboardy a bigboardy popri rýchlostných cestách, keďže vnímame, že významným spôsobom vplývajú na pozornosť vodičov počas jazdy,“ dopĺňa Gažík záväzok operátora.

O2 odmeňuje zodpovedných vodičov

Spoločnosť O2 sa rozhodla na problém používania mobilu za volantom nielen upozorniť, ale aj prispieť k jeho riešeniu. Prichádza preto s rozšírením mobilnej aplikácie O2 Extra výhody (Android, iOS) o navigáciu Sygic, ktorá je dostupná pre zákazníkov O2 zadarmo.

Okrem navigovania aplikácia súčasne sleduje aj bežné správanie sa vodiča za volantom – dokáže monitorovať prekračovanie rýchlosti aj manipuláciu s telefónom prostredníctvom dotykového displeja.

Aplikácia vyhodnocuje zodpovednosť vodiča a za každú jazdu dlhšiu ako 500 m zobrazí skóre od 0 do 100. Ak bude vodič celý mesiac jazdiť zodpovedne a so zapnutou navigáciou v aplikácii O2 Extra výhody, môže získať 1 GB dát za každý mesiac počas celého roka. Jazdiť môže buď tak, že si navolí presnú trasu, alebo použije tzv. free ride mode, v rámci ktorého cieľovú destináciu nezadáva.

Ak sa mu za mesiac podarí získať v priemere aspoň 80 bodov a počas aspoň 10 jázd odjazdí najmenej 150 km, získa 1 GB dát zadarmo.

Viac informácií o platforme Dátuj zodpovedne nájdete na www.datujzodpovedne.o2.sk.


Lifetech: Čo je nové