7 unikátnych miest na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli

Monumentálne kamene, vodopád či ropný prameň. Tieto miesta určite stoja za návštevu.

Slovensko je plné neprebádaných zákutí, ktoré často nepoznajú ani skúsení turisti. Pozrite si našich sedem tipov na unikátne slovenské miesta, o ktorých platí, že pod lampou býva najväčšia tma.

Užite si rýchly 4G LTE internet v mobile naplno aj počas svojich ciest po Slovensku vďaka novej sieti od O2. Viac informácií

Nenájdete ich odrezané od civilizácie, ale často aj priamo v nej, ba dokonca na sídlisku.

Lúčanský vodopád

Vodopádov nájdete na Slovensku hneď niekoľko, no len jediný sa nachádza priamo v obci, a to v Lúčkach. Je vysoký 12 m, vďaka čomu je pohľad naň skutočným zážitkom. Z travertínovej terasy padá voda do malého jazierka, ktorého podložie sfarbuje vodu na svetlomodro.

Lúčanský vodopád je jedným z piatich slovenských vodopádov vyhlásených za národné prírodné pamiatky.

Megality v Holíči

Monumentálne kamene alebo aj menhiry nenájdete na voľnom trávnatom priestranstve, ale priamo na holíčskom sídlisku, pri výstavbe ktorého sa objavili. Až návšteva svetového odborníka, ktorý ich preskúmal, potvrdila, že ide o opracované menhiry. Tieto megality nesú známky opracovania ľudskými nástrojmi, dokonca sú na nich zobrazenia výjavov a božstiev.

Z pôvodných približne 40 kusov sa zachovalo už len 22. Niektoré rozviezli po okolitom kraji, iné boli počas stavby znovu zasypané zeminou.

Geopark Neandertal a gánovský gejzír

Len zopár kilometrov od Popradu leží neveľká dedinka Gánovce, ktorá ukrýva hneď dve jedinečné miesta. Priamo uprostred v lokalite Hrádok nájdete travertínovú kopu, ktorá je národnou prírodnou pamiatkou. Toto miesto je jedným z najvýznamnejších paleontologických nálezísk na svete, kde bol v 20. rokoch 20. storočia objavený aj odliatok mozgu neandertálca.

Ak sa prejdete až na koniec dediny, objavíte gejzír, ktorý približne každých 30 minút strieka termálnu vodu.

Mičinské travertíny

Mičinské travertíny tvorí sústava travertínových kôpok, ktoré nájdete medzi obcami Čerín a Dolná Mičiná. Na vrcholkoch kôpok sa nachádzajú jazierka s neustále prameniacou minerálnou vodou. Ak sa vyvieranie preruší, jazierko postupne vyschne a stratí sa v teréne.

Travertínové pole sa každoročne udržiava – odstraňuje sa travinná a náletová drevinová vegetácia.

Kamenné gule v Megoňkách

Táto prírodná pamiatka predstavuje nálezisko pieskovcových útvarov vajcovitého až guľovitého tvaru, ktorých priemer sa pohybuje od 30 cm do 3 m. Kamenné gule si môžete prezrieť v mestskej časti Milošová. Ide o zatiaľ najväčšie nálezisko takýchto útvarov v Európe.

Aj napriek jedinečnosti tohto objavu bolo územie, kde sa nachádzajú, vyhlásené za prírodnú pamiatku až v roku 2003. Dovtedy si ľudia brávali menšie gule bežne domov ako záhradné dekorácie.

Ropný prameň v obci Korňa

Ide o jediný zachovaný povrchový výver ropy v strednej Európe. V minulosti sa ropa z prameňa používala na rôzne účely – svietenie, vykurovanie, ale aj na liečenie kožných chorôb dobytka.

Ropný prameň, ktorý je chránený ako prírodná pamiatka, sprevádzajú zvuky bublania a výrony samozápalného metánu.

Čertova skala pri obci Chmeľnica

Skalná ihla nachádzajúca sa na brehu rieky Poprad dostala názov Čertova skala podľa povesti o šľachticovi, ktorý zapredal dušu diablovi. Tento 12 m unikátny útvar tu stojí už od čias dinosaurov.

V súčasnosti je však táto prírodná pamiatka v ohrození. Eróziou brehov dochádza k posunu riečneho koryta, v dôsledku čoho sa skala posúva priamo do rieky.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania Slovenska

Aj o zážitky z týchto miest sa môžete podeliť vďaka rýchlemu 4G LTE internetu od O2, ktorý je dostupný už pre viac ako 93 % obyvateľov Slovenska.

Aby ste mohli novú sieť od O2 využívať naplno, budete potrebovať 4G SIM kartu, 4G smartfón, zapnutý príjem 4G signálu vo svojom smartfóne a nastavený automatický výber siete.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyše 93 % Slovákov môže na mobile surfovať rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

Rýchly mobilný internet od O2 je dostupný už takmer pre celé Slovensko a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Pripojte sa k novej sieti.

Technici 2 roky budovali novú sieť, aby O2 prinieslo Slovensku najširšie pokrytie 4G LTE internetom. V súčasnosti táto technológia predstavuje jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet.

Pozrite si dôvody, prečo neprichádzať o 4G LTE internet od O2:

Surfujte cez bleskurýchle mobilné internetové pripojenie s bežnou rýchlosťou od 25 Mbps (a maximálnou rýchlosťou až 73 Mbps) pri sťahovaní. Pripojíte sa už 2 080 obciach po celom Slovensku, napríklad aj v týchto:

Na to, aby mohli zákazníci O2 využívať možnosti 4G internetu, si nemusia platiť ďalšie poplatky navyše. Stačí len telefón alebo tablet s podporou 4G LTE4G LTE SIM kartu, ktorú vám bezplatne vymenia v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Pre viac informácií kliknite na červené tlačidlo:

 


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové