7 unikátnych miest na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli

Monumentálne kamene, vodopád či ropný prameň. Tieto miesta určite stoja za návštevu.

Slovensko je plné neprebádaných zákutí, ktoré často nepoznajú ani skúsení turisti. Pozrite si našich sedem tipov na unikátne slovenské miesta, o ktorých platí, že pod lampou býva najväčšia tma.

Užite si rýchly 4G LTE internet v mobile naplno aj počas svojich ciest po Slovensku vďaka novej sieti od O2. Viac informácií

Nenájdete ich odrezané od civilizácie, ale často aj priamo v nej, ba dokonca na sídlisku.

Lúčanský vodopád

Vodopádov nájdete na Slovensku hneď niekoľko, no len jediný sa nachádza priamo v obci, a to v Lúčkach. Je vysoký 12 m, vďaka čomu je pohľad naň skutočným zážitkom. Z travertínovej terasy padá voda do malého jazierka, ktorého podložie sfarbuje vodu na svetlomodro.

Lúčanský vodopád je jedným z piatich slovenských vodopádov vyhlásených za národné prírodné pamiatky.

Megality v Holíči

Monumentálne kamene alebo aj menhiry nenájdete na voľnom trávnatom priestranstve, ale priamo na holíčskom sídlisku, pri výstavbe ktorého sa objavili. Až návšteva svetového odborníka, ktorý ich preskúmal, potvrdila, že ide o opracované menhiry. Tieto megality nesú známky opracovania ľudskými nástrojmi, dokonca sú na nich zobrazenia výjavov a božstiev.

Z pôvodných približne 40 kusov sa zachovalo už len 22. Niektoré rozviezli po okolitom kraji, iné boli počas stavby znovu zasypané zeminou.

Geopark Neandertal a gánovský gejzír

Len zopár kilometrov od Popradu leží neveľká dedinka Gánovce, ktorá ukrýva hneď dve jedinečné miesta. Priamo uprostred v lokalite Hrádok nájdete travertínovú kopu, ktorá je národnou prírodnou pamiatkou. Toto miesto je jedným z najvýznamnejších paleontologických nálezísk na svete, kde bol v 20. rokoch 20. storočia objavený aj odliatok mozgu neandertálca.

Ak sa prejdete až na koniec dediny, objavíte gejzír, ktorý približne každých 30 minút strieka termálnu vodu.

Mičinské travertíny

Mičinské travertíny tvorí sústava travertínových kôpok, ktoré nájdete medzi obcami Čerín a Dolná Mičiná. Na vrcholkoch kôpok sa nachádzajú jazierka s neustále prameniacou minerálnou vodou. Ak sa vyvieranie preruší, jazierko postupne vyschne a stratí sa v teréne.

Travertínové pole sa každoročne udržiava – odstraňuje sa travinná a náletová drevinová vegetácia.

Kamenné gule v Megoňkách

Táto prírodná pamiatka predstavuje nálezisko pieskovcových útvarov vajcovitého až guľovitého tvaru, ktorých priemer sa pohybuje od 30 cm do 3 m. Kamenné gule si môžete prezrieť v mestskej časti Milošová. Ide o zatiaľ najväčšie nálezisko takýchto útvarov v Európe.

Aj napriek jedinečnosti tohto objavu bolo územie, kde sa nachádzajú, vyhlásené za prírodnú pamiatku až v roku 2003. Dovtedy si ľudia brávali menšie gule bežne domov ako záhradné dekorácie.

Ropný prameň v obci Korňa

Ide o jediný zachovaný povrchový výver ropy v strednej Európe. V minulosti sa ropa z prameňa používala na rôzne účely – svietenie, vykurovanie, ale aj na liečenie kožných chorôb dobytka.

Ropný prameň, ktorý je chránený ako prírodná pamiatka, sprevádzajú zvuky bublania a výrony samozápalného metánu.

Čertova skala pri obci Chmeľnica

Skalná ihla nachádzajúca sa na brehu rieky Poprad dostala názov Čertova skala podľa povesti o šľachticovi, ktorý zapredal dušu diablovi. Tento 12 m unikátny útvar tu stojí už od čias dinosaurov.

V súčasnosti je však táto prírodná pamiatka v ohrození. Eróziou brehov dochádza k posunu riečneho koryta, v dôsledku čoho sa skala posúva priamo do rieky.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania Slovenska

Aj o zážitky z týchto miest sa môžete podeliť vďaka rýchlemu 4G LTE internetu od O2, ktorý je dostupný už pre viac ako 93 % obyvateľov Slovenska.

Aby ste mohli novú sieť od O2 využívať naplno, budete potrebovať 4G SIM kartu, 4G smartfón, zapnutý príjem 4G signálu vo svojom smartfóne a nastavený automatický výber siete.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyše 93 % Slovákov môže na mobile surfovať rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

Rýchly mobilný internet od O2 je dostupný už takmer pre celé Slovensko a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Pripojte sa k novej sieti.

Technici 2 roky budovali novú sieť, aby O2 prinieslo Slovensku najširšie pokrytie 4G LTE internetom. V súčasnosti táto technológia predstavuje jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet.

Pozrite si dôvody, prečo neprichádzať o 4G LTE internet od O2:

Surfujte cez bleskurýchle mobilné internetové pripojenie s bežnou rýchlosťou od 25 Mbps (a maximálnou rýchlosťou až 73 Mbps) pri sťahovaní. Pripojíte sa už 2 080 obciach po celom Slovensku, napríklad aj v týchto:

Na to, aby mohli zákazníci O2 využívať možnosti 4G internetu, si nemusia platiť ďalšie poplatky navyše. Stačí len telefón alebo tablet s podporou 4G LTE4G LTE SIM kartu, ktorú vám bezplatne vymenia v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Pre viac informácií kliknite na červené tlačidlo:

 


Rasťo Chvála bloguje o predbiehaní: Nepodceňte situáciu

Motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely radí, ako správne predbiehať tak, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam aj prípadným nehodám.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, Rasťo Chvála v blogu približuje, ako predbiehať nielen na obojsmernej ceste. 

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Občas zídem dole z rýchlostnej komunikácie R1 a len tak pre spomienky a relax brázdim cesty prvej triedy medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom. Inokedy zas na týchto cestách urobím mojim deťom exkurziu do minulosti a rozprávam, ako sme tu jazdili v 90. rokoch.

Na takzvanej ceste smrti vtedy všetci predbiehali. Doslova to pripomínalo automobilové preteky, akurát tu išli pretekári aj v protismere. Dnes by mi to už strach nedovolil, ale vtedy to bol národný šport.

Keď prichádzal na rad úsek s krátkou rovinkou, bolo treba podradiť, aby mal motor ideálne otáčky. Potom nasledovalo nazbieranie rýchlosti, priblíženie k autu a ak za zákrutou nič nešlo, ostával len mrk do zrkadla, či náhodou nejde zozadu niekto rýchlejší, a šup, už bol predbiehací manéver hotový. Kto takto nevedel predbiehať, skončil zle.

„V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor.“

Áno, mrazí ma pri predstave, ako sa jazdilo na ceste číslo 65. Na druhej strane často sa predbiehalo ako z učebnice, dnes mnohým šoférom táto skúsenosť chýba. Často predbiehajú na nevhodnom prevodovom stupni a nepozerajú sa za seba.

V časoch rýchlych áut treba brať do úvahy, že niekto začal predbiehať skôr ako najbližšie auto za kamiónom. Predbiehací manéver na obojsmernej ceste je špecifický tým, že trvá veľmi krátko, za ten čas však treba vyhodnotiť veľa informácií: vhodný úsek, autá v protismere, autá vzadu, auto pred nami a v neposlednom rade technické danosti auta.

V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor, lebo nevieme, ako rýchlo a kde sa vystrčí oproti idúce auto. Špeciálne si všímajme horizonty alebo nenápadné odbočky, z ktorých môže na cestu vybehnúť iné auto.

Stále ostáva dôležité sledovať prostredie vôkol cesty, a tak trochu si načítať správanie šoféra pred nami. Aj keď to nevyzerá ako nutné, predbiehací manéver začnime vždy v otáčkach, pri ktorých motor začína poriadne ťahať. Oplatí sa podradiť alebo pri automatickej prevodovke stlačiť plyn na podlahu.

„Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla.“

Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla. Ak predbiehame viac áut v kolóne, počítajme s tým, že nie každý nás vidí, a tak môže začať predbiehať.

Na zaradenie späť do svojho pruhu treba tiež priestor a predbiehací manéver by sme mali začať len vtedy, ak existuje miesto na zaradenie. Nie je správne, ak miesto na zaradenie musia vytvoriť iní vodiči brzdením.

Zlé predbiehanie na obojsmernej ceste, našťastie, nepatrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, ale pokiaľ ide o následky, je na tom najhoršie. Najmä čerství šoféri by si mali prvé predbiehania skúsiť na naozaj prehľadných cestách a nezačínať s predbiehaním kamiónov.

V začiatkoch pomôže natrénovať si pomyselný predbiehací manéver okolo kamióna na diaľnici. Aspoň zistíte, akú dráhu na to potrebujete.

Rasťo Chvála

Prečítajte si aj ďalšie blogy Rasťa Chválu:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac