7 unikátnych miest na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli

Monumentálne kamene, vodopád či ropný prameň. Tieto miesta určite stoja za návštevu.

Slovensko je plné neprebádaných zákutí, ktoré často nepoznajú ani skúsení turisti. Pozrite si našich sedem tipov na unikátne slovenské miesta, o ktorých platí, že pod lampou býva najväčšia tma.

Užite si rýchly 4G LTE internet v mobile naplno aj počas svojich ciest po Slovensku vďaka novej sieti od O2. Viac informácií

Nenájdete ich odrezané od civilizácie, ale často aj priamo v nej, ba dokonca na sídlisku.

Lúčanský vodopád

Vodopádov nájdete na Slovensku hneď niekoľko, no len jediný sa nachádza priamo v obci, a to v Lúčkach. Je vysoký 12 m, vďaka čomu je pohľad naň skutočným zážitkom. Z travertínovej terasy padá voda do malého jazierka, ktorého podložie sfarbuje vodu na svetlomodro.

Lúčanský vodopád je jedným z piatich slovenských vodopádov vyhlásených za národné prírodné pamiatky.

Megality v Holíči

Monumentálne kamene alebo aj menhiry nenájdete na voľnom trávnatom priestranstve, ale priamo na holíčskom sídlisku, pri výstavbe ktorého sa objavili. Až návšteva svetového odborníka, ktorý ich preskúmal, potvrdila, že ide o opracované menhiry. Tieto megality nesú známky opracovania ľudskými nástrojmi, dokonca sú na nich zobrazenia výjavov a božstiev.

Z pôvodných približne 40 kusov sa zachovalo už len 22. Niektoré rozviezli po okolitom kraji, iné boli počas stavby znovu zasypané zeminou.

Geopark Neandertal a gánovský gejzír

Len zopár kilometrov od Popradu leží neveľká dedinka Gánovce, ktorá ukrýva hneď dve jedinečné miesta. Priamo uprostred v lokalite Hrádok nájdete travertínovú kopu, ktorá je národnou prírodnou pamiatkou. Toto miesto je jedným z najvýznamnejších paleontologických nálezísk na svete, kde bol v 20. rokoch 20. storočia objavený aj odliatok mozgu neandertálca.

Ak sa prejdete až na koniec dediny, objavíte gejzír, ktorý približne každých 30 minút strieka termálnu vodu.

Mičinské travertíny

Mičinské travertíny tvorí sústava travertínových kôpok, ktoré nájdete medzi obcami Čerín a Dolná Mičiná. Na vrcholkoch kôpok sa nachádzajú jazierka s neustále prameniacou minerálnou vodou. Ak sa vyvieranie preruší, jazierko postupne vyschne a stratí sa v teréne.

Travertínové pole sa každoročne udržiava – odstraňuje sa travinná a náletová drevinová vegetácia.

Kamenné gule v Megoňkách

Táto prírodná pamiatka predstavuje nálezisko pieskovcových útvarov vajcovitého až guľovitého tvaru, ktorých priemer sa pohybuje od 30 cm do 3 m. Kamenné gule si môžete prezrieť v mestskej časti Milošová. Ide o zatiaľ najväčšie nálezisko takýchto útvarov v Európe.

Aj napriek jedinečnosti tohto objavu bolo územie, kde sa nachádzajú, vyhlásené za prírodnú pamiatku až v roku 2003. Dovtedy si ľudia brávali menšie gule bežne domov ako záhradné dekorácie.

Ropný prameň v obci Korňa

Ide o jediný zachovaný povrchový výver ropy v strednej Európe. V minulosti sa ropa z prameňa používala na rôzne účely – svietenie, vykurovanie, ale aj na liečenie kožných chorôb dobytka.

Ropný prameň, ktorý je chránený ako prírodná pamiatka, sprevádzajú zvuky bublania a výrony samozápalného metánu.

Čertova skala pri obci Chmeľnica

Skalná ihla nachádzajúca sa na brehu rieky Poprad dostala názov Čertova skala podľa povesti o šľachticovi, ktorý zapredal dušu diablovi. Tento 12 m unikátny útvar tu stojí už od čias dinosaurov.

V súčasnosti je však táto prírodná pamiatka v ohrození. Eróziou brehov dochádza k posunu riečneho koryta, v dôsledku čoho sa skala posúva priamo do rieky.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania Slovenska

Aj o zážitky z týchto miest sa môžete podeliť vďaka rýchlemu 4G LTE internetu od O2, ktorý je dostupný už pre viac ako 93 % obyvateľov Slovenska.

Aby ste mohli novú sieť od O2 využívať naplno, budete potrebovať 4G SIM kartu, 4G smartfón, zapnutý príjem 4G signálu vo svojom smartfóne a nastavený automatický výber siete.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyše 93 % Slovákov môže na mobile surfovať rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

Rýchly mobilný internet od O2 je dostupný už takmer pre celé Slovensko a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Pripojte sa k novej sieti.

Technici 2 roky budovali novú sieť, aby O2 prinieslo Slovensku najširšie pokrytie 4G LTE internetom. V súčasnosti táto technológia predstavuje jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet.

Pozrite si dôvody, prečo neprichádzať o 4G LTE internet od O2:

Surfujte cez bleskurýchle mobilné internetové pripojenie s bežnou rýchlosťou od 25 Mbps (a maximálnou rýchlosťou až 73 Mbps) pri sťahovaní. Pripojíte sa už 2 080 obciach po celom Slovensku, napríklad aj v týchto:

Na to, aby mohli zákazníci O2 využívať možnosti 4G internetu, si nemusia platiť ďalšie poplatky navyše. Stačí len telefón alebo tablet s podporou 4G LTE4G LTE SIM kartu, ktorú vám bezplatne vymenia v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Pre viac informácií kliknite na červené tlačidlo:

 


Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové