Častejšie videohovory aj posielanie vtipov. Ako vyzerá komunikácia v karanténe?

Sociálna izolácia sa výrazným spôsobom dotkla najmä starších ľudí. Tri ženy nám porozprávali, ako so svojimi blízkymi komunikujú počas pandémie online.

Aktuálna situácia zasiahla do života mnohých z nás. Obmedzili sme stretávanie s priateľmi a s blízkymi, najmä so staršími členmi našich rodín, aby sme ich ochránili. Namiesto návštev sme tak v kontakte cez telefón a svoje zážitky, radosti aj obavy zdieľame cez videohovor. Ako vyzerá komunikácia s našimi rodičmi a starými rodičmi v čase pandémie? 

Zapojte sa do výzvy od O2, zavolajte svojim rodičom alebo starým rodičom a získajte 10 GB dát. Chcem sa zapojiť

Spoločnosť O2 sa rozhodla darovať svojim zákazníkom, ktorí sa v týchto mimoriadnych časoch správajú zodpovedne, 10 GB balíky dát. V rámci O2 Dobrých dát sú pripravené 4 výzvy, dokopy tak viete získať až 40 GB dát. Pri výzve Myslíme na starších O2 odmeňuje zákazníkov za komunikáciu s blízkymi – stačí, ak zazdieľate printscreen obrazovky alebo selfie z videocallu.

Martina: So svokrovcami si voláme častejšie

Pre Martinu Thomas a jej rodinu bola online komunikácia s blízkymi na dennom poriadku aj v čase pred vypuknutím pandémie. Jej manžel Raphael totiž pochádza z Francúzska, kde žijú jeho rodičia aj ďalšia rodina.

Martina s mužom majú tri deti v predškolskom veku, dnes sú všetci doma. Zatiaľ čo sa ona stará o deti a domácnosť, Raphael pracuje z domu.

„Keďže naše deti ešte nie sú školopovinné a ja som na materskej dovolenke, karanténa v mojom prípade spôsobila najmä to, že je nás doma viac. Neustále varím, starám sa aj o predškolskú prípravu dcéry a snažím sa držať deti ďalej od izby, kde manžel pracuje,“ opisuje.

Hoci nová situácia vytvára občas rôzne napätia, prináša rodine aj nové možnosti, prostredníctvom ktorých si spríjemňujú čas.

Patria k nim spoločné obedy aj s Raphaelom, na ktoré rodina nebola zvyknutá, ale aj pravidelné besiedky, počas ktorých deti odprezentujú, čo nové sa počas týždňa naučili. „Pomaly si všetci zvykáme na nový normál,“ hovorí Martina.

K životu rodiny patria aj telefonáty so svokrovcami, s ktorými sú v týchto dňoch v intenzívnejšom kontakte.

„Voláme si tri – až štyrikrát do týždňa, čo je častejšie ako predtým, najmä preto, lebo svokrovci sú tiež doma a nemajú žiadne spoločenské aktivity. Sú to veľmi aktívni dôchodcovia a spoločenský život im naozaj chýba,“ vysvetľuje.

„Voláme si tri- až štyrikrát do týždňa, čo je častejšie ako predtým, najmä preto, lebo svokrovci sú tiež doma a nemajú žiadne spoločenské aktivity. Sú to veľmi aktívni dôchodcovia a spoločenský život im naozaj chýba.“

Ich telefonáty sú väčšinou veľmi spontánne a odohrávajú sa skôr podvečer, aby sa na nich po práci mohol zúčastniť aj Martinin manžel. „Vždy trvajú okolo 20 minút, na kamere sa postupne vystriedajú všetky deti, často pri tom večeriame,“ približuje Martina. V rámci rozhovoru preberú všetky novinky a nevynechajú ani informácie o aktuálnom vývoji situácie.

Na komunikáciu využívajú aplikáciu WhatsApp, ktorá im vyhovuje. „Chceli sme spraviť aj hovor s viacerými osobami súčasne cez Zoom, no svokrovcom sa to nepodarilo rozchodiť,“ hovorí Martina.

Matej Tóth vybavil pre všetky deti Telesnú na doma. Pustite sa do spoločného cvičenia

Aktuálna situácia narušila mladej rodine aj cestovateľské plány – Veľkú noc totiž mali stráviť u svokrovcov, kde chceli najmladšieho potomka predstaviť širšiemu príbuzenstvu. „Určite sme sklamaní, že sme sa nemohli stretnúť, staršie deti sa tešili hlavne na hľadanie vajíčok so svojimi bratrancami, no veríme, že čoskoro sa stretneme,“ uzatvára Martina.

Mária: S rodinou som paradoxne viac v kontakte ako predtým

Projektová manažérka Mária pochádza zo Záhoria, no spolu s priateľom žije v hlavnom meste. Aktuálna situácia ovplyvnila aj ich život. Jej priateľ denne dochádzal za prácou do Viedne, čo teraz nie je možné, ona tiež vymenila kanceláriu za dočasný podnájom vo Viedni.

„Mám paradoxne pocit, že som teraz s rodinou viac v kontakte, aj keď nemôžeme byť fyzicky spolu. Človek má starosť,“ približuje. V čase karantény začala prostredníctvom internetu viac komunikovať aj so svojimi starými rodičmi, ktorí žijú v Trenčianskych Tepliciach.

„Pred karanténou sme si s výnimkou sviatkov či blahoželaní k narodeninám veľmi nevolali, vždy som sa radšej rozprávala osobne počas návštevy,“ opisuje. Mária je viac v kontakte so svojím starým otcom, ktorý má k technológiám vzťah.

„Aj keď má 83 rokov, vždy si všetko rýchlo osvojí. Aj na Facebooku sa registroval zhruba v tom čase ako ja, teda v roku 2009. Podarilo sa mu tam nájsť starých známych, čo žijú po celom svete, tak bol rád. Pred asi dvoma rokmi sa dokonca objavil aj na Instagrame,“ vysvetľuje s úsmevom Mária.

Pri komunikácii používajú Facebook Messenger a Skype, no v poslednom čase sa Márii osvedčila služba Whereby, ktorá má lepšiu kvalitu hovoru a do ktorej sa netreba prihlasovať. Na telefonát nemajú vyhradené dni ani konkrétny čas, Mária volá vtedy, keď jej to dovolia pracovné povinnosti, najmä cez víkend.

„Pred karanténou sme si s výnimkou sviatkov a blahoželaní k narodeninám veľmi nevolali, vždy som sa radšej rozprávala osobne počas návštevy.“

„Náš posledný hovor trval asi 30 minút. Vždy začínam s dedom, potom sa pridá aj babička, ktorá neskôr odíde alebo volám do konca s oboma. Viac aj dlhšie však s nimi voláva moja mama,“ približuje.

Hoci Mária priznáva, že pri pracovných hovoroch často aj varí, pri starých rodičoch sa plne venuje len telefonátu. „Mám pocit, že by som mala zachovať ‚dekórum‘ a venujem plnú pozornosť hovoru,“ opisuje.

Ako zvládnuť aktuálnu situáciu? Pomôcť môže aj spoločné varenie cez videohovor. Chcem vedieť viac

Pred karanténou zvykla svojich starých rodičov navštevovať asi raz za mesiac a vždy počas sviatkov, no v minulosti sa už stalo, že zo zdravotných dôvodov sa nevideli aj dlhšie. „Keď mal niekto zdravotné problémy, návštevu sme radšej odložili. Rodinné návštevy organizuje moja mama, ktorá k tomu vždy pristupovala zodpovedne – keď je niekto chorý, na návštevu sa nechodí,“ dodáva na záver.

Lucia: Humor a láska mojej rodiny mi v týchto dňoch veľmi pomáhajú

Lucia pracuje v banke ako manažérka spoločenskej zodpovednosti a svoju prácu a spoločnosť kolegov naozaj zbožňuje. Aj ona je už niekoľko týždňov doma na home office a priznáva, že začiatky boli pre ňu ťažké. Postupne však pochopila, že v karanténe má priestor učiť sa nové a našla si „barličky“, ako túto situáciu zvládať.

„Lepšie si uvedomujem, že v živote je dôležité dbať na rovnováhu medzi prácou a voľným časom. Opäť sa mi podarilo vrátiť k aktivitám, ktoré som už dlho nevykonávala, ako sú šitie, výroba šperkov či čas strávený v prírode,“ približuje.

Dôležitú úlohu zohráva aj komunikácia a kontakt s priateľmi a rodinou. „Veľmi mi pomáha humor, pokora a láska rodiny a priateľov. Pocit, že vám na druhých záleží, je v tejto dobe kľúčový. Myslím to s najväčšou úprimnosťou, pretože aj pri telefonáte môžete mať úsmev na tvári a cítiť šťastie v srdci,“ hovorí Lucia.

Luckini rodičia sú šesťdesiatnici a na spoločnú komunikáciu využívajú najmä aplikáciu FaceTime. Kým pred karanténou zvykli spolu telefonovať vždy cez víkend doobeda, teraz si volajú každý deň, často aj dvakrát denne.

„Pocit, že vám na druhých záleží, je v tejto dobe kľúčový. Myslím to s najväčšou úprimnosťou, pretože aj pri telefonáte môžete mať úsmev na tvári a cítiť šťastie v srdci.“

„Voláme si vždy, keď máme chuť a potrebu. Často sa rozprávame a ja popritom robím nejakú inú aktivitu, vymieňame si recepty. Pomedzi to si permanentne posielame vtipy a smiešne videá – je to skvelé, pretože smiech je liek pre telo aj myseľ,“ približuje Lucia, ktorej rodina aj takýmto spôsobom pomáha udržať sa v psychickej pohode.

K telefónu jej rodičia občas dávajú aj babičku, ktorá nedávno oslávila 90. narodeniny, aby sa porozprávali o novinkách a vývoji situácie. „Vždy sa čuduje, ako je možné, že sa vidíme,“ hovorí s úsmevom Lucia.

Radi tvoríte rukami? Vybrali sme 7 YouTube kanálov pre všetky kreatívne duše

Karanténa prerušila rodine aj zopár plánov. S mamou a ďalšími priateľmi mala Lucia absolvovať pravidelný niekoľkodenný výlet do prírody, no nakoniec sa ho rozhodli zrušiť. „Keď bolo mame smutno, povedala som jej, aby si pozrela fotky z jesene, a keď sa situácia zlepší, určite si spoločný výlet v zdraví užijeme,“ uzatvára.


Zostaňte doma a získajte až 40 GB dát. Všetkým svojim zákazníkom, ktorí sa v súčasnej mimoriadnej situácii správajú zodpovedne, daruje O2 balíky 10 GB dát za splnenie výziev. Pripravené sú 4 výzvy, vďaka ktorým si spríjemníte čas aj potešíte ľudí okolo seba. Viac informácií nájdete na dobredata.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Psychológ Marek Madro: Najväčším problémom mladých ľudí je samota

Deti a mladí ľudia sú tlačení do výkonov doma, v škole aj vo vzťahoch. Keď zlyhajú, nemajú pri sebe nikoho, s kým by sa mohli porozprávať. Prečítajte si, ako môžu vyhľadať pomoc a čo pre nich môžeme urobiť, aby so svojimi problémami nezostali sami.

Psychológ Marek Madro v roku 2012 založil internetovú poradňu IPčko. Dodnes ju vedie a spolu s tímom 40 psychológov v nej pomáha deťom a mladým ľuďom, ktorí sa na nich obracajú v zložitých životných situáciách. 

V rozhovore s Marekom Madrom sa dozviete:

  • čo robiť, aby sa deti a mladí ľudia neutápali v samote,
  • prečo vyhľadávajú pomoc až v hraničných situáciách,
  • ako by rodičia mali budovať vzťah s deťmi v rôznych fázach ich života,
  • prečo by sa rodičia nikdy nemali tváriť, že na problémy zabudli.

Deti a mladí ľudia sa na vás obracajú s najrôznejšími problémami. Čo ich momentálne najviac trápi?

Od založenia linky v roku 2012 si robíme štatistiky, čo je primárnou témou rozhovoru. Odkedy linku prevádzkujeme, na prvom mieste je samota.

Sexuálne násilie na deťoch v online priestore by nemalo byť tabu. Osvetový web StalosaTO.sk, ktorý podporila Férová nadácia O2, prináša užitočné rady pre obete, ich rodičov aj učiteľov. Chcem vedieť viac

Mladí ľudia sa cítia sami, postupom času sa mení iba obsah témy. Keď dnes hovoria o samote, hovoria o tom, že sú aj vďaka sociálnym sieťam a technológiám obklopení obrovským množstvom ľudí, ale všade musia podávať výkon. V škole musia dosahovať dobré známky, v rodine musia plniť očakávania rodičov.

Špecifické je, že dnes musia dosahovať výkon aj medzi kamarátmi. To je niečo nové, čo tu predtým nebolo. Pre mladých ľudí napríklad nie je vhodné byť v kontakte s niekým, kto má problém a ťahá ich dole.

Preto keď mladí ľudia zlyhávajú, cítia sa sami. Majú pocit, že tu nie je nikto, s kým by mohli hovoriť na rovinu.

Samotu spájajú aj s inou témou – boja sa sklamať ľudí. Pred pár rokmi sme ešte sledovali, že sa báli osloviť rodičov, lebo mali strach z trestu. Dnes majú strach sklamať rodiča. V tomto znova vnímame obrovský tlak na výkon.

Čo okrem samoty trápi mladých ľudí?

Mladí ľudia nás kontaktujú v situáciách, keď už sú na hrane a nevedia ako ďalej. V takých chvíľach sa na nás obracajú s témou samovraždy a myšlienok na samovraždu.

Na online linku sa obrátia aj v situáciách, keď už nevyužijú iné spôsoby a toto je pre nich posledná záchrana. Nie je to typické len pre IPčko. Aj vo svete ľudia na online linkách riešia tie najzávažnejšie témy a najakútnejšie prejavy správania. Majú pocit, že si zachovávajú anonymitu a nič im nehrozí. Dúfajú, že ich nenájdeme a nezastavíme.

V takých situáciách mladí ľudia už totiž nemajú očakávania, že im niekto pomôže. Kontaktujú nás preto, aby neboli v posledných chvíľach sami. Chcú zažiť, že je tam niekto s nimi, že ich vníma, počúva.

Za minulý rok sme mali 25 000 kontaktov, z toho 3 000 súviselo s myšlienkami na samovraždu. Z nich 550 boli situácie, keď mladí ľudia stáli niekde na koľajniciach, v okne, na moste a plánovali umrieť.

Napriek tomu, že máme s touto témou veľa skúseností, robíme pohotovostné výjazdy a trénujeme policajných vyjednávačov, dvom ľuďom sa nám, žiaľ, už nepodarilo pomôcť.

Ako je možné, že to zájde až tak ďaleko? Prečo nevyhľadajú pomoc skôr, než sa dostanú do hraničnej situácie?

Práve preto, že majú pocit, že neexistuje nikto, u koho by tú pomoc mohli nájsť. My sa snažíme skrížiť im v takýchto chvíľach cestu. Vieme, že keď majú nejaký problém, googlia. Slovné spojenie „chcem sa zabiť“ zadáva na Slovensku do Googlu mesačne 1 600 mladých ľudí vo veku do 18 rokov.

„Špecifické je, že dnes musia deti dosahovať výkon aj medzi kamarátmi. To je niečo nové, čo tu predtým nebolo. Pre mladých ľudí napríklad nie je vhodné byť v kontakte s niekým, kto má problém a ťahá ich dole.“

Preto sme vytvorili portál chcemsazabit.sk a vyvíjame aj množstvo ďalších aktivít. Mladí ľudia sa takto doklikajú k IPčku a obrátia sa na nás.

Kontaktujú vás mladí ľudia aj pri problémoch a situáciách, ktoré nie sú až také vážne ako samovražda?

Treťou najčastejšou témou sú partnerské vzťahy. To je veľmi príjemná téma s krásnymi rozhovormi.

Ďalšou sú problémy doma. Opäť je to vážnejšia téma, pretože sa tu nachádza aj domáce násilie a sexuálne zneužívanie.

Deti a mladí ľudia sa na vás obracajú v ťažkých momentoch, keď je určite náročné získať si ich dôveru. Ako si ju budujete?

Naši psychológovia majú na stránke zverejnené mená a fotky. Zdá sa to triviálne, ale je to veľmi dôležité. Ľudia nekontaktujú anonymnú službu, ale kontaktujú napríklad Veroniku.

Keď jej porozprávajú svoj príbeh a ona im dá pocítiť, že je tam s nimi, že ich vníma a počúva, dostane možnosť hovoriť s nimi viackrát. Veronika je tá, ktorá pozná ich príbeh a prichádzajú za ňou opakovane.

Pri jednej ťažkosti nás mladí ľudia kontaktujú v priemere sedemkrát, a teda ich sprevádzame situáciou. Nemusíme hovoriť žiadne zázračné vety. Najmä sa sústredíme na zážitok z toho, že sme tu teraz spolu. Veľa pracujeme s nádejou.

Ako vyzerá komunikácia s človekom, ktorý sa na vás obráti?

Na vedenie rozhovoru využívame psychologický model krátkodobej terapie, orientovanej na riešenie. Znamená to, že už po prvom raze, máte predstavu, aký prvý krok máte urobiť, aby sa vaša situácia trochu zmenila.

Keď prídete na druhý kontakt, dostanete tip na ďalší krok a tak ďalej. Ak sa cítite bezmocní, vrátime vám prostredníctvom rozhovoru moc niečo v živote zmeniť.

V rámci našej každodennej reality učíme deti, ako majú hovoriť s dospelými. Keď majú problém, často netušia, ako majú prísť za mamou, kedy ju majú osloviť. Cez chat to vieme nasimulovať.

Mohli by ste nám povedať konkrétny príklad?

Príkladom komplikovanej situácie je, keď dieťa rieši na internete sex a stane sa pritom obeťou nátlaku alebo vydierania. Nevie si s tým dať rady.

Predstavte si, že máte 12 rokov. Hanbíte sa, že vôbec s niekým hovoríte o sexe a posielate mu nejaké fotky. My ako odborníci tomu dieťaťu povieme: „Choď za mamou a povedz jej to.“

S podporou Férovej nadácie O2 sme vytvorili projekt StalosaTO.sk, ktorý otvára práve tému sexuálneho zneužívania a radí deťom a mladým ľuďom, ako osloviť rodiča.

„Za minulý rok sme mali 25 000 kontaktov, z toho 3 000 súviselo s myšlienkami na samovraždu. Z nich 550 boli situácie, keď mladí ľudia stáli niekde na koľajniciach, v okne, na moste a plánovali umrieť.“

Deťom dáva do rúk nástroje, ako sa s takouto situáciou popasovať. To najdôležitejšie, čo dieťa musí v tej chvíli urobiť, je osloviť dospelého, ktorý ho situáciou prevedie.

Ako by sa teda deti a mladí ľudia mali zdôveriť rodičom?

V prvom rade je potrebné nájsť vhodný moment. V našich rodinách nie je úplne bežné, že sedíme s deťmi a rozprávame sa s nimi o tom, ako sa majú a čo prežívajú. Preto treba v životnom rytme rodičov nájsť príležitosť na rozhovor.

Ak už nastane vhodný moment, prvá veta by nemala byť: „Mami, stalo sa mi niečo hrozné.“ alebo „Niečo som urobila.“ Rodič má od dieťaťa očakávania a nie je vhodné ísť proti nim, lebo to môže spustiť negatívnu reakciu. Oveľa lepšie je povedať: „Mami, strašne sa bojím, neviem, čo mám urobiť, som úplne zúfalá.“ Vtedy rodič začne vnímať. Je to drobnosť, ale funguje to.

Prečítajte si: Ako ochrániť deti pred sexuálnymi predátormi? Základom je komunikácia

Druhá veta by mala definovať potreby dieťaťa. Napríklad: „Potrebujem, aby si ma pochopila, aby si mi pomohla. Potrebujem, aby si ma chvíľku počúvala, lebo sa naozaj bojím a viem, že bez tohto sa nedokážem posunúť ďalej. Prosím ťa, pomôž mi.“ Ak ide o vážnu vec, už pri tejto druhej vete vyhŕknu obom slzy a všetko ide jednoduchšie.

Až treťou vetou v poradí by malo byť zadefinovanie problému. V jednej vete povieme, čo sa stalo.

Zdá sa, akoby sme presúvali zodpovednosť za riešenie problémov na deti. Zodpovednosť za otváranie ťažkých tém by však mala byť na pleciach rodičov. Ako si môžeme doma vytvoriť podmienky, aby nemuselo dochádzať k situáciám, že sa dieťa nemá komu zdôveriť? 

Najväčšia prevencia pred všetkými zlyhaniami detí sú dobre fungujúce vzťahy v rodine.

Mám tri zjednodušené rady pre rodičov, aby doma vznikla platforma na rozhovor. Hovoria o tom, ako sa správať k deťom v rôznom období života – v období do 10 rokov, do 15 rokov a nad 15 rokov.

Čo je podľa vás najdôležitejšie v správaní sa k deťom do 10. roku ich života?

Vo veku do 10 rokov je dôležité, aby sa rodičia starali najmä o bezpečie detí. To by malo byť aj témou rozhovorov. Deti by mali vedieť, že v živote ich čakajú rôzne situácie, ale rodičia predstavujú bezpečie, za ktorým môžu kedykoľvek prísť.

Treba im prízvukovať, že u nich vždy nájdu pomoc a podporu, nech sa deje čokoľvek. Súčasťou bezpečia nie sú len slová, ale aj neverbálne správanie ako objatie, ochrana a celkové žitie rodiny.

To treba hovoriť deťom približne do 10 rokov života, teda predtým, ako príde puberta. Zaistiť pre dieťa bezpečie nie je samozrejmá vec, ktorá rodičom len tak padne do rúk, je to drina.

Na čo by mali rodičia myslieť, keď ich dieťa príde do puberty?

Vo veku od 10 do 15 rokov má byť rodič pre dieťa fanúšikom. Pre rodičov je veľmi ťažké predstaviť si, čo to vlastne znamená. Mali by sa zaujímať o životný štýl dieťaťa, o jeho kamarátov, ale nie preto, aby ho kontrolovali, ale aby ho podporili a stali sa súčasťou jeho sveta.

Ak vám prekáža, že dieťa je stále za počítačom, choďte si sadnúť k nemu. Ak vám vadí, že si robí selfie, choďte si ho urobiť s ním, aby ste pochopili, o čom to je. Podporujte ho v tom, čo ho zaujíma, baví.

„V rámci našej každodennej reality učíme deti, ako majú hovoriť s dospelými. Keď majú problém, často netušia, ako majú prísť za mamou, kedy ju majú osloviť. Cez chat to vieme nasimulovať.“

Určite tým nemyslím, aby ste s deťmi chodili na párty a komentovali ich TikTok videá. Dôležité však je, aby ste boli súčasťou ich sveta a povzbudzovali ich v tom, že to, čo robia, dáva zmysel, je to super a vy ste pri tom a tešíte sa z toho.

Niekedy vám správanie dieťaťa bude proti srsti. Bude sa búriť a tvrdiť vám, že ste trápni. Vytrvajte. Byť fanúšikom nie je vždy jednoduché, je to pre rodiča práca. Je dôležité, aby dieťa vedelo, že dokážete prekonať odpor, aby ste mohli byť s ním, a že tu budete preňho, nech sa deje čokoľvek. V podstate je to pokračovanie bezpečia, ale v inej forme.

Ako by sa mal rodič správať k dieťaťu staršiemu ako 15 rokov, keď už je vo veľkej miere samostatné? 

Dieťa, ktoré má 15 až 20 rokov, sa vracia späť k rodičom. Pre malé deti vo veku do 10 rokov je rodič životnou istotou a vzorom. V škole túto rolu neskôr preberá učiteľ alebo tréner. Vo veku od 10 do 12 rokov začína byť dôležitá partia a snaha zapadnúť. Deti sa snažia úplne sa oddeliť od rodiny – toto obdobie býva pre rodičov najťažšie.

Mladí ľudia vo veku od 15 do 20 rokov prehodnocujú hodnoty a postupne sa vracajú späť k rodine. Paradoxne sa začínajú starať o to, aby rodina fungovala. Dbajú na dodržiavanie rodinných rituálov, na ktoré medzičasom rodina zabudla.

Preto by v tomto období mal byť rodič partnerom. Pre mladého človeka už nie sú rodičia tí, vďaka ktorým spoznáva svet. Spoznávanie sveta im sprostredkúva ich partner, často už aj stabilný, alebo priateľstvo na celý život.

Téme sexuálneho zneužívania, násilia a vydierania detí a mladých ľudí na internete sa venuje osvetový web StalosaTO.sk. Jeho vznik podporila Férová nadácia O2. Zistite viac

Rodič tu však má opäť kopu práce. Mal by byť tým, kto tu stále je a dáva to najavo. Mal by ukazovať, na čom stojí rodina a aké sú jej hodnoty. Dieťa túto interakciu vyvoláva a rodič by mal byť schopný hrať túto rolu spolu s dieťaťom.

Rodič môže počas výchovy zlyhať a spraviť množstvo chýb. Ako sa s chybami vysporiadať a ako zamedziť, aby mali na dieťa markantný vplyv?

Samozrejme, že v napĺňaní potrieb detí nemusíme dosiahnuť dokonalosť. Rodič môže robiť chyby, je to normálna vec. Normálna vec je aj nezostať vo svojej chybe a ísť ďalej, pretože vždy existujú riešenia.

Nie je správne, ak sa tvárime, že sme na problémy zabudli – urobíme za nimi hrubú čiaru a žijeme ďalej, akoby sa nič nestalo. Tiež nie je ideálne, ak, naopak, zostaneme uväznení v probléme a ten sa stane dominantnou témou na celý život vrátane výčitiek a depresie, ktorú to prináša.

Rodina s chybami, zlyhaniami a problémami potrebuje pracovať. Potrebuje ich otvárať a rozprávať sa o nich. Potrebuje si to aj „odbolieť“, aj sa posúvať ďalej, uvažovať nad tým, čo teraz budeme robiť. Je normálne ísť ďalej.

Mladí ľudia prechádzajú náročným vývinovým obdobím. Prežívajú silné emócie a ešte nemajú skúsenosti, ktoré by im ukázali cestu. Nevedia ako ďalej pri problémoch, ktoré sú z pohľadu dospelých triviálne. O to viac je potrebné, aby z rodiny poznali, že je normálne popasovať sa s problémami. Je normálne žiť život s úspechmi aj s neúspechmi, s tým, že sa darí aj nedarí.

Doba je tak provýkonne orientovaná, že ľudia majú pocit, že musia ísť stále dopredu. Je dôležité vedieť, že aj ísť dozadu alebo stáť je v poriadku.

Tím internetovej poradne IPčko stojí za viacerými projektmi, ktoré pomáhajú deťom a mladým ľuďom. Na webe StalosaTO.sk otvára u nás tabuizovanú tému sexuálneho zneužívania v online prostredí a upozorňuje na to, že otázkam sexuality treba venovať pozornosť. Vznik projektu podporila Férová nadácia O2, ktorá prostredníctvom svojich aktivít pomáha mladým ľuďom a chce zlepšiť prostredie, v ktorom žijeme.

Marek Madro

Psychológ, ktorý v roku 2012 založil a dodnes vedie internetovú poradňu pre mladých IPčko. V poradni pracuje 40 psychológov, ktorí ročne riešia 25 000 kontaktov, pričom pracujú bez nároku na odmenu. Stojí za viacerými projektmi, ktoré sa snažia pomôcť deťom a mladým ľuďom v zložitých životných situáciách. Téme sexuálneho zneužívania, násilia a vydierania detí na internete sa venuje portál StalosaTO.sk. Jeho vznik podporila Férová nadácia O2. 


Tieto dva smartfóny stoja menej ako stovku a majú čím prekvapiť

Čítaj viac

Ako udržiavať bezpečnosť a hygienu smartfónu? Vyberte si z tohto príslušenstva

Čítaj viac

Férová nadácia O2 podporila online vzdelávanie žiakov a učiteľov sumou 60 000 €

Čítaj viac