Častejšie videohovory aj posielanie vtipov. Ako vyzerá komunikácia v karanténe?

Sociálna izolácia sa výrazným spôsobom dotkla najmä starších ľudí. Tri ženy nám porozprávali, ako so svojimi blízkymi komunikujú počas pandémie online.

Aktuálna situácia zasiahla do života mnohých z nás. Obmedzili sme stretávanie s priateľmi a s blízkymi, najmä so staršími členmi našich rodín, aby sme ich ochránili. Namiesto návštev sme tak v kontakte cez telefón a svoje zážitky, radosti aj obavy zdieľame cez videohovor. Ako vyzerá komunikácia s našimi rodičmi a starými rodičmi v čase pandémie? 

Zapojte sa do výzvy od O2, zavolajte svojim rodičom alebo starým rodičom a získajte 10 GB dát. Chcem sa zapojiť

Spoločnosť O2 sa rozhodla darovať svojim zákazníkom, ktorí sa v týchto mimoriadnych časoch správajú zodpovedne, 10 GB balíky dát. V rámci O2 Dobrých dát sú pripravené 4 výzvy, dokopy tak viete získať až 40 GB dát. Pri výzve Myslíme na starších O2 odmeňuje zákazníkov za komunikáciu s blízkymi – stačí, ak zazdieľate printscreen obrazovky alebo selfie z videocallu.

Martina: So svokrovcami si voláme častejšie

Pre Martinu Thomas a jej rodinu bola online komunikácia s blízkymi na dennom poriadku aj v čase pred vypuknutím pandémie. Jej manžel Raphael totiž pochádza z Francúzska, kde žijú jeho rodičia aj ďalšia rodina.

Martina s mužom majú tri deti v predškolskom veku, dnes sú všetci doma. Zatiaľ čo sa ona stará o deti a domácnosť, Raphael pracuje z domu.

„Keďže naše deti ešte nie sú školopovinné a ja som na materskej dovolenke, karanténa v mojom prípade spôsobila najmä to, že je nás doma viac. Neustále varím, starám sa aj o predškolskú prípravu dcéry a snažím sa držať deti ďalej od izby, kde manžel pracuje,“ opisuje.

Hoci nová situácia vytvára občas rôzne napätia, prináša rodine aj nové možnosti, prostredníctvom ktorých si spríjemňujú čas.

Patria k nim spoločné obedy aj s Raphaelom, na ktoré rodina nebola zvyknutá, ale aj pravidelné besiedky, počas ktorých deti odprezentujú, čo nové sa počas týždňa naučili. „Pomaly si všetci zvykáme na nový normál,“ hovorí Martina.

K životu rodiny patria aj telefonáty so svokrovcami, s ktorými sú v týchto dňoch v intenzívnejšom kontakte.

„Voláme si tri – až štyrikrát do týždňa, čo je častejšie ako predtým, najmä preto, lebo svokrovci sú tiež doma a nemajú žiadne spoločenské aktivity. Sú to veľmi aktívni dôchodcovia a spoločenský život im naozaj chýba,“ vysvetľuje.

„Voláme si tri- až štyrikrát do týždňa, čo je častejšie ako predtým, najmä preto, lebo svokrovci sú tiež doma a nemajú žiadne spoločenské aktivity. Sú to veľmi aktívni dôchodcovia a spoločenský život im naozaj chýba.“

Ich telefonáty sú väčšinou veľmi spontánne a odohrávajú sa skôr podvečer, aby sa na nich po práci mohol zúčastniť aj Martinin manžel. „Vždy trvajú okolo 20 minút, na kamere sa postupne vystriedajú všetky deti, často pri tom večeriame,“ približuje Martina. V rámci rozhovoru preberú všetky novinky a nevynechajú ani informácie o aktuálnom vývoji situácie.

Na komunikáciu využívajú aplikáciu WhatsApp, ktorá im vyhovuje. „Chceli sme spraviť aj hovor s viacerými osobami súčasne cez Zoom, no svokrovcom sa to nepodarilo rozchodiť,“ hovorí Martina.

Matej Tóth vybavil pre všetky deti Telesnú na doma. Pustite sa do spoločného cvičenia

Aktuálna situácia narušila mladej rodine aj cestovateľské plány – Veľkú noc totiž mali stráviť u svokrovcov, kde chceli najmladšieho potomka predstaviť širšiemu príbuzenstvu. „Určite sme sklamaní, že sme sa nemohli stretnúť, staršie deti sa tešili hlavne na hľadanie vajíčok so svojimi bratrancami, no veríme, že čoskoro sa stretneme,“ uzatvára Martina.

Mária: S rodinou som paradoxne viac v kontakte ako predtým

Projektová manažérka Mária pochádza zo Záhoria, no spolu s priateľom žije v hlavnom meste. Aktuálna situácia ovplyvnila aj ich život. Jej priateľ denne dochádzal za prácou do Viedne, čo teraz nie je možné, ona tiež vymenila kanceláriu za dočasný podnájom vo Viedni.

„Mám paradoxne pocit, že som teraz s rodinou viac v kontakte, aj keď nemôžeme byť fyzicky spolu. Človek má starosť,“ približuje. V čase karantény začala prostredníctvom internetu viac komunikovať aj so svojimi starými rodičmi, ktorí žijú v Trenčianskych Tepliciach.

„Pred karanténou sme si s výnimkou sviatkov či blahoželaní k narodeninám veľmi nevolali, vždy som sa radšej rozprávala osobne počas návštevy,“ opisuje. Mária je viac v kontakte so svojím starým otcom, ktorý má k technológiám vzťah.

„Aj keď má 83 rokov, vždy si všetko rýchlo osvojí. Aj na Facebooku sa registroval zhruba v tom čase ako ja, teda v roku 2009. Podarilo sa mu tam nájsť starých známych, čo žijú po celom svete, tak bol rád. Pred asi dvoma rokmi sa dokonca objavil aj na Instagrame,“ vysvetľuje s úsmevom Mária.

Pri komunikácii používajú Facebook Messenger a Skype, no v poslednom čase sa Márii osvedčila služba Whereby, ktorá má lepšiu kvalitu hovoru a do ktorej sa netreba prihlasovať. Na telefonát nemajú vyhradené dni ani konkrétny čas, Mária volá vtedy, keď jej to dovolia pracovné povinnosti, najmä cez víkend.

„Pred karanténou sme si s výnimkou sviatkov a blahoželaní k narodeninám veľmi nevolali, vždy som sa radšej rozprávala osobne počas návštevy.“

„Náš posledný hovor trval asi 30 minút. Vždy začínam s dedom, potom sa pridá aj babička, ktorá neskôr odíde alebo volám do konca s oboma. Viac aj dlhšie však s nimi voláva moja mama,“ približuje.

Hoci Mária priznáva, že pri pracovných hovoroch často aj varí, pri starých rodičoch sa plne venuje len telefonátu. „Mám pocit, že by som mala zachovať ‚dekórum‘ a venujem plnú pozornosť hovoru,“ opisuje.

Ako zvládnuť aktuálnu situáciu? Pomôcť môže aj spoločné varenie cez videohovor. Chcem vedieť viac

Pred karanténou zvykla svojich starých rodičov navštevovať asi raz za mesiac a vždy počas sviatkov, no v minulosti sa už stalo, že zo zdravotných dôvodov sa nevideli aj dlhšie. „Keď mal niekto zdravotné problémy, návštevu sme radšej odložili. Rodinné návštevy organizuje moja mama, ktorá k tomu vždy pristupovala zodpovedne – keď je niekto chorý, na návštevu sa nechodí,“ dodáva na záver.

Lucia: Humor a láska mojej rodiny mi v týchto dňoch veľmi pomáhajú

Lucia pracuje v banke ako manažérka spoločenskej zodpovednosti a svoju prácu a spoločnosť kolegov naozaj zbožňuje. Aj ona je už niekoľko týždňov doma na home office a priznáva, že začiatky boli pre ňu ťažké. Postupne však pochopila, že v karanténe má priestor učiť sa nové a našla si „barličky“, ako túto situáciu zvládať.

„Lepšie si uvedomujem, že v živote je dôležité dbať na rovnováhu medzi prácou a voľným časom. Opäť sa mi podarilo vrátiť k aktivitám, ktoré som už dlho nevykonávala, ako sú šitie, výroba šperkov či čas strávený v prírode,“ približuje.

Dôležitú úlohu zohráva aj komunikácia a kontakt s priateľmi a rodinou. „Veľmi mi pomáha humor, pokora a láska rodiny a priateľov. Pocit, že vám na druhých záleží, je v tejto dobe kľúčový. Myslím to s najväčšou úprimnosťou, pretože aj pri telefonáte môžete mať úsmev na tvári a cítiť šťastie v srdci,“ hovorí Lucia.

Luckini rodičia sú šesťdesiatnici a na spoločnú komunikáciu využívajú najmä aplikáciu FaceTime. Kým pred karanténou zvykli spolu telefonovať vždy cez víkend doobeda, teraz si volajú každý deň, často aj dvakrát denne.

„Pocit, že vám na druhých záleží, je v tejto dobe kľúčový. Myslím to s najväčšou úprimnosťou, pretože aj pri telefonáte môžete mať úsmev na tvári a cítiť šťastie v srdci.“

„Voláme si vždy, keď máme chuť a potrebu. Často sa rozprávame a ja popritom robím nejakú inú aktivitu, vymieňame si recepty. Pomedzi to si permanentne posielame vtipy a smiešne videá – je to skvelé, pretože smiech je liek pre telo aj myseľ,“ približuje Lucia, ktorej rodina aj takýmto spôsobom pomáha udržať sa v psychickej pohode.

K telefónu jej rodičia občas dávajú aj babičku, ktorá nedávno oslávila 90. narodeniny, aby sa porozprávali o novinkách a vývoji situácie. „Vždy sa čuduje, ako je možné, že sa vidíme,“ hovorí s úsmevom Lucia.

Radi tvoríte rukami? Vybrali sme 7 YouTube kanálov pre všetky kreatívne duše

Karanténa prerušila rodine aj zopár plánov. S mamou a ďalšími priateľmi mala Lucia absolvovať pravidelný niekoľkodenný výlet do prírody, no nakoniec sa ho rozhodli zrušiť. „Keď bolo mame smutno, povedala som jej, aby si pozrela fotky z jesene, a keď sa situácia zlepší, určite si spoločný výlet v zdraví užijeme,“ uzatvára.


Zostaňte doma a získajte až 40 GB dát. Všetkým svojim zákazníkom, ktorí sa v súčasnej mimoriadnej situácii správajú zodpovedne, daruje O2 balíky 10 GB dát za splnenie výziev. Pripravené sú 4 výzvy, vďaka ktorým si spríjemníte čas aj potešíte ľudí okolo seba. Viac informácií nájdete na dobredata.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac