Aktuálne sme sa v súvislosti s košickým startupom Croptech v článkoch venovali téme pestovania plodín vo vesmíre. Ostaňme zatiaľ chvíľku aj pri zemi. Aj keď je momentálne zima, pre záhradných architektov je to ideálny čas na prípravu projektov, aby sa hneď na jar mohlo všetko realizovať.
V ateliéri záhradnej architektúry sme sa opýtali či je možné pestovať plodiny v modernej záhrade tak, aby ju zároveň skrášľovali. Na prvý pohľad sa totiž môže zdať, že zber vlastnej úrody a mestský typ záhrad, čo je v podstate pobytový exteriér, sa príliš nezlučujú. Tu je šesť dôkazov, že to tak nemusí byť:
1. Zvýšené pestovateľské záhony
Moderný dizajn zachováte, ak si namiesto klasickej hriadky postavíte napríklad zvýšené záhony. Priestor je celým rokom usporiadaný a vyzerá elegantne, aj keď práve nič nepestujete.
Dajte si pozor, aby záhony neboli príliš široké, aby ste dokázali obriadiť aj ich stred. Okolo môže byť spevnený povrch (dlažba, štrk), takže nehrozí roznášanie blata po celej záhrade.
2. Bylinky
Bylinky do čaju či do jedla je možné jednoducho zakomponovať aj do okrasných záhonov. Napríklad taká šalvia či materina dúška sú krásne voňavo kvitnúce trvalky. V tejto kombinácii bude záhon pôsobiť plno celú sezónu.
Ak radi grilujete veľa času vám ušetrí, ak si bylinky zasadíte do záhonu priamo ku grilu. Väčšina bylín má rada slnečné exponované stanovisko, preto im zvýšený záhon len prospeje.
3. Bylinková špirála
Tradičnejším a efektívnejším spôsobom ako pestovať bylinky, je kamenná špirála. Poskytuje riešenie, ako mať kompletnú prírodnú lekárničku pokope na jednom mieste, aj keď majú rastlinky rôzne nároky.
Pôsobí menej elegantne a hodí sa skôr k organickejšiemu dizajnu. Je možné ho umiestniť kamkoľvek v záhrade na slnečné miesto.
4. Maliny
Kríky s drobným ovocím sú zdrojom dôležitých vitamínov a pestujú sa v podstate samy. Umiestnite maliny medzi oplotenie a menšiu treláž. Budú mať jasne ohraničený priestor na bujnenie a nebudú zasahovať do trávnika. Záhon je ľahko oberateľný a priestor za trelážou netreba udržiavať.
5. Ovocné stromy
Nie je nutné mať práve sad, ak chcete mať vlastné ovocie. Aj ovocné stromy dokážu plniť okrasnú funkciu. Stačí pred domom vymeniť magnóliu za čerešňu a z jari vám zakvitne rovnako krásne.
Pestovanie jabloní na drôtenke ušetrí veľa miesta a zakryje aj susedov betónový múr. Tvarovanie udrží stromy v medziach vašej pravouhlej dispozície.
6. Zelené steny
Nahraďte klasické popínavky fazuľou a zabijete až tri muchy jednou ranou – okrem úžitkovej funkcie pôsobí veľmi esteticky a dá sa využiť ako pohľadová bariéra.
Takáto stena z fazule má niekoľko výhod. Je ľahká, lacná a stačí ju o pergolu upevniť len lankami. Kým rastlina ešte dorastá, slnko je nízko a dni ešte nie sú také horúce. V horúcom lete, keď už potrebujete tieň, je akurát najbujnejšia. Okrem toho vytvára príjemnú klímu a kvitne na červeno.
Dá sa nahradiť aj viničom, ten je ale trváca rastlina a potrebuje pevnejšiu konštrukciu.