6 tipov od záhradného architekta: Ako si pestovať plodiny, aby dobre vyzerali aj v modernej záhrade

Je možne pestovať plodiny tak, aby exteriér skrášľovali?

Aktuálne sme sa v súvislosti s košickým startupom Croptech v článkoch venovali téme pestovania plodín vo vesmíre. Ostaňme zatiaľ chvíľku aj pri zemi. Aj keď je momentálne zima, pre záhradných architektov je to ideálny čas na prípravu projektov, aby sa hneď na jar mohlo všetko realizovať.

V ateliéri záhradnej architektúry sme sa opýtali či je možné pestovať plodiny v modernej záhrade tak, aby ju zároveň skrášľovali. Na prvý pohľad sa totiž môže zdať, že zber vlastnej úrody a mestský typ záhrad, čo je v podstate pobytový exteriér, sa príliš nezlučujú. Tu je šesť dôkazov, že to tak nemusí byť:

1. Zvýšené pestovateľské záhony

zvýšený záhon

Moderný dizajn zachováte, ak si namiesto klasickej hriadky postavíte napríklad zvýšené záhony. Priestor je celým rokom usporiadaný a vyzerá elegantne, aj keď práve nič nepestujete.

Dajte si pozor, aby záhony neboli príliš široké, aby ste dokázali obriadiť aj ich stred. Okolo môže byť spevnený povrch (dlažba, štrk), takže nehrozí roznášanie blata po celej záhrade.

2. Bylinky

Bylinky do čaju či do jedla je možné jednoducho zakomponovať aj do okrasných záhonov. Napríklad taká šalvia či materina dúška sú krásne voňavo kvitnúce trvalky. V tejto kombinácii bude záhon pôsobiť plno celú sezónu.

Ak radi grilujete veľa času vám ušetrí, ak si bylinky zasadíte do záhonu priamo ku grilu. Väčšina bylín má rada slnečné exponované stanovisko, preto im zvýšený záhon len prospeje.

3. Bylinková špirála

bylinková špirála

Tradičnejším a efektívnejším spôsobom ako pestovať bylinky, je kamenná špirála. Poskytuje riešenie, ako mať kompletnú prírodnú lekárničku pokope na jednom mieste, aj keď majú rastlinky rôzne nároky.

Pôsobí menej elegantne a hodí sa skôr k organickejšiemu dizajnu.  Je možné ho umiestniť kamkoľvek v záhrade na slnečné miesto.

4. Maliny

maliny

Kríky s drobným ovocím sú zdrojom dôležitých vitamínov a pestujú sa v podstate samy. Umiestnite maliny medzi oplotenie a menšiu treláž. Budú mať jasne ohraničený priestor na bujnenie a nebudú zasahovať do trávnika. Záhon je ľahko oberateľný a priestor za trelážou netreba udržiavať.

5. Ovocné stromy

Nie je nutné mať práve sad, ak chcete mať vlastné ovocie. Aj ovocné stromy dokážu plniť okrasnú funkciu. Stačí pred domom vymeniť magnóliu za čerešňu a z jari vám zakvitne rovnako krásne.

Pestovanie jabloní na drôtenke ušetrí veľa miesta a zakryje aj susedov betónový múr. Tvarovanie udrží stromy v medziach vašej pravouhlej dispozície.

6. Zelené steny

zelene steny

Nahraďte klasické popínavky fazuľou a zabijete až tri muchy jednou ranou – okrem úžitkovej funkcie pôsobí veľmi esteticky a dá sa využiť ako pohľadová bariéra.

Takáto stena z fazule má niekoľko výhod.  Je ľahká, lacná a stačí ju o pergolu upevniť len lankami. Kým rastlina ešte dorastá, slnko je nízko a dni ešte nie sú také horúce.  V horúcom lete, keď už potrebujete tieň, je akurát najbujnejšia. Okrem toho vytvára príjemnú klímu a kvitne na červeno.

Dá sa nahradiť aj viničom, ten je ale trváca rastlina a potrebuje pevnejšiu konštrukciu.

Článok vznikol v spolupráci s firmou Tilia Design.

Tilia Design je ateliér záhradnej a krajinnej architektúry. Zaoberá sa navrhovaním a realizáciou všetkých typov exteriérov, od terás alebo malých záhrad až po veľké pobytové exteriéry pre náročných, parky alebo iné verejné priestranstvá.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Chcel piť lepšiu kávu. Teraz v Nitre praží zrnká od farmárov z celého sveta

V mikropražiarni Štefana Vargočka z Nitry sa zelené zrná menia na výberovú kávu.

Po celom svete vznikajú malé nezávislé pražiarne, ktoré si svoju kávu starostlivo vyberajú a nadväzujú kontakty priamo s farmármi. Obchádzajú burzy, nekupujú komoditnú kávu a snažia sa podporovať ľudí, ktorí kávu pestujú a neustále sa o ňu starajú. Tieto pražiarne kávu nakupujú v aktuálnych mikrolotoch a pražia v malých várkach. Tak, aby bola čo najčerstvejšia a najchutnejšia.

Štefan Vargočko z Nitry je presne takýmto pražiarom. Pred šiestimi rokmi si domov kúpil malú pražičku. Nadviazal kontakty priamo s farmármi a postupom času sa mu začalo tak dariť, až si priamo v centre Nitry otvoril svoju vlastnú mikropražiareň s kaviarňou. Pozrite sa, ako uňho prebieha celý proces praženia.

1. Zelené kávove zrnká

Základom každého praženia je zelená káva. Sú to vlastne zrnká, alebo inak povedané kôstky čerešní, ktoré rastú na kávovníkových kríkoch v subtropickom pásme okolo rovníka.

Zelená káva

Káva je v skutočnosti tropické ovocie, ktorej chuť ovplyvňuje naozaj široké spektrum faktorov – pôda, celková klíma krajiny, odroda, zber a typ spracovania, sušenie, triedenie, preprava, praženie a samotná príprava. Síce dlhý zoznam, no vďaka tomu nás na konci čaká úžasný pôžitok.

Pražiar si svoju kávu vyberá na základe vlastných chuťových preferencií, aktuálneho zberu a toho, aká káva sa mu práve hodí do ponuky.

2. Nahriatie pražičky

Na začiatku treba pražičku nahriať na štartovaciu teplotu. Tá sa však pri každej jednej várke líši v závislosti od viacerých faktorov –  napríklad od nadmorskej výšky, v ktorej kávové zrnká narástli, cez zostatkovú vlhkosť v zrnku až po teplotu okolitého prostredia, no pohybuje sa v škále okolo 180 – 210°C.

Plameň

3.  Začiatok praženia

Po nahriatí sa do pražičky nasypú zelené kávové zrnká, ktoré začnú do seba okamžite absorbovať všetku tepelnú energiu. Teplota v pražičke pritom aj naďalej stúpa a je veľmi dôležité ju neustále kontrolovať tak, aby sa zrnká nespálili.

Kontrola teploty

Počas praženia káva začína meniť svoju farbu. Z pôvodných zeleno-modrastých odtieňov sa farba mení najskôr na žlté tóny, potom na jemne oranžové až nakoniec na tmavšie, hnedé odtiene.

Zrnká v pražičke

Mení sa aj vôňa – najprv, keď sa farba mení zo zelenej na žltú, cítiť vôňu pálenej zelenej trávy, potom vôňu sena a neskôr chleba. Vo chvíli, keď farba zrnka začína hnednúť, dochádza k Maillardovej reakcii.

Pri nej sa tvorí celý rad chuťových a aromatických zložiek, ktoré máme na káve tak radi. Kávové zrnká začínajú krásne voňať a podľa ich arómy už pražiar dokáže zhruba predvídať, ako bude daná káva chutiť – či bude skôr ovocitá, sladšia alebo zemitejšia.

Zrnká začínajú hnednúť

4. Pravidelná kontrola

Praženie sa musí neustále kontrolovať špeciálnou lopatkou – tryerom. Vďaka nej sa dá vybrať malá vzorka zŕn z bubna pražičky a skontroluje sa, či praženie prebieha v poriadku – nielen zrakom, ale hlavne čuchom a sluchom. Skúsený pražiar vie, ako má káva správne voňať, ale aj praskať. Charakteristický zvuk spôsobuje vlhkosť, ktorá sa odparuje z kávových zŕn.

5-2-1

Káva v tryeri

5. Kritická chvíľka

Bod ukončenia praženia je kritický a vyžaduje veľa skúseností odhadnúť, kedy nastal ten pravý čas. Ten môže byť pri každej káve iný.

Obyvkle to však trvá okolo 8 až 14 minút, v závislosti od intenzity praženia. Káva použitá na espresso sa väčšinou praží dlhšie ako káva použitá na alternatívne metódy ako sú V60 alebo French Press.

Čas ukončenia

6. Ukončenie praženia

Keď pražiar uzná, že je káva upražená do požadovaného stavu, praženie ukončí. Teplota kávy je v tejto chvíli dosť vysoká – zrnká majú okolo 200°C a potrebujú čo najrýchlejšie schladiť, inak by v nich stále prebiehal pražiaci proces.

Pri štandardných pražičkách sa káva vysype priamo z bubna na chladiaci tanier, kde ju premiešavajú rotujúce lopatky a ventilátor ich chladí prúdom vzduchu.

Chladenie kávy

7. Preberanie kávy

Niekedy sa môže stať, že sa vo várke vyskytne aj zopár defektných zrniek. Tie je potrebné starostlivo odstrániť, inak by kazili výslednú chuť kávy. Môže ísť o podpražené, prepražené alebo inak chybné zrnká.

Defektné zrná

8. Vedenie poznámok

Pre každého pražiara je veľmi dôležité viesť si v priebehu celého praženia podrobné poznámky. Zapisuje si napríklad informácie o danej káve, štartovaciu teplotu pražičky, alebo priebeh pražiacej krivky – tá zaznamenáva, ako sa správala káva v priebehu celého praženia.

Nie vždy sa podarí upražiť úplne identickú várku, práve kvôli vždy rôznym podmienkam.

Písanie poznámok

9. Testovanie upraženej kávy

Kávu treba samozrejme hneď otestovať. Pražiar skontroluje, či je káva chuťovo a aj vizuálne v poriadku.

Šálka čerstvej kávy

10. Balenie kávy

Ak je pražiar spokojný s chuťou, kávu zabalí do špeciálnych balíkov s jednostranným ventilom. Ten vypustí plyny, ktoré sa uvoľňujú z čerstvo praženej kávy, a tak nevznikne pretlak, ktorý by inak mohol balík roztrhnúť.

Čerstvo pražená káva chutí a aj vonia najlepšie, pretože zachováva širokú škálu chutí a krásnu komplexnosť v tele. V závislosti od odrody, typu spracovania a praženia môžu káve dominovať rôzne chuťové profily – od sladkých, ovocných až po krásne orieškové tóny, ktoré sa navzájom prelínajú a dopĺňajú.

Balíčky káv

Výberová káva má mnoho podôb a priam nabáda k postupnému skúšaniu a ochutnávaniu. Káva je vždy najlepšia do troch mesiacov od upraženia, pretože potom už jednotlivé chuťové prvky začínajú ubúdať a strácať na intenzite.

Tento článok vznikol v spolupráci s pražiarňou Bean Up.

Mikropražiareň výberovej kávy
Bean Up
nájdete v centre Nitry. Značku založil pred 6 rokmi Štefan Vargočko, ktorý sa rozhodol pražiť výberovú kávu z aktuálnych zberov, priamo od farmárov.

 


O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Čítaj viac

Notebook na dovolenke netreba, ak máte jeden z týchto 6 tabletov

Čítaj viac