6 tipov od záhradného architekta: Ako si pestovať plodiny, aby dobre vyzerali aj v modernej záhrade

Je možne pestovať plodiny tak, aby exteriér skrášľovali?

Aktuálne sme sa v súvislosti s košickým startupom Croptech v článkoch venovali téme pestovania plodín vo vesmíre. Ostaňme zatiaľ chvíľku aj pri zemi. Aj keď je momentálne zima, pre záhradných architektov je to ideálny čas na prípravu projektov, aby sa hneď na jar mohlo všetko realizovať.

V ateliéri záhradnej architektúry sme sa opýtali či je možné pestovať plodiny v modernej záhrade tak, aby ju zároveň skrášľovali. Na prvý pohľad sa totiž môže zdať, že zber vlastnej úrody a mestský typ záhrad, čo je v podstate pobytový exteriér, sa príliš nezlučujú. Tu je šesť dôkazov, že to tak nemusí byť:

1. Zvýšené pestovateľské záhony

zvýšený záhon

Moderný dizajn zachováte, ak si namiesto klasickej hriadky postavíte napríklad zvýšené záhony. Priestor je celým rokom usporiadaný a vyzerá elegantne, aj keď práve nič nepestujete.

Dajte si pozor, aby záhony neboli príliš široké, aby ste dokázali obriadiť aj ich stred. Okolo môže byť spevnený povrch (dlažba, štrk), takže nehrozí roznášanie blata po celej záhrade.

2. Bylinky

Bylinky do čaju či do jedla je možné jednoducho zakomponovať aj do okrasných záhonov. Napríklad taká šalvia či materina dúška sú krásne voňavo kvitnúce trvalky. V tejto kombinácii bude záhon pôsobiť plno celú sezónu.

Ak radi grilujete veľa času vám ušetrí, ak si bylinky zasadíte do záhonu priamo ku grilu. Väčšina bylín má rada slnečné exponované stanovisko, preto im zvýšený záhon len prospeje.

3. Bylinková špirála

bylinková špirála

Tradičnejším a efektívnejším spôsobom ako pestovať bylinky, je kamenná špirála. Poskytuje riešenie, ako mať kompletnú prírodnú lekárničku pokope na jednom mieste, aj keď majú rastlinky rôzne nároky.

Pôsobí menej elegantne a hodí sa skôr k organickejšiemu dizajnu.  Je možné ho umiestniť kamkoľvek v záhrade na slnečné miesto.

4. Maliny

maliny

Kríky s drobným ovocím sú zdrojom dôležitých vitamínov a pestujú sa v podstate samy. Umiestnite maliny medzi oplotenie a menšiu treláž. Budú mať jasne ohraničený priestor na bujnenie a nebudú zasahovať do trávnika. Záhon je ľahko oberateľný a priestor za trelážou netreba udržiavať.

5. Ovocné stromy

Nie je nutné mať práve sad, ak chcete mať vlastné ovocie. Aj ovocné stromy dokážu plniť okrasnú funkciu. Stačí pred domom vymeniť magnóliu za čerešňu a z jari vám zakvitne rovnako krásne.

Pestovanie jabloní na drôtenke ušetrí veľa miesta a zakryje aj susedov betónový múr. Tvarovanie udrží stromy v medziach vašej pravouhlej dispozície.

6. Zelené steny

zelene steny

Nahraďte klasické popínavky fazuľou a zabijete až tri muchy jednou ranou – okrem úžitkovej funkcie pôsobí veľmi esteticky a dá sa využiť ako pohľadová bariéra.

Takáto stena z fazule má niekoľko výhod.  Je ľahká, lacná a stačí ju o pergolu upevniť len lankami. Kým rastlina ešte dorastá, slnko je nízko a dni ešte nie sú také horúce.  V horúcom lete, keď už potrebujete tieň, je akurát najbujnejšia. Okrem toho vytvára príjemnú klímu a kvitne na červeno.

Dá sa nahradiť aj viničom, ten je ale trváca rastlina a potrebuje pevnejšiu konštrukciu.

Článok vznikol v spolupráci s firmou Tilia Design.

Tilia Design je ateliér záhradnej a krajinnej architektúry. Zaoberá sa navrhovaním a realizáciou všetkých typov exteriérov, od terás alebo malých záhrad až po veľké pobytové exteriéry pre náročných, parky alebo iné verejné priestranstvá.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové