V akej polohe je najlepšie pracovať?

Ako si nájsť vhodnú polohu na celodennú prácu, ktorá je pohodlná a zároveň neničí vaše zdravie.

O škodlivosti dlhodobého sedenia počujeme čoraz častejšie. A keďže sedavé zamestnania má dnes omnoho viac ľudí než v minulosti, tak aj jeho negatívne následky na zdravie badať čoraz viac. Obezita, bolesti chrbtice, kĺbov alebo hlavy. To je len časť problémov, pred ktorými nás lekári varujú.

Bez ohľadu na profesiu, na stoličkách trávime prevažnú časť dňa. Preto je dôležité, aby sa človek cítil pohodlne a sedel správne. Návodov, ako na to, sa však popísalo veľa. Preto sme sa rozhodli, že zhrnieme možnosti, ako si šetriť zdravie pri sedení.

Urobte si dobré podmienky na sedenie

Mäkká, tvrdá, otočná, s opierkami na ruky alebo bez. Výber je takmer neobmedzený. No správna odpoveď neexistuje. Každý človek je iný a každému vyhovuje iný typ stoličky.

Výške stoličky by sme mali prispôsobiť aj výšku pracovného stola a monitora počítača – ideálne je mať ho rovno pred sebou vo vzdialenosti 46 až 71 centimetrov. Monitor umiestnite na miesto s najväčším množstvom prirodzeného denného svetla.

Klávesnica a myš by mali byť od seba ideálne vzdialené tak, aby ste pohodlne na myš dosiahli. Ideálnu vzdialenosť je ťažké určiť, každý človek si sám určí, kde a ako mu je pohodlné mať umiestnenú myš.

Hľadanie inteligentnej stoličky namiesto dokonalej polohy

Na Slovensku sa témou pracovnej stoličky a všeobecne kultúrou pohybu začali zaoberať aj dvaja páni – odborník na optimálnu výživu a funkčnú kondíciu Vlado Zlatoš a majiteľ spoločnosti Websupport Michal Truban. Zaumienili si totiž, že sa, podľa ich vlastných slov, “pokúsia zmeniť degeneračnú kultúru pracovného prostredia a pomôcť pri vytvorení takých pracovných podmienok pre pracujúcich ľudí, aby prechod do pohybovej kultúry bol čo najjednoduchší.”

Navrhujú svoj vlastný ideál pracovnej, takzvanej “inteligentnej stoličky”. Prišli so zaujímavým konceptom – keďže ideálna poloha na sedenie neexistuje, dizajn ich stoličky je taký, aby žiadna jej poloha nebola tá ideálna.

Zdroj: neseda.com

Trik je totiž v tom, že na stoličke každú chvíľku meníte polohy. Môžte normálne sedieť, kľačať, sedieť v tureckom sede, opierať sa o ňu v stoji, či sedieť v hlbokom drepe. Druhú verziu stoličky dokonca sprevádza aj mobilná aplikácia, ktorá sediaceho upozorní, ak v jednej polohe sedí príliš dlho.

Stolička by sa mala začať predávať už túto jar. Viac informácií o tomto zaujímavom projekte nazvanom Neseda si môžete prečítať tu.

Fitlopta

V posledných rokoch sa v kanceláriách rozšíril trend sedenia na fitloptách. Aj keď nie sú vhodné na celodenné a každodenné sedenie, sú alternatívou, ktorou sedenie na klasickej kancelárskej stoličke môžete striedať.

Výhod sedenia na fitlopte je hneď niekoľko. Spája sa v ňom pohodlie, fitness aj práca.

Chrbtica je nútená byť neustále vo vzpriamenej polohe. Je to skvelý tréning pre vnútorne svalstvo chrbtice, ako i brušné svaly a stred tela.

Počas toho, ako vám ubúda z vašich pracovných povinností, si tak zlepšujete balans a dokonca spaľujete kalórie. Nevýhodou sedenia na fitlopte môže byť neexistujúca opora chrbtice. S tým prichádza aj veľká pravdepodobnosť, že ľudia na nej sediaci dlhšie sa časom pri sedení začnú hrbiť.

Zdroj: istolethetv, CC 2.0 Flickr

Státie

Pracovať v stoji navodzuje mnohým väčší pocit voľnosti, dovoľuje robiť viacero vecí naraz. Pri státí miesto sedenia znižujeme riziko obezity, cukrovky typu 2, kardiovaskulárnych ochorení či dokonca niektorých typov rakoviny (obzvlášť rakoviny prsníka a hrubého čreva).

Pracovať v stoji so sebou bohužiaľ prináša aj isté nevýhody. Najčastejšou je to, že sa takto pracujúci ľudia sťažujú na bolesti v nohách. Táto pozícia nie je tou najvhodnejšou pri práci s laptopom. Je to najmä kvôli prílišnej blízkosti medzi obrazovkou a klávesnicou v porovnaní s vzdialenosťou medzi lakťami a očami.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Kľačanie

Kľakadlá sú naozaj vhodné len na minimálne a krátkodobé používanie. Sú však vhodnou alternatívou, ak chcete na chvíľu uľaviť boľavej chrbtici, bedrovým kĺbom, alebo keď chcete popracovať na brušnom svalstve.

Nevýhodou je náročnejšie sadanie a vstávanie z nich, najmä pre menej mobilné osoby a ľudí s dlhšími nohami.

Spôsobov, ako pracovať, máme na výber naozaj požehnane. Každopádne, aj keď budete sedieť vystretí ako pravítka na tých najdrahších stoličkách, všetky negatíva nikdy úplne neeliminujete. Ľudské telo totiž nie je stavané na niekoľkohodinové sedenie. Vždy si preto treba v pravidelných intervaloch dať krátku pauzu, ísť si spraviť kávu, prejsť pár krokov alebo si trochu zacvičiť a ponaťahovať svaly.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Ide jar, pripravte deťom zábavu v záhrade

Osem spôsobov, ako motivovať malých nezbedníkov hrať sa vonku.

Prichádza jar. Konečne sa deti budú môcť hrať aj vonku. Záhradný architekt vám ukáže, ako pre nich jednoducho naplánovať vo vašej záhrade priestor na hru. Tak, aby nezavadzal, nebil do očí a bol multifunkčný.

Prvým podstatným krokom je okrem hlavnej terasy vytvoriť aj vedľajšiu spevnenú plochu, kde budú mať deti dostatok priestoru na hru. Ďaleko od horúceho grilu, ale pod dohľadom. Dostanete tak multifunkčný priestor, ktorý je vhodný na klasické aktivity, akými sú detský bazénik, hrací domček či trampolína. Najpríjemnejší materiál je drevo, ale dobre poslúžia aj terasové betónové platne, ktoré sa ľahko udržiavajú.

1.Tabuľa na kriedy

Dobrý spôsob, ako dostať von umelecky nadané dieťa. Kriedy sú ľahko umývateľné a miesto pre tabuľu sa nájde aj v najmenšom priestore. Je dôležité, aby bola umiestnená nad pevnou podlahou.

Vydupkané miesto priamo pred ňou by kazilo estetiku záhrady. Otočte tabuľu tak, aby ste na ňu mohli zapisovať napríklad výsledky súťaží v behu alebo jedálny lístok grilovačky. Deti radi vyzdobia každú oslavu novým umeleckým dielom.

2. Domáce pieskovisko

Malé plastové prenosné pieskoviská sa k pedantne premyslenej záhrade nehodia. Jednoducho vytvorené pieskovisko na spevnenom povrchu na mieru je oveľa funkčnejšie. Veľkosť, tvar, hĺbka a farba sa ľahko zladia s dizajnom a potrebami rodiny. Z dlažby piesok jednoducho zametiete a vrátite ho, kam patrí. Zároveň sa deti neprekopú k hline. Dlažba by nemala byť lepená na betóne, aby voda mala kadiaľ odtekať.

Pozor, pieskovisko by malo byť vždy umiestnené na slnku. Je dobré, keď piesok slnko vysuší, predchádza sa tak plesniam a samotnému vlhku, aby sa v ňom deti mohli hrať. Takisto by nemal nad pieskom byť strom, a hlavne nie ihličnatý. Chcete totiž, aby piesok zostal čo najčistejší.

3. Bunker

Drevené zvýšené ležadlo je skvelou vedľajšou plochou na lenošenie.

Bunker jednoducho vytvoríte pomocou lana, deky a záťaže, ktorými okraje deky prichytíte. Ideálne je rozložiť ho na dlažbe alebo terase, nezabudnite podlahu prikryť dekou alebo madracom. Na trávniku by mohlo ostať vyblednuté miesto a po daždi by sa mohla hromadiť na mieste voda.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

4. Zelená šachovnica

Šachovnica sa dá elegantne zapojiť do dizajnu vašej záhradky. Najvhodnejšie je, ak máte štvorcovú dlažbu na priľahlej terase či chodníku. Vynechaním každej druhej kocky, tak plynulo prepojíte plochu šachovnice s dlažbou. Aby tento vzor nepôsobil ako päsť na oko, najlepšie je ho zakomponovať do záhonu a prázdne štvorce vysadiť nenáročnou rastlinkou. Vhodný je mach na tienistom mieste alebo tymián (materiná dúška) na slnečnom stanovisku.

Deti môžu vlastnoručne pomaľovať kamienky a vytvoriť tak figúrky na dámu alebo piškôrky.

5. Závesné hry

Konštrukcia na mieru prepojená s domom, pergolou, altánkom alebo aj plotom vyzerá prirodzenejšie ako samostojaca hojdacia zostava. Okrem detských hojdačiek a hojdacej lavice sa dá použiť aj na lezecké siete, laná a závesné kolky. 

Konštrukcia elegantne prepája záhradu a niektoré časti s popínavkou slúžia ako zelené steny.

6. Hojdacia sieť

Zdroj: Nicki Dugan Pogue, CC 2.0 Flickr

Hojdacia sieť sa dá natiahnuť medzi stromami alebo pevnými konštrukciami. Mala by byť aspoň čiastočne v tieni.

Najkrajšou strechou je nepochybne strom. Relax v sieti s pohľadom do koruny ocenia deti pri poobednom spánku. Hranie v sieti je vhodné aj na jeseň, pretože je sieť dostatočne ďaleko od chladnej zeme.

7. Zelený tunel

Zelený tunel sa dá vytvoriť na viacero spôsobov. Je vhodnejší do väčších organickejších záhrad. Môžete ho vysadiť po stranách chodníka alebo ako samostatný objekt v záhrade. Môže deťom slúžiť aj ako tajná chodba pomedzi záhony. Ak máte tunel z trvácich drevín, umiestnite v ňom šlapákový chodník.

Najpružnejšou rastlinou je divá vŕba, na ktorú nie je potrebná žiadna podporná konštrukcia. Tunely z jednoročných plodín ako fazuľa alebo hrach zase rastú najrýchlejšie. Dá sa tak otestovať, či tunel bude mať úspech.

8.Cyklistický okruh

Prepojenie všetkých priestorov chodníkmi, po ktorých prejdete suchou nohou, urobí z vašej záhrady pohodlný pobytový exteriér. Deti ocenia ucelené okruhy. Môžu ich využiť na cyklistické preteky alebo ako dráhy pre autíčka na ovládanie. Nebojte sa pravouhlých dispozícií. Krivky a organickosť vytvoria rastliny svojou hmotou a tvarmi.

A menšia rada na záver.

Vyhnite sa prvoplánovým preliezkovým sadám uprostred trávnika. Občas bývajú nestabilné a nemusia preto zapadnúť do moderného dizajnu záhrady. Navyše, po čase sa z nich väčšinou stáva nefunkčný prvok, ktorý špatí záhradu a len zavadzia. Vhodnejšie sú možnosti vyrobené na mieru.

Hry v záhrade môžu byť skvelý  spôsob, ako vašich malých nezbedníkov motivujete stráviť viac času na čerstvom vzduchu. A zároveň im darujete spomienky na všetky pekné chvíle strávené hrou a detskými dobrodružstvami.

Článok vznikol v spolupráci s ateliérom záhradnej architektúry TiliaDesign.

Tilia Design je ateliér záhradnej a krajinnej architektúry. Zaoberá sa navrhovaním a realizáciou všetkých typov exteriérov, od terás alebo malých záhrad až po veľké pobytové exteriéry pre náročných, parky alebo iné verejné priestranstvá.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac