Obliekajú cyklistov na celom svete. Namiesto Ázie šijú v Púchove

Málokto vie, že všetky modely svetovo uznávanej značky Isadore Apparel sa šijú v Makyte.

Nedávno sme vám predstavili slovenskú značku cyklistického oblečenia Isadore Apparel, ktorú založili profesionálni cyklisti a bratia Martin a Peter Velitsovci. Tí z vlastnej skúsenosti hovoria, že viac ako 50 % úspechu tvorí získanie správneho partnera pre biznis. Preto sa spojili s odevnou manufaktúrou, ktorá má na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Všetky modely značky Isadore Apparel sa šijú v púchovskej Makyte.

Bicykle sa bratom Velitsovcom dostali pod kožu už v skorom detstve. Cyklistika sa stala nielen ich koníčkom a najobľúbenejším športom. Je pre nich životným štýlom, či stavom mysle. Je to pre nich úplne prirodzené – ich rodičia dlhé roky vedú obchod s bicyklami. Otec má na starosti predaj, mama dohliada na logistiku. Isadore Apparel vznikol z hlbokých rodinných znalostí o tom, čo v cestnej cyklistike funguje a čo nie.

Martin Velits rozpráva príbeh, ako sa do rodinného podnikania zapojila aj odevná firma Makyta, v ktorej ručne šijú ich dizajnové oblečenie.

Sme hrdí na to, že naše produkty šijú ľudia, ktorí majú svoju prácu radi

Keď sme s bratom zakladali značku Isadore Apparel, jednou z našich priorít bolo, aby sa naše produkty vyrábali na Slovensku. Mali sme víziu, mali sme hotový dizajn a nazbierali sme dostatok každodenných skúseností ako profesionálni pretekári v pelotóne.

Nemali sme však pocit, že sa nám podarilo nájsť fabriku, ktorá naše vysoké nároky naplní. Našou víziou bolo (a stále je) vyrábať vysokokvalitné a odolné funkčné oblečenie. Zároveň sme nechceli stratiť možnosť intenzívne sa zapájať do procesu výroby.

Len 160 kilometrov od Bratislavy leží mesto Púchov, kde obaja s Petrom žijeme. V tomto malom priemyselnom mestečku na severozápade Slovenska sa nachádza aj textilná fabrika Makyta, ktorá funguje už od začiatku minulého storočia a zohráva významnú rolu v textilnom priemysle. Prácu v nej našiel nejeden Púchovčan.

Za čias svojho rozmachu bola Makyta najväčšou textilnou manufaktúrou v Československu, možno aj v celej východnej Európe. Dodnes je dôležitou súčasťou odevného priemyslu, aj keď už nezamestnáva tisícky ľudí. Keď sa darilo menej, muselo sa prepúšťať. V čase, keď sme nad Makytou začali rozmýšľať, pracovalo v nej približne 500 zamestnancov.

Do práce na bicykli

Spolupracovať s touto zabehnutou fabrikou by nám prinieslo aj ďalšiu výhodu – keď treba dohliadnuť na výrobu produktov, do fabriky môžeme prísť rovno z domu na bicykli. K tomu všetkému sme vedeli, že budeme mať dobrý pocit z toho, že podporujeme naše mesto, našu komunitu, do ktorej prinesieme nové pracovné miesta.

Chýbalo nám už len jedno – stať sa klientom. To však nebolo také jednoduché. Rovnako ako v pro pelotóne, aj tu sme si museli miesto (klienta) najprv zaslúžiť.

S vedením Makyty sme sa stretli vďaka spoločnému známemu. Aj napriek tomu, že sme sa na prvom odbere nakoniec dohodli, naše prvé stretnutia neprebiehali úplne hladučko. Makyta, ako veľká fabrika, bola zo začiatku skeptická voči začínajúcemu biznisu s malými objednávkami.

Chápali sme, že sú opatrní pri uzatváraní dohody s novým klientom, ktorý za sebou nemá roky pôsobenia na trhu. Nakoniec sa nám rozhodli dať šancu, a vždy, keď kráčam uličkou pomedzi šijacie stroje so šičkami, som im za to veľmi vďačný.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Keď vstúpim do výrobnej haly, dýcha na mňa história z jej vyše šesťdesiatročných priestorov. Spolu s krajčírkami si prechádzame materiály, farby, vzory a štítkovanie. Tímový duch je pri výrobe rovnako dôležitý ako v pelotóne. Aj tu platí: „keď sám niečím prispeješ, dostaneš na oplátku niečo naspäť.“

Náš pracovný vzťah sa odvtedy ešte viac rozvinul – Makyta dnes šije celé portfólio našich produktov, cyklistické dresy, bundy a vesty. Keďže som stále na cestách, či už na bicykli alebo v lietadle, je pre mňa výhodné, že naše produkty sa vyrábajú iba pár ulíc od môjho domova. Stačí mi nasadnúť na bicykel a za pár minút som vo fabrike.

Spolupráca nie je to len o výrobe nášho oblečenia, ľudia z Makyty sa stali súčasťou našej rodiny. Samotnú budovu fabriky mám tiež rád. Jej viac ako šesťdesiatročná história vytvára atmosféru, z ktorej som vždy celkom nabudený. Robím niečo, čo ma napĺňa a môžem to robiť po boku šikovných ľudí. Preberáme spolu rôzne materiály, farby, návrhy, štítky a zlepšenia.

Rád sa preto stretávam so zamestnancami aj mimo pracovných hodín. Rozprávame sa o tom, ako sa im naše produkty páčia, alebo čo by na nich ešte vylepšili. Keď za mnou iniciatívne prídu s radou, viem, že sú hrdí na to, čo sami vytvárajú. A to je pre mňa najväčšia odmena.

Makyta sa stala súčasťou našej bicyklovej rodiny. A práve s jej pomocou napĺňame náš firemný slogan: “S láskou ručne vyrobené na Slovensku”.

Ďalšie články na túto tému nájdete na blogu Isadore Apparel https://isadoreapparel.com/blog/

Isadore Apparel je slovenská značka funkčného oblečenia a doplnkov pre cyklistov, ktorá je od začiatku postavená na dlhoročných skúsenostiach z pro pelotónu bratov Martina a Petra Velitsovcov. Využitie týchto skúsenosti v kombinácii s čistým dizajnom vytvára oblečenie pre aktívny cyklistický životný štýl.

 

Martin Velits je profesionálny cyklista, momentálne jazdí v tíme Etixx-Quick Step. Jeho dvojča, Peter Velits, preteká za BMC Racing Team. Spolu založili značku Isadore Apparel.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

7 najlepších príbehov z pera Agathy Christie

Niekoľko tipov, ako stráviť príjemný večer pod dekou pri skvelej detektívnej knižke či filme.

Pôvodne chcela byť opernou speváčkou, no silná tréma z vystupovania ju od vytúženého cieľa odradila. Možno svet prišiel o jej krásny hlas, zato však neprišiel o vyše 80 napínavých príbehov s puntičkárskym belgickým detektívom Herculom Poirotom či bezhranične neodbytnou slečnou Marplovou.

Reč je o Agathe Christie, kraľovnej detektívok, druhej najúspešnejšej autorke všetkých čias, hneď po Williamovi Shakespearovi. Toto je výber jej najlepších diel:

1. Desať malých černoškov

Anonymný hostiteľ pozve listom na opustený ostrov desať osôb. Desať navzájom cudzích ľudí má pripravených desať izieb a v každej visí na stene zarámovaná detská riekanka o malých černoškoch.

“Desať malých černoškov prepadol raz medveď, jedného z nich zadľavil, ostalo ich deväť. Deväť malých černoškov hádzalo sa o zem, jedného z nich…” a tak ďalej, až kým sa v básni všetci pominú a neostane nikto.

To isté sa začne diať aj hosťom, ktorí ostali odrezaní na ostrove. Kto je vrah, ak nik neostal živý?

Kniha má aj viacero filmových adaptácií. Jedna z vôbec najlepších je ešte zo sovietskej produkcie, nakrútené v roku 1987. Spisovateľkine najobľúbenejšie dielo nedávno natočila aj BBC v podobe televíznej minisérie, ako poctu k 125. výročiu jej narodenia.

2. Vraždy podľa abecedy

V prímorských letovískach na juhu Anglicka vyčíňa sériový vrah.V listoch podpísaných šifrou ABC posiela Poirotovi indície k ďalšej vražde. Postupuje systematicky, obete si vyberá v abecednom poradí. Alica Ascherová z Andoveru, Betty Barnardová z Bexhillu, Carmichael Clark z Churstonu. Najbližšie ma udrieť v Doncasteri.

V knihe sa opät autorka pohrala s rozprávaním príbehu. Čitateľ je najprv oboznámený s príbehom rozprávačom v tretej osobe, ktorý následne rekonštruuje kapitán Hastings so svojou analýzou celého prípadu.

3. Vražda v Orient exprese

Orient expres, luxusný vlak smerujúci z Istanbulu do francúzskeho Calais, uviazne po ceste v snehovom záveji. Nepríjemná udalosť nahráva do karát malému detektívovi s dokonale navoskovanými a upravenými fúzikmi. Získava čas, aby stihol vyriešiť smrť nenávideného miliardára v jednom z kupé vlaku.

Pravdepodobne najslávnejší príbeh sa v roku 1974 dočkal veľmi verného filmového spracovania s famóznym hereckým obsadením. Zahrala si v ňom napríklad Ingrid Bergmanová, ktorá za svoju úlohu získala Oscara, Albert Finney, ktorý bol na ocenenie nominovaný, či Sean Connery.

Druhá vynikajúca, temnejšie ladená adaptácia knihy je z roku 2010, vrámci televíznej série v hlavnej úlohe s Davidom Suchetom.

4. Ohlásená vražda

Podľa väčšiny fanúšikov ide pravdepodobne o najlepší príbeh, kde vystupuje slečna Marplová.

V ospalej dedinke výjde v rannej tlači oznam, že v piatok na pol siedmu večer je ohlásená vražda v sídle miestnej paničky Blacklockovej. Všetci to pokladajú iba za nemiestny žartík, prípadne detektívnu hru.

Prirodzene, dedinčania horia zvedavosťou, a ako sa schyľuje k večeru, postupne na večierok pani Blacklockovej prichádzajú hostia. Presne o pol siedmej, keď sú všetci zhromaždení, v miestnosti zhasne svetlo a vojde muž s baterkou. Skríkne “Ruky hore!”. Zaznie niekoľko výstrelov a strhne sa panika. Keď sa rozsvieti, mŕtvy je prekvapivo samotný strelec.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

5. Päť malých prasiatok

Za Poirotom príde mláda žena menom Lucy Craelová, ktorá sa má onedlho vydávať. Keď mala sedem, jej matka bola odsúdená za vraždu svojho manžela, no Lucy verí v jej nevinu. Z obáv o to, že minulosť môže zničiť jej budúce šťastie, poprosí Poirota o vyriešenie 16 rokov starého prípadu.

Kniha je zaujímavá tým, že svedkovia udalostí o nich rozprávajú retrospektívne na základe vlastných spomienok. Každý pridáva svojho uhol pohľadu. Napriek tomu, že je v nej len päť podozrivých, Agatha dokonale mätie čitateľa a dokáže sa postarať o prekvapujúce rozuzlenie.

6. Opona: Posledný prípad Hercula Poirota

Posledné dielo, v ktorom si Poirot spoločne s priateľom Arthurom Hastingsom potrápia “sivé mozgové bunky”. Napísane bolo už počas Druhej svetovej vojny a v trezore čakalo na svoje vydanie viac ako 30 rokov, kým to nepovolila Agatha, vedomá si na sklonku života toho, že už nevládze napísať ďalšiu knihu.

Parte oznamujúce úmrtie Hercula Poirota vyšlo, ako jedinej fiktívnej postave v histórii, v roku 1975 aj v New York Times.

7. Vražda Rogera Ackroyda

Varovanie: Následujúca čásť článku vyzrádza zápletku alebo rozuzlenie diela. Ak ste dielo nečítali, prejdite na záverečný bonus.

Existuje súbor pravidiel, ktoré by mal dodržať každý dobrý spisovateľ detektívok. Napríklad páchateľom nesmie byť detektív, k odhaleniu vraha sa nesmie dopracovať nevysvetliteľnou intuíciou, prípadne, vrah nesmie byť Číňan (to nie je rasizmus, v minulosti to bol prepoužívaný motív brakovej literatúry). Dokopy ich je desať. A Agatha jedno z nich porušila, pri svojej tretej knihe Vražda Rogera Ackroyda.

V tom je slabosť, ale aj genialita celého príbehu. Vrahom je totiž samotný rozprávač. A Agatha sa brilantne napísaným dejom “pohráva” s čitateľom do posledného slova. Podsúva mu falošný príbeh (ale bez zamlčovania faktov) vyrozprávaný ústami vraha. Na konci knihy ho Poirot odhalí a naznačí mu poslednú možnosť – samovraždu. Kniha tak končí vrahovým priznaním a zároveň listom na rozlúčku.

Bonus na záver: Tip na film o zmiznutí slávnej spisovateľky

Podobne, ako jej literárne postavy, aj Agatha Christie bola svojrázna osobnosť. Smrť jej matky a pretrvávajúca manželská kríza ju primeli vystrúhať husársky kúsok, akoby vystrihnutý z jej detektívky. Presne 3. decembra 1926 o 21:45, ešte v ten večer, ako ju prvý manžel požiadal o rozvod, ju videli naposledy, ako opúšťa svoj dom. Potom sa po nej zľahla zem a nikto netušil, či sa autorka najlepších detektívok sama nestala obeťou zločinu.

Svojej sekretárke zanechala list, v ktorom stálo, že odišla do Yorkshiru. Našlo sa po nej len opustené auto s pohodeným oblečením na sedadle a neplatným vodičským preukazom.

Jej zmiznutie sa dostalo aj na titulku New York Times. Tísic policajtov, 15 tisíc dobrovoľníkov a niekoľko prieskumných lietadiel sa pustilo do pátrania. Spisovateľ Arthur Conan Doyle, známy nadšenec špiritizmu, dokonca zaniesol jej rukavičky špiritistickému médiu, aby podľa nich určila, kde sa nezvestná Agatha nachádza.

Napriek rozsiahlemu pátraniu sa jedenásť dní netušilo, kde by spisovateľka mohla byť. Na motívy zmiznutia bol o vyše 50 rokov neskôr natočený film Agatha, v hlavnej úlohe s Dustinom Hoffmanom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac