Sicília na bicykli: Kamkoľvek sa pozriete, cítite sa ako vo Felliniho filme

Bratov Velitsovcov a ich značku Isadore Apparel doviedlo fotenie novej kolekcie až k úbočiam sopky Etna.

14. 3. 2016
Autor: Martin VelitsFoto: Jirka Pařízek, Peter Mečiar, Isadore Apparel
14. marca 2016

Bratia Martin a Peter Velitsovci sú známi najmä vďaka špičkovým výkonom v cestnej cyklistike. To však nie je jediná oblasť, v ktorej vynikajú. Skúsenosti s cyklistikou z prvej ruky totiž využívajú aj v podnikaní s cyklistickým oblečením a doplnkami. Ich značka Isadore Apparel sa vyznačuje dizajnom aj funkčnosťou.

Isadore Apparel do svojich kolekcií vnáša príbehy. V predošlých rokoch sa ich dejiskom stala Mallorka, ale aj kopce v Malých Karpatoch. Tento rok sa cieľom ich cesty stala dychberúca krajina v okolí sopky Etna – Sicília.

Prečítajte si záznam z cesty a fotenia slovami Martina Velitsa, sprevádzaný fotkami zo zákulisia.

Konečne to prišlo. Dlho očakávaný výlet sa blížil, už len pár hodín nás delilo od pedálovania po sopečných cestách Sicílie.

Nič nie je vzrušujúcejšie ako plánovanie výletov a nových fotení pre značku. Vlastne, takmer nič. Je tu totiž ešte niečo: zimomriavky, ktoré nám behajú po chrbte, keď konečne dorazíme na miesto. Prežívajúc ten moment, pozorujeme nádhernú panorámu pred nami. Snažíme sa zapamätať si čo najviac z najkrajšieho západu slnka, aký sme kedy videli.

Pobalili sme sa dva dni pred odchodom. Všetko bolo pripravené – oblečenie, vybavenie, fotoaparáty aj bicykle. Vybrali sme sa na miesto, ktoré má rovnaký názov ako náš prémiový produkt: vzali sme dres Climbers Jersey Etna ku sopke Etna na Sicílii.

Keď som prišiel na letisko, všetci už boli pripravení. Zvyčajne sa vždy živo rozprávajú, ale tentokrát boli mĺkvi. Zrejme tiež toho veľa v noci nenaspali. Vravím si: “Ha, nie som jediný, kto sa tak veľmi teší.”

 

Momenty, ako tento, sú pre nás vždy niečím špeciálne. Všetci tušíme, že sa ide diať niečo úžasné, a že spoločne strávime týždeň plný krásnych chvíl na našich bicykloch, na cestách, so západmi slnka, vetrom a dokonca aj našimi novými kamarátmi – túlavými psami. Náš cieľ, mesto Katánia, je ich totiž plné.

Príchod

Keď sme dorazili, Katánia nás privítala krásnym slnečným počasím, ktoré padlo vhod uzimeným návštevníkom z kontinentálnej Európy, v ktorej vládol upršaný a vlhký november.

Konečne sme dorazili na Sicíliu, do mesta Katánia, ktoré sa nachádza na úpätí svahov (stále aktívnej) sopky Etna. Pri pohľade na impozantnú krajinu som si pomyslel: “Lepšie miesto sme ani nemohli vybrať. Perfektné nám sedí do konceptu.”

Mesto

Mesto Katánia je úžasné. Niet divu, že sa oň viedli boje v dobách mocných impérii: bojovali o ňu Gréci, Rimania, Arabi aj Španieli. Aj napriek tomu, že mesto bolo pochované pod lávou, postavili ho nanovo. Kamkoľvek sa pozriete, cítite sa ako vo Felliniho filme.

Ľudia

Sicílčania sú mimoriadne pohostinní ľudia, a to robí atmosféru na ostrove tak špeciálnou. Stres a nervozita tu nemajú miesto. Práve tu som stretol tých najuvoľnenejších a najúctivejších vodičov na svete.

Prvé dni

Prvé dni fotenia boli úžasné. Plné slnečných lúčov a úžasnej krajiny rozprestierajúcej sa všade okolo nás.

Mesačná krajina

Žiadne stromy, žiadna vegetácia. Namiesto toho iba čierna a červenkastá zrnitá pôda. Zápach síry. Všetko sú to stopy po láve, ktorá vyformovala tento kúsok sveta a dala mu jeho sopečný charakter.

Prekvapenie

A potom prišlo najväčšie prekvapenie. Zobudili sme sa, a krásna Etna bolo pod snehovou pokrývkou. Počasie sa úplne zmenilo, cesty a kopce vytvorili dramatickú scenériu. Ideálny čas obliecť si druhú hviezdu kolekcie, The Essential Jacket.

#stoppedaling

Zastaviť sa a prežiť ten moment naplno. Chvíle tesne po “návale adrenalínu” z jazdy.  Po každom preteku prichádzajú veľké momenty.

Výsledok

Naša jazdkyňa Eva mala malú nehodu, pri ktorej si poranila rameno. Našťastie to nebolo nič vážne. Zakaždým, keď nasadneme na bicykel, vieme o všetkých rizikách, ktoré s tým prichádzajú. Dávame do toho všetko.

Výsledkom tohto výletu je kniha plná momentov ako z magického realizmu, ktoré sú autentické. Slnečné lúče odpočívajúce na prvých jarných kvetoch. Rytmus vytáčania zákrut. Tajuplná sopečná krajina.

Pozrite si video z prvej série Fér ciest Jakuba Ptačina, v ktorom vyspovedal Martina Velitsa a dizajnéra Martina Grossa, ďalšieho spolumajiteľa firmy Isadore Apparel.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.