10 slávnych dvojíc, ktoré si obľúbil celý svet

Kde by bol Pat, keby nebolo Mata? A čo by robil Laurel bez Hardyho? Pripomeňte si populárne postavy, ktoré sa o svojich fanúšikov rady podelia so svojím „parťákom“.

Romantika, napätie, slzy, ale aj výbuchy smiechu. Aj to prežívame doma na gauči pred televízorom, keď sa vo filmoch zjaví dvojica, ktorej to už na prvý pohľad „klape“. Či ide o zaľúbené páry, bitkárov, alebo komikov, vo dvojici sa to vždy lepšie ťahá. A platí to aj vo filme.

Huawei 1+1: Získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky. Viac o ponuke

Laurel a Hardy

Stan Laurel a Oliver Hardy (áno, mali aj krstné mená). Táto dvojica odštartovala svoju kariéru ešte v ére nemých filmov v roku 1927 a hoci vystupovali aj samostatne, najväčšiu slávu získali ako pár. Za necelé štvrťstoročie nakrútili až 107 filmov.

Zaujímavosťou je, že v rodnej Amerike sa volali Stan a Olie, vo Francúzsku boli Crick a Crock, v Nemecku ich poznali ako duo Dick a Doof a v Číne dokonca Tu-tu a Fu-tu. Ich najznámejší film Bitka storočia sa dodnes považuje za vzor grotesky.

Mulder a Scullyová

Herci David Duchovny (Mulder) a Gillian Anderson (Scullyová) v seriáli Akty X zažiarili v 90. rokoch. Ako dvaja špeciálni agenti riešili paranormálne javy, pri ktorých sa väčšina z nás schovávala pod deku. O ich úspechu svedčí aj to, že seriál sa v posledných rokoch dočkal voľného pokračovania.

Bud Spencer a Terence Hill

V Amerike mali Clinta Eastwooda, v Európe sme zas mali Buda Spencera a Terencea Hilla. Porovnávať talianske duo s americkým hercom je možno pritiahnuté za vlasy, ale o popularite „toho veľkého“ a „toho s modrými očami“ sa nedá pochybovať. Vlastnými menami sa volali Carlo Pedersoli a Mario Girotti a spolu natočili desiatky úspešných filmov.

Obľúbená dvojica začínala v spaghetti westernoch ako kovboji, no videli sme ich aj v úlohách super policajtov, tajných agentov či automobilových pretekárov. Bez ohľadu na prostredie, v ktorom sa príbeh odohrával, filmy s Budom Spencerom a Terenceom Hillom boli plné akčných scén a bitiek, ktoré s obľubou napodobňovali chlapci bez rozdielu veku.

Pán a pani Smithovci

Niektoré dvojice potrebujú na získanie slávy roky a množstvo filmov, iným stačí jeden. Film z roku 2005 odštartoval love story medzi hercami Angelinou Jolie a Bradom Pittom. Tá sa síce napokon skončila rozvodom, no ich vzájomná chémia vo filme sa nedala prehliadnuť.

John a Jane Smithovci sú na prvý pohľad dokonalý pár, má to však jeden háčik. Navzájom si o sebe nikdy neprezradili, že sú tajní agenti. Zistia to až v momente, keď dostanú rozkaz jeden druhého odstrániť. O zábavu je tak v tomto filme postarané.

Vivian a Edward

Vivien (Julia Roberts) je mladá prostitútka a Edward (Richard Gere) bohatý obchodník, no láska si nevyberá. Práve o tom je film Pretty Woman, ktorý každoročne vysielajú aj slovenské televízie a napriek tomu, že má už takmer tri desaťročia, stále sa teší popularite.

Slávnu filmovú dvojicu kultového príbehu poznajú snáď všetky generácie. Priznajte sa, nevybaví sa vám pri pesničke Toma Jonesa Pretty Woman práve Julia Roberts v známej scéne vo vani?

Ross a Rachel

Trvalo im to síce desať sérií, ale Ross a Rachel napokon pochopili, že patria k sebe. O tom, že Priatelia patria do Zlatého fondu, svedčí aj to, že po tom, ako chcela streamovacia služba Netflix vyradiť seriál zo svojej ponuky, prišiel taký hnev fanúšikov, že si svoje rozhodnutie rozmyslela.

Je jedno, či ste fanúšikom Rossa a Rachel alebo Chandlera a Moniky, Priatelia a ich osudy nás bavia stála, aj keď od skončenia nakrúcania ubehlo už 15 rokov.

Vince a Jules

Vo filmoch Quentina Tarantina neexistuje ikonickejšia dvojica než postavy mafiánov menom Vince Vega a Jules Winnfield z kultovej snímky Pulp Fiction. Aj keď ste tento film nevideli, dve hlavné postavy, ktoré stvárnili John Travolta a Samuel L. Jackson, sú vám určite známe. Môžu za to aj ich legendárne hlášky, napríklad: „Víš, jak říkají ve Francii čtvrtlibráku se sýrem?“

Pat a Mat

Nepodarené domáce majstrovanie animovanej dvojice z československého seriálu A je to! je slávne natoľko, že prezývku Pat a Mat zaručene dostane každá dvojica, ktorá viac pokazí, ako opraví. Hoci sa známej dvojici ako-tak darilo problémy vyriešiť, nakoniec pokazili, čo sa dalo.

Jediné, čo sa im nepodarilo pokaziť, je popularita a priazeň divákov, a to najmä tých, ktorí seriál milovali už ako deti. Dobrá správa je, že dobrodružstvá dvojice nie sú minulosťou, v súčasnosti stále vychádzajú nové diely.

Martin Riggs a Roger Murtaugh

Najlepší mix akcie a humoru v štyroch legendárnych filmoch. To nám priniesla dvojica policajtov v podaní Mela Gibsona (Martin Riggs) a Dannyho Glovera (Roger Murtaugh). Martin Riggs ako muž zákona so sebadeštruktívnymi sklonmi a Roger Murtaugh ako vzorný otec rodiny sa so zločincami nepárali.

Pre oboch hercov boli snímky Smrtonosná zbraň 1 až 4 životnou úlohou. Už niekoľko rokov sa hovorí o záverečnej piatej časti, ktorá by „parťákov“ poslala na zaslúžený dôchodok. Uvidíme, či sa dočkáme.

Noah a Allie

The Notebook, v slovenskom preklade Zápisník jednej lásky, je príbeh dcéry plantážnika Allie a vidieckeho chlapca Noaha. Bezhlavo sa do seba zamilujú, no ich láska prejde vážnymi skúškami, pričom niektoré z tých najväčších sa diváci dozvedia až na záver.

Film, pri ktorom si aj tie silnejšie povahy počas záverečných titulkov utierajú slzy, priniesol slávu hercom Rachel McAdams a Ryanovi Goslingovi. Ich spoločná scéna v daždi sa stala vo svete romantických filmov kultovou.

Huawei 1+1: Získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Plánujete kúpu nového zariadenia? Potešte nielen seba, ale aj niekoho, s kým tvoríte nerozlučnú dvojicu – partnera či blízkeho. O2 si pre všetkých nových aj existujúcich zákazníkov pripravilo jedinečnú ponuku.

Pri kúpe vybraných modelov Huawei s ľubovoľným programom O2 Paušál alebo O2 Dáta získate druhé zariadenie, smartfón alebo fitnes náramok. Ponuka platí do 30. júna 2019.

Viac o ponuke

Prehľad zariadení, na ktoré sa ponuka 1 + 1 vzťahuje:

  • Huawei P30 Pro + Huawei P Smart 2019
  • Huawei P30 + Huawei Y7
  • Huawei P30 Lite + Huawei Y5 2019
  • Huawei P Smart 2019 + fitnes náramok Huawei Band 3 Pro
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Plánujete kúpu nového smartfónu? Využite špeciálnu ponuku od O2 a získajte ďalší telefón alebo fitnes náramok.

Zákazníci O2 môžu v máji a júni k 4 rôznym telefónom značky Huawei (P30 Pro, P30, P30 Lite a P Smart) získať aj druhé zariadenie značky Huawei v rámci ponuky 1+1 len za úvodnú platbu 2 eurá pri využití špeciálneho 24 mesačného bonusu.

Takto výhodne môžu druhý telefón získať k svojmu novému alebo existujúcemu programu O2 Paušál alebo O2 Dáta. Ponuka platí pre nových aj existujúcich zákazníkov do konca júna.

Viac o ponuke

Z ktorých dvojičiek si môžete vybrať?

Huawei P30 Pro + Huawei P Smart 2019

Nová vlajková loď Huawei P30 Pro prináša štvoritý fotoaparát Leica, ktorý zabezpečí profesionálne selfie fotografie, a výnimočne silný výkon. To všetko v dokonalej, elegantne pôsobiacej konštrukcii.

Elegantný smartfón Huawei P Smart 2019 sa vyznačuje bezrámikovým FullView displejom, ktorý tvorí takmer celú prednú stranu. Nechýba čipset či fotoaparát s integrovanou umelou inteligenciou, ktorú väčšinou nájdeme v drahších modeloch, ani štedré vnútorné úložisko.

Viac o ponuke

Huawei P30Huawei Y7 2019

Smartfón Huawei P30 si vás získa 6,1-palcovým OLED FullView displejom s integrovaným snímačom odtlačkov prstov, ako aj kvalitným čipsetom Kirin 980. Určite oceníte nielen operačnú pamäť s kapacitou 6 GB, ale aj trojitý fotoaparát od spoločnosti Leica.

Elegantný telefón Huawei Y7 2019 pre menej náročných používateľov disponuje 6,26-palcovým bezrámikovým displejom s malým výrezom na hornej strane. Nechýba ani duálny zadný fotoaparát a batéria s kapacitou 4 000 mAh.

Viac o ponuke

Huawei P30 Lite + Huawei Y5 2019

Odľahčená verzia vlajkovej lode Huawei P30 Lite rozširuje ponuku v strednej cenovej kategórii. Zaujme nielen svojím vzhľadom, ale aj trojitým zadným fotoaparátom. Silný výkon zabezpečuje procesor Kirin 710 a operačná pamäť s kapacitou 4 GB. O výdrž sa postará batéria s kapacitou 3 340 mAh a nechýba ani podpora rýchleho nabíjania.

Nový zástupca radu Y5 Huawei Y5 2019 prináša viaceré vylepšenia. Tento kompaktný smartfón disponuje lepším výkonom, kvalitnejším displejom a nechýba ani najnovšia verzia operačného systému Android.

Viac o ponuke

Huawei P Smart 2019 + Huawei Band 3 Pro

Elegantný smartfón Huawei P Smart 2019bezrámikový FullView displej, ktorý tvorí takmer celú prednú stranu zariadenia. Vyznačuje sa kvalitným čipsetom, fotoaparátom s integrovanou umelou inteligenciou a štedrým vnútorným úložiskom.

Vodovzdorný fitnes náramok Huawei Band 3 Pro so zabudovaným GPS modulom poteší každého športového nadšenca. Okrem športových aktivít meria aj kvalitu spánku, obsah kyslíka v krvi, srdcový tep a po spárovaní so smartfónom dokáže informovať o prichádzajúcich hovoroch a esemeskách.

Viac o ponuke

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac