Herec Martin Klinčúch: Rodina ma drží pri zemi, jednou nohou som stále doma na dedine

Martin Klinčúch porozprával, čo ho zatiaľ naučila rozbehnutá kariéra a prečo kedysi nechcel byť hercom.

Má len 19 rokov, no stihol stáť na nitrianskych divadelných doskách, zabaviť publikum v úspešnej televíznej šou, vydať singel či zahrať si v populárnom televíznom seriáli. Zisťovali sme, aký je Martin Klinčúch aj mimo obrazovky, ako ho formoval život na dedine a čím ho dnes obohacuje život herca, ale aj to, prečo si myslí, že ľudia by sa mali viac venovať svojmu vnútru.

V rozhovore sa dozviete: 

  • prečo robí chyby rád a často,
  • čo ho zatiaľ naučilo herectvo,
  • čím chcel byť, keď bol mladší,
  • aký má vzťah k sociálnym sieťam.

Obľúbili ste si seriály zo slovenskej produkcie? Na VOYO nájdete seriál Profesor, ale aj mnoho ďalších. Vyskúšajte si VOYO v cene paušálu

Si seriálový, filmový aj divadelný herec. Aký je v tom pre teba rozdiel?  

Podstata je rovnaká. Herec, ktorý miluje svoje povolanie, si váži všetky tri typy hrania, na akékoľvek hranie totiž človek potrebuje odhodlanie a databázu pocitov. Divadlo je navyše aj o láske k divadlu, nielen k herectvu.

Vyhovuje ti takáto rozmanitosť alebo zatiaľ len objavuješ, čo ti najviac sedí?

V hereckej brandži nie som veľmi dlho, všetko je preto pre mňa nová skúsenosť. Pán profesor je môj prvý väčší a zároveň prvý televízny projekt, kde sa cítim naozaj veľmi dobre. V kolektíve sme si všetci sadli a aj samotné natáčanie býva veľmi uvoľnené. Je to seriál o študentoch, ktorí si zo všetkého robia srandu a popritom majú svoje vlastné problémy. Nejde o žiadne komplikované charaktery.

Je to seriál z tebe blízkeho prostredia. Dá sa porovnať so štúdiom na konzervatóriu?  

Tak v podstate na natáčaní sa učíme len akože. Navyše je to prostredie gymnázia, kde je vyučovací proces úplne iný. Na konzervatóriu sme v škole niekedy od rána do večera a môže to byť skutočne vyčerpávajúce. 

V čom ťa zatiaľ obohatilo tvoje herecké pôsobenie? 

Každá herecká postava alebo charakter si vyžaduje vytrvalosť a sústredenosť, takže pri každej novej role sa herec určite zdokonaľuje práve v týchto vlastnostiach. Život herca je ako jazda na horskej dráhe. Niekedy je to neuveriteľný adrenalín a niekedy zas hlbočina.

Keď som bol malý, chcel som byť elektrotechnikom. Moja mama však vo mne videla potenciál a chcela, aby som šiel na konzervatórium.

Ako herec sa musíš vedieť do postavy ponoriť a trochu sa v nej aj utopiť, pretože len v hlbočine môžeš prísť na to, čo tvoja postava naozaj potrebuje a kým v skutočnosti je. Vyžaduje si to veľa rozmýšľania. Myslím, že bez herectva by som nikdy nebol taký sústredený a nenašiel by som sa ako Martin Klinčúch. A to nemyslím ako osobnosť šoubiznisu, ale ako človek. 

Ty si však nechcel byť hercom. 

Keď som bol malý, chcel som byť elektrotechnikom. Moja mama však vo mne videla potenciál a chcela, aby som šiel na konzervatórium. Mne sa tam najskôr veľmi nechcelo, lebo som vedel, že budem musieť vedieť veľmi veľa vecí a je to drina. Raz som chcel ísť v lete do tábora, kam ma rodičia nepustili bez toho, aby som predtým išiel na prijímačky na konzervatórium. Takže vďaka táboru a mame je zo mňa dnes herec.

Ako to vnímaš s odstupom času? 

Herectvo ma veľmi baví. Mňa to bavilo aj predtým, len som bol lenivý. Herec nemôže byť lenivý, lebo musí každý deň prekonávať zábrany. Tvoj výstup spočíva v energii, ktorú do toho vložíš, ale tak je to asi so všetkým.

Čitajte aj: Seriál Oteckovia si ľudia obľúbili, žijú s postavami už štyri roky, hovorí Braňo Deák

Asi musíš vedieť potlačiť svoju osobnosť, ak sa chceš vcítiť do roly niekoho iného. 

Áno, každá rola si neustále vyžaduje diskomfort a niečo, v čom ti nie je vlastne úplne dobre. V tom je to ťažké, a preto to niekto ani nevydrží dlho. Herectvo môže začať pekne liezť na mozog.

Aktívny si aj na sociálnych sieťach. Aký máš k nim vzťah?

Ako asi každý mladý človek, aj ja trávim veľa času na sociálnych sieťach. Je to niečo, kde sa odreagujem, odtrhne ma to na chvíľu od reality, kde si môžem písať s niekým, kto je ďaleko, kde môžem lajkovať fotky a pozrieť sa, čo ten človek robí. Samotnú technológiu by som asi nemenil, no zmenil by som náš prístup k nej a to, čo na sieťach zdieľame. Ľudia sú niekedy veľmi ľahostajní k informáciám, ktoré iní dokážu zneužiť. 

Kontroluješ si svoj imidž v online priestore alebo pridávaš príspevky skôr spontánne?

Som človek, ktorý rád cvičí a má rád herectvo. Nie som influencer, môj účet je lifestylový. Nepotrpím si na dokonalé fotky a pridávam to, čo sa mi chce a kedy sa mi chce.

Vnímaš rozdiel medzi tým, kým si v súkromí a ako si vykreslený v médiách? 

Myslím, že zatiaľ veľký rozdiel medzi tým, ako ma médiá vykresľujú a kto v skutočnosti naozaj som, nie je. Raz o mne akurát napísali, že som milionár, čo, žiaľ, pravda nie je.

Tvoj vzťah k spevu prišiel spontánne alebo si ho pestoval už dlhšie? 

Spievam oveľa dlhšie, ako hrám, dá sa povedať, že odmalička. V detstve brával môj otec na opekačky gitaru, potom som štyri roky chodil na spev na základnej umeleckej škole a ďalej som ho študoval aj na konzervatóriu, kde je spev jedným z hlavných predmetov. Spievať sa teda učím dokopy deväť rokov.

Myslím, že zatiaľ veľký rozdiel medzi tým, ako ma médiá vykresľujú a kto v skutočnosti naozaj som, nie je. Raz o mne akurát napísali, že som milionár, čo, žiaľ, pravda nie je.

Rosetta Stone je zatiaľ tvoj prvý singel aj videoklip väčšej produkcie. Jak.sha, Toello, Jan Strach – to sú veľké mená na hudobnej scéne. Čím si týchto ľudí tak rýchlo očaril? 

Keď som točil šou Tvoja tvár znie povedome, Markíza si všimla, že mi to trochu spieva, spýtali sa ma, či by som nechcel spraviť nejakú vlastnú pieseň. Oslovili sme Yak.shu, majiteľa hudobného labelu F*CK THEM, ktorý spolupracuje s Markízou a pozná dobrých producentov. Do spolupráce som prizval aj Matúša Kollárovského alias Yael-a, s ktorým sme si naživo vypočuli podmaz od beat-makera Toella. Hneď prvý sa nám ohromne páčil, začali sme písať text, Matúš vymyslel refrén a o dve hodiny sme to mali hotové.

To asi nie je úplne štandardný postup. Vedel by si aj iným mladým tvorcom odporučiť, ako začať? 

Byť trpezlivý a robiť všetko od srdca. Ak niekto robí či už hudbu, alebo hocičo iné pre peniaze, tak to asi nemá šťastnú budúcnosť. 

Zúčastnil si sa aj na konkurze do filmu Nech je svetlo. Ide o slovenský film o mladých brancoch, o korupcii na polícii aj v cirkvi, o bezmocnosti, ale aj o sile rodiny a láske. Aká bola tvoja motivácia zahrať si jednu z hlavných postáv? 

Chcel som si vyskúšať konkurz. Nevedel som presne, o čom bude film, lebo kým som si neprečítal scenár, informácií nebolo zverejnených až tak veľa. Prešiel som skoro všetkými kastingovými kolami a v tom poslednom, kde sme boli už iba dvaja chlapci, som rolu nedostal. Nakoniec som však rád, že sa tak stalo, pretože by som to v tom čase asi ani nedokázal zahrať. V prvom ročníku na konzervatóriu som bol ešte len také herecké bábätko.

Máš nejakú filozofiu alebo čokoľvek, čo ťa formovalo počas dospievania? 

Mám len 19 rokov, takže zatiaľ nemám vyhranenú filozofiu, ktorá by ma všade sprevádzala. Ale mám niečo, čoho sa držím: keďže som vyrastal na dedine, snažím sa byť jednou nohou stále tam. Aj keď som teraz v hlavnom meste, stále premýšľam nad tým, ako by to, čo urobím alebo poviem, zobrali moji rodičia. Ako by som sa správal, keby som bol doma? Stále sa snažím byť bežný chlapec z dediny, ktorý má veľké sny, na ktorých musí pracovať.

Aj keď som v hlavnom meste, stále premýšľam nad tým,  ako by to, čo urobím alebo poviem, zobrali moji rodičia. Ako by som sa správal, keby som bol doma?

Formovala ťa skôr rodina, vidiek a príroda než kultúra a umenie? 

Áno, moja rodina ma určite drží pri zemi. Tým, že mám veľkú a silnú rodinu, je to pre mňa alfa a omega všetkého. 

Kde ťa uvidíme hrať v najbližšom čase? 

Pána profesora aj Tvoja tvár znie povedome si ľudia stále môžu pozrieť na Voyo. V priamom prenose budú čoskoro Oteckovia, kde si takisto zahrám, a okrem toho aj epizódnu postavu v jednom dramatickom seriáli, ktorého názov zatiaľ nemôžem povedať, na Markíze. Ak to situácia dovolí, všetkých pozývam do Nitry na aktuálne divadelné predstavenie Jozef a jeho zázračný plášť.

5x rýchlo a úprimne s Martinom Klinčúchom

Aká je tvoja najväčšia dilema posledného mesiaca? 

Škola. Tým, že som v nej v poslednom čase nebol, musím veľa učiva dobiehať a makať. 

Na čo si minul v posledných dvoch rokoch najviac peňazí?

Nájomné. Veľmi bolestivá záležitosť. 

Čo podľa teba ľudia vo veľkom ignorujú a mali by tomu venovať viac pozornosti? 

Mentálne zdravie mladých ľudí. Veľa ľudí sa počas pandémie začalo opúšťať, príliš analyzovať a rozmýšľať nezdravo. Bolo by super, ak by na školách umožnili psychologické poradenstvo. Ďalšia vec, ktorá ma osobne trápi, je nízka miera zaočkovanosti. 

Kedy máš pocit, že sa učíš najviac? 

Najviac sa učím na chybách, ktoré spravím. Idem niekam, kam by som nemal, poviem niečo, čo nemám, urobím niečo, čo som urobiť nemal. Tým, že som herec a venujem sa svojmu vnútru, veľa sa na tom učím. Ako hovorí moja profesorka: „Fixuj, fixuj, fixuj pocit.“ Z každej skúsenosti si môžeš niečo zobrať. Všetko má v sebe nejaký pocit, každá vec má nejaký charakter. 

 Kedy si naposledy precítil, že život fakt stojí za to? 

Keď som po dlhom čase prišiel domov a s rodinou sme šli na prechádzku a piknik do lesa. Vtedy som si uvedomil, že rodina je tu naozaj stále. Je to to, čo nám zostane, keď sa všetko pokašle, keď práce niet a kamaráti sa otočia na druhú stranu. Drží ma to pri živote a vtedy cítim, že som so životom spokojný. 

Martin Klinčúch

Pochádza z Trenčianskych Stankoviec, dedinky pri Trenčíne. Herectvo študuje na konzervatóriu v Bratislave. Zahral si v televíznej šou Tvoja tvár znie povedome, v seriáli Pán profesor a v divadelnej inscenácii Jozef a jeho zázračný plášť. Aktuálne spolu s kolegami zo seriálu Pán profesor moderuje vlog k úspešnej hudobnej šou Superstar. Okrem herectva a spevu sa aktívne venuje športu. Má 19 rokov, žije v Bratislave. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Pripravte si deku a teplý nápoj. Tieto rozprávky vám na počkanie vyčarujú sviatočnú atmosféru

České a slovenské rozprávky sú odjakživa súčasťou Vianoc. Dnes už nemusíte čakať, kým ich televízie zaradia do programu.

Prinášame vám prehľad siedmich filmov, ktoré okrem skvelého zážitku ukazujú aj pestrosť domáceho folklóru, nádherných lokácií a odkazov na československú históriu. Všetky nájdete na VOYO, takže už nemusíte krúžkovať v televíznom programe, ale obľúbené klasiky si môžete pustiť kedykoľvek.

Prémiový obsah VOYO môžete mať každý mesiac v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac, ukážte mi, ako to funguje

Hrátky s čertem

Princezná Dišperanda a jej služobnica Káča túžia po očarujúcich ženíchoch. Cítia sa zúfalé, a preto upíšu svoju dušu diablovi. Z prekérnej situácie ich chce zachrániť vojak Martin, ktorý sa nebojí ani boja, ani strašidiel. Kvôli pravej láske je ochotný vstúpiť do horúceho pekla a čeliť diablovi.

Rozprávková komédia Hrátky s čertem bola nakrútená pred kulisami, ktoré pripravil legendárny český maliar Josef Lada, ktorý napríklad ilustroval aj príbehy vojaka Švejka. Film vznikol na motívy divadelnej hry spisovateľa Jana Drdu. Ten príbeh napísal počas nacistickej okupácie Českej republiky a v jeho deji badať náznaky odporu proti nacizmu.

Tři oříšky pro Popelku

Na motívy folklórnej rozprávky o Popoluške vznikol obľúbený film, ktorý odoláva zubu času. Libuše Šafránková hrá sirotu, ktorá nečaká na záchranu a vezme svoj osud do vlastných rúk. Keď sa na statku jej otca očakáva kráľovská návšteva, tuší, že sa jej život čoskoro zmení.

Tvorcovia filmu zámerne pozmenili predlohu Boženy Němcovej. Vzdali sa hororových motívov a hlavnú hrdinku urobili zaujímavejšou. Vie loviť, strieľať z kuše, jazdí na koni. Aj vďaka slávnej piesni Kdepak ty ptáčku hnízdo máš od Karla Gotta sa film stal kultovým nielen doma, ale aj v zahraničí. Vianoce si bez neho nevedia predstaviť v Nemecku či dokonca v Nórsku.

Princezna se zlatou hvězdou

Na motívy folklórneho príbehu, ktorý sa objavil v zbierkach Pavla Dobšinského, Boženy Němcovej aj bratov Grimmovcov, vznikla nenahraditeľná sviatočná filmová klasika. Krásna princezná Lada chce utiecť pred svadbou so zlým kráľom. Oblečená v myšom kožúšku hľadá bezpečie a pravú lásku.

Hľadáte seriály, od ktorých sa neodlepíte? Vyskúšajte tieto novinky

V susednom kráľovstve sa zamestná ako slúžka v kuchyni, no jej pravá totožnosť je čoskoro odhalená. Hoci sa v príbehu schyľuje k vojne, nebojte sa, všetko sa dobre skončí. Film sa nakrúcal na zámku Průhonice a na hrade Kokořín, ktorý môžete cez voľné dni navštíviť.

Šíleně smutná princezná

O pravej láske rozpráva ďalšia známa rozprávka hlavných rolách s populárnym spevákom Václavom Neckářom a speváčkou Helenou Vondráčkovou. Muzikálové pesničky z filmu sa následne stali hitmi v rádiách.

Princa Václava a princeznú Helenu zo susedných spriatelených kráľovstiev ich otcovia zasnúbili už ako deti. Oni sa však navzájom nepoznajú a chcú o svojom živote rozhodovať sami. Skryjú svoju totožnosť, no aj tak sa do seba náhodou zaľúbia. Rozprávka čiastočne odráža aj dobu, v ktorej vznikla. V roku 1968 v nej mnohí cítili pocit slobody súvisiaci s Pražskou jarou, ktorá sa mala čoskoro skončiť. Na časti exteriérových záberov spoznáte Bojnický zámok.

Pyšná princezná

Meno českého režiséra Bořivoja Zemana sa spája hneď s niekoľkými skvelými filmovými rozprávkami. Okrem fi lmu Šíleně smutná princezna nakrútil napríklad aj Pyšná princezna. V roku 1952 sa stala najnavštevovanejším filmom v českých kinách a podľa Únie filmových distribútorov ju videlo až 8,2 milióna divákov a diváčok.

Na základe námetu od Boženy Němcovej rozpráva príbeh princeznej Krasomily, ktorá si nevie vybrať ženícha. Má pocit, že žiadny pre ňu nie je dosť dobrý. Jeden z nápadníkov, kráľ Miroslav zo susedstva, jej chce uštedriť príučku. V prestrojení za záhradníka jej ukáže život obyčajných ľudí mimo paláca.

Bol raz jeden král

Bořivoj Zeman o dva roky neskôr nakrútil ďalšiu rozprávkovú klasiku. Bol raz jeden kráľ vychádza zo slávneho folklórneho príbehu Soľ nad zlato. Hlavný hrdina, kráľ, ktorý sa necháva pyšne prezývať Ja prvý, chce odovzdať moc jednej zo svojich dcér. Konkrétne tej, ktorá ho má najradšej.

Jedna tvrdí, že ho má rada ako zlato, druhá, že ako zlato v hrdle, no a najmladšia Maruška všetkých prekvapí, keď povie, že kráľa má rada ako soľ. Ja prvý sa rozhnevá a dcéru vyhodí zo zámku. Naučí sa ceniť si aj iné veci, než len peniaze? Humor do fi lmu vniesol predstaviteľ hlavnej roly, legendárny český komik Jan Werich. Vo svojich žartoch narážal aj na politikov a dianie v socialistickom Československu.

Tři veteráni

S tvorbou Jana Wericha je spojený ďalší film, ktorý si môžete pozrieť na VOYO. V zbierke jeho rozprávok pre deti aj dospelých Fimfárum nájdete aj základ príbehu Tři veteráni. Vojaci Pankrác, Servác a Bimbác sú po prepustení zo služby švorc a bezcieľne sa potulujú životom.

Škriatkovia im však chcú pomôcť znovuobjaviť šťastie, a preto im darujú magické predmety: harfu, ktorá privoláva vojsko, mešec bez dna a cylinder, z ktorého vytiahnete čokoľvek, na čo si spomeniete. Tieto dary využijú pri návšteve kráľovstva Monte Albo, kde im cestu skríži láska aj zlodeji. O triky sa vo filme postaral vynikajúci český výtvarník Jan Švankmajer.

Nakrúcalo sa na niekoľkých miestach, okrem iného pri stredovekom opevnení v Nymburku, na pražskom Karlovom moste či už na spomínanom zámku Průhonice.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Pre potešenie aj pohodlnejšiu prácu. 16 tipov na tech darčeky pre celú rodinu

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac