10 nezabudnuteľných smiechov kultových postavičiek z filmov a seriálov

Ak ste videli tento smiech vo filme, už ho neviete dostať z hlavy.

Smiech je univerzálnou rečou, ktorá nepotrebuje preklad do iných jazykov. Vo filme pridáva postave nezameniteľný charakter, ešte viac zdôrazňuje jej povahové črty. Stačí nám počuť charakteristický smiech a aj po rokoch si ho okamžite spojíme s konkrétnou filmovou postavičkou.

Nakoniec, posúďte sami. Tu je niekoľko príkladov smiechov, ktoré ak si raz pozriete, ostanú vám navždy “trčať” niekde v podvedomí:

10. Fantomas

Už prešlo pol storočia, odkedy sa takto naposledy smial legendárny Fantomas – geniálny zločinec a vynálezca, proti ktorému je celá parížska polícia na čele s komisárom Juve (Louis de Funès) úplne bezradná. Dvojúlohu Fantomasa a novinára Fandora vtedy stvárnil skvelý Jean Marais.

9. Ďateľ Woody

Vznikol ešte v roku 1940, má hviezdu na chodníku slávy a jeho smiech sa zarýva pod kožu asi ako hity Martina Jakubca. Ak neviete dostať z hlavy Čabi, čabi, abu dabi, pustite si toto. Alebo sa započúvajte do zvuku príklepovej vŕtačky.

8. Alf

Alf je skratkou pre “Alien life form” (Mimozemská forma života). Inak je to ale celkom sympatický mimozemšťan, ktorý jedného dňa havaruje so svojou kozmickou loďou v garáži americkej rodinky Tannerovcov. Má cynický humor, osem žalúdkov a jeho najobľúbenejším pokrmom sú mačky. Alfovi vdýchol život bábkar Paul Fusco, v slovenskom znení ho brilantne nadaboval herec Stano Dančiak.

7. Mozart vo filme Amadeus

Tom Hulce stvárnil vo filme Miloša Formana Mozarta ako jemne obscénneho a živelného vtipkára s božským nadaním, ktoré mu závidí aj samotný Salieri. Film bol nominovaný na 53 ocenení. Z toho ich 40 získal. Dokonale zahraný smiech mladého génia je čerešničkou na torte geniálneho filmu:

6. Nelson zo Simpsonovcov

Nelsonove povestné “Chá-Chá” vo vysokom tóne, pozná každý fanúšik seriálu. V pôvodnom znení ho nahovorila Nancy Cartwright a v českom dabingu to bol Radovan Vaculík. V ukážke na videu je jeho smiech práve z dielu, ktorý paroduje spomínaného Formanovho Amadea a Nelson tu vystupuje v roli mladého Beethovena.

5. Muttley z Wacky Races

Ak ste vyrastali na rozprávkach z Cartoon Network, určite si spomeniete aj na kreslenú postavičku psa Muttleyho s jeho neskutočne škodoradostným smiechom. Hlas mu prepožičal Don Messick, ktorý daboval aj iné slávne kreslené postavičky, napríklad tatka Šmolka, Scooby-Doho či Bamm-Bamma z Flintstonovcov:

4. Chewbacca zo Star Wars

V galaxii daľeko, daľeko odtiaľto je Chewbacca pilotom na lodi Hana Sola (Harrison Ford) s názvom Millennium Falcon. Keď rozpráva, nie je mu veľmi nerozumieť, no jeho smiech je neodolateľný:

3. Dr. Zloduch z Austin Powers: Špionátor

Postavu doktora Zloducha, ako aj hlavnú kladnú postavu Austina Powersa, v tomto filme stvárnil Mike Myers. Je paródiou všetkých zloduchov z klasických bondoviek, no predovšetkým na postavu Ernsta Stavra Blofelda z filmu Žiješ len dvakrát.

2. Jack Nicholson v Osvietení (Shining)

Nikto nezahrá psychopata tak realisticky ako Jack Nicholson. A zo šialeného smiechu jeho postavy spisovateľa Jacka Torrancea v legendárnom horrore Stanleyho Kubricka behá mráz po chrbte:

1. Joker z Batmana

Postava Jokera mala viacero stvárnení, ktoré sa stali legendárnymi. Medzi najznámejšie patrí čiernohumorné podanie Jacka Nicholsona alebo temný a realistický Joker Heatha Ledgera. Ale čo sa týka smiechu, medzi filmovými kritikmi sa väčšinou priznáva prvenstvo geniálnej interpretácii Marka Hamilla (na videu), ktorý svoj hlas prepožičal animovanej verzii z 90. rokov.

Ak máte nejaký dobrý tip, ktorý sme v článku zabudli spomenúť, napíšte nám ho prosím do komentárov na facebookovej stránke Sódy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako rozbehnúť rozhovor s niekým, koho ste veľmi dlho nevideli

Pár jednoduchých tipov, ako sa vyhnúť nepríjemnému tichu, pri stretnutiach so starými známymi.

Určite sa vám to niekedy stalo. Či už na stretávke zo strednej alebo len tak vo vlaku. Zbadáte známu tvár – človeka, s ktorým ste sa hrali ako malé dieťa, starú lásku zo školy alebo obľúbeného bývalého kolegu, s ktorým ste mali v pláne aspoň raz za čas zájsť do baru. 

Zrazu stojí pri vás a s rozpačitým úsmevom hovorí: „Sto rokov sme sa nevideli.” Po podaní rúk nasledujú obligátne otázky: „Čo nové? Kde pracuješ?” Všetko je fajn, no tieto témy na rozhovor sa akosi rýchlo míňajú. Nie je to nič nezvyčajné. Od „starých čias” pretieklo veľa vody, emocionálne puto povolilo a množina toho, čo ste mali spoločné, sa zmenšila. 

 To však neznamená, že je všetko stratené. Naopak, jedným dobrým rozhovorom môžete oprášiť priateľstvá a navrátiť im stratený lesk. Prečítajte si, ako na to:

Chýbajúce časti príbehu

Namiesto debaty o počasí sa radšej opýtajte na najvýznamnejšie udalosti v živote toho druhého. Ak ste sa poznali lepšie, opýtajte sa, ako sa mu podarilo realizovať sny a plány, ktoré mal. Hlavne nech to nevyzerá ako krátky profil účastníka vedomostnej súťaže – pracovná pozícia, počet detí, záľuby. Vždy sa snažte klásť otázky a reagovať tak, aby druhá strana mohla hovoriť o svojom živote zmysluplným a zaujímavým spôsobom. 

Kariéra

Nie je to síce tá úplne najoriginálnejšia téma, no v práci trávime v priemere 8 hodín denne. To je v plus-mínus tretina nášho produktívneho života. Práca teda do značnej miery človeka formuje a ovplyvňuje aj beh ostatných udalostí v jeho živote. Ak sa opýtate pár duchaplných otázok o práci, je to prejav záujmu o osobu toho druhého, a zároveň odrazovým mostíkom k ďalším, osobnejším témam. 

Nezameriavajte sa výlučne na kariérne úspechy, aby debata neskĺzla do podvedomého porovnávania sa, ktoré má väčšinou aj tak rovnaký význam, ako porovnávať jablká s hruškami. 

Staré časy

Priateľstvo nemôže stáť iba na spomienkach, no občas nezaškodí na chvíľu oživiť staré zážitky, ošúchané frázy prísnych učiteľov, alebo napríklad zaspomínať na miesta, ktoré už dnes neexistujú. Pomáha to obnoviť niekdajšie putá. 

Uvoľnite sa

Aj keď robíte, čo sa dá, nie vždy sa dá vyhnúť trápnemu tichu. Namiesto hľadania niečoho, čím toto ticho prehlušíte, upozornite naň. Urobte si zo svojej ťažkopádnej konverzácie žart. Dáte tak najavo, že to neberiete príliš vážne. Druhá strana bude mať tiež lepší pocit, že ju nehodnotíte na základe počtu mĺkvych momentov. Nie ste predsa na pohovore. 

Budúcnosť

Každý má aspoň približný plán do budúcnosti. Minimálne do najbližšej dovolenky. Opýtajte sa, kam sa mieni druhá strana v živote uberať. Možno zistíte, že v niektorom bode budete vedieť byť nápomocný, či už dobrou radou alebo sprostredkovaním kontaktov. Môže to byť dôvod na ďalšie stretnutie, ba dokonca „noha do dverí“, ktoré by sa inak zabuchli.

Príjemná konverzácia síce nie je zázračný recept na vzkriesenie starých kamarátstiev, no môže byť prvým krokom. A ak sa to aj nepodarí, aspoň sa s niekým dobre porozprávate.


Lifetech: Čo je nové