14 citátov o láske z filmov, ktoré vás dojmú

Láska je jednoducho všadeprítomná. Tak, ako to nádherne vystihol Hugh Grant v úvode filmu Láska nebeská.

O láske už celé veky filozofujú mudrci, básnici o nej skladajú sonety, dramatici píšu hry a spisovatelia svoje romány. No asi úplne najradšej o romantike snívame, pozerajúc na príbehy na filmovom plátne. Práve vo chvíli, keď nás dej pohltí natoľko, že sa úplne vcítime do postáv a ich osudov, sa nám dostáva obraz ideálnej lásky najviac pod kožu.

Láska je jednoducho všadeprítomná. Tak, ako to nádherne vystihol Hugh Grant v úvode tohto filmu:

1. Láska nebeská

“Vždy, keď si začnem zúfať nad stavom tohto sveta, spomeniem si na príletovú halu letiska Heathrow. Väčšinou si vravíme, že žijeme vo svete nenávisti a chamtivosti, ale mne to tak nepripadá. Mne sa zdá, že láska je všade okolo nás. Často nie je nijak zvlášť zrejmá alebo významná, ale vždy je tu s nami. Otcovia a synovia, matky a dcéry, manželia a manželky, milenci a milenky, starí priatelia. Keď sa rozhliadnete okolo, zistíte, že láska je v skutočnosti všade okolo nás.”  – Hugh Grant ako rozprávač v úvode

A ďalší:

2. Zoznámte sa, Joe Black

“Láska musí byť vášen, posadnutosť, niečo bez čoho sa nedá žiť. Stratiť hlavu, zamilovať sa do niekoho, zošalieť a to isté spraviť jemu. A ako ho nájsť? Len počúvni, čo ti hovorí srdce. Pretože pravda je, že nemá zmysel žiť a toto nespoznať. Prejsť tú cestu a nepoznať lásku, to je ako neprežiť vôbec nič.” – Anthony Hopkins ako William Parrish

3. Život je krásny

“Čo by si chcela, Mary? Chceš Mesiac? Povedz slovo, roztočím laso a stiahnem ho pre teba dole. Vidíš, to je dobrý nápad, dám ti Mesiac, Mary.”  – James Stewart ako George Bailey

4. Casablanca

“To je gestapo, podľa všetkého budú už zajtra v Paríži. Zamilujeme sa do seba práve vo chvili,keď sa celý svet rúti.” – Ingrid Bergman ako Ilsa Lundová

5. Chuť lásky

“Existuje príbeh o gréckych bohoch. Nudili sa, tak vymysleli človeka. Stále sa však nudili, tak vymysleli lásku. Potom sa už nenudili, rozhodli sa ju sami vyskúšať. Nakoniec vymysleli smiech, aby sa to vôbec dalo vydžať.” – Morgan Freeman ako Harry Stevenson

6. Láska cez internet

“Vieš, čo si vravím. Keby som bol ktokoľvek iný, nečakal by som ani 24 hodín. Hneď by som ti zavolal, či by si nešla na kávu alebo povedzme na večeru či do kina – až po zvyšok našich životov.” – Tom Hanks ako Joe Fox

7. Amélia z Montmartru

“Bez teba by moje dnešné city, boli len škrupinkou citov dávnych.”– Audrey Tautou ako Amélia Poulain

8. Peter Pan

“Poznáš to miesto medzi spánkom a bdením? To, kde žijú sny? Tak pamätaj, že tam ťa budem navždy milovať.” – Zvonilka

9. Láska a iné závislosti

“Niekedy veci, ktoré si najviac želáš, sa nestanú, a čo nečakáš, sa stane. Neviem, niekedy stretneš tisíc ľudí a nijak sa ťa nedotknú. Až príde jeden človek a tvoj život sa navždy zmení.” – Jake Gyllenhaal ako Jamie Randall

10. Malý princ

“Mal som ju posudzovať podľa skutkov, a nie podľa slov. Ale bol som primladý, aby som ju vedel mať rád.“ – Malý princ o svojej ruži

11. Forrest Gump

“Možno nie som chytrý ako ostatní, ale viem čo je láska.” – Tom Hanks ako Forrest Gump

12. Pred úsvitom

“Milovať a byť milovaný pre mňa znamená veľa. Z týchto vecí si vždy tak trochu robíme žarty. Ale nie je v skutočnosti všetko, čo v živote robíme iba snahou byť o trochu viac milovaný?” – Julie Delpie ako Céline

13. Simpsonovci

“Počkaj, už to mám, už viem, čo ti môžem dať ja a nikto iný. Absolutnú závislosť na tebe. Marge, potrebujem ťa viac, než by ťa mohol potrebovať ktokoľvek na celej tejto planéte. Potrebujem tvoju starostilivosť a zo všetkého najviac potrebujem, aby si ma milovala, ako ja teba.” – Homer Simpson

14. Dobrý Will Hunting

“Opýtam sa na lásku a zarecituješ sonet. Ale nikdy sa ti nestalo, že by si sa pozrel na ženu, ktorá by ťa okamžite okúzlila, a ty by si vedel, že Boh ju stvoril kvôli tebe. Že ju stvoril, aby ťa zachránil. Nevieš, aké to je byť jej anjelom, dať jej lásku a všetko s ňou pretrpieť. Aj rakovinu. Až do konca.

Nevieš, čo to je bývať dva mesiace v nemocničnej izbe a držať ju za ruku. Pretože doktori ti vidia na očiach, že návštevné hodiny pre teba neplatia. Nevieš, čo je to strata, pretože tú spoznáš, len keď máš niekoho radšej, ako sám seba. Pochybujem, že by si mal odvahu takto milovať.” –  Robin Williams ako Sean Maguire

Ktorú filmovú scénu o láske máte najradšej? Pošlite nám svoje tipy do komentár na facebookej stránke Sódy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako sa zabávajú prírodné národy

Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, ako sa zabávajú rôzne domorodé kmene žijúce v ďalekej Amazónii, Afrike, na Novom Zélande či v Tichomorí?

Ľudia a zábava. Nerozlučná dvojica. Či už je to svadba, oslava alebo len obyčajný piatkový večer, smiech, tanec a zábava k týmto udalostiam neodmysliteľne patria. Každá krajina, kultúra, či národ má svoj špecifický spôsob, ako si užiť tieto chvíle. Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, ako sa zabávajú rôzne domorodé kmene žijúce v ďalekej Amazónii, Afrike, na Novom Zélande či v Tichomorí?

V týchto končinách totiž platí porekadlo “iný kraj, iný mrav” úplne doslovne. Pozrite sa, ako sa zabáva 10 kmeňov, o ktorých ste možno ani netušili, že existujú.

Kmeň Awa

Tento kmeň z Amazónie sa považuje za jeden z najohrozenejších na Zemi. Majú mnohé zaujímave rituály a formy zábavy. Jedným z nich je napríklad rituál zvaný Karawa počas splnu mesiaca, kedy muži kmeňa opúšťajú zem a cestujú do iwa – miesta duchov ich predkov. Vlasy si zdobia perím a s duchmi komunikujú v stave tranzu, ktorý trvá až do východu slnka.

Kmeň Huli

Žije v oblasti Papuy Novej Guiney a je najväčší z tamojších kmeňov. Títo ľudia majú mnoho zaujímavých spôsobov osláv a zábavy.
Pri oslavách si muži zvyknú pomaľovať telo ílom a hlavu si ozdobia veľkými čelenkami. Tancujú a spievajú aby si uctili les.

Pozrite si krátku ukážku jednej z ich tradičných osláv:

Kmeň Karo

Tento kmeň žije v Etiópii a jeho príslušníci si potrpia na svoj zovňajšok. Telo a tvár si zvyknú maľovať bielou kriedou. Muži takto dávajú najavo svoju odvahu s cieľom zastrašiť nepriateľov. Samozrejme, má to aj estetické a obradné účely.

Takto pomaľovaní sú aj preto, aby ukázali svoj spoločenský status. Najväčšou oslavou pre muža kmeňa Karo je tzv. “Dimi”. Je to oslava na počesť jeho dcéry, aby bolo požehnané jej budúce manželstvo a plodnosť. Po tomto obrade sa muž stane starejším. Populárne s taktiež ceremónie spevu a tanca.

Kmeň Masaj

Asi najznámejší domorodý kmneň aj pre našinca. Masajovia žijú na území Kene a Tanzánie. Žijú nomádskym spôsobom života, no stavajú si dočasné chatrče. Muži môžu mať toľko žien, koľko sú schopní uživiť. Sú známi svoji tanečnými rituálmi a oslavami.

Najznámejším tancom je Adumu, takzvaný “vyskakovací” tanec. Každý muž kmeňa skáče tak vysoko, ako môže, aby ukázal svoju energiu a silu kmeňového bojovníka, zatiaľ čo ostatní stoja v kruhu a spievajú.

Kmeň Masajov Afrika

Kmeň Maori

Pôvodný kmeň, ktorý doteraz obýva Nový Zéland. Majú vlastný jazyk a veľmi rozmanitú kultúru, zvyky, tradície a umenie, veľmi odlišné od zvyšku populácie.

Najznámejším maorským tancom je “Haka”. Je veľmi silno zakorenený nielen v kultúre Maorov, ale aj Nového Zélandu ako takého. Je považovaný za bojový tanec, ale v skutočnosti slovo “Haka” znamená len tanec alebo tanec s hudbou. V súčasnosti sa Haka tancuje pri otváracích ceremoniáloch športových podujatiach alebo rôznych oficiálnych podujatiach s medzinárodnou účasťou.

Mladý Maor pri tanci Nový Zéland

Kmeň Rabari

Tento kmeň žije v oblasti Radžastanu a Gudžarátu v Indii. Sú to Hindovia, ktorí veľmi radi cestujú a sú charakteristickí svojim oblečením. Býva totiž veľmi bohato zdobené krásnymi, farebnými výšivkami. Ženy sa rady zdobia ťažkými náušnicami, náramkami a tetovaním po celom tele.

Rabarovia žijú v krásne uprataných a čistých dedinách. Počas náboženských obradov alebo osláv tancujú dva druhy tanca: Raas a Garba. Počas festivalu zvaného Dussera, Rabarovia tancujú celú noc.

Kmeň Nenets

Žijú v oblasti Sibíri a celý ich život sa točí okolo sobov. Ľudia kmeňa Nenets totiž veria, že človek a sob majú medzi sebou akúsi vzájomnú dohodu. Soby sa podľa nich ponúkli, že ľuďom pomôžu pohybovať sa po krajine, zatiaľ čo úlohou ľudí bude ochrana stáda pred predátormi. Okrem prepravy sú soby zdrojom potravy, kožušín na oblečenie ale aj duchovným symbolom.

Ľudia z kmeňa Nenets majú rôzne zaujímavé tradície. Medzi najpopulárnejšie sviatky patrí Deň pastierov sobov, počas ktorého majú šancu preukázať svoju statočnosť v zápasoch, skokoch do výšky a iných tradičných disciplínach, predovšetkým v sobích pretekoch.

Niektorí účastníci na toto podujatie cestujú niekoľko stoviek kilometrov cez zamrznutú tundru. Hlavnou výhrou v týchto pretekoch je snežný skúter, veľmi potrebný pre dopravu v tejto časti Ruska.

Kmeň Samburu

Žije v severnej Keni. Ľudia kmeňa stále praktizujú mnohé rituály, aby si zabezpečili napríklad plodnosť, uzdravenie či ochranu pred zlom. Počas svadieb vykonávajú množstvo oslavných rituálov, ktoré vyvrcholia zabitím býka v chatrči, ktorého privedie matka nevesty.

Muži si maľujú tvár rôznymi znakmi pre zvýraznenie svojich tvárových čŕt. Veľmi radi spievajú a tancujú, ale zásadne nepoužívajú žiadne hudobné nástroje, ani bubny. Mužské tance pozostávajú z veľkého množstva skokov. Radi skáču do výšky z jedného miesta.

Kmeň Tsaatan

Tento kmeň praktizujúci šamanizmus pôvodne pochádza zo Sibíri, no dnes žije na území Mongolska.

Pokiaľ ide o zvyky, príslušníci kmeňa Tsaatan raz ročne oslavujú sobí festival, na ktorom sa bavia spevom a tancom, jazdou na soboch, sobím pólom či sobími pretekmi. Ľudia z kmeňa Tsaatan však soby nikdy nejedia. Namiesto toho lovia losy alebo diviaky.

Mongolsko mladá rodina

Kmeň Vanuatu

Tento ľud žije na odľahlom súostroví s rovnakým menom. Veľmi populárny tam je mužský hadí tanec. Muži si pri tejto príležitosti na telo nakreslia čierne a biele čiary ako had, a do vlasov si dajú čelenky.

Najvýznamnejším festivalom na ostrove Tanna je tri dni trvajúci festival na znak ukončenia vojny kmeňov. Dnes je tento festival symbolom ich priateľstva. Počas osláv, na ktorých sa zúčastní aj dvetisíc ľudí, sa účastníci snažia jeden druhého prekonať v daroch, ktoré si dávajú, v tancoch a “make-upe”.

Ľudia sa vedia zabaviť vždy a všade a vôbec nezáleží na tom odkiaľ pochádzajú, ako vyzerajú či ich spoločenský status. Zábava a smiech zbližujú a roztápajú ľady.


Lifetech: Čo je nové