6 detektívnych a krimi seriálov pre fajnšmekrov žánru

Detektívky, pri ktorých sa nedá pozrieť iba jedna časť.

Prvý televízny detektívny seriál v histórii vznikol v roku 1949 a volal sa Martin Kane, súkromné očko (Martin Kane, Private Eye). Martin Kane, ako aj iní hrdinovia detektívnych príbehov na televíznych obrazovkách, však existoval ešte pred vznikom televízie ako súčasť rozhlasových hier. Po vzniku nového média tvorcovia siahli po zabehnutých a fungujúcich postavách.

Tak ako sa detektívne seriály presunuli z rozhlasu na televízne obrazovky, dnes sa čoraz rýchlejšie presúvajú na internet. Aj preto sú za produkciou tých najlepších väčšinou streamingové služby ako Netflix, Hulu či HBO Go.

Streamujete veľa? Pozrite si nové dátové paušály O2 – napríklad 8 GB za 20 € mesačne.

Prinášame tipy na niektoré z najkvalitnejších detektívok, aké sa kedy objavili na našich obrazovkách.

6. Pustina

Česká tvorba pod krídlami HBO Europe predstavuje na naše končiny nevídane podarenú kriminálku. Odohráva sa v neveselom prostredí priemyselného mesta na severe Česka, odkiaľ chce ľudí vysťahovať ťažobná spoločnosť. Zápas o záchranu mesta dlho vedie starostka, ktorej úsilie naruší záhadné zmiznutie jej dcéry. Nasleduje pátranie, ktoré otrasie celou komunitou.

Sledujte online na stránke HBO GO. Prvá epizóda je dostupná aj zadarmo.

5. Luther

Dej britskej kriminálky sa odohráva v Londýne. Sústreďuje sa na prípady Johna Luthera, skvelého, no občas problémového detektíva s temnou minulosťou. Do svojich prípadov sa naplno ponára, je nimi pram posadnutý, čo do seriálu prináša príjemné napätie. Vďaka vysokej obľúbenosti má seriál na konte už štyri série, ktoré hlavnému protagonistovi vyniesli viaceré nominácie a ocenenia.

Sledujte seriál online na stránke Netflix.

4. Sherlock

Ak ste milovali klasického viktoriánskeho Holmesa a jeho pomocníka Watsona z londýnskej Baker Street, tento seriál vám ukáže, ako by duo fungovalo v súčasnosti. Dvadsiate prvé storočie so sebou prináša celkom nové kauzy, vymoženosti aj pátracie techniky. No podstata ostáva stále rovnaká: Sherlock je brilantný a miestami až neznesiteľný sociopat, Watson trpezlivo nápomocný a vrahovia krvilační. Aj keď najnovšia štvrtá séria divákov sklamala, prvé dve zožali obrovskú chválu, z ktorej seriál dodnes žije.

Sleduj online na stránke Netflix.

3. Wallander

Britská BBC adaptácia švédskeho románu sleduje príbeh detektíva, ktorý spája napohľad izolované incidenty a odkrýva trestné činy konšpiračných rozmerov, či diela šialených sériových vrahov. Hlavná postava je typicky švédska a nesie v sebe okrem brilantnej mysle aj depresívne sklony a rozumnú, no melancholickú povahu. Za stvárnenie postavy sa mu dostalo veľkej chvály. Seriál namiesto pôvodnej jednej série predstavil už štyri.

2. Most (Bron/Broen)

Škandinávske detektívky sa za posledné roky stali nesmierne populárnymi. A niet divu. Ich scenáre sú skvelo napísané, klišé by ste v nich hľadali len márne a nemajú núdzu o rozporuplné postavy. Dánsko-švédska spolupráca, ktorá doteraz vypustila tri série, a momentálne pracuje na štvrtej, sa zakaždým zaoberá mrazivými prípadmi, ktorým na tajomne pridáva ponuré prostredie Škandinávie.

Kvalite seriálov pridávajú aj hlavné postavy detektívov – brilantná, no chladná Saga a jej neohrabaný kolega Martin, ktorý okrem práce rieši aj kopu osobných problémov. Čo však postavy robí kvalitnými je ich všednosť a ľudskosť bez pozlátka, čo je oproti čerstvej “fúkanej” v pitevnej miestnosti a vysokých podpätkoch na mieste činu príjemnou zmenou.

1. True Detective (Temný prípad)

Prvá séria sa do povedomia divákov zapísala ako kultová. Druhá už trochu sklamala. Tak teda niečo bližšie k tej prvej: Detektívi stvárnení Woodym Harrelson a Matthewom McConaugheym sa ako hlavní detektívi vo všednom prostredí amerického juhu pokúšajú odkryť zločiny sériového vraha, ktorý v oblasti vyčíňa už 17 rokov. Popri prípade obaja riešia aj svoje komplikované životy. Tie oproti hlavnej dejovej línii vôbec nezaostávajú v zvratoch a v napätí.

Druhá séria s celkom iným obsadením a prípadom rieši sled podozrivých udalostí a trestných činov, ktoré ukazujú na miestneho politika. Sériu nesú známe tváre, Colin Farrell, Vince Vaughn, či Rachel McAdams.

Sledujte online na stránke HBO GO. Prvá epizóda je dostupná aj zadarmo.

Ak máte ďalšie tipy na skvelé kriminálne seriály, podeľte sa s nami o ne v komentároch na našej facebookovej stránke.

Pozrite si svoj obľúbený seriál kdekoľvek

A odteraz už aj pozeranie seriálov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si pár dielov pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac