6 detektívnych a krimi seriálov pre fajnšmekrov žánru

Detektívky, pri ktorých sa nedá pozrieť iba jedna časť.

Prvý televízny detektívny seriál v histórii vznikol v roku 1949 a volal sa Martin Kane, súkromné očko (Martin Kane, Private Eye). Martin Kane, ako aj iní hrdinovia detektívnych príbehov na televíznych obrazovkách, však existoval ešte pred vznikom televízie ako súčasť rozhlasových hier. Po vzniku nového média tvorcovia siahli po zabehnutých a fungujúcich postavách.

Tak ako sa detektívne seriály presunuli z rozhlasu na televízne obrazovky, dnes sa čoraz rýchlejšie presúvajú na internet. Aj preto sú za produkciou tých najlepších väčšinou streamingové služby ako Netflix, Hulu či HBO Go.

Streamujete veľa? Pozrite si nové dátové paušály O2 – napríklad 8 GB za 20 € mesačne.

Prinášame tipy na niektoré z najkvalitnejších detektívok, aké sa kedy objavili na našich obrazovkách.

6. Pustina

Česká tvorba pod krídlami HBO Europe predstavuje na naše končiny nevídane podarenú kriminálku. Odohráva sa v neveselom prostredí priemyselného mesta na severe Česka, odkiaľ chce ľudí vysťahovať ťažobná spoločnosť. Zápas o záchranu mesta dlho vedie starostka, ktorej úsilie naruší záhadné zmiznutie jej dcéry. Nasleduje pátranie, ktoré otrasie celou komunitou.

Sledujte online na stránke HBO GO. Prvá epizóda je dostupná aj zadarmo.

5. Luther

Dej britskej kriminálky sa odohráva v Londýne. Sústreďuje sa na prípady Johna Luthera, skvelého, no občas problémového detektíva s temnou minulosťou. Do svojich prípadov sa naplno ponára, je nimi pram posadnutý, čo do seriálu prináša príjemné napätie. Vďaka vysokej obľúbenosti má seriál na konte už štyri série, ktoré hlavnému protagonistovi vyniesli viaceré nominácie a ocenenia.

Sledujte seriál online na stránke Netflix.

4. Sherlock

Ak ste milovali klasického viktoriánskeho Holmesa a jeho pomocníka Watsona z londýnskej Baker Street, tento seriál vám ukáže, ako by duo fungovalo v súčasnosti. Dvadsiate prvé storočie so sebou prináša celkom nové kauzy, vymoženosti aj pátracie techniky. No podstata ostáva stále rovnaká: Sherlock je brilantný a miestami až neznesiteľný sociopat, Watson trpezlivo nápomocný a vrahovia krvilační. Aj keď najnovšia štvrtá séria divákov sklamala, prvé dve zožali obrovskú chválu, z ktorej seriál dodnes žije.

Sleduj online na stránke Netflix.

3. Wallander

Britská BBC adaptácia švédskeho románu sleduje príbeh detektíva, ktorý spája napohľad izolované incidenty a odkrýva trestné činy konšpiračných rozmerov, či diela šialených sériových vrahov. Hlavná postava je typicky švédska a nesie v sebe okrem brilantnej mysle aj depresívne sklony a rozumnú, no melancholickú povahu. Za stvárnenie postavy sa mu dostalo veľkej chvály. Seriál namiesto pôvodnej jednej série predstavil už štyri.

2. Most (Bron/Broen)

Škandinávske detektívky sa za posledné roky stali nesmierne populárnymi. A niet divu. Ich scenáre sú skvelo napísané, klišé by ste v nich hľadali len márne a nemajú núdzu o rozporuplné postavy. Dánsko-švédska spolupráca, ktorá doteraz vypustila tri série, a momentálne pracuje na štvrtej, sa zakaždým zaoberá mrazivými prípadmi, ktorým na tajomne pridáva ponuré prostredie Škandinávie.

Kvalite seriálov pridávajú aj hlavné postavy detektívov – brilantná, no chladná Saga a jej neohrabaný kolega Martin, ktorý okrem práce rieši aj kopu osobných problémov. Čo však postavy robí kvalitnými je ich všednosť a ľudskosť bez pozlátka, čo je oproti čerstvej “fúkanej” v pitevnej miestnosti a vysokých podpätkoch na mieste činu príjemnou zmenou.

1. True Detective (Temný prípad)

Prvá séria sa do povedomia divákov zapísala ako kultová. Druhá už trochu sklamala. Tak teda niečo bližšie k tej prvej: Detektívi stvárnení Woodym Harrelson a Matthewom McConaugheym sa ako hlavní detektívi vo všednom prostredí amerického juhu pokúšajú odkryť zločiny sériového vraha, ktorý v oblasti vyčíňa už 17 rokov. Popri prípade obaja riešia aj svoje komplikované životy. Tie oproti hlavnej dejovej línii vôbec nezaostávajú v zvratoch a v napätí.

Druhá séria s celkom iným obsadením a prípadom rieši sled podozrivých udalostí a trestných činov, ktoré ukazujú na miestneho politika. Sériu nesú známe tváre, Colin Farrell, Vince Vaughn, či Rachel McAdams.

Sledujte online na stránke HBO GO. Prvá epizóda je dostupná aj zadarmo.

Ak máte ďalšie tipy na skvelé kriminálne seriály, podeľte sa s nami o ne v komentároch na našej facebookovej stránke.

Pozrite si svoj obľúbený seriál kdekoľvek

A odteraz už aj pozeranie seriálov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si pár dielov pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Dáta na prvom mieste: Vyberte si paušál, ktorý má to, čo najviac využívate

Už nemusíte striehnuť na spotrebu aplikácií, ani hľadať najbližšiu kaviareň, aby ste si stiahli maily a pozreli nové správy.

Desať rokov je doba, za ktorú sa v ľudskom živote zmení veľa. Ak sa pozrieme na to, ako spolu komunikujme cez mobily, tak prakticky neostal „kameň na kameni”.

Zbohom tlačidlá, vitaj dotykový displej

Takto pred desiatimi rokmi sme stále dávali zabrať tlačidlovým klávesniciam pri písaní SMSiek, keď sa odrazu zjavil prvý smartfón. Prišiel nový štandard, a my sme sa onedlho učili ťukať do malých dotykových gombíkov. A nielen to. Naučili sme sa nakupovať cez mobil, platiť ním v obchode, využívať nespočetné funkcie nových aplikácií. Dnes úplne bežné veci.

Dostupnosť rýchlej WiFi, mobilných dát, Facebooku a ďalších bezplatných aplikácií na chat spôsobila to, že sme začali menej telefonovať a SMSkovať. Stále síce prenášame hlas a text, len iným spôsobom – cez internet.

Navyše, do mobilov sa dostali nové formáty ako graficky náročné hry či videá. Čím je však obsah vizuálne prepracovanejší, tým viac náročný je na objem prenesených dát. Dostupnosť WiFi sa síce v posledných rokoch zvýšila, no predsa len, nie vždy je čas ísť niekam do kaviarne, o bezpečnosti nehovoriac.

Nie všetci potrebujeme neobmedzené volania

Všetky tieto veci mali za následok to, že z neobmedzených volaní a SMS už bežný majiteľ smartfónu neskáče od radosti po plafón.

Preto sa O2 rozhodlo prísť na trh s novými dátovými paušálmi, ktoré idú s dobou. Už nemusíte striehnuť na spotrebu aplikácií, ani hľadať najbližšiu kaviareň, aby ste si stiahli maily a pozreli nové správy.

Modré, Strieborné a Zlaté O2 Dáta vám ponúkajú od 4 do 16 gigabajtov dát na pohodlné surfovanie v superrýchlej 4G sieti so širokým pokrytím. Pritom stále môžete telefonovať a SMSkovať a platiť iba za to, čo prevoláte. Navyše, v O2 máte aj bonus na nový telefón, tak ako pri hlasových paušáloch. Načo sa teda zbytočne obmedzovať v tom, čo používate najviac?

Pre viac informácií o našich dátových paušáloch kliknite sem.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové