Ako sa zabávajú prírodné národy

Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, ako sa zabávajú rôzne domorodé kmene žijúce v ďalekej Amazónii, Afrike, na Novom Zélande či v Tichomorí?

Ľudia a zábava. Nerozlučná dvojica. Či už je to svadba, oslava alebo len obyčajný piatkový večer, smiech, tanec a zábava k týmto udalostiam neodmysliteľne patria. Každá krajina, kultúra, či národ má svoj špecifický spôsob, ako si užiť tieto chvíle. Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, ako sa zabávajú rôzne domorodé kmene žijúce v ďalekej Amazónii, Afrike, na Novom Zélande či v Tichomorí?

V týchto končinách totiž platí porekadlo “iný kraj, iný mrav” úplne doslovne. Pozrite sa, ako sa zabáva 10 kmeňov, o ktorých ste možno ani netušili, že existujú.

Kmeň Awa

Tento kmeň z Amazónie sa považuje za jeden z najohrozenejších na Zemi. Majú mnohé zaujímave rituály a formy zábavy. Jedným z nich je napríklad rituál zvaný Karawa počas splnu mesiaca, kedy muži kmeňa opúšťajú zem a cestujú do iwa – miesta duchov ich predkov. Vlasy si zdobia perím a s duchmi komunikujú v stave tranzu, ktorý trvá až do východu slnka.

Kmeň Huli

Žije v oblasti Papuy Novej Guiney a je najväčší z tamojších kmeňov. Títo ľudia majú mnoho zaujímavých spôsobov osláv a zábavy.
Pri oslavách si muži zvyknú pomaľovať telo ílom a hlavu si ozdobia veľkými čelenkami. Tancujú a spievajú aby si uctili les.

Pozrite si krátku ukážku jednej z ich tradičných osláv:

Kmeň Karo

Tento kmeň žije v Etiópii a jeho príslušníci si potrpia na svoj zovňajšok. Telo a tvár si zvyknú maľovať bielou kriedou. Muži takto dávajú najavo svoju odvahu s cieľom zastrašiť nepriateľov. Samozrejme, má to aj estetické a obradné účely.

Takto pomaľovaní sú aj preto, aby ukázali svoj spoločenský status. Najväčšou oslavou pre muža kmeňa Karo je tzv. “Dimi”. Je to oslava na počesť jeho dcéry, aby bolo požehnané jej budúce manželstvo a plodnosť. Po tomto obrade sa muž stane starejším. Populárne s taktiež ceremónie spevu a tanca.

Kmeň Masaj

Asi najznámejší domorodý kmneň aj pre našinca. Masajovia žijú na území Kene a Tanzánie. Žijú nomádskym spôsobom života, no stavajú si dočasné chatrče. Muži môžu mať toľko žien, koľko sú schopní uživiť. Sú známi svoji tanečnými rituálmi a oslavami.

Najznámejším tancom je Adumu, takzvaný “vyskakovací” tanec. Každý muž kmeňa skáče tak vysoko, ako môže, aby ukázal svoju energiu a silu kmeňového bojovníka, zatiaľ čo ostatní stoja v kruhu a spievajú.

Kmeň Masajov Afrika

Kmeň Maori

Pôvodný kmeň, ktorý doteraz obýva Nový Zéland. Majú vlastný jazyk a veľmi rozmanitú kultúru, zvyky, tradície a umenie, veľmi odlišné od zvyšku populácie.

Najznámejším maorským tancom je “Haka”. Je veľmi silno zakorenený nielen v kultúre Maorov, ale aj Nového Zélandu ako takého. Je považovaný za bojový tanec, ale v skutočnosti slovo “Haka” znamená len tanec alebo tanec s hudbou. V súčasnosti sa Haka tancuje pri otváracích ceremoniáloch športových podujatiach alebo rôznych oficiálnych podujatiach s medzinárodnou účasťou.

Mladý Maor pri tanci Nový Zéland

Kmeň Rabari

Tento kmeň žije v oblasti Radžastanu a Gudžarátu v Indii. Sú to Hindovia, ktorí veľmi radi cestujú a sú charakteristickí svojim oblečením. Býva totiž veľmi bohato zdobené krásnymi, farebnými výšivkami. Ženy sa rady zdobia ťažkými náušnicami, náramkami a tetovaním po celom tele.

Rabarovia žijú v krásne uprataných a čistých dedinách. Počas náboženských obradov alebo osláv tancujú dva druhy tanca: Raas a Garba. Počas festivalu zvaného Dussera, Rabarovia tancujú celú noc.

Kmeň Nenets

Žijú v oblasti Sibíri a celý ich život sa točí okolo sobov. Ľudia kmeňa Nenets totiž veria, že človek a sob majú medzi sebou akúsi vzájomnú dohodu. Soby sa podľa nich ponúkli, že ľuďom pomôžu pohybovať sa po krajine, zatiaľ čo úlohou ľudí bude ochrana stáda pred predátormi. Okrem prepravy sú soby zdrojom potravy, kožušín na oblečenie ale aj duchovným symbolom.

Ľudia z kmeňa Nenets majú rôzne zaujímavé tradície. Medzi najpopulárnejšie sviatky patrí Deň pastierov sobov, počas ktorého majú šancu preukázať svoju statočnosť v zápasoch, skokoch do výšky a iných tradičných disciplínach, predovšetkým v sobích pretekoch.

Niektorí účastníci na toto podujatie cestujú niekoľko stoviek kilometrov cez zamrznutú tundru. Hlavnou výhrou v týchto pretekoch je snežný skúter, veľmi potrebný pre dopravu v tejto časti Ruska.

Kmeň Samburu

Žije v severnej Keni. Ľudia kmeňa stále praktizujú mnohé rituály, aby si zabezpečili napríklad plodnosť, uzdravenie či ochranu pred zlom. Počas svadieb vykonávajú množstvo oslavných rituálov, ktoré vyvrcholia zabitím býka v chatrči, ktorého privedie matka nevesty.

Muži si maľujú tvár rôznymi znakmi pre zvýraznenie svojich tvárových čŕt. Veľmi radi spievajú a tancujú, ale zásadne nepoužívajú žiadne hudobné nástroje, ani bubny. Mužské tance pozostávajú z veľkého množstva skokov. Radi skáču do výšky z jedného miesta.

Kmeň Tsaatan

Tento kmeň praktizujúci šamanizmus pôvodne pochádza zo Sibíri, no dnes žije na území Mongolska.

Pokiaľ ide o zvyky, príslušníci kmeňa Tsaatan raz ročne oslavujú sobí festival, na ktorom sa bavia spevom a tancom, jazdou na soboch, sobím pólom či sobími pretekmi. Ľudia z kmeňa Tsaatan však soby nikdy nejedia. Namiesto toho lovia losy alebo diviaky.

Mongolsko mladá rodina

Kmeň Vanuatu

Tento ľud žije na odľahlom súostroví s rovnakým menom. Veľmi populárny tam je mužský hadí tanec. Muži si pri tejto príležitosti na telo nakreslia čierne a biele čiary ako had, a do vlasov si dajú čelenky.

Najvýznamnejším festivalom na ostrove Tanna je tri dni trvajúci festival na znak ukončenia vojny kmeňov. Dnes je tento festival symbolom ich priateľstva. Počas osláv, na ktorých sa zúčastní aj dvetisíc ľudí, sa účastníci snažia jeden druhého prekonať v daroch, ktoré si dávajú, v tancoch a “make-upe”.

Ľudia sa vedia zabaviť vždy a všade a vôbec nezáleží na tom odkiaľ pochádzajú, ako vyzerajú či ich spoločenský status. Zábava a smiech zbližujú a roztápajú ľady.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Dvojzmyselné esemesky, ktoré si bez hlasu vysvetlíte inak

Napísali ste esemesku, po ktorej zostalo ticho? Napraví to jedine zvuk vášho hlasu.

Esemeskovanie niekedy prináša viac konfliktov, ako zbližovania medzi ľuďmi. Hoci si písmenkovací svet vymyslel smajlíkov rôzneho druhu, slovo napísané bez kontextu ľudský hlas nikdy nenahradí.

Dokonca ani päť smajlíkov nie je tým, čím je skutočný smiech na druhom konci linky. Nehovoriac už o reálnom kontakte medzi ľuďmi. Ak píšete slová, za ktorými sa skrýva emócia, radšej volajte ako píšte.

Sóda vybrala zopár príkladov, kedy zvuk hlasu chýba natoľko, že napísané slová môžu byť pochopené v úplne inom kontexte, ako boli myslené.

Určite.

Jednoduché slovo. Ale – vyjadrujete ním súhlas, alebo zápor podfarbený iróniou?

Lepšie si to už nemohol vymyslieť.

Skutočná pochvala pre nejaký nápad. Ibaže by ste to mysleli presne naopak a veta je vlastne kritikou.

Určite sa vám ozvem.

Slová, ktoré poznajú mnohí hľadači práce. A po ktorej márne čakajú na telefonát. Alebo je naozaj ubezpečením, že človek vám zavolá? Bez tónu jeho hlasu to neodlíšite.

To je fakt sranda.

Dobre ste sa pobavili? Alebo je za týmito slovami nepríjemný pocit a zvolené slová ste vôbec nepovažovali za vtipné?

Si fakt sexy.

Pekný kompliment. Ibaže by všetko bolo úplne naopak…

Ďakujem veľmi pekne.

Nie je za čo. Alebo je za tým irónia?

Lepší plán ste už ani nemohli vymyslieť, šéfe.

Šéf asi išiel na maximum a v rámci daných možností sa už nič iné vymyslieť nedalo. Alebo dalo a jeho plán je hlúposť? Ktovie, bez hlasu…

Jasné.

Jasné. Je to úplne jasné. Ibaže by nebolo.

Si predstav!

Skutočné prekvapenie alebo skutočná irónia?

Lepšie to už ani nemôže byť.

Ibaže by mohlo. Ale ako to bolo myslené, keď chýba zvuk?

Máte ďalšie nápady, kedy chýbajúci hlas dá vete viac významov? Podeľte sa o ne v komentároch na Facebooku Sódy.


Lifetech: Čo je nové