Ako sa zabávajú prírodné národy

Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, ako sa zabávajú rôzne domorodé kmene žijúce v ďalekej Amazónii, Afrike, na Novom Zélande či v Tichomorí?

Ľudia a zábava. Nerozlučná dvojica. Či už je to svadba, oslava alebo len obyčajný piatkový večer, smiech, tanec a zábava k týmto udalostiam neodmysliteľne patria. Každá krajina, kultúra, či národ má svoj špecifický spôsob, ako si užiť tieto chvíle. Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, ako sa zabávajú rôzne domorodé kmene žijúce v ďalekej Amazónii, Afrike, na Novom Zélande či v Tichomorí?

V týchto končinách totiž platí porekadlo “iný kraj, iný mrav” úplne doslovne. Pozrite sa, ako sa zabáva 10 kmeňov, o ktorých ste možno ani netušili, že existujú.

Kmeň Awa

Tento kmeň z Amazónie sa považuje za jeden z najohrozenejších na Zemi. Majú mnohé zaujímave rituály a formy zábavy. Jedným z nich je napríklad rituál zvaný Karawa počas splnu mesiaca, kedy muži kmeňa opúšťajú zem a cestujú do iwa – miesta duchov ich predkov. Vlasy si zdobia perím a s duchmi komunikujú v stave tranzu, ktorý trvá až do východu slnka.

Kmeň Huli

Žije v oblasti Papuy Novej Guiney a je najväčší z tamojších kmeňov. Títo ľudia majú mnoho zaujímavých spôsobov osláv a zábavy.
Pri oslavách si muži zvyknú pomaľovať telo ílom a hlavu si ozdobia veľkými čelenkami. Tancujú a spievajú aby si uctili les.

Pozrite si krátku ukážku jednej z ich tradičných osláv:

Kmeň Karo

Tento kmeň žije v Etiópii a jeho príslušníci si potrpia na svoj zovňajšok. Telo a tvár si zvyknú maľovať bielou kriedou. Muži takto dávajú najavo svoju odvahu s cieľom zastrašiť nepriateľov. Samozrejme, má to aj estetické a obradné účely.

Takto pomaľovaní sú aj preto, aby ukázali svoj spoločenský status. Najväčšou oslavou pre muža kmeňa Karo je tzv. “Dimi”. Je to oslava na počesť jeho dcéry, aby bolo požehnané jej budúce manželstvo a plodnosť. Po tomto obrade sa muž stane starejším. Populárne s taktiež ceremónie spevu a tanca.

Kmeň Masaj

Asi najznámejší domorodý kmneň aj pre našinca. Masajovia žijú na území Kene a Tanzánie. Žijú nomádskym spôsobom života, no stavajú si dočasné chatrče. Muži môžu mať toľko žien, koľko sú schopní uživiť. Sú známi svoji tanečnými rituálmi a oslavami.

Najznámejším tancom je Adumu, takzvaný “vyskakovací” tanec. Každý muž kmeňa skáče tak vysoko, ako môže, aby ukázal svoju energiu a silu kmeňového bojovníka, zatiaľ čo ostatní stoja v kruhu a spievajú.

Kmeň Masajov Afrika

Kmeň Maori

Pôvodný kmeň, ktorý doteraz obýva Nový Zéland. Majú vlastný jazyk a veľmi rozmanitú kultúru, zvyky, tradície a umenie, veľmi odlišné od zvyšku populácie.

Najznámejším maorským tancom je “Haka”. Je veľmi silno zakorenený nielen v kultúre Maorov, ale aj Nového Zélandu ako takého. Je považovaný za bojový tanec, ale v skutočnosti slovo “Haka” znamená len tanec alebo tanec s hudbou. V súčasnosti sa Haka tancuje pri otváracích ceremoniáloch športových podujatiach alebo rôznych oficiálnych podujatiach s medzinárodnou účasťou.

Mladý Maor pri tanci Nový Zéland

Kmeň Rabari

Tento kmeň žije v oblasti Radžastanu a Gudžarátu v Indii. Sú to Hindovia, ktorí veľmi radi cestujú a sú charakteristickí svojim oblečením. Býva totiž veľmi bohato zdobené krásnymi, farebnými výšivkami. Ženy sa rady zdobia ťažkými náušnicami, náramkami a tetovaním po celom tele.

Rabarovia žijú v krásne uprataných a čistých dedinách. Počas náboženských obradov alebo osláv tancujú dva druhy tanca: Raas a Garba. Počas festivalu zvaného Dussera, Rabarovia tancujú celú noc.

Kmeň Nenets

Žijú v oblasti Sibíri a celý ich život sa točí okolo sobov. Ľudia kmeňa Nenets totiž veria, že človek a sob majú medzi sebou akúsi vzájomnú dohodu. Soby sa podľa nich ponúkli, že ľuďom pomôžu pohybovať sa po krajine, zatiaľ čo úlohou ľudí bude ochrana stáda pred predátormi. Okrem prepravy sú soby zdrojom potravy, kožušín na oblečenie ale aj duchovným symbolom.

Ľudia z kmeňa Nenets majú rôzne zaujímavé tradície. Medzi najpopulárnejšie sviatky patrí Deň pastierov sobov, počas ktorého majú šancu preukázať svoju statočnosť v zápasoch, skokoch do výšky a iných tradičných disciplínach, predovšetkým v sobích pretekoch.

Niektorí účastníci na toto podujatie cestujú niekoľko stoviek kilometrov cez zamrznutú tundru. Hlavnou výhrou v týchto pretekoch je snežný skúter, veľmi potrebný pre dopravu v tejto časti Ruska.

Kmeň Samburu

Žije v severnej Keni. Ľudia kmeňa stále praktizujú mnohé rituály, aby si zabezpečili napríklad plodnosť, uzdravenie či ochranu pred zlom. Počas svadieb vykonávajú množstvo oslavných rituálov, ktoré vyvrcholia zabitím býka v chatrči, ktorého privedie matka nevesty.

Muži si maľujú tvár rôznymi znakmi pre zvýraznenie svojich tvárových čŕt. Veľmi radi spievajú a tancujú, ale zásadne nepoužívajú žiadne hudobné nástroje, ani bubny. Mužské tance pozostávajú z veľkého množstva skokov. Radi skáču do výšky z jedného miesta.

Kmeň Tsaatan

Tento kmeň praktizujúci šamanizmus pôvodne pochádza zo Sibíri, no dnes žije na území Mongolska.

Pokiaľ ide o zvyky, príslušníci kmeňa Tsaatan raz ročne oslavujú sobí festival, na ktorom sa bavia spevom a tancom, jazdou na soboch, sobím pólom či sobími pretekmi. Ľudia z kmeňa Tsaatan však soby nikdy nejedia. Namiesto toho lovia losy alebo diviaky.

Mongolsko mladá rodina

Kmeň Vanuatu

Tento ľud žije na odľahlom súostroví s rovnakým menom. Veľmi populárny tam je mužský hadí tanec. Muži si pri tejto príležitosti na telo nakreslia čierne a biele čiary ako had, a do vlasov si dajú čelenky.

Najvýznamnejším festivalom na ostrove Tanna je tri dni trvajúci festival na znak ukončenia vojny kmeňov. Dnes je tento festival symbolom ich priateľstva. Počas osláv, na ktorých sa zúčastní aj dvetisíc ľudí, sa účastníci snažia jeden druhého prekonať v daroch, ktoré si dávajú, v tancoch a “make-upe”.

Ľudia sa vedia zabaviť vždy a všade a vôbec nezáleží na tom odkiaľ pochádzajú, ako vyzerajú či ich spoločenský status. Zábava a smiech zbližujú a roztápajú ľady.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac