Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Adriana Vančová: Mnoho ľudí vníma fotoaparát iba ako „obrázkovač“

Jej starý analóg ju od neskorého detstva sprevádzal všetkými významnými miľníkmi fotografickej kariéry. Previedla nás nimi spolu s telefónom Huawei P9.

Talentovaná slovenská fotografka Adriana Vančová nám porozprávala o vzťahu ľudí k foteniu, o rozdiele medzi analógom a digitálom, a mnohom ďalšom.

Ako si spomínaš na svoje začiatky?

Pôvodne som vôbec nemala byť fotografkou. No na strednej umeleckej škole som na pár študentov fotografie narazila. Tí ma zasvätili do tajov tmavých komôr a alchýmie, ktorá sa skrýva za vytvorením fotografie. Svoju novú záľubu som si zo školy preniesla do súkromného života a neskôr mi napadlo — prečo neprestúpiť?

Čo a ako najradšej fotíš?

Niekedy mám chuť ísť do lesa a fotiť lesné vily, inokedy mám chuť fotiť niečo čistejšie, minimalistickejšie. A bavia ma aj inštalácie, v ktorých sa nachádzajú rôzne presahy medzi sférami umenia. Napríklad, nedávno som celú miestnosť pokryla machom a na protiľahlej stene sa mi premietala projekcia. Bolo to doslova prostredie vytvorené na kontempláciu a volalo sa Kaplnka.

Nemôžem sa teda nazvať čisto fotografkou, aj napriek tomu, že som v ateliéri Miloty Havránkovej, ktorá svojich študentov vedie k “čistej” fotke. Nechcela by som sa na nič škatuľkovať, ale naopak byť flexibilná, variabilná a vedieť o metódach, s ktorými robím, čo najviac.

Rozdiel v práci každopádne robí aj to, či človek fotí s digitálnym, alebo analógovým foťákom. Pochádzam z generácie, ktorej vládol skôr digitál než film, no keďže vo svojich začiatkoch som vlastný digitálny foťák nemala, musela som si ich požičiavať.

Ako náhradu po otcovi som zdedila starý Zenit, na ktorom vznikli moje najobľúbenejšie a najvýznamnejšie fotky. Používam ho práve vtedy, keď potrebujem odfotiť nejaký pocit.

Analóg je taký punk a ja mám k tomu svojmu veľmi blízky vzťah. Keby sa mu niečo stalo, bola by som veľmi nešťastná. Asi ako keď niekomu zomrie zvieratko. Istý čas, keď som bola zúfala pri tvorbe bakalárky, som s ním aj spávala v posteli, lebo som počula, že Michelangelo spával na kameni, z ktorého potom vytesal sochu.

Na druhej strane, keď fotím komerčné fotky potrebujem nejakú fotografickú flexibilitu. Vtedy siahnem po digitáli. Viac sa pri ňom snažím o technickú presnosť, zatiaľ čo pri analógu je podľa mňa tolerovateľná aj mierna nedokonalosť. Vie mať svoje čaro.

A čo objekty fotiek, ako si vyberáš modelky?

Niekedy ma oslovia ony, niekedy ich oslovím ja. Poznám aj takých ľudí, ktorí sa vyslovene chcú nechať fotiť, čo je super. Toho človeka potom môžem tvarovať do svojej predstavy.

Kým by si sa nechala odfotiť ty?

Asi Annie Leibovitz. Je veľmi inšpiratívna a každý na jej fotkách vyzerá skvele. Všetko robí veľkolepo, jej diela majú svojské svetlo, fotka je čistá, kvalitná… A dokáže akoby odhaliť niektoré zákutia duší. Neviem, ako to robí.

Ako vnímaš sociálne siete?

Sociálne siete sú v živote fotografa nevyhnutnosťou. Musí sa vedieť odprezentovať inak, než len ústne, alebo výstavou. Najskôr som sa síce podobným krokom bránila a predstava mať fanpage ma veľmi nelákala, najmä kvôli obavám z reakcií.

Od tohto som musela ustúpiť a dnes mám na spravovanie stránky pomoc. Došlo mi, že mi môže byť jedno, čo si kto myslí. Predovšetkým musím robiť prácu, s ktorou budem stotožnená a z ktorej budem mať radosť. Nechcem sa príliš nechať ovplyvňovať inými ľuďmi.

Dnes sa kritici nenachádzajú nielen v radoch profesionálov, ale aj amatérov, ktorí sa fotografii venujú v trochu odľahčenej forme. Technológie idú dopredu, i keď to môže byť na úkor iných vecí.

Všetci sa dnes správajú ako fotografi. No fakt je, že oni foťák alebo mobil berú ako nejaký obrázkovač a vôbec nevedia, ako ten obraz vo foťáku reálne vzniká.

Aký je tvoj postoj k foteniu na mobil?

Mobil je podľa mňa skvelý najmä ako sekundárny nástroj, veci sa s ním dajú výborne dokumentovať. Technická stránka niektorých dnešných foťákov v mobile je neuveriteľná. No na druhej strane, ak je fotka všade, trochu ju to bagatelizuje.

Kedysi býval v meste jeden fotograf, ktorý kočoval po regióne. Niekedy som si želala, aby som mohla žiť v takýchto časoch, fotiť s magnéziovým práškom, alebo camerou obscurou.

Adriana Vančová je širokospektrálna umelkyňa, ktorá sa venuje fotografii, voľnej umeleckej tvorbe, kresbe, aj grafickému dizajnu. Remeslu sa priúča v ateliéri legendárnej Miloty Havránkovej.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Slovenské hity, ktoré si spievajú celé generácie

Vypočujte si desiatku notoricky známych piesní, ktoré si nás získali.

Na Slovensku si máme, čo sa hudobnej ponuky týka, naozaj z čoho vyberať. Už od 30. rokov minulého storočia sa u nás začala rozvíjať populárna hudba a o spevákov, speváčky a kapely nikdy nebola núdza. Niektoré piesne sa stáli notoricky známe a sú známe dodnes.

A práve z nich sme pre vás pripravili 10 mimoriadne populárnych pesničiek, ktoré sú obľúbené naprieč všetkými generáciami.

František Krištof Veselý – Len bez ženy

Karol Duchoň – V dolinách

Elán – Kráľovná bielych tenisiek

Lojzo – Anča, si drahá ako Volvo

Team – Reklama na ticho

Metalinda – Slnko nevychádzaj

Richard Müller – Po schodoch

No Name – Žily

Jaro Filip – Cez okno

Robo Grigorov – Ona je madona

Páči sa vám melódia pesničky Ona je madona? Teraz sa jej len tak rýchlo nezbavíte. Aj vďaka novej reklame od O2, v ktorej Dano Heriban so svojou kapelou spieva o benefitoch O2 Internetu na doma.

Aby vám doma bolo stále do spevu ako zvieratkám v novej reklame od O2, stavte na spoľahlivý neobmedzený O2 Internet na doma. Môže byť váš už za 10 € mesačne a bez ďalších poplatkov. Dostupnosť internetu na svojej adrese si môžete overiť na tomto mieste.

Špeciálne vydanie o slovenskej hudbe
Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Sóda o slovenskej hudbe. Inšpiráciou pre toto vydanie bol záznam koncertu skupiny Korben Dallas. Celý záznam sa nahrával na 11 mobilných telefónov Huawei Mate 20 Pro a jeho vznik podporilo aj O2.

Čítajte aj:

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.