Brezno: Dávne banícke mesto s bronzovými koreňmi

Stredoslovenské mesto, ktorého názov pochádza z talianskej verzie názvu Bressano, kedysi patrilo medzi miesta primárne obývané Nemcami. Leží takmer v úplnom geografickom strede Slovenska, preteká cezeň naša druhá najväčšia rieka Hron a pamätá si ešte dobu bronzovú.

Písomné záznamy o Brezne máme už z 13. storočia, keď sa o ňom v listine zmienil kráľ Bela IV. Približne v tomto čase sa v ňom začal rozvíjať banícky priemysel, ktorý v ňom zaviedol obchod atraktívny pre nemeckých osídlovateľov.

Ťažili sa tu drahé kovy a neskôr aj železná ruda. Štatút mesta bol Breznu udelený v roku 1380. No na jeho teritóriu sa písala história už pred tisíckami rokov. Na to prišli archeológovia, keď sa v meste našli pri vykopávkach vzácne predmety z doby bronzovej.

Neskôr pre obyvateľov predstavoval hlavný zdroj obživy poľnohospodársky a strojársky priemysel. V 90. rokoch v Brezne začal prekvitať odevný priemysel a dnes sa táto oblasť živí samozrejme aj turizmom. Organizujú sa tu pravidelne aj súťaže ako European golf cup, alebo Biathlon world cup.

Horehronská oblasť je ďalej známa aj pre svoju krásnu prírodu a v okolí Brezna sa nachádzajú dva národné parky: Národný park Nízke Tatry a Národný park Muránska planina.

Muráňska planina

Autor fotografie: Marcela Ševelová

V rámci mesta taktiež nájdete zaujímavé pamiatky. V evanjelickom kostole sa nachádza druhý najväčší organ spomedzi evanjelických kostolov na Slovensku.

Ak by ste si zase chceli pozrieť, ako vyzerala stará brezňanská architektúra, zavítajte na pozoruhodne veľkom hlavnom mestskom Námestí M.R. Štefánika do domu číslo 13. Nachádza sa v ňom múzeum mesta a Horehronia.

Múzeum v Brezne

Autor fotografie: Ing.Mgr.Jozef Kotulič

Pokiaľ ide o kultúru, v Brezne sa jeho obyvatelia ani návštevníci rozhodne nemusia nudiť. Okrem Horehronského múzea má Brezno múzeum s aktuálnymi výstavami v miestnej synagóge, kde sa momentálne nachádza expozícia “Chalúpkovo Brezno”.

Pri príležitosti Sviatku všetkých svätých sa organizuje Lampiónový sprievod, na ktorom sa môžu zúčastniť všetci obyvatelia, a neskôr môžu navštíviť aj pravidelné Horehronské jazzové dni.

Brezno na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Brezna prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Brezno patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Video: Ako správne a bezpečne predbiehať

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa pozrel na to, ako predbiehať tak, aby ste neohrozili seba ani ostatných účastníkov cestnej premávky.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v podobe O2 Extra výhod. Vo videu sa tentoraz zameral na manéver, ktorý patrí pri riadení vozidla medzi najriskantnejšie.

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Aby ste mohli bezpečne predbiehať, musíte si byť istý sami sebou aj svojím autom. Rasťo Chvála vysvetľuje, ako správne predbiehať s autom, ktoré má pod kapotou veľa koní, aj s takým, ktoré je staré či slabšie.

Pozrite si video a presvedčte sa, ako správne predbiehať:

Oslovilo vás toto video? Pozrite si ďalšie:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac