Brezno: Dávne banícke mesto s bronzovými koreňmi

Stredoslovenské mesto, ktorého názov pochádza z talianskej verzie názvu Bressano, kedysi patrilo medzi miesta primárne obývané Nemcami. Leží takmer v úplnom geografickom strede Slovenska, preteká cezeň naša druhá najväčšia rieka Hron a pamätá si ešte dobu bronzovú.

Písomné záznamy o Brezne máme už z 13. storočia, keď sa o ňom v listine zmienil kráľ Bela IV. Približne v tomto čase sa v ňom začal rozvíjať banícky priemysel, ktorý v ňom zaviedol obchod atraktívny pre nemeckých osídlovateľov.

Ťažili sa tu drahé kovy a neskôr aj železná ruda. Štatút mesta bol Breznu udelený v roku 1380. No na jeho teritóriu sa písala história už pred tisíckami rokov. Na to prišli archeológovia, keď sa v meste našli pri vykopávkach vzácne predmety z doby bronzovej.

Neskôr pre obyvateľov predstavoval hlavný zdroj obživy poľnohospodársky a strojársky priemysel. V 90. rokoch v Brezne začal prekvitať odevný priemysel a dnes sa táto oblasť živí samozrejme aj turizmom. Organizujú sa tu pravidelne aj súťaže ako European golf cup, alebo Biathlon world cup.

Horehronská oblasť je ďalej známa aj pre svoju krásnu prírodu a v okolí Brezna sa nachádzajú dva národné parky: Národný park Nízke Tatry a Národný park Muránska planina.

Muráňska planina

Autor fotografie: Marcela Ševelová

V rámci mesta taktiež nájdete zaujímavé pamiatky. V evanjelickom kostole sa nachádza druhý najväčší organ spomedzi evanjelických kostolov na Slovensku.

Ak by ste si zase chceli pozrieť, ako vyzerala stará brezňanská architektúra, zavítajte na pozoruhodne veľkom hlavnom mestskom Námestí M.R. Štefánika do domu číslo 13. Nachádza sa v ňom múzeum mesta a Horehronia.

Múzeum v Brezne

Autor fotografie: Ing.Mgr.Jozef Kotulič

Pokiaľ ide o kultúru, v Brezne sa jeho obyvatelia ani návštevníci rozhodne nemusia nudiť. Okrem Horehronského múzea má Brezno múzeum s aktuálnymi výstavami v miestnej synagóge, kde sa momentálne nachádza expozícia “Chalúpkovo Brezno”.

Pri príležitosti Sviatku všetkých svätých sa organizuje Lampiónový sprievod, na ktorom sa môžu zúčastniť všetci obyvatelia, a neskôr môžu navštíviť aj pravidelné Horehronské jazzové dni.

Brezno na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Brezna prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Brezno patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

4 doplnky k vášmu smartfónu pre všetkých milovníkov muziky

Niekoľko tipov na príslušenstvo k telefónu pre lepší zážitok z počúvania hudby.

aktuálnom článkurubrike O2 Guru sme písali o najlepších smartfónoch na počúvanie hudby. K recenzii pridávame aj niekoľko tipov na príslušenstvo, s ktorým si hudbu v smartfóne užijete v každej situácii. Či je to cestou autom, pri bežeckom tréningu alebo v pohodlí domova.

1. Na výlety: Prenosný reproduktor Creative Woof 3

Creative Woof 3 je nielen štýlový, ale aj veľmi praktický spoločník na výlety, vonkajšie posedenie s priateľmi či cesty všetkého druhu.

Jedná sa o bezdrôtový, prenosný reproduktor o veľkosti hrnčeka. Aj cez svoje drobné rozmery sa však rozhodne nenechá zahanbiť. Vo vašom okolí vykúzli až nečakane kvalitnú hudobnú kulisu, za ktorú sa nemusí hanbiť. Srdcom Creative Woof 3 je totiž 48 milimetrový výkonný reproduktor, ktorý si hravo poradí so všetkými tónmi naprieč celým frekvenčným rozsahom.

2. Pre atmosféru: Inteligentná žiarovka Bluetooth Smart LED

Ak máte chuť pripraviť si doma menšiu diskotéku alebo len tak premeniť stolovú lampu na štýlový hudobný prehrávač, potom určite siahnite po inteligentnej LED žiarovke s prehrávačom, ktorá kombinuje svetlo s hudbou. Žiarovku ovládate pohodlne zo svojho smartfónu, alebo tabletu.

3. Na beh: Bežecký náramok Armband so slúchadlami Samsung Stereo

Praktické puzdro na smartfón, ktoré je určené pre športu chtivých ľudí. Pripevňuje sa na rameno pomocou suchého zipsu. Má reflexné prvky, takže zvyšuje vašu viditeľnosť pri večernom behaní. Drží dobre aj pri náročnejších aktivitách, navyše je odolné voči potu. Cez otvor v puzdre stači prestrčiť kábel od slúchadiel a hor sa behať.

4. So sebou: Slúchadlá Handsfree EP-16

Bez kvalitných slúchadiel si hudbu na smartfóne plnohodnotne neužijete. Táto konkrétna sada navyše okrem počúvania  umožňuje tiež telefonovanie pomocou mikrofónu. Slúchadlá majú jednoduché ovládanie, čistý zvuk a nerušia okolie. Je možné ich zložiť pre ľahšie uskladnenie.

5. Do auta: Držiak WG 14

Ak si chcete pripojiť smartfón na audiosústavu v aute, alebo len tak si v aute púšťať hudbu zo smatfónu, potom sa vám na cesty zíde držiak do auta. Poľahky ho behom niekoľkých minút namontujete na predné sklo.

Prípadne je možné ho umiestniť na na vetraciu mriežku palubnej dosky. Hodí sa pre všetky typy telefónov, ale aj MP3 prehrávačov či GPS zariadení so šírkou minimálne 55 a maximálne 85 milimetrov.


Lifetech: Čo je nové