Brezno: Dávne banícke mesto s bronzovými koreňmi

Stredoslovenské mesto, ktorého názov pochádza z talianskej verzie názvu Bressano, kedysi patrilo medzi miesta primárne obývané Nemcami. Leží takmer v úplnom geografickom strede Slovenska, preteká cezeň naša druhá najväčšia rieka Hron a pamätá si ešte dobu bronzovú.

Písomné záznamy o Brezne máme už z 13. storočia, keď sa o ňom v listine zmienil kráľ Bela IV. Približne v tomto čase sa v ňom začal rozvíjať banícky priemysel, ktorý v ňom zaviedol obchod atraktívny pre nemeckých osídlovateľov.

Ťažili sa tu drahé kovy a neskôr aj železná ruda. Štatút mesta bol Breznu udelený v roku 1380. No na jeho teritóriu sa písala história už pred tisíckami rokov. Na to prišli archeológovia, keď sa v meste našli pri vykopávkach vzácne predmety z doby bronzovej.

Neskôr pre obyvateľov predstavoval hlavný zdroj obživy poľnohospodársky a strojársky priemysel. V 90. rokoch v Brezne začal prekvitať odevný priemysel a dnes sa táto oblasť živí samozrejme aj turizmom. Organizujú sa tu pravidelne aj súťaže ako European golf cup, alebo Biathlon world cup.

Horehronská oblasť je ďalej známa aj pre svoju krásnu prírodu a v okolí Brezna sa nachádzajú dva národné parky: Národný park Nízke Tatry a Národný park Muránska planina.

Muráňska planina

Autor fotografie: Marcela Ševelová

V rámci mesta taktiež nájdete zaujímavé pamiatky. V evanjelickom kostole sa nachádza druhý najväčší organ spomedzi evanjelických kostolov na Slovensku.

Ak by ste si zase chceli pozrieť, ako vyzerala stará brezňanská architektúra, zavítajte na pozoruhodne veľkom hlavnom mestskom Námestí M.R. Štefánika do domu číslo 13. Nachádza sa v ňom múzeum mesta a Horehronia.

Múzeum v Brezne

Autor fotografie: Ing.Mgr.Jozef Kotulič

Pokiaľ ide o kultúru, v Brezne sa jeho obyvatelia ani návštevníci rozhodne nemusia nudiť. Okrem Horehronského múzea má Brezno múzeum s aktuálnymi výstavami v miestnej synagóge, kde sa momentálne nachádza expozícia “Chalúpkovo Brezno”.

Pri príležitosti Sviatku všetkých svätých sa organizuje Lampiónový sprievod, na ktorom sa môžu zúčastniť všetci obyvatelia, a neskôr môžu navštíviť aj pravidelné Horehronské jazzové dni.

Brezno na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Brezna prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Brezno patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


5 aplikácií, ktoré prebudia vašu kreativitu

Niekoľko nástrojov na rozvíjanie talentu pre všetkých tých, ktorých baví hrať sa so slovami a obrazom.

Samozrejme, žiadna aplikácia z vás sama o sebe kreatívneho človeka neurobí. Ale niekedy môže človeku dodať kreatívny impulz a jemne ho posunúť tým správnym smerom vo chvíľach, keď sa zasekne. Tieto sú navyše zadarmo, takže, ako sa vraví, za vyskúšanie nič nedáte.

Steller

Aplikácia pre každého, kto vždy túžil napísať vlastnú knihu, ale nemal na to čas a trpezlivosť. Steller vám umožní rozpovedať váš príbeh pomocou obrázkov, textu a videa a usporiadať ho do digitálnej knihy, v ktorej je možné si virtuálne listovať, podeliť sa s ňou na sociálnych sieťach alebo medzi komunitou užívateľov aplikácie.

Coffitivity

Táto aplikácia robí v zásade iba jednu vec, ale zato prvotriedne. Simuluje ruch kaviarne, aby sa vám lepšie pracovalo. V ponuke je napríklad univerzitný kampus, brazílske bistro či texaská čajovňa.

Jemný šum má podľa výskumov stimulovať našu kreativitu. Pripúšťame, že pustiť si v práci ku káve (odporúčame do slúchadiel) nezreteľné klábosenie dvoch paničiek od vedľajšieho stolu a občasné cinkanie riadu môže znieť strelene.

Na druhú stranu, mnoho kreatívnych ľudí, potvrdí, že v kaviarni toho spravia naozaj veľa. A oproti dňu strávenom v kaviarni to aspoň vyjde lacnejšie.

Phonto

Hovorí sa, že raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť. No najlepšiu výpovednú hodnotu má aj tak kombinácia krátkeho úderného textu a pekného obrázku. Ak máte chuť vytvoriť si reklamu sami pre seba, strohý plagát alebo motivačný obrázok, vyskúšajte Phonto.

Ide o jednoduchý nástroj na vkladanie textu do obrázkov. Na výber máte z vyše dvoch stovák fontov, ktoré sa dajú upravovať do zbláznenia.

Brainsparker

Brainsparker je aplikácia, ktorá má za cieľ pravidelnými cvičeniami posilňovať vaše “kreatívne svalstvo”. Po jej stiahnutí vám bude k dispozícií 200 kartičiek s nápadmi, otázkami, frázami, obrázkami a cvičeniami, ktoré sú zamerané na povzbudenie fantázie v prípade, že si vaša múza rozhodla vziať neplatené voľno.

Flash Fiction Prompter

Základom každej krátkej literárnej formy je postava, prostredie a dej. Napríklad “Eva”, “záhrada” a “postava zjedla zakázané ovocie”. Flash Fiction Prompter ponúka až 16 a pol milióna nápadov, aký príbeh spracovať. Stačí si vyžrebovať sympatickú kombináciu a môžete otestovať svoje zručnosti v kreatívnom písaní.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Nechajte sa očariť smartfónom Moto Z2 Play a ako darček získate gamepad zadarmo

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové