Dokumentárne filmy, ktoré Slovensku nastavujú humorné aj ironické zrkadlo

Kvalitné dokumenty nám o nás dokážu veľa povedať.

Za dávnych čias mali králi na kráľovskom dvore vždy jedného človeka, ktorého jedinou úlohou bolo panovníka pobaviť. Dvorný šašo mal okrem povinností aj jedno dôležité privilégium: za každých okolností mohol ako jediný v celom kráľovstve povedať kráľovi do očí holú pravdu.

Niekedy je dobré, keď nám niekto nastaví zrkadlo a odhalí, akí vlastne sme. Nepríjemná pravda môže zabolieť. No keď sa človek vie na seba pozrieť z nadhľadu a dokáže sa na sebe zasmiať, v takýto moment má príležitosť posunúť sa niekam vyššie.

Je dôležité, aby funkciu dvorného šaša niekto zastával aj v modernej spoločnosti. Napríklad dokumentaristi so zmyslom pre humor, aký nájdete aj v týchto dokumentoch:

Osadné

Osadné je dedinka na východnom konci Slovenska, ktorej obyvateľstvo postupne vymiera. Starosta a kňaz sa preto rozhodnú dedinku spropagovať na najvyššej úrovni.

Na pomoc si zavolajú svojrázneho reprezentanta rusínskej kultúry, karikaturistu Fedora Vica a spoločne sa vydajú na dlhú púť priamo do mekky európskeho diania – Bruselu, aby tu pre svoje smelé plány získali podporu politikov.

Sprisahanie šedej rasy

Stonehenge, Roswell a Turiec. Mimozemská inteligencia je prítomná nielen v svetových metropolách, ale aj na Slovensku. Teda prinajmenšom podľa slovenkých ufológov a priamych svedkov, ktorí na vlastnej koži zažili blízke stretnutie tretieho druhu. Režisér Maroš Berák sa so Slovákmi, ktorí veria v UFO, šesť rokov stretával, aby z nazbierných rozhovorov vytvoril celovečerný film.

Iné svety

Región Šariš bol odjakživa mimoriadne rázovitý. Na malom území sa stretáva(lo) množstvo rôznych národností, náboženských menšín a etník: Slováci, Šarišania, Rusíni, Židia či Rómovia. V dokumente vystupujú zástupcovia každej menšiny. Osobité postavičky, ktoré spoločne výtvarajú mozaiku, občas vtipného, no najmä veľmi ľudského obrazu o krásnom regióne východného Slovenska.

Cooltúra

Dokument, o ktorom sa minulý rok veľa hovorilo, pravdepodobne aj preto, že si príliš nekladie servítku pred ústa. Režisér Miro Remo si dal ambíciu nastaviť zrkadlo stavu, v akom sa nachádza súčasná slovenská kultúra. Za týmto účelom navštívil za tri roky viac ako 60 kultúrnych podujatí po celom Slovensku. Nakoniec vo filme použil materiál z dvanástich podujatí, z ktorých vytvoril pôsobivý obraz našej spoločnosti a toho, akým spôsobom sa u nás žije a zabáva.

Belgický dokument o Banskej Bystrici

Na záver malý bonus. Belgická televízia Vier navštívila Banskú Bystricu a natočila dokument, ktorý prezentuje turistické zaujímavosti regiónu. Že nejde len tak o hociaký bežný dokument naznačuje aj prítomnosť dvojhlavej korytnačky Magdaleny, originálne poštové známky či grófa oravského hradu, ktorého najobľúbenejší nápoj je Kofola.

Pozrite si obľúbený dokument kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie filmov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si celé flmy pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Novú vlajkovú loď Samsungu môžete mať medzi prvými a ešte pri tom aj ušetriť.

Samsung v auguste predstaví svoje nové vlajkové lode, smartfóny Galaxy Note10 a Galaxy Note10+. Novinky si môžete predobjednať od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019 vyplnením tohto formulára.

Prečítajte si: Samsung Galaxy Note10 predstavuje skutočne sofistikovaný telefón

Ak spolu s predobjednávkou odpredáte svoje staré zariadenie, môžete získať aj finančný bonus do výšky 580 €*. Nárok na bonus je podmienený predregistráciou na webovej stránke www.novysamsung.sk v období od 7. 8. do 22. 8. 2019. Bez predregistrácie nárok na bonus zaniká.

Postup výmeny starého zariadenia

Podmienky finančného bonusu

  • Predobjednávka nového Sasmung Galaxy Note10 alebo Note10+ od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019.
  • Registrácia starého zariadenia a doregistrovanie údajov nového Samsung Galaxy Note10 alebo Note10+ na www.novysamsung.sk od 23. 8. 2019 do 30. 9. 2019.
  • *Suma 580 € reprezentuje najvyššiu výkupnú cenu použitého Samsung Galaxy Note9 128 GB Dual Sim.

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac