Fakty a zaujímavosti o najznámejších zvučkách televíznych seriálov

Poznáme ich všetci. Seriály, sitkomy, telenovely, rozprávky. A ich titulné piesne.

Poznáme ich všetci. V našich končinách kraľovali televíznym obrazovkám. Televízie ich reprízujú roky takmer nepretržite. Ich úvodné zvučky sa nám vryli pod kožu tak hlboko, že si ich okamžite správne priradíme už pri prvých tónoch.

Televízne seriály, sitkomy, telenovely, rozprávky. A ich intrá:

Nemocnica na okraji mesta

Kultový seriál z roku 1977, ktorý mal úspech vo všetkých vtedajších spriateľených krajinách. Výnimkou východného bloku, bol samotný Sovietsky zväz, kde sa seriál veľmi nepresadil. Zle jazyky tvrdili, že v Rusku mali problém uveriť, že podobná nemocnica môže existovať.

Svojich divákov si však našiel aj na “Západe”, napríklad vo Fínsku. V západnom Nemecku trhal v sledovanosti absolútne rekordy. Bol tam natoľko populárny, že nemecká televízia zaplatila výrobu ďalších siedmich častí v roku 1981. Štedrému sponzorovi ustúpili aj cenzori a seriál sa tak zaobišiel bez ospevovania vedúcej úlohy KSČ.

Autorom ústrednej melódie seriálu je Jan Klusák, český hudobný skladateľ, herec a literát, ktorý pôsobil v divadle Jári Cimrmana. Režisérovi Dudekovi ho odporučila televízna legenda, scenárista Jaroslav Dietl, ktorý obdivoval jeho tvorbu.

Derrick

Detektívka, kde hlavní hrdinovia využívali vac rozum a psychológiu, než zbrane. Stal sa fenoménom doby. Vysielali ho aj v Číne, ba dokonca aj na ostrove Maurícius. Od Argentíny až po Zimbabwe, dokopy v 108 krajinách. Na kazetu si Derricka údajne nahrával aj samotný pápež Ján Pavol II. S hlavným predstaviteľom Horstom Tappertom sa pápež v roku 1999 stretol aj osobne.

Až neskôr, po Horstovej smrti, sa prevalilo jeho pôsobenie v jednotkách nacistickej SS a seriál  v Nemecku nadobro zakázali reprízovať.

Hudbu skomponoval Les Humphries, vlastným menom John Leslie Humphreys, rodený Angličan, ktorý si ale najväčšej slávy užil práve v Nemecku.

Priatelia

Seriál Priatelia netreba nijak zvlášť predstavovať. Patrí medzi päť najsledovanejších seriálov všetkých čias, čo sa odrazilo najmä na popularite a stave bankového konta dovtedy pomerne neznámych hercov. Počas prvej série každý z nich zarábal okolo 22 tisíc dolárov za epizódu. Ku koncu sa ich honorár dostal približne na sumu milión dolárov za jednu epizódu.

Úvodná pesnička seriálu je od skupiny The Rembrandts. Na texte sa podieľali tvorcovia seriálu Michael Skloff a Allee Willis. Producent a režisér seriálu Kevin S. Bright chcel, aby sa melódia podobala na pesničku od R.E.M. „It’s the End of the World“.

Ponuku dostali kapely R.E.M. a They Might Be Giants, ale nakoniec si Bright vybral svojich obľúbených The Rembrandts. Vytvorenie piesne im trvalo len tri dni a v rádiach sa hrala už týždeň po svojom vydaní, aj keď pôvodne mala iba minútu. Neskôr ju kvôli obrovskej popularite museli nahrať nanovo.

Krok za krokom

Úvodná pieseň sa volá “Second Time Around”. Intro seriálu začína záberom na tabuľu Port Washington, no v skutočnosti sa táto scéna, ako aj celý seriál natáčali v meste South Pasadena v Kalifornii.

V úvodných záberoch sa rodinka Lambertových a Fosterových presúva do zábavného parku. Pozorný divák si môže všimnúť, že v celej prvej sérii sa v úvodných titulkoch s rodinou neobjavuje Mark (Christopher Castile), ale úplne iný čiernovlasý chlapec.

Inak park sa volá Six Flags Magic Mountain a nachádza sa blízko Los Angeles. Kouďák v epizóde “Aj peňazí príliš škodí” spomína, že Six Flags navštívil. More blízko parku, ktoré vidieť v závere intra, je v skutočnosti dotvorené počítačom.

Frasier

Ďalší seriál, ktorý sa nenatáčal v meste, v akom sa odohrával. Frasier Crane (Kelsey Grammer) síce v seriáli býva v luxusnom byte v Seattle, no v skutočnosti sa v tomto meste natáčala  iba jedna epizóda „Deň Frasiera Cranea“ (5. séria, 5. epizóda). Žiadna budova s takým výhľadom, aký je z Frasierovho apartmánu, sa v Seattle nenachádza.

Zvučka v úvode má pomerne zvláštny názov  “Tossed salad and scrambled eggs” čiže v preklade Miešaný šalát a praženica. Má ísť o metaforu na pacientov, ktorí to majú v hlave “pomiešané” a s ktorými sa Frasier ako psychiater pravidelne stretáva. Hlas v pesničke je Friasierov, naspieval ju herec Kelsey Grammer osobne.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Ešte pár zaujimavostí, čo stoja za zmienku. Zariadenie Fraseriovho bytu bola jedna z najdrahších položiek seriálu. Stálo okolo pol milióna dolárov. Postavu Roz Doylovej mala povodne hrať herečka Lisa Kudrow (Phoebe z Priateľov). A najviac listov od fanúšikov nedostala postava Frasiera, ale psa Eddieho.

M*A*S*H*

“Najväčší prepadák v histórii televízie,” takto častovali filmoví kritici v roku 1972 prvý diel seriálu krátko po jeho odvysielaní. No posledný diel – dvojhodinový špeciál Goodbye, Farewell and Amen – videli diváci až v roku 1983. Spolu 122 miliónov ľudí. Po pristatí na Mesiaci, to bola najväčšia televízna udalosť v histórii. Hravo tromfol aj dovtedy najsledovanejší diel Dallasu s vysvetlením, kto postrelil J.R. Ewinga.

Úvodná pieseň seriálu sa nazýva “Suicide is Painless”. Hudbu zložil Johnny Mandel a text napísal Mike Altman, čo bol iba 14 ročný syn režiséra filmu a seriálu (seriálu predchádzal film) Mike Altmana. V jednom rozhovore s úsmevom poznamenal, že zatiaľ čo za réžiu filmu zinkasoval iba 70 tisíc dolárov, jeho syn zarobil za spoluautorstvo piesne viac ako milión dolárov.

Pôvodne ju mal napísať samotný režisér, ale nedokázal si poradiť so zadaním, ktoré znelo, že sa má jednať o “Najhlúpejší text pesničky, aký kedy kto napísal.” Napadlo mu preto, že túto neľahkú úlohu zverí svojmu nedospelému synovi. Pieseň sa dočkala množstva cover verzií, medzi inými napríklad aj od Marilyna Mansona.

Beverly Hills 90210

Túto seriálovu zvučku si pamätá asi každý, kto si u nás v 90. rokoch zapol televízor. Menej ľudí si už ale spomenie na to, že Beverly Hills 90210 malo v prvej sérii celkom odlišné intro. Začínalo džezovou melódiu a záberom na poštára, ktorý nesie poštu k domu Walshových v zasneženej Minnesote. Na obálke listu si prečíta, že rodina sa presťahovala do Beverly Hills.

Od druhej série ho vystrediala rockovejšia hudba od Johna E. Davisa a zábery na hlavných protagonistov, ako sa zabávajú na pláži.

Dallas

Keď odvysielali v roku 1980 diel, v ktorom sa odhalilo, kto strieľal na J.R. Ewinga (Larry Hagman), pri televíznych obrazovkách sedelo 90 miliónov divákov, v tej dobe rekordný počet. Neskôr ho prekonal spomínaný M.A.S.H..

Okrem rekordnej sledovanosti, sa Dallas do histórie zapísal aj jedným z najzvláštnejších dejových zvratov v dejinách scenáristiky. Diváci nevedeli odpustiť tvorcom seriálu, že nechali zomrieť jednu z hlavných postáv Bobbyho (hral ho Patrick Duffy známy aj ako Frank zo seriálu Krok za krokom). Kvôli klesajúcej popularite seriálu, sa ho preto scenáristi pokúsili vrátiť späť do hry. Bobby tak síce nie je v seriáli prítomný 29 dielov, no jedného dňa sa z ničoho nič opäť zobudí vo svojej posteli. Divák následne zisťuje, že jeho smrť a celý ďalší vývoj seriálu bol iba sen, ktorý sa sníval Bobbyho manželke Pamele.

Baywatch

Seriál o pobrežnej hliadke, ktorá riešila každé potenciálne riziko v okolí. Od bežných priestupkov na pláži, cez žralokov, až po zemetrasenie, nukleárnu bombu či sériových vrahov. Vysielali ho v 148 krajinách sveta, vrátane Iránu. Ako jediný v histórii zároveň bežal na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy.

Titulnú pieseň I´m Always Here nenaspieval David Hasselhoff, ako si mnohí myslia, ale Jimi Jamison z kapely Survivor. Mimochodom zvučka sa menila. Prvá séria odšartovala piesňou “Save Me” od Petera Ceteru.

Baywatch má prepojenie aj so seriálom Krok za krokom. Jeho vysielanie si nikdy nenechal ujsť J.T., ktorého hral Brandon Call. V Pobrežnej hliadke pritom Brandon Call hral mladého Hobbieho Buchannona, syna Mitcha (David Hasselhoff).

Samozrejme je toľko kultových seriálov, že sa nedajú vtesnať do jedného článku. Môžeme nostalgicky (alebo aj menej nostalgicky) spomenúť ešte McGyvera, Dempseyho a Makepeacovú, Melrose Place, Alfa, Show Billa Cosbyho, Odpadlíka, Herkula, Sanitku, Monka, Mestečko Twin Peaks, Xenu, Jednoducho Máriu či rozprávky ako Ninja Korytnačky, Káčerovo, MiazgovciPokémon. Alebo kreslené seriály pre dospelé publikum ako Simpsonovci či South Park.

Ktorá seriálová zvučka sa vám do pamäte vryla najviac?

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac