Filmy, ktoré popierajú fyziku

Filmári nie sú fyzici a fyzici nie sú filmári. Preto sa občas stane, že napriek megalomanským rozpočtom nezostáva veľa času na overovanie reality. Výsledky bývajú nezabudnuteľné.

Odpoveď väčšinou býva jednoduchá: nie sú. Pri niektorých filmoch sa to dá očakávať. Nikto predsa od Spidermana alebo Jasona Stathama (alias Kuriéra) neočakáva, že budú hrať podľa pravidiel prírody. Pravidelne prežívajú kaskadérske kúsky, ktoré by im dolámali chrbtice, alebo ich prinajlepšom posadili na vozík. No nájdu sa aj trochu neočakávanejšie prípady.

S novými dátovými paušálmi od O2 si môžete pozerať zaujímavé filmy bez obmedzovania. Vybrali sme svetové snímky, ktoré popierajú realitu.

Temný rytier

Aj Batman patrí do kategórie filmov, ktoré neradno kontrolovať. Jedna scénka to však trochu prehnala, dokonca aj na jeho pomery. Keď sa Batman, alebo Bruce, vrhne za Rachel z gothamského mrakodrapu, po tom, čo ju z neho zhodí Joker, padajú spolu zo samého vrchu až na ulicu.

Obaja dopadnú na auto, v ktorom navyše sedí jeho vodič (!), no nikomu, okrem autu, sa nič nestane. Škody na aute pritom pôsobia, akoby niekto padol z tretieho, a nie tridsiateho poschodia.

Prečo to vôbec spomíname? Lebo Batman nemá žiadnu vrodenú supersilu, vďaka ktorej by lietal, ohýbal predmety silou mysle, alebo mal telo sťa zo skaly. Svoje “vylepšováky” si svojpomocne vyrába.

Materiál, v ktorom by jeden chránený a druhý nechránený človek prežil pád z mrakodrapu tejto výšky touto rýchlosťou a zároveň odišli bez jediného škrabanca, skutočne neexistuje. A je otázne, či vôbec existovať môže.

Star Wars a všetky mimozemské filmy

Častokrát sa vo filmoch podobného žánru objaví cudzia planéta, ktorá je obývateľná, obývaná a len čaká na ľudských (alebo neľudských) výskumníkov. Zaujímavé však je, že jej ekosystém je vždy jednotný. To znamená, že planéta je buď púštna, alebo ľadová, alebo pralesná — no vždy len jedno z toho.

Vymeňte svoj paušál za O2 Dáta a sledujte viac filmov ako kedykoľvek predtým. Viac info.

Vezmite si pritom, aká rôznorodá je naša panéta, ktorá v našej slnečnej sústave patrí medzi tie najmenšie. Aby mohla vytvoriť a udržať život, potrebuje predovšetkým vodu. Tá vo filmových planétach častokrát chýba.

Star Trek

Tu ide o čisto hypotetickú, no veľmi pravdepodobnú chybu. Spock je krížencom dvoch druhov, ľudského a vulkánskeho. No je veľmi nepravdepodobné, priam nemožné, že by sa dva druhy, ktoré vznikali v odlišných galaxiách (ak by sme chceli tento prípad aplikovať na náš vesmír) pod odlišnými podmienkami, vedeli navzájom rozmnožovať.

Vezmime si, že ani s našimi najbližšími živočíšnymi príbuznými na tejto planéte, teda primátmi, by sme sa nedokázali rozmnožiť. Naše genofondy sú jednoducho príliš odlišné.

Pravdepodobnosť, že by sa v nejakom inom kúte tejto galaxie našiel natoľko kompatibilný tvor, aby sme s ním mohli vytvoriť aspoň relatívne “normálne” potomstvo, je takmer nulová.

Hangover 3

Posledná časť o večne zúfalých kamarátoch, z ktorých jeden vždy chýba, z malého Aziata Chowa urobila priam superhrdinu — no neúmyselne. Vo filme mal ukradnúť 21 miliónov dolárov v zlatých tehličkách, ktoré s úsmevom nosí v dvoch športových taškách.

Lenže v skutočnosti váži jedna štandardná zlatá tehlička 12.4 kg. V jednej taške mal polku úlovku (10.5 milióna v zlatých tehličkách), čo by sa rovnalo približne dvadstiatim kusom tehličiek. 12.4kg krát 20 sa rovná… 248kg.

Vodný svet

Známy film s Kevinom Costnerom má na rováši viacero zásadných omylov. Prvý z nich podkopáva celý pointu filmu. Zobrazuje totiž náš svet v budúcnosti, keď sa po roztopení polárnych ľadov celý stratí pod vodou.

Úroveň vody vo filme stúpne o stovky metrov. V skutočnosti by po roztoperní polárnych ľadov stúpla “len” o dvesto metrov, čo by samozrejme potopilo všetky prímorské krajiny a spôsobilo obrovské katastrofy, no napriek tomu by sme mali kade chodiť, nielen plávať.

Druhou zásadnou chybou je fakt, že Kevin Costner sa okolo roku 2500 narodil so žiabrami. Evolučné zmeny sa odohrávajú pomaly. Veľmi pomaly. Aj maličká zmena (napr. tvar zobáku vtáka) živočíchom môže trvať tisícky rokov. Premena človeka na obojživelníka by bola dosť zásadnou a jednoznačne by trvala viac než 500 rokov.

Pozrite si filmy kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie filmov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Spríjemnite si cestu vlakom či autobusom a objavte to najlepšie zo svetovej kinematografie. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové