Košice a širšie okolie: Čo ponúka východ cez víkend?

Urobte si výlet do prírody, ale aj do histórie či do sveta umenia.

Dni sa pomaly predlžujú, teplejšie počasie nám opäť vháňa chuť vybehnúť von z domu. Ak uvažujete podobne, pripravili sme pre vás pár tipov na výlety v oblasti Košíc a východného Slovenska.

Dukla

Dukla

Miesto, kde sa odohrávali najtvrdšie boje na slovenskom území počas druhej svetovej vojny ešte aj dnes dýchajú históriou. Po bojoch tu na viacerých miestach ostali vraky tankov, ale aj hroby po padlých vojakoch. Priesmyk na hranici s Poľskom, a najmä takzvané Údolie smrti, je plný mrazivých stôp po udalostiach, ktoré už dnes našťastie patria do minulosti.

V okolí Svidníka nájdete viaceré pamätníky, z ktorých najimpozantnejšie pôsobí asi Pamätník Sovietskej armády. Keďže históriu je dôležité pripomínať a nezabudnúť, môžete na miesta zobrať napríklad tých, ktorí o nej ešte poriadne nevedia.

Múzeum Andyho Warhola

Múzeum Andyho Warhola

Kultový umelec, ktorého rodičia pochádzali z Medzilaboriec, na Slovensku síce nikdy nebol, no my sa k nemu predsa len vždy radi priznávame. V meste jeho pôvodu mu dokonca zriadili celé múzeum, ktoré mapuje ikonické diela Warholovej pop-artovej tvorby a naviac vystavuje aj cenné artefakty z jeho života. Múzeum sa k nim dostalo cez Wahrolových príbuzných, ktorí ho prežili.

Ak sa chcete o tomto nekonvenčnom umelcovi zo slovenskými koreňmi dozvedieť niečo viac, zavítajte do Medzilaboriec.

Košická detská historická železnica

Starodávne parné stroje, pôsobivé mechanické “obry” na dôchodku, či výletná jazda ako za starých čias našich pra-prarodičov. To všetko môžete zažiť v tomto múzeu, ktoré každoročne otvára brány malým aj väčším nadšencom dopravných prostriedkov. Ak chcete deťom poukazovať, na čom sa kedysi cestovalo alebo sa s nimi v starých vozňoch dokonca previezť, vezmite ich sem.

Archeologický skanzen

Archeologická skanzen Nižná Myšla

Pri obci Nižná Myšľa sa našli pozostatky zo staršej doby bronzovej. To samo o sebe však historickým nadšencom nestačilo, a tak prastarému obydliu vdýchli nový život. Prestavali ho približne tak, ako kedysi vyzeralo. Na vlastné oči si tu teda môžete pozrieť, ako sa pred tisíckami rokov žilo v rámci malých osídlí, ako sa ľudia bránili pred divokou prírodou a aké vymoženosti mali ich domovy.

Jaskyňa Zlá diera

Alebo ako ju nazývajú miestni, Zlá Džura. Pri obci Lipovce sa nachádza jaskyňa, ktorá vám ponúkne naozaj nevšedný zážitok. Jej návšteva je totiž zárukou nefalšovaného adrenalínu. Do kože jaskyniarov a výskumníkov sa vžijete aj vďaka tomu, že v niektorých jej častiach sa musíte cez diery v zemi doslova plaziť a dostane sa cez ne skutočne len štíhly človek.

Nie je to teda nič pre klaustrofobikov, no zato malí (aj väčší, no nie priveľkí) a predovšetkým nadšení výskumníci si tu prídu na svoje. Jaskyňa svoje brány otvára už 1. apríla. A za zmienku rozhodne stojí aj jej krásne okolie, keby ste náhodou nenabrali odvahu na vstup a chceli sa namiesto toho len kochať okolitou lesnatou a kopcovitou prírodou.

Rýchly internet v Košiciach či Medzilaborciach

Aj v lokalitách Košice, Svidník, Nižná Myšľa či Medzilaborce môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové