Košice a širšie okolie: Čo ponúka východ cez víkend?

Urobte si výlet do prírody, ale aj do histórie či do sveta umenia.

Dni sa pomaly predlžujú, teplejšie počasie nám opäť vháňa chuť vybehnúť von z domu. Ak uvažujete podobne, pripravili sme pre vás pár tipov na výlety v oblasti Košíc a východného Slovenska.

Dukla

Dukla

Miesto, kde sa odohrávali najtvrdšie boje na slovenskom území počas druhej svetovej vojny ešte aj dnes dýchajú históriou. Po bojoch tu na viacerých miestach ostali vraky tankov, ale aj hroby po padlých vojakoch. Priesmyk na hranici s Poľskom, a najmä takzvané Údolie smrti, je plný mrazivých stôp po udalostiach, ktoré už dnes našťastie patria do minulosti.

V okolí Svidníka nájdete viaceré pamätníky, z ktorých najimpozantnejšie pôsobí asi Pamätník Sovietskej armády. Keďže históriu je dôležité pripomínať a nezabudnúť, môžete na miesta zobrať napríklad tých, ktorí o nej ešte poriadne nevedia.

Múzeum Andyho Warhola

Múzeum Andyho Warhola

Kultový umelec, ktorého rodičia pochádzali z Medzilaboriec, na Slovensku síce nikdy nebol, no my sa k nemu predsa len vždy radi priznávame. V meste jeho pôvodu mu dokonca zriadili celé múzeum, ktoré mapuje ikonické diela Warholovej pop-artovej tvorby a naviac vystavuje aj cenné artefakty z jeho života. Múzeum sa k nim dostalo cez Wahrolových príbuzných, ktorí ho prežili.

Ak sa chcete o tomto nekonvenčnom umelcovi zo slovenskými koreňmi dozvedieť niečo viac, zavítajte do Medzilaboriec.

Košická detská historická železnica

Starodávne parné stroje, pôsobivé mechanické “obry” na dôchodku, či výletná jazda ako za starých čias našich pra-prarodičov. To všetko môžete zažiť v tomto múzeu, ktoré každoročne otvára brány malým aj väčším nadšencom dopravných prostriedkov. Ak chcete deťom poukazovať, na čom sa kedysi cestovalo alebo sa s nimi v starých vozňoch dokonca previezť, vezmite ich sem.

Archeologický skanzen

Archeologická skanzen Nižná Myšla

Pri obci Nižná Myšľa sa našli pozostatky zo staršej doby bronzovej. To samo o sebe však historickým nadšencom nestačilo, a tak prastarému obydliu vdýchli nový život. Prestavali ho približne tak, ako kedysi vyzeralo. Na vlastné oči si tu teda môžete pozrieť, ako sa pred tisíckami rokov žilo v rámci malých osídlí, ako sa ľudia bránili pred divokou prírodou a aké vymoženosti mali ich domovy.

Jaskyňa Zlá diera

Alebo ako ju nazývajú miestni, Zlá Džura. Pri obci Lipovce sa nachádza jaskyňa, ktorá vám ponúkne naozaj nevšedný zážitok. Jej návšteva je totiž zárukou nefalšovaného adrenalínu. Do kože jaskyniarov a výskumníkov sa vžijete aj vďaka tomu, že v niektorých jej častiach sa musíte cez diery v zemi doslova plaziť a dostane sa cez ne skutočne len štíhly človek.

Nie je to teda nič pre klaustrofobikov, no zato malí (aj väčší, no nie priveľkí) a predovšetkým nadšení výskumníci si tu prídu na svoje. Jaskyňa svoje brány otvára už 1. apríla. A za zmienku rozhodne stojí aj jej krásne okolie, keby ste náhodou nenabrali odvahu na vstup a chceli sa namiesto toho len kochať okolitou lesnatou a kopcovitou prírodou.

Rýchly internet v Košiciach či Medzilaborciach

Aj v lokalitách Košice, Svidník, Nižná Myšľa či Medzilaborce môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Na výzvu Mateja Tótha si trúflo vyše tisíc z vás

Na to, aby ste urobili niečo pre svoje zdravie nepotrebujete ani hodiny času, ani športovú výbavu. Odmenou za prechádzku teraz nie je len dobrý pocit, ale aj bezplatné dáta navyše.

Len pred pár dňami vyzval olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth Slovensko k tomu, aby spravilo niečo dobré pre seba aj pre svoje okolie. Vymeniť auto či MHD za chôdzu, a z cesty do práce či školy si urobiť zdravú prechádzku, sa na základe jeho výzvy rozhodlo vyše 1000 z vás.

Fotografie nôh kráčajúcich za každodennými povinnosťami svedčia o tom, že hýbať sa a robiť niečo pre svoje zdravie sa dá aj v rifliach, na podpätkoch, dokonca aj v snehu.

nohy, sneh
ľudské a psie nohy
nohy, priehľadný mosť
nohy, pláž
nohy

Každý z autorov fotiek si tak mohol pričítať nejaký ten prejdený kilometer navyše alebo sa oslobodiť od stresu zo zápchy či tlačenice v MHD.

Pozrite si najlepšie fotky tých, ktorí výzvu už stihli splniť a ako odmenu získali aj bezplatné dáta navyše.

nohy, pláž
nohy, poľná cesta
bosé nohy na kamennej dlažbe
nohy, lúka
nohy, listy


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové