Krásne fotky zachytávajú atmosféru malých knižníc

Výber pekných záberov z portfólia dvoch mladých slovenských fotografov.

Ticho, vôňa papiera a pomalé prechádzanie sa pomedzi regály. Knižnice sú miestom, vďaka ktorému mnohí z nás mohli prepadnúť čaru kníh, rozvíjať svoju predstavivosť a vzťah k literatúre. Nie nadarmo ktosi múdry raz povedal, že o čo viac bude na svete knižníc, o to menej väzníc bude potrebovať.

Vybrali sme pre vás fotky z portfólia Janky MartiškovejRadovana Škohela, na ktorých každý z nich zachytili jedinečnú atmosféru knižnice, do ktorej sa vybral.

“Dlhšie som nič neprečítal, aj napriek tomu že som mal v rukách množstvo kníh. Pred časom som konečne našiel knihu, ktorá mi robí radosť. Presne to bol impulz k tomu, aby som vytvoril tieto fotografie. Galériu som nazval Vyber si svoju knihu,” vysvetľuje Radovan. Svoje fotky robil vo vstupnej hale knižnice v Malackách.

žena s knihami
žena s knihami
žena, dekorácie

Janka tiež miluje miesta, kde je veľa kníh. “Prizvali ma, aby som objavila a zachytila atmosféru ružinovskej knižnice na Miletičovej ulici, tak som prišla, ešte keď bolo ráno a slnko sa ešte len preberalo. Sprevádzali ma slnečné lúče, objavila som to ticho knižnice, ktoré mi pripomenulo detské časy strávené hľadaním tých správnych kníh,” hovorí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Pikošky z filmov, o ktorých režiséri nehovoria

Okolo filmov sa veľa zaujímavého deje aj vtedy, keď nebežia kamery.

Filmový priemysel vytvára ilúzie, predstavy a v nás vyvoláva pocity, pre ktoré sme ochotní ísť na ich filmy do kín a zamilovať sa do nich. Pri vytváraní dokonalých predstáv to však môže vyzerať všelijako. Niekedy komicky a inokedy zase až príliš autenticky.

Batman sa vracia

Niekdajšia Catwoman, Michelle Pfeiffer, mala taký tesný kostým, že jej ho museli každú chvíľu vyzliekať, aby v ňom neodpadla. A keďže jej zakrýval aj uši, takmer vôbec sa v ňom nepočula. Režisér ju musel varovať, ak svoje repliky hovorila príliš nahlas.

Trainspotting

Kultový film o škótskych mladíkoch, ktorí žijú búrlivým životom na periférii spoločnosti, obsahoval scénku s vraj najnechutnejším záchodom v celom Škótsku. V skutočnosti boli ale zobrazené výkaly v ňom z čokolády a mali veľmi príjemnú vôňu. Tváriť sa znechutene teda asi bola poriadna fuška.

James Bond

Keď hral Bonda Sean Connery, sexsymbol svojej éry, asi len málokto si vedel predstaviť, že pod hustou šticou upravených vlasov skrýva plešinku. Charizmatický herec totiž počas natáčania nosil príčesok, inak nazývaný aj tupé. Plešina zrejme nemala vo výzbroji poriadneho Jamesa Bonda miesto.

A keď už sme pri Jamesovi Bondovi, spomenieme aj jeho neskoršieho predstaviteľa Pierce Brosnana. Počas obdobia, keď predstavoval agenta 007, mal zakázané v akomkoľvek inom filme vystupovať v smokingu. Stálo to čierne na bielom v zmluve.

Star Wars

Postava chlpatého Chewbaccu, ktorý patril k druhu Wookiee, mala na sebe kostýmy zo skutočných ľudských vlasov.

Pulp Fiction

Známa scéna, počas ktorej postava Vincenta vpichne filmovej Mii do srdca injekciu s adrenalínom, aby sa prebrala, sa v skutočnosti natáčala naopak. To znamená, že Ume Thurman John Travolta ihlu z hrude len “vyťahoval”.

Divoký Django

Leonardo DiCaprio si v scéne, kde sa jeho postava rozzúri tak, až začne búchať päsťou do stola, poreže dlaň na skle. V skutočnosti režisér ani herec nič podobné neplánovali, no keď už sa raz porezal, pokračoval DiCaprio v scéne bez prerušenia. Tarantino sa ju vo filme rozhodol nechať.

Mechanický pomaranč

Ak si pamätáte túto klasiku zo 70. rokov, viete, že režisér Stanley Kubrick sa pri natáčaní pred ničím neštítil. Dokonca ani pred panickým strachom predstaviteľa hlavného protagonistu, Malcolma McDowella. Ten sa desil všetkých plazov a keď to režisér zistil, nechal mu v jednej scéne položiť na postel hada.

To nie je všetko, čím si McDowell musel prejsť. V scéne, kde ho polícia pri vypočúvaní topí v starej vani, mal môcť dýchať cez trubku skrytú vo vode. No tá sa upchala, takže herec sa skutočne topil, zatiaľ čo ostatní len verili jemu presvedčivému výkonu.

Vo štvorici po opici

V prvom filme preslávenej trilógie príde postava Stua o jeden z predných zubov. No nebolo to tak celkom hrané. Predstaviteľovi Edovi Helmsovi skutočne chýbal zub, aj keď oň prišiel ešte počas strednej školy. Pre účely filmu mu zubár vybral zubný implantát. Hrôzu z pohľadu na svoj chýbajúci zub mal teda herec možno ešte stále v živej pamäti.

Pozrite si obľúbené filmové momentky kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie videí online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si tieto videá pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové