Martinovi Bystrianskemu učarovala reportážna fotografia, v Čiernej Hore sa zblízka pozrel na pokoj života miestnych

„Ľudia v Čiernej Hore sú srdeční, usmievaví a ochotní pomôcť. Pamätám si, ako mi miestny pastier oviec napísal na papier svoju adresu, že teda keď ho už fotím, či by som mu poslal jednu vytlačenú fotku. Rád som mu vyhovel.“

Fotografov či už profesionálnych alebo tých, ktorí fotia len pre radosť, spoznávame väčšinou cez ich diela. Snímky nám však vždy nepovedia všetko o osobnosti, názoroch a životnom štýle autorov. Preto im kladieme netypické otázky, ktoré pomôžu priblížiť, aký človek stojí za objektívom.

Martin Bystriansky pochádza z Detvy. Po piatich rokoch štúdia v Trnave a ďalších piatich rokoch života a práce v Bratislave sa vrátil späť na rodné Podpoľanie. Tam pričuchol ku kamere a strihu v regionálnej televízii. Popri tom sa živí fotením. Blízka mu je najmä reportážna a čiernobiela fotografia, ktorej čaro objavil počas vysokej školy v ateliéri Tibora Huszára a Romana Pavloviča.

„Huszár bol výborný fotograf, pedagóg, ale aj manažér. Vždy myslel vo veľkom a keď si povedal, že z nejakého projektu, na ktorom sme pracovali, urobíme knihu alebo výstavu, tak sa aj stalo. S odstupom času sa divím, že taký svetový fotograf si popri všetkých aktivitách našiel čas aj na študentov, organizoval pre nás workshopy, chcel nás poznať a učiť nás remeslu aj životu,“ spomína Martin.

Na reportážnej fotografii má rád najmä spoznávanie nových miest a ľudí, preto ho baví utekať z domácej pôdy a objavovať nové miesta: „Lákajú ma krajiny, kde sú hory, more, a nie sú veľmi turisticky prebádané. Čierna Hora je malá krajina, ktorá sa dá prejsť autom za pomerne krátky čas,“ hovorí Martin, ktorý krajinu nedávno navštívil spolu s partiou kamarátov a takmer celú ju precestovali autom.

Keďže sa motali aj po miestach, kam bežný turista nezablúdi, vzniklo množstvo zaujímavých fotografií a krásnych zážitkov. „Ľudia tam boli srdeční, usmievaví, ochotní pomôcť. Jedlo perfektné. Jedol som tam asi najvoňavejšie a najchutnejšie paradajky v mojom živote. Pamätám si, ako mi miestny pastier oviec napísal na papier svoju adresu, že teda keď ho už fotím či by som mu poslal jednu vytlačenú fotku. Rád som mu vyhovel,“ opisuje fotograf. Krajinu odporúča všetkým, ktorí radi oddychujú v prírode, horách a pri mori.

Čo ťa na fotografovaní najviac fascinuje?
Zachytenie jedinečného momentu.

Existuje moment, pri ktorom si si prial mať pri sebe fotoaparát, no nemal si?
Často sa stane niečo zaujímavé, keď foťák nemám po ruke. Tibor Huszár hovorieval, že najlepšia fotka je tá, ktorú nikdy neurobíš. Snažím sa teda aspoň za ňou naháňať. Ak niečo nezachytím, nič sa nedeje, svet beží ďalej.

Vyber si historickú udalosť z obdobia posledných 100 rokov, ktorú by si chcel odfotiť.
Expedíciu Kon-Tiki.

Aký fotoaparát najčastejšie používaš?
Canon EOS 6D a objektívy s ohniskovými vzdialenosťami od 24 do 85 mm.

Ak sa budúce generácie pozrú späť na našu dobu, čo ich bude na nej najviac znepokojovať?
Nepokoj vo svete. Bodaj by to pre nich bola len minulosť.

Aké je najväčšie negatívum života v meste?
Ako v ktorom. Možno zdĺhavá doprava z miesta na miesto.

Ak by si sa mal porovnať s nejakou osobnosťou z minulosti, kto by to bol?
Karol Plicka.

Ktorého žijúceho človeka najviac obdivuješ?
Fotograf Yuri Kozyrev. Jeho fotografie sa mi vždy „zarežú“ do hlavy. Často premýšľam, ako sa mu podarilo do záberov vtesnať druhý aj tretí plán. Pritom dokumentuje tie najťažšie konflikty, v ktorých ide často o život. Neskutočné.

„Lákajú ma krajiny, kde sú hory, more, a nie sú veľmi turisticky prebádané. Čierna Hora je malá krajina, ktorá sa dá prejsť autom za pomerne krátky čas.“

Riadiš sa momentálne nejakou filozofiou?
Ži a nechaj žiť.

Akú vec by si chcel vlastniť?
Stroj času.

Čo najdôležitejšie vlastníš?
Svoj život.

Akú knihu si plánuješ najbližšie prečítať?
Musicophilia od Olivera Sacksa.

Ktorú časť sveta by si chcel preskúmať?
Najradšej všetky, momentálne ma láka Južná Amerika, najmä Peru a Bolívia.

Aký je najlepší spôsob sebavzdelávania?
Cestovanie.

Ako často berieš na vedomie rady iných?
Na vedomie beriem vždy, rozhodnem sa sám.

Ktorá vlastnosť ti na sebe samom prekáža?
Stresujem sa pre zbytočnosti.

Ktorá vlastnosť ti prekáža na iných?
Mudrovanie.

Pri akej príležitosti klameš?
Keď nechcem pravdou ublížiť.

Vyber vedecký odbor, v ktorom by si chcel byť expert a prečo?
Neurológia a vedy s ňou súvisiace. Ľudský mozog je fascinujúci. Niekedy.

Akú superschopnosť by si chcel mať a prečo?
Teleportovať sa. Byť všade, vidieť všetko.

Kedy si najviac uvedomuješ, že starneš?
Každý rok dvanásteho jedenásty.

Čo plánuješ počas najbližších 24 hodín?
Stihnúť všetky deadliny!

Aké budú tvoje posledné slová pred smrťou?
Nikdy som nič poriadne nedok…

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Pozrite si najobľúbenejšie telefóny od Nokie, ktoré sme kedysi chceli mať všetci

U podnikateľov vyhrávala v roku 2002 Nokia 6310i. Podporovala frekvencie amerických sietí, priniesla integrované Infra či prepojenie cez kábel s počítačom.

S každým novým zariadením od Nokie nás tešili funkcie, ktoré kedysi pre nás znamenali revolúciu v telefonovaní. Dnes je pre nás len ťažko uveriteľné, že mobilné zariadenie Mobira Oy vážilo neskutočných 9,6 kilogramov.

Momentálne je najväčšou novinkou v mobilnom svete Nokia 3310. Spomeniete si, ktoré Nokie znamenali kedysi revolúciu na trhu?

Mobira Cityman: Od desiatich kíl k osemsto gramom

Veľkým prevratom bolo zariadenie Mobira Cityman. Desať kíl verzus osemsto gramov je v prenášaní skutočne praktický a citeľný pokrok. Len pre porovnanie, hmotnosť dnešných smartfónov je približne 165 gramov.

Nokia 1011: Prvý mobilný telefón s 2G

S druhou mobilnou generáciou 2G sa v roku 1992 Nokia vzdala všetkých akvizícii, ktoré sa primárne nevenovali telekomunikáciám a to bol predpoklad na jej zlatú éru.

Prvenstvo v GSM si odniesla Nokia 1011. Názov nie je náhodný, nesie dátum predstavenia tohto modelu 10. 11. 1992. Disponoval dvojriadkovým čiernobielym displejom, schopnosťou prijímať SMS a pamäťou na 99 kontaktov.

Nokia 2100: Zvonenie, ktoré poznáte

Pri predstavení nového modelu 2100 v roku 1994 očakával fínsky výrobca predaj 400 000 kusov. Rekordné čísla z predaja však hovorili dokonca o dvoch miliónoch zariadení. Tento model sa preslávil najmä predstavením najznámejšieho vyzváňacieho tónu, ktorý pozná každý, kto mal kedysi dávno Nokiu.

Nokia 8110: Štýlová vysúvačka z Matrixu

Nároční zákazníci v roku 1996 siahli po modeli Nokia 8110. Bol to prvý vysúvací telefón, ktorý so sebou nosil aj Neo z Matrixu. Telefón bol na tú dobu mimoriadne ľahký, vážil len 151 gramov a ponúkal aj možnosť konferenčných hovorov na päť čísel.

Nokia 9000: Biznis telefón do vrecka

V roku 1996 Nokii išla karta, čomu nasvedčuje aj rapídny nárast obratu zo 6,5 miliárd na 31 miliárd eur. Odprezentovali taktiež model Nokia 9000 s prevratnými funkciami.

S telefónom ste mohli posielať nielen SMS správy, ale aj fax, emaily, kontrolovať kalendár a dokonca ste mohli prehliadať aj internet. Tento inovatívny model poskytol displej vo väčšom rozlíšení 640 x 200 bodov a jeho výbava sa odzrkadlila v hmotnosti až 400 gramov.

Nokia 3310: Superman z milénia

Absolútna legenda a nezničiteľný mobilný telefón Nokia 3310 predstavovala v roku 2000 symbol samotnej firmy Nokia.

Tento model sa stal jedným z najrozšírenejších a najobľúbenejších telefónov, ktoré si spájame s nevyčerpateľnou batériou, editorom zvonenia a prvou mobilnou hrou Snake (Hadík) či Space Impact. Kombinácia funkcií spôsobila nesmierny úspech a priniesla Nokii viac ako 100 miliónov predaných kusov.

Nokia 6310i: S mobilom aj do Ameriky

Prvým telefón od Nokie, ktorý podporoval okrem frekvencií 900 a 1800 MHz aj frekvencie amerických sietí, bol model Nokia 6310i. Zariadenie bolo v roku 2002 v najväčšej obľube najmä u podnikateľov.

Model 6310i sa môže pochváliť väčším množstvom mobilných hier, java aplikácii, či wap prehliadačom. Super schopnosti modernému telefónu však pridáva aj integrované Infra, Bluetooth či prepojenie cez kábel s počítačom.

Nokia 1100: Vylepšená verzia láme rekordy

V roku 2005 Nokia stavila na klasiku z roku 1992 a úplne prvému GSM telefónu dala novú výbavu.

Hoci bez fotoaparátu a kamery, avšak s vibračným zvonením, polyfonickým zvukom a 900 mAh lítiovou batériou, si získala srdcia viac ako 250 miliónov zákazníkov. Stala sa tak najpredávanejším mobilným telefónom. Pri smartfónoch sa titulom najpredávanejší model môže pochváliť Nokia 5230 z roku 2009.

Pozrite si aktuálnu ponuku Nokia telefónov. Viac info.

Nokia 7650, Nokia 6300 a Nokia model N95: Odomknutý svet fotografovania

Nokia 7650 v roku 2002 bol jedným z prvých mobilných telefónov, ktoré mali integrovaný fotoaparát s rozlíšením 0,3 Mpx (VGA). Bola to novinka, ktorá okamžite rozvírila telekomunikačné vody.

O päť rokov neskôr sa na trhu objavila obľúbená Nokia 6300 s kovovým telom, kde kvalita fotoaparátu stúpla na 2 Mpx a zákazníci dostali možnosť využívať aj kamerový záznam v rozlíšení s rozlíšením 144p.

O dva mesiace neskôr predstavili model Nokia N95, ktorý spustil revolúciu fotoaparátov vo smartfónoch. Mobilný telefón s OS Symbian 9.2, ktorý sa označoval za multimediálny počítač. Smartfón sa predstavil s prvým integrovaným fotoaparátom v rozlíšení 5 megapixelov s možnosťou videozáznamu v kvalite 480p a bol vybavený objektívom Carl Zeiss.

Vylepšená legenda

V roku 2017 značka Nokia hlási veľký návrat, pričom vsadila na vylepšenú verziu najpopulárnejšieho telefónu z roku 2000. Nová 3310 je skutočnou senzáciou po celom svete.

Zaujme väčší, farebný displej a 2-megapixelový fotoaparát s LED bleskom. Poteší aj dvojica slotov pre SIM karty a vyberateľná 1 200 mAh batéria, ktorá sľubuje, že v pohotovostnom režime vydrží celý mesiac.

 Zdroj: Nokia

Vybrali ste si svoju farebné verziu novej Nokie? Počet kusov je zatiaľ limitovaný, preto neváhajte, a poďte si po svoj nový telefón rovno do eshopu O2.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac