Martinovi Bystrianskemu učarovala reportážna fotografia, v Čiernej Hore sa zblízka pozrel na pokoj života miestnych

„Ľudia v Čiernej Hore sú srdeční, usmievaví a ochotní pomôcť. Pamätám si, ako mi miestny pastier oviec napísal na papier svoju adresu, že teda keď ho už fotím, či by som mu poslal jednu vytlačenú fotku. Rád som mu vyhovel.“

Fotografov či už profesionálnych alebo tých, ktorí fotia len pre radosť, spoznávame väčšinou cez ich diela. Snímky nám však vždy nepovedia všetko o osobnosti, názoroch a životnom štýle autorov. Preto im kladieme netypické otázky, ktoré pomôžu priblížiť, aký človek stojí za objektívom.

Martin Bystriansky pochádza z Detvy. Po piatich rokoch štúdia v Trnave a ďalších piatich rokoch života a práce v Bratislave sa vrátil späť na rodné Podpoľanie. Tam pričuchol ku kamere a strihu v regionálnej televízii. Popri tom sa živí fotením. Blízka mu je najmä reportážna a čiernobiela fotografia, ktorej čaro objavil počas vysokej školy v ateliéri Tibora Huszára a Romana Pavloviča.

„Huszár bol výborný fotograf, pedagóg, ale aj manažér. Vždy myslel vo veľkom a keď si povedal, že z nejakého projektu, na ktorom sme pracovali, urobíme knihu alebo výstavu, tak sa aj stalo. S odstupom času sa divím, že taký svetový fotograf si popri všetkých aktivitách našiel čas aj na študentov, organizoval pre nás workshopy, chcel nás poznať a učiť nás remeslu aj životu,“ spomína Martin.

Na reportážnej fotografii má rád najmä spoznávanie nových miest a ľudí, preto ho baví utekať z domácej pôdy a objavovať nové miesta: „Lákajú ma krajiny, kde sú hory, more, a nie sú veľmi turisticky prebádané. Čierna Hora je malá krajina, ktorá sa dá prejsť autom za pomerne krátky čas,“ hovorí Martin, ktorý krajinu nedávno navštívil spolu s partiou kamarátov a takmer celú ju precestovali autom.

Keďže sa motali aj po miestach, kam bežný turista nezablúdi, vzniklo množstvo zaujímavých fotografií a krásnych zážitkov. „Ľudia tam boli srdeční, usmievaví, ochotní pomôcť. Jedlo perfektné. Jedol som tam asi najvoňavejšie a najchutnejšie paradajky v mojom živote. Pamätám si, ako mi miestny pastier oviec napísal na papier svoju adresu, že teda keď ho už fotím či by som mu poslal jednu vytlačenú fotku. Rád som mu vyhovel,“ opisuje fotograf. Krajinu odporúča všetkým, ktorí radi oddychujú v prírode, horách a pri mori.

Čo ťa na fotografovaní najviac fascinuje?
Zachytenie jedinečného momentu.

Existuje moment, pri ktorom si si prial mať pri sebe fotoaparát, no nemal si?
Často sa stane niečo zaujímavé, keď foťák nemám po ruke. Tibor Huszár hovorieval, že najlepšia fotka je tá, ktorú nikdy neurobíš. Snažím sa teda aspoň za ňou naháňať. Ak niečo nezachytím, nič sa nedeje, svet beží ďalej.

Vyber si historickú udalosť z obdobia posledných 100 rokov, ktorú by si chcel odfotiť.
Expedíciu Kon-Tiki.

Aký fotoaparát najčastejšie používaš?
Canon EOS 6D a objektívy s ohniskovými vzdialenosťami od 24 do 85 mm.

Ak sa budúce generácie pozrú späť na našu dobu, čo ich bude na nej najviac znepokojovať?
Nepokoj vo svete. Bodaj by to pre nich bola len minulosť.

Aké je najväčšie negatívum života v meste?
Ako v ktorom. Možno zdĺhavá doprava z miesta na miesto.

Ak by si sa mal porovnať s nejakou osobnosťou z minulosti, kto by to bol?
Karol Plicka.

Ktorého žijúceho človeka najviac obdivuješ?
Fotograf Yuri Kozyrev. Jeho fotografie sa mi vždy „zarežú“ do hlavy. Často premýšľam, ako sa mu podarilo do záberov vtesnať druhý aj tretí plán. Pritom dokumentuje tie najťažšie konflikty, v ktorých ide často o život. Neskutočné.

„Lákajú ma krajiny, kde sú hory, more, a nie sú veľmi turisticky prebádané. Čierna Hora je malá krajina, ktorá sa dá prejsť autom za pomerne krátky čas.“

Riadiš sa momentálne nejakou filozofiou?
Ži a nechaj žiť.

Akú vec by si chcel vlastniť?
Stroj času.

Čo najdôležitejšie vlastníš?
Svoj život.

Akú knihu si plánuješ najbližšie prečítať?
Musicophilia od Olivera Sacksa.

Ktorú časť sveta by si chcel preskúmať?
Najradšej všetky, momentálne ma láka Južná Amerika, najmä Peru a Bolívia.

Aký je najlepší spôsob sebavzdelávania?
Cestovanie.

Ako často berieš na vedomie rady iných?
Na vedomie beriem vždy, rozhodnem sa sám.

Ktorá vlastnosť ti na sebe samom prekáža?
Stresujem sa pre zbytočnosti.

Ktorá vlastnosť ti prekáža na iných?
Mudrovanie.

Pri akej príležitosti klameš?
Keď nechcem pravdou ublížiť.

Vyber vedecký odbor, v ktorom by si chcel byť expert a prečo?
Neurológia a vedy s ňou súvisiace. Ľudský mozog je fascinujúci. Niekedy.

Akú superschopnosť by si chcel mať a prečo?
Teleportovať sa. Byť všade, vidieť všetko.

Kedy si najviac uvedomuješ, že starneš?
Každý rok dvanásteho jedenásty.

Čo plánuješ počas najbližších 24 hodín?
Stihnúť všetky deadliny!

Aké budú tvoje posledné slová pred smrťou?
Nikdy som nič poriadne nedok…

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Potrebujete s príchodom leta smartfón s kvalitným fotoaparátom alebo dlhou výdržou batérie? Pozrite si to najlepšie z aktuálnej ponuky O2.

Jar pomaly končí a s ňou aj obdobie, kedy výrobcovia tradične predstavujú novinky. Ak ste nestihli sledovať nové zariadenia na trhu a obzeráte sa po novom smartfóne, uľahčíme vám výber. Pripravili sme pre vás prehľad 11 zariadení, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

V ponuke O2 nájdete nielen množstvo skvelých smartfónov, ale aj praktické príslušenstvo. Poďte si vybrať.

Huawei P30 Pro

Vlajkovú loď od čínskeho výrobcu Huawei P30 Pro netreba veľmi predstavovať. Ide o to najlepšie, čo značka ponúka. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, ktorý tvorí celú prednú stranu zariadenia, čítačku odtlačkov prstov priamo v displeji a štvoricu fotoaparátov na zadnej strane.

Práve fotoaparát je to, čím si vás tento model získa. Okrem primárneho 40 Mpx fotoaparátu na zadnej strane prináša aj širokouhlý objektív, teleobjektív pre päťnásobné optické priblíženie a objektív na zaznamenanie hĺbky fotenej scény. Ak sa rozhodnete pre Huawei P30 Pro, môžete pokojne nechať svoj kompaktný fotoaparát doma.

Huawei P30 Pro vám odporúčame knižkové puzdro od Smart Vie.

Huawei P30

Modelu Huawei P30, menšiemu bratovi vlajkovej lode Huawei P30 Pro, možno chýba niečo z jeho výbavy, no určite sa nemá za čo hanbiť. Vďaka kovovému telu a displeju, ktorý tvorí celú prednú stranu, pôsobí elegantne a prémiovo. Horný výrez pre fotoaparát sa scvrkol na veľkosť dažďovej kvapky, a tak si naň veľmi rýchlo zvyknete.

S trojitým zadným fotoaparátom vytvoríte skutočne krásne a ostré fotografie. Huawei v tomto prípade stavil na primárny 40 Mpx fotoaparát, širokouhlý objektív a teleobjektív pre trojnásobné optické priblíženie.

Huawei P30 vám odporúčame praktické puzdro od Smart View.

Motorola One Lite

Lenovo pri značke Motorola používa operačný systém Android s minimálnym zásahom do systému. Rovnaký prístup použili aj pri novinke Motorola One a jej menšom súrodencovi Motorola One Lite. Model Lite s viac ako príjemnou cenovkou ponúka 5,9-palcový displej na takmer celej prednej strane s výrezom na reproduktor a fotoaparát v hornej časti.

Vďaka duálnemu fotoaparátu vytvoríte zaujímavé zábery, pričom sekundárny fotoaparát rozpoznáva hĺbku záberu. Samozrejmosťou je režim HDR. Skvelou pomôckou je nabíjanie Turbopower, ktoré umožňuje nabiť zariadenie za 20 minút na ďalších 6 hodín používania.

Motorola One Lite má klasický 3,5mm audio jack, vďaka ktorému si môžete obľúbené skladby vychutnať cez slúchadlá Strudo.

Huawei P30 Lite

V strednej triede smartfónov sme si už pri niektorých funkciách zvykli na kompromisy. V prípade zariadenia Huawei P30 Lite je tých kompromisov o čosi menej. Elegantný dizajn a displej na celej prednej strane s minimálnym výrezom na fotoaparát neprezrádza, že ide „iba“ o strednú triedu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú až tri fotoaparáty. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, druhý je širokouhlý a tretí slúži na zachytenie hĺbky záberu. Vedľa fotoaparátov je intuitívne umiestnená čítačka odtlačkov prstov.

Displej zariadenia Huawei P30 Lite najlepšie ochráni sklo Panzer Glass.

iPhone Xr

Spoločnosť Apple predstavila popri top modeloch iPhone Xs a iPhone Xs Max aj lacnejší variant iPhone Xr. Pri tomto zariadení výrobca pristúpil na kompromis ceny a funkcií. Dizajn je však rovnako príťažlivý ako pri jeho drahších súrodencoch a model je navyše dostupný v zaujímavých farebných verziách.

Najciteľnejší rozdiel je v displeji, ktorý má menšie rozlíšenie a absentuje mu funkcia 3D touch. Zadný fotoaparát predstavuje špičku vo svojej triede. Aj napriek absencii sekundárneho fotoaparátu zvláda portrétové fotografie s rozostreným pozadím. Predná kamera okrem videohovorov a selfie slúži aj na odomknutie zariadenia. Tomu dopomáha infračervená kamera pre čo najvyšší stupeň zabezpečenia.

Na ochranu displeja zariadenia iPhone Xr odporúčame ochranné sklo PanzerGlass.

Huawei P Smart 2019

Novinka Huawei P Smart 2019 má našliapnuté stať sa bestsellerom tohto roku. Za rozumnú cenu ponúka všetko, čo hľadá bežný používateľ. Keďže ide o strednú triedu, je vyrobená z plastu, no pôsobí ako prémiové sklo. Konštrukcia je naozaj pevná, preto sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania plastov.

Displej zaberá celú prednú stranu a jeho rám je minimálny. Výrez sa scvrkol na veľkosť kvapky, po pár hodinách používania ho vôbec nebudete vnímať. Na zadnej strane zariadenia nájdete dvojitý fotoaparát, ktorý vďaka umelej inteligencii automaticky nastaví režim podľa snímanej scény.

Na ochranu smartfónu Huawei P Smart 2019 sa určite zíde knižkové puzdro Huawei.

Huawei Y7 2019

Huawei nič nenecháva na náhodu ani v nižších triedach, čoho dôkazom je smartfón Huawei Y7. Funkcionalita tohto zariadenia je v porovnaní s jeho cenou priam neuveriteľná. Duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 2 Mpx vytvorí viac ako slušné zábery aj pri slabšom osvetlení.

Predný displej je natiahnutý na celú prednú stranu s malým výrezom v hornej časti. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom na sekundárnu SIM alebo pamäťovú kartu. Na ochranu osobných údajov môžete použiť odomykanie tvárou alebo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia.

Na ochranu smartfónu Huawei Y7 2019 pred náhodným poškodením môžete použiť ochranné sklo SBS.

Huawei Y5 2019

Najlacnejšie zariadenie od Huawei vás prekvapí pekným dizajnom. V tejto cenovej kategorií je to príjemné osvieženie, najmä kvôli farebným prevedeniam. Oprosti drahším zariadeniam od Huawei je rámček okolo displeju výraznejší. V hornej časti nájdete výrez pre prednú 5 Mpx kameru na selfie. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. V horších svetelných podmienkach mu sekunduje LED blesk. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom. Môžete si teda vybrať, či budete používať druhú SIM kartu, alebo si vnútornú 16 GB pamäť rozšírite prostredníctvom SD karty.

Na vychutnávanie hudby môžete použiť slúchadlá Strudo Pro Sport.

Honor 20 Lite

V našom výbere nesmie chýbať ani novinka v strednej triede od značky Honor. Ak hľadáte výkonný smartfón, Honor 20 Lite predstavuje skvelý výber, z ktorého ceny sa vám nezakrúti hlava. Vďaka osemjadrovému procesoru a operačnej pamäti RAM s kapacitou 4 GB je chod operačného systému plynulý a zariadenie zvládne aj náročnejšie aplikácie či hry.

Najväčším lákadlom je však trojitý fotoaparát, ktorý pozostáva z hlavného 24 Mpx fotoaparátu, širokouhlého objektívu a objektívu na určovanie hĺbky záberu. Predná 32 Mpx kamera je skvelá na selfie. Tento fotografický výkon pomáha do maximálnej možnej miery využiť umelá inteligencia, ktorá sama zvolí správny režim, či už vytvárate skupinovú fotku, alebo záber scenérie.

Rozšírte pamäť smartfónu Honor 20 Lite o ďalších 128 GB s pamäťovou kartou Kingston.

Huawei P20 Pro

Aj napriek tomu, že ide o minuloročný model, Huawei P20 Pro má stále čo ponúknuť. Nie je to len taký hocijaký smartfón, jeho trojitý fotoaparát začal revolúciu mobilnej fotografie, ktorá dnes beží naplno.

Svojím elegantným dizajnom vám ulahodí aj rok po uvedení na trh. V hornej časti displeja nájdete malý výrez, ktorý však môžete softvérovo „ukryť“. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie až 4 000 mAh batérie, ktorá vás nezradí ani počas náročného dňa.

puzdrom Smart View ochránite displej smartfónu Huawei P20 Pro naplno.

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac