Mesto na východe Slovenska v sebe skrýva príbeh, ktorý sa začal odvíjať ešte v praveku. Premleli sa ním mnohé kmene a národy, prekvital tu rôznorodý obchod a vo veľkom sa tu budovalo. Dnes je mesto známe najmä ako centrum turistického zemplínskeho regiónu.
Praveké korene
Dávno predtým, než sa v okolí Michaloviec premávali výletníci smerujúci na Zemplínsku šíravu, tie isté trasy brázdili naši pravekí predkovia z rodu homo sapiens. Archeológovia tu ako dôkaz našli ich pozostatky. V okolí objavili aj predmety z doby bronzovej, a to v podobe a počtoch, ktoré poukazujú na fakt, že územie dnešných Michaloviec kedysi dávno predstavovalo významné centrum obchodu v rámci Karpatskej kotliny.
Kde sa nachádzal prekvitajúci obchod, tam sa spravidla miešali mnohé národy. Po galskej expanzii v štvrtom storočí pred naším letopočtom okolím dnešných Michaloviec prechádzali keltské kmene a o niečo neskôr aj Rimania. Slovania do tejto časti Európy dorazili až v piatom storočí nášho letopočtu, vtedy ešte ako súčasť Avarskej ríše. O pár storočí už teritórium patrilo pod Veľkú Moravu a onedlho zase pod Uhorsko.
Obrázok: Areál kaštieľa rodu Sztárayovcov
Ale kedy vlastne vznikli Michalovce ako také? Aj keď korene miestneho osídlenia sú skutočne siahodlhé, prvá dôveryhodná zmienka o meste (vtedy ešte len osade) sa objavila až v roku 1244. Nazývali ho Possesio Mihal – preto ten neskorší názov Michalovce.
Oficiálny status významného mesta vtedajšie Michalovce dovŕšili výstavbou hlineného Zemplínskeho hradu, ktorý mal oblasť chrániť a zároveň predstavovať jej politické centrum. Takmer sedem rokov mu vládol rod Sztárayovcov. V sedemnástom storočí ho však prestavali na kaštieľ, ktorý má dnes barokovo-klasicistickú podobu. V jeho priestoroch nájdete Zemplínske múzeum a v jeho areáli zase historické poklady, akou je napríklad rotunda z 9. až 11. storočia.
Obrázok: Jasenovský hrad
Priemyselná revolúcia v Michalovciach
Strategická poloha na križovatke obchodných ciest, dostatok prírodných zdrojov, aj geografická tvár oblasti — to všetko z Michaloviec postupne vytváralo ideálne podmienky na rozvoj. A rozvoj sa aj rozbehol.
Od 15. storočia sa v meste zakladali rôzne cechy. Pravidelne sa organizovali jarmoky a trhy. Pomohlo aj vybudovanie železničného spojenia medzi Michalovcami a Medzilaborcami, no najmä prvé železničné spojenie Haliče s Uhorskom vytvorené v 19. storočí. V meste vzápätí vyrástli viaceré továrne – dve tehelne, pivovar či parný mlyn.
Z poľnohospodárskeho na priemyselné sa mesto definitívne zmenilo až po roku 1945. V 50. aj 60. rokoch nasledoval rozmach výstavby viacerých tovární, najmä však tých zameraných na spracovávanie poľnohospodárskych produktov, textilné fabriky, či stavebné podniky.
Obrázok: Viniansky hrad
Dnešná tvár mesta ako centrum zemplínskeho turizmu
Za prekvitajúci turizmus vďačí oblasť najmä našej druhej najväčšej vodnej ploche – Zemplínskej šírave. Ako populárna turistická destinácia sa nádrž etablovala najmä počas 70. a 80. rokov, keď ju ročne navštevovalo viac ako milión ľudí.
Akonáhle vás omrzí kúpanie, môžete v okolí Michaloviec navštíviť viacero hradov alebo zrúcanín. Okrem kaštieľa v Michalovciach sú to napríklad Jasenovský hrad, Brekovský hrad, Viniansky hrad, či Hrad Čičva. Prekvapí vás aj množstvo turistických trás, náučných chodníčkov, či fariem otvorených verejnosti, ktoré ocenia najmä deti.
Obrázok: Námestie osloboditeľov
Michalovce na mape rýchleho internetu
Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Michaloviec prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.
Odteraz Michalovce patria medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.
Máte záujem o prenos čísla?
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.