Michalovce: Praveké centrum Zemplína

Mesto na východe Slovenska v sebe skrýva príbeh, ktorý sa začal odvíjať ešte v praveku.

Mesto na východe Slovenska v sebe skrýva príbeh, ktorý sa začal odvíjať ešte v praveku. Premleli sa ním mnohé kmene a národy, prekvital tu rôznorodý obchod a vo veľkom sa tu budovalo. Dnes je mesto známe najmä ako centrum turistického zemplínskeho regiónu.

Praveké korene

Dávno predtým, než sa v okolí Michaloviec premávali výletníci smerujúci na Zemplínsku šíravu, tie isté trasy brázdili naši pravekí predkovia z rodu homo sapiens. Archeológovia tu ako dôkaz našli ich pozostatky. V okolí objavili aj predmety z doby bronzovej, a to v podobe a počtoch, ktoré poukazujú na fakt, že územie dnešných Michaloviec kedysi dávno predstavovalo významné centrum obchodu v rámci Karpatskej kotliny.

Kde sa nachádzal prekvitajúci obchod, tam sa spravidla miešali mnohé národy. Po galskej expanzii v štvrtom storočí pred naším letopočtom okolím dnešných Michaloviec prechádzali keltské kmene a o niečo neskôr aj Rimania. Slovania do tejto časti Európy dorazili až v piatom storočí nášho letopočtu, vtedy ešte ako súčasť Avarskej ríše. O pár storočí už teritórium patrilo pod Veľkú Moravu a onedlho zase pod Uhorsko.

Kaštieľ Michalovce

Obrázok: Areál kaštieľa rodu Sztárayovcov

Ale kedy vlastne vznikli Michalovce ako také? Aj keď korene miestneho osídlenia sú skutočne siahodlhé, prvá dôveryhodná zmienka o meste (vtedy ešte len osade) sa objavila až v roku 1244. Nazývali ho Possesio Mihal – preto ten neskorší názov Michalovce.

Oficiálny status významného mesta vtedajšie Michalovce dovŕšili výstavbou hlineného Zemplínskeho hradu, ktorý mal oblasť chrániť a zároveň predstavovať jej politické centrum. Takmer sedem rokov mu vládol rod Sztárayovcov. V sedemnástom storočí ho však prestavali na kaštieľ, ktorý má dnes barokovo-klasicistickú podobu. V jeho priestoroch nájdete Zemplínske múzeum a v jeho areáli zase historické poklady, akou je napríklad rotunda z 9. až 11. storočia.

Jasenovský hrad

Obrázok: Jasenovský hrad

Priemyselná revolúcia v Michalovciach

Strategická poloha na križovatke obchodných ciest, dostatok prírodných zdrojov, aj geografická tvár oblasti — to všetko z Michaloviec postupne vytváralo ideálne podmienky na rozvoj. A rozvoj sa aj rozbehol.

Od 15. storočia sa v meste zakladali rôzne cechy. Pravidelne sa organizovali jarmoky a trhy. Pomohlo aj vybudovanie železničného spojenia medzi Michalovcami a Medzilaborcami, no najmä prvé železničné spojenie Haliče s Uhorskom vytvorené v 19. storočí. V meste vzápätí vyrástli viaceré továrne – dve tehelne, pivovar či parný mlyn.

Z poľnohospodárskeho na priemyselné sa mesto definitívne zmenilo až po roku 1945. V 50. aj 60. rokoch nasledoval rozmach výstavby viacerých tovární, najmä však tých zameraných na spracovávanie poľnohospodárskych produktov, textilné fabriky, či stavebné podniky.

Viniansky hrad

Obrázok: Viniansky hrad

Dnešná tvár mesta ako centrum zemplínskeho turizmu

Za prekvitajúci turizmus vďačí oblasť najmä našej druhej najväčšej vodnej ploche – Zemplínskej šírave. Ako populárna turistická destinácia sa nádrž etablovala najmä počas 70. a 80. rokov, keď ju ročne navštevovalo viac ako milión ľudí.

Akonáhle vás omrzí kúpanie, môžete v okolí Michaloviec navštíviť viacero hradov alebo zrúcanín. Okrem kaštieľa v Michalovciach sú to napríklad Jasenovský hrad, Brekovský hrad, Viniansky hrad, či Hrad Čičva. Prekvapí vás aj množstvo turistických trás, náučných chodníčkov, či fariem otvorených verejnosti, ktoré ocenia najmä deti.

Námestie osloboditeľov Michalovce

Obrázok: Námestie osloboditeľov

 

Michalovce na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Michaloviec prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Odteraz Michalovce patria medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Vyhrajte na Sóde Xiaomi Redmi Note 3

Odpovedzte na 3 otázky a vyhrajte nový smartfón.

Spoločnosť Xiaomi je tretím najväčším výrobcom telefónov na svete, hneď po Samsungu a Apple. Vďaka tomu si firma vyslúžila prezývku „Apple východu“. Je dokonca držiteľom svetového rekordu v počte predaných zariadení v priebehu 24 hodín na jednom mieste.

Teraz máte jedinečnú možnosť zapojiť sa do 10. januára 2017 do našej súťaže a vyhrať jeden z najlepšie sa predávajúcich telefónov Redmi Note 3 z dielne tejto značky.

Ako na to?

SÚŤAŽ BOLA DŇA 10.1.2017 UKONČENÁ. Z prihlásených odpovedí sme vyžrebovali jedného výhercu, ktorý bude kontaktovaný emailom. Výhercu súťaže uvádzame aj na webovej stránke Výhercovia súťaží O2. Všetkým zapojeným ďakujeme a držíme palce.


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové