Michalovce: Praveké centrum Zemplína

Mesto na východe Slovenska v sebe skrýva príbeh, ktorý sa začal odvíjať ešte v praveku.

Mesto na východe Slovenska v sebe skrýva príbeh, ktorý sa začal odvíjať ešte v praveku. Premleli sa ním mnohé kmene a národy, prekvital tu rôznorodý obchod a vo veľkom sa tu budovalo. Dnes je mesto známe najmä ako centrum turistického zemplínskeho regiónu.

Praveké korene

Dávno predtým, než sa v okolí Michaloviec premávali výletníci smerujúci na Zemplínsku šíravu, tie isté trasy brázdili naši pravekí predkovia z rodu homo sapiens. Archeológovia tu ako dôkaz našli ich pozostatky. V okolí objavili aj predmety z doby bronzovej, a to v podobe a počtoch, ktoré poukazujú na fakt, že územie dnešných Michaloviec kedysi dávno predstavovalo významné centrum obchodu v rámci Karpatskej kotliny.

Kde sa nachádzal prekvitajúci obchod, tam sa spravidla miešali mnohé národy. Po galskej expanzii v štvrtom storočí pred naším letopočtom okolím dnešných Michaloviec prechádzali keltské kmene a o niečo neskôr aj Rimania. Slovania do tejto časti Európy dorazili až v piatom storočí nášho letopočtu, vtedy ešte ako súčasť Avarskej ríše. O pár storočí už teritórium patrilo pod Veľkú Moravu a onedlho zase pod Uhorsko.

Kaštieľ Michalovce

Obrázok: Areál kaštieľa rodu Sztárayovcov

Ale kedy vlastne vznikli Michalovce ako také? Aj keď korene miestneho osídlenia sú skutočne siahodlhé, prvá dôveryhodná zmienka o meste (vtedy ešte len osade) sa objavila až v roku 1244. Nazývali ho Possesio Mihal – preto ten neskorší názov Michalovce.

Oficiálny status významného mesta vtedajšie Michalovce dovŕšili výstavbou hlineného Zemplínskeho hradu, ktorý mal oblasť chrániť a zároveň predstavovať jej politické centrum. Takmer sedem rokov mu vládol rod Sztárayovcov. V sedemnástom storočí ho však prestavali na kaštieľ, ktorý má dnes barokovo-klasicistickú podobu. V jeho priestoroch nájdete Zemplínske múzeum a v jeho areáli zase historické poklady, akou je napríklad rotunda z 9. až 11. storočia.

Jasenovský hrad

Obrázok: Jasenovský hrad

Priemyselná revolúcia v Michalovciach

Strategická poloha na križovatke obchodných ciest, dostatok prírodných zdrojov, aj geografická tvár oblasti — to všetko z Michaloviec postupne vytváralo ideálne podmienky na rozvoj. A rozvoj sa aj rozbehol.

Od 15. storočia sa v meste zakladali rôzne cechy. Pravidelne sa organizovali jarmoky a trhy. Pomohlo aj vybudovanie železničného spojenia medzi Michalovcami a Medzilaborcami, no najmä prvé železničné spojenie Haliče s Uhorskom vytvorené v 19. storočí. V meste vzápätí vyrástli viaceré továrne – dve tehelne, pivovar či parný mlyn.

Z poľnohospodárskeho na priemyselné sa mesto definitívne zmenilo až po roku 1945. V 50. aj 60. rokoch nasledoval rozmach výstavby viacerých tovární, najmä však tých zameraných na spracovávanie poľnohospodárskych produktov, textilné fabriky, či stavebné podniky.

Viniansky hrad

Obrázok: Viniansky hrad

Dnešná tvár mesta ako centrum zemplínskeho turizmu

Za prekvitajúci turizmus vďačí oblasť najmä našej druhej najväčšej vodnej ploche – Zemplínskej šírave. Ako populárna turistická destinácia sa nádrž etablovala najmä počas 70. a 80. rokov, keď ju ročne navštevovalo viac ako milión ľudí.

Akonáhle vás omrzí kúpanie, môžete v okolí Michaloviec navštíviť viacero hradov alebo zrúcanín. Okrem kaštieľa v Michalovciach sú to napríklad Jasenovský hrad, Brekovský hrad, Viniansky hrad, či Hrad Čičva. Prekvapí vás aj množstvo turistických trás, náučných chodníčkov, či fariem otvorených verejnosti, ktoré ocenia najmä deti.

Námestie osloboditeľov Michalovce

Obrázok: Námestie osloboditeľov

 

Michalovce na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Michaloviec prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Odteraz Michalovce patria medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

„Potešilo ma intuitívne ovládanie, krásne fotky a herný mód.” Lucia Šicková hodnotí nový Honor View20

Čím si Honor View20 získal spoluzakladateľku herného štúdia Pixel Federation?

Spoluzakladateľke herného štúdia Pixel Federation sme na skúšku požičali nový Honor View20. Aj keď sa Lucia Šicková považuje za skalnú fanúšičku Apple, vie si bez problémov predstaviť fungovanie s novinkou od Honoru. Očarili ju hlavne živé farby fotiek a ideálny hardvér na hry.

Prvé dojmy

Telefón je ľahší ako môj iPhone 8 a veľmi dobre sa drží v ruke. Na snímač odtlačkov na zadnej strane by som si zvykala ťažšie, ale viem si s ním v pohode predstaviť fungovanie, je to celkom prirodzené. Páči sa mi aj veľký displej, na ktorom okrúhly výrez nepôsobí rušivo.

Fotoaparát

Veľmi rada fotím a kvalita fotoaparátu ma potešila. Fotky majú pekné živé farby a aj keď zvyknem používať sofistikovanejšie nástroje na úpravu, s natívnym fotoeditorom sa dobre pracuje.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Honor View20 nie je obyčajným duálnym fotoaparátom. Okrem veľmi kvalitnej 48 Mpx hlavnej kamery má aj senzor s technológiou Time of Flight, ktorá umožňuje mapovať objekty v 3D a následne ich meniť.”

Ovládanie

Používateľský zážitok je veľmi intuitívny. Napriek tomu, že som Apple človek, nemala som žiadne problémy s ovládaním. Zaujali ma aj netradičné gestá pomocou hánky na ruke.

Bavilo ma robiť hánkou písmená, ktoré mi otvárali moje najviac používané aplikácie. Nechala som si prednastavené písmeno C na otváranie fotoaparátu, k písmenu S som si priradila Slack a K mi otváralo kalendár.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Mimoriadne intuitívne ovládanie má na svedomí nové Magic UI, ktoré prináša aj veľmi prispôsobiteľné ovládanie gestami a prepojenie s umelou inteligenciou. ”

Zobrazenie

Veľkou výhodou je možnosť pripojenia telefónu na väčšiu obrazovku. Či už pri práci, alebo pri video streamovacích appkách. Veľa cestujem a ako pracovný nástroj používam iPad, ktorého kópiou je zároveň môj telefón. Robím veľa prezentácii, takže možnosť preniesť menšie zariadenie na väčší displej je skvelé.

Hlavne ak k tomu pridáme super Split Screen funkciu, vďaka ktorej viem využívať dve appky súčasne.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Model Honor View20 má 6,4” All-view displej, vďaka ktorému je takmer celá predná strana venovaná len tomu, čo chcete vidieť. Výrez pre prednú kameru má len 4,5 mm a nepôsobí rušivo.”

Hry

Pre mňa sú na telefóne veľmi dôležité hry, mám ich vždy rozohratých niekoľko. Cením si možnosť spravovať všetky hry na jednom mieste aj prepnutie telefónu do herného módu.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Hoci tak na prvý pohľad nevyzerá, Honor View20 je aj výborným herným telefónom. Dokazuje to výkonný čip, unikátna technológia chladenia  alebo dodatočná wi-fi anténa umiestnená v strede telefónu. ”

Celkové hodnotenie

Honor View20 robí krásne fotky, má intuitívne ovládanie a dobre padne do ruky. Navyše sa veľmi rýchlo nabíja, 50 % baterky je nabitých približne za 30 minút. Aj keď sa mi to ako vernému iPhone používateľovi ťažko hovorí, viem si predstaviť, že by som tento telefón používala naďalej.

Lucia Šicková je spoluzakladateľkou Pixel Federation. Šíri osvetu o hrách a je presvedčená, že videohry sú dobrým vzdelávacím nástrojom. Je projektovou manažérkou iniciatívy Pixel Federation – Edufactory, ktorá si kladie za cieľ podporovať inovácie vo vzdelávaní na Slovensku a zároveň odovzdávať know-how v tejto oblasti.


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové