Dnes je Modra známa najmä pre viniče, ktoré lemujú jej polia a vytvárajú základ pre miestny prekvitajúci vinársky priemysel. Modra mala kedysi najväčšiu rozlohu viníc na Slovensku. Dnes v tejto kategórii už síce nevedie, no stále si udržuje popredné priečky.
Ešte predtým, než sa v Modre usídlila vinárska tradícia, prekvitalo v meste aj iné remeslo – keramikárstvo. Jeho stopy sa dajú sledovať až do praveku. Dodnes sa v meste odohrávajú udalosti na počesť tohto dedičstva, napríklad tzv. Slávnosti hliny.
Ide o podujatie keramikárov, ktorí takto prezentujú činnosť kedysi oveľa rozšírenejšieho remesla. Podujatie môžete navštíviť každý rok v prvý septembrový víkend.
Dnes hrajú prvé husle vinárske podujatia a vinobrania, ktoré lákajú ľudí z celého okolia. Malokarpatské vinobranie je v Modre každý tretí septembrový víkend.
Ak ste na školských hodinách dejepisu dávali pozor, zrejme si pamätáte aj to, že toto mesto je späté s osudom jedného z našich najväčších literárnych umelcov a národovcov – Ľudovítom Štúrom.
Aj keď z Modry nepochádza, prisťahoval sa sem po smrti svojho brata, aby sa postaral o jeho sedem detí. A neslávne tu aj zomrel, keď sa počas prechádzky v okolí postrelil do nohy. Na cintoríne v Modre je aj pochovaný.
Štúrovcov si Modra pamätá celkom dosť. Okrem najznámejšieho Ľudovíta tu totiž do svojej smrti žil a pôsobil ako evanjelický kňaz jeho brat, Karol. Usadil sa tu aj Ľudovítov bratranec Dionýz Štúr, ktorý je známy vďaka jeho vedecko-geologickej činnosti.
Do Modry sa prisťahoval spolu s otcom, Jozefom Štúrom, ktorý v Modre zase pôsobil ako evanjelický učiteľ.
Ďalšou zaujímavou osobnosťou z okolia je Ján Smrek, ktorý sa tu síce tiež nenarodil, no po smrti otca tu skončil v sirotinci. Žil tu až do svojich dvadsiatich troch rokov a práve počas štúdia na modranskom učiteľskom ústave vznikali jeho prvé diela.
Modra sa môže pochváliť aj svojimi historickými pamiatkami, vzhľadom na jej vek. Už v 12. storočí vznikali o meste prvé záznamy. Približne z tohto približného obdobia pochádzajú aj gotický kostol sv. Jána Krstiteľa a gotický kostol sv. Barbory.
Štatút slobodného kráľovského mesta Modra získala trochu neskôr, v 17. storočí. Už vtedy bol jej symbolom na mestskom erbe vinič, ktorý históriu mesta pretkáva už stáročia.
Modra na mape vysokorýchlostného internetu
Vďaka výsokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Modry prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.
Od tejto jesene Modra patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.
Máte záujem o prenos čísla?
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.