Najkrajšie mestečká južnej Európy, ktoré musíte vidieť

Nechajte sa uhranúť kúzlom tých najromantickejších miest starého kontinentu.

Každá krajina má malé romantické mestečká, ktoré akoby zamrzli v čase. Nepokazené, autentické, magické. V prvom dieli nášho seriálu o takýchto miestach sme písali o krajinách západnej Európy. Pokračujeme tým najlepším z južnej strany kontinentu.

Sighișoara, Rumunsko

Rodisko kniežaťa Vlada III., ktorý spisovateľovi Bramovi Stokerovi poslúžil ako predloha pre postavu upírskeho Drakulu, má stále niečo z magickej atmosféry temného stredoveku.

Patrí medzi najkrajšie a najlepšie zachované historické mestá nielen v rumunskom regióne Transylvánia, ale aj v Európe.

mesto
mesto v noci

Autor fotografií: Andrew Colin 

Amalfi, Taliansko

Celá amalfská riviéra sa vyznačuje priam gýčovou scenériou pastelovo sfarbených talianskych domčekov osadených v skalách, terasovitými záhradami a sadmi s citrusovými stromami, z ktorých sa vyrába známy citrónový likér.

Mestečko Amalfi je jej centrom a spolu s mestečkom Positano sa radia k najkrajším v oblasti.

prímorské mesto
prímorské mesto
prímorské mesto
prímorské mesto

Autori fotografií: Alpha 350 (1 – 2), Benson Kua (3) a Martin Hesketh

Sintra, Portugalsko

Jedno z najvýznamnejších pamiatkových miest Portugalska, mestečko Sintra bolo od stredoveku letným sídlom kráľovskej rodiny.

Práve vďaka veľkému množstvu palácov, záhrad či parkov vybudovaných v rôzných slohových obdobiach toto miesto prezývajú aj pozemským rajom alebo rozprávkovým mestom.

hrad
kupoly
kaštieľ

Autor fotografií: Guillén PérezNicolas Vollmer a Pedro Ribeiro Simões

Setenil de las Bodegas, Španielsko

Malé mestečko v provincii Cádiz v Španielsku je slávne tým, že je doslova vstavené do skalného previsu nad riekou Rio Trejo.

K sláve mesta prispievajú aj vynikajúce miestne mäsové výrobky, najmä saláma chorizo, ale aj jemné pečivo pasteles a najvychytenejšie reštaurácie v širokom okolí.

domy v skale
domy v skale
balkóny

Autori fotografií: EleazarJosé Luis Sánchez Mesa a Samu

Marsaxlokk, Malta

Malebné maltské prístavné mestečko, s krkolomným názvom, Marsaxlokk preslávili pestrofarebné rybárske loďky nazývané luzzu a tradičný rybí trh, ktorý je otvorený každú nedeľu.

prístav
prístav
mesto
ryby

Autori fotografií: Tobias ScheckMichael Camilleri, Tobias ScheckJohn Haslam

Bled, Slovinsko

Jedno z najnavštevovanejších miest Slovinska sa nachádza v podhorí Julských Álp na brehu malebného jazera Bled.

Každú romantickú dušu nutne očarí výhľadom na malý čarovný ostrov s kostolíkom v strede jazera a na neďaleko sa týčiaci pôsobivý stredoveký hrad.

jazero, veža
jazero

Autori fotografií: Vicente Villamón a Thomas Au

Oia, Santorín, Grécko

Spomedzi všetkých mestečiek nádherného gréckeho ostrova Santorín, sú vraj práve v Oii tie najkrajšie západy slnka.

Idylická grécka dedinka je preslávená po celom svete bielymi domčekmi prikrytými modrými strechami, ktoré sa týčia na skalnatom pobreží s výhľadmi na pokojné more.

ostrov
domy

Autori fotografií: Nikola Totuhov a Alan Lam

Melnik, Bulharsko

Mestečko obklopené plošinovými kopcami je známe najmä vďaka zrúcanine hradu, pozoruhodnej architektúre, Roženskému kláštoru a lokálnemu vinárskemu priemyslu.

Za vysoký počet starých budov v meste a jeho okolí môže najmä jeho kozmopolitné historické zloženie. Krátko patrilo pod cárske Rusko, Otomanskej ríši a v jednom bode sa jeho obyvateľstvo zase skladalo najmä z Grékov.

mesto
hory

Autori fotografií: Klearchos Kapoutsis a Donald Judge

Kyrenia, Cyprus

História mesta siaha podľa niektorých názorov až do obdobia päťtisíc rokov pred Kristom, oficiálne sa však historici zhodujú na tom, že bolo založené po Trójskych vojnách. Tak či onak, staré rozhodne je.

Rozvinulo sa vďaka bezpečnému hradu, ktorý v meste ešte stále nájdete. Dnes toto mesto patrí pod tureckú severnú časť ostrova. Medzi jeho najzaujímavejšie miesta patrí napríklad historický prístav.

prístav
Južná Európa

Autori fotografií: Graeme Churchard a Ankur P

Aké mestečká v Európe sú podľa vás najkrajšie? Napíšte nám svoj názor do komentárov na facebookovej stránke Sódy.

Volania v týchto mestách EÚ za ceny ako doma

Dobrá správa pre všetkých vášnivých cestovateľov. Majitelia Platinového a Diamantového O2 Paušálu odteraz volajú a SMS-kujú na svojich dovolenkách po celej Európskej únii za rovnakých podmienok, ako kdekoľvek na Slovensku. Vo svojich balíčkoch majú tiež 1 GB dát, ktoré môžu využívať v EÚ bez poplatkov navyše.

Ak si teraz do O2 prenesiete svoje číslo, zmluvnú pokutu s vašim operátorom vyrieši O2. A k tomu všetkému vám dá O2 bonus na nový telefón až do 528 €.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Úver vám môže zarobiť peniaze. Pozrite sa ako

Cash is the king. Hotovosť je kráľ. Hoci toto heslo platí neustále, v reálnom živote sa jednotlivci aj firmy musia potýkať s tým, že jednoducho peňazí nie je dosť. A hoci v osobnom živote platí, keď nie sú peniaze, uskromnite sa, takéto rozmýšľanie môže firmu položiť. Pozrite sa prečo.

Ustrážiť si cash flow, množstvo peňazí, ktoré máte aktuálne k dispozícii, je hlavybôľ pre startupy aj dlhoročne existujúce firmy. Ušetriť si peniaze na rozvoj zo zisku si v skutočnosti môžu dovoliť len tie najbohatšie firmy.

Všetky ostatné alebo rastú veľmi pomaly, alebo nerastú vôbec. Pritom nápady a energia im nechýba. Práve v týchto prípadoch, ak presne viete, na čo peniaze potrebujete a koľko zákazníkov, obratu alebo hodnoty vám prinesú naspäť, je dobré hacknúť vlastné myslenie o tom, že pôžičky sú zlé.

Rozumný úver totiž môže zvýšiť obrat vašej firmy a kvalitu života jej zamestnancov a konateľov. Tu sú dôvody, ako.

1. Úverom predbehnete konkurenciu

Firma predáva produkty, ale nemá priveľa peňazí na marketing. Pritom podľa prieskumov na trhu presne takýto produkt chýba. Ak sa firma rozhodne rásť pomaly, zo zisku vyrobiť viac tovaru a ten predať znovu, môže a veľmi pravdepodobne sa v dnešnom svete rýchlych informácií aj stane jedna vec.

Kdesi na svete si kvalitné výrobky všimne konkurencia či startup. Nájdu si investora, získajú podporu z crowdfoundingových platforiem alebo inou cestou. A do pár týždňov položia všetkých, čo rastú pomaly, hoci ich konkurencia bola pred nimi. Smola.

Ten dravejší ide dopredu a ten, čo bol prvý, zaniká. Akonáhle existuje potenciál na rýchlejší rast, dnešná doba lacných peňazí podporuje trend požičať si na rozvoj od bánk.

Či už ide o investíciu do skladových zásob, nákup kvalitnejších strojov alebo masívnu investíciu do marketingu, peniaze sú pre podnikateľov k dispozícii. A sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým.

2. Úver je investícia, ak peniaze viete zhodnotiť

Keď sa spýtate úspešných obchodných firiem, či do nákupu zásob dávajú vlastné peniaze alebo požičané, podstatná väčšina vám odpovie, že na to využívajú kontokorenty alebo iné úverové produkty od banky. Potvrdzujú to aj skúsenosti Slovenskej sporiteľne.

Prečo je to tak? Vlastné peniaze sú cennou komoditou, ktorú si treba šetriť a míňať opatrne. Naopak, ak máte rozbehnutý obchodný reťazec a potrebujete investovať do nákupu, súčasné úroky sú veľmi pravdepodobne oveľa nižšie, ako je marža firmy. Z úveru sa tak stáva investícia, ktorá vynesie firme viac, ako sú náklady na získanie týchto peňazí.

To isté platí aj vtedy, ak vaša firma funguje na nízkych maržiach pri častej frekvencii predaja (napríklad dovoz veľkého množstva tovaru, povedzme surovín pre výrobný sektor). Vtedy úverový produkt od banky ochráni samotnú existenciu vášho podnikania – môžete viac nakupovať a tým aj viac predávať.

3. Rozumný úver vás zbaví stresu

Tento bod sa javí na prvé počutie bizarne. Úver a málo stresu? Skúsenosti však potvrdzujú, že viac ako úver podnikateľov stresuje neschopnosť zaplatiť faktúry, najmä ak ste seriózny a nechcete prísť o obchodného partnera, pričom však iní odberatelia vám faktúry nepreplatili.

Na tento účel je dobré mať šikovný kontokorentný úver, ktorým krátky výpadok cashflowu kedykoľvek vykryjete. Bude sa vám spávať ľahšie a slovenský syndróm neskorého platenia faktúr nebudete šíriť ďalej. Prispejete tak tiež k tomu, aby podnikateľské prostredie fungovalo korektne. A tým získajú všetci.

Potrebujete poradiť, ktorý úver je pre vaše podnikanie vhodný a či vôbec ho potrebujete? V Slovenskej sporiteľni nájdete poradcov, ktorí vám radi nezáväzne poradia. Dohodnite si s nimi stretnutie alebo rozhovor po telefóne.

Článok vznikol v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, ktorej program pre začínajúcich podnikateľov podporuje nápady tých, ktorí si chcú rozbehnúť vlastné podnikanie. Okrem riešenia financovania záujemcom umožní získať aj dobré rady od skúsených mentorov.


Lifetech: Čo je nové