Najkrajšie mestečká západnej Európy, ktoré musíte vidieť

Každá krajina má malé romantické mestečká, ktoré akoby zamrzli v čase. Nepokazené, autentické, magické. Nechajte sa uhranúť ich kúzlom.

Európske metropoly typu Paríž, Londýn alebo Rím sú vždy cestovateľskou výzvou, ale občas akoby si vnútorný hlas žiadal niečo pokojnejšie. Odísť preč od davov turistov, od veľkých bulvárov a objaviť tie pravé turistické poklady. Zastaviť sa v mestách, v ktorých ešte poznať pravého ducha národa.

Každá krajina má malé romantické mestečká, ktoré akoby zamrzli v čase. Nepokazené, autentické, magické.

Náš seriál o nich začíname mestami západnej Európy. Nechajte sa uhranúť ich kúzlom:

Avignon, Francúzsko

V starobylom provensálskom mestečku Avignon sa každé leto koná obrovský pouličný divadelný festival, kedy celé mesto ožije divadlom.

hrad
mesto
rieka
pivnica

Autori fotografií: Stephen Colebourne (1-3) a Patrick Gaudin

Dominantami mesta sú starý Pápežský palác (od 14. storočia tu sídlilo sedem pápežov) a Avignonský most, z ktorého sa zachovali posledné štyri pilere.

Dinant, Belgicko

Maličké mestečko Dinant leží vo Valonskom regióne v Belgicku v provincii Namursko.

bralo, mesto
kostol

Autori fotografií: Daviddje a Andrés Nieto Porras

Historická výstavba s dominantným kolegiátnym kostolom Notre-Dame z 13. storočia sa tiahne popred pôsobivo vyzerajúcu skalu Bayard. Na vrchu skaly bola v 19. storočí postavená Citadela.

Giethoorn, Holandsko

Holandské Benátky. Aj takto nazývajú Giethoorn, dedinku s tromi tisícmi obyvateľov a s viac ako 180 mostami. Preprava historickou časťou je možná iba na loďkách, medzi domami nie sú žiadne cesty.

domček, kanál
domček, kanál

Autor fotografií: piotr iłowiecki

Bibury, Anglicko, Spojené kráľovstvo

Možno túto ulicu spoznávate podľa jednej zo scén filmu Denník Bridget Jonesovej. Dedinka Bibury je známa práve takýmito malebnými kamennými domčekmi medovej farby pochádzajúcich zo 17. storočia a patrí medzi najkrajšie dedinky na anglickom vidieku.

domček
most

Autori fotografií: Karen Roe a hiro kobashi

Killarney, Írsko

Malé mestečko vo východnej časti ostrova je obklopené idylickým írskym vidiekom,  charakteristickým nádhernou zeleňou a mierne kopcovitým terénom.

Samotné mesto je plné tradičných malých domčekov z kameňa, no zaujímavosti sa nachádzajú aj za jeho hranicami.

kopce
ruina
zámok

Autori fotografií: ritesh3, Marcus MeissnerIan D. Keating

Patria medzi ne napríklad národné parky, zrúcaniny stredovekých kláštorov, hrad Ross, či impozantné viktoriánske sídlo, ktoré svojho času navštívila aj britská kráľovná Viktória.

Luxemburg, Luxembursko

Mestá drobného Luxemburska by sa dali zrátať na dvoch rukách. Najvýraznejším je pochopiteľne hlavné mesto, no skôr než jeho administratívne a moderné centrum stoja za pozornosť staré časti, vystavané na viacerých úrovniach, obklopené stromami a popretkávané riekou.

hrad
hrad
hrad

Autori fotografií: Frans Berkelaar (1 a 3) a Craig Howell

Práve jej okolie stojí za zmienku – vďaka starým mostom a budovám postaveným priamo na hranici rieky, bez akéhokoľvek nábrežia.

Volania v týchto mestách EÚ za ceny ako doma

Dobrá správa pre všetkých vášnivých cestovateľov. Majitelia Platinového a Diamantového O2 Paušálu odteraz volajú a SMS-kujú na svojich dovolenkách po celej Európskej únii za rovnakých podmienok, ako kdekoľvek na Slovensku. Vo svojich balíčkoch majú tiež 1 GB dát, ktoré môžu využívať v EÚ bez poplatkov navyše.

Ak si teraz do O2 prenesiete svoje číslo, zmluvnú pokutu s vašim operátorom vyrieši O2. A k tomu všetkému vám dá O2 bonus na nový telefón až do 528 €.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Polnočný predaj novej Potterovky nás vráti do čias detskej pottermánie

Pred niekoľkými mesiacmi otriasla “čarodejníckym” svetom udalosť, na ktorú sa všetci oddaní fanúšikovia série o chlapcovi, ktorý prežil, tak tešili.

Pred niekoľkými mesiacmi otriasla “čarodejníckym” svetom udalosť, na ktorú sa všetci oddaní fanúšikovia série o chlapcovi, ktorý prežil, tak tešili. Dočkali sa ôsmeho pokračovania kúzelníckej knižnej série. V piatok 30. septembra vychádza aj jej slovenský preklad. Takže, nabrúsiť metly, vytiahnuť prútiky a ide sa naspäť do Rokfortu!

Začalo to rukopisom, ktorý nikto nechcel

Ťažko uveriť že megaúspešná autorka J. K. Rowlingová, ktorá svojím majetkom predbehla aj anglickú kráľovnú (a teda sa stala najbohatšiou ženou Británie), kedysi začínala ako sociálny prípad bez nádeje na svetlú budúcnosť.

Slobodná matka bez práce netušila, čo s ňou a jej deťmi bude ďalší mesiac. Vymyslený čarodejnícky svet, bol pre ňu a neskôr aj pre mnoho z jej čitateľov útechou, v prípade autorky aj únikom zo zložitej situácie.

Jej prvotinu, ktorú písala striedavo na papieri a písacom stroji, odmietali viaceré vydavateľstvá. Na to, aby mohla dať dokopy svoj prvý rukopis, si musela požičať peniaze od kamarátky. A potom sa to prišlo.

Hneď po vydaní prvej knihy milióny nadšených detí dychtivo čakali na list z Rokfortu, nosili čierne čarodejnícke habity a hútali, do ktorej školskej fakulty by asi tak patrili. Vďaka fantastickým kúzelným príbehom objavili krásu čítania a doteraz sa svorne zhodujú, že Harry Potter mal na ich detstvo obrovský vplyv.

Jeden rekord za druhým

Vyše 450 miliónov predaných kópií preložených do 79 jazykov robí z čarodejníckej ságy najpopulárnšiu knižnú sériu vôbec, a ani jednotlivé filmové spracovania sa rozhodne nemuseli sťažovať na nedostatok divákov.

Ak ste sa už začali pomaly zmierovať s tým, že siedmou knihou o Harrym Potterovi všetko skončilo, určite vás potešila správa o ôsmom voľnom pokračovaní s názvom Harry Potter a Prekliate dieťa.

Je to divadelná hra, teda scenár k nej, ktorý tiež písala J.K. Rowlingová v spolupráci s Jackom Thornom a Johnom Tiffanym. Nezvyčajná forma však na napínavosti a kvalite príbehov dielu absolútne neuberá. Práve naopak, no nebudeme prezrádzať viac.

Hlavnými hrdinami sú deti troch hlavných postáv z predošlých kníh a dej sa dotkne aj udalostí, ktoré sa odohrali v predchádzajúcich siedmych dieloch. Ôsme pokračovanie ostáva verné čarodejníckemu svetu, ktorý Rowlingová stvorila.

Doteraz mali Slováci prístup len k jej anglickej verzii, no už len predpredaj slovenského prekladu zaznamenával obrovské úspechy. Začal sa 16. augusta a v Martinuse pokoril záujmom za jediný deň takmer 26-ročný rekord.

Žiadna iná kniha v histórii kníhkupectva sa nepredávala tak dobre a tak rýchlo. Dovtedy si držala prvenstvo kniha Stratený symbol od Dana Browna, no jej predaj pokorila Potterovka o viac než polovicu. Dokonca, významne prekonala aj rekord siedmej potterovskej knihy Harry Potter a Dary smrti, taktiež o polovicu.

Polnočný predaj a čarodejnícky program

Po takomto obrovskom úspechu si v Martinuse povedali, že uvedenie slovenskému prekladu si zaslúži špeciálny polnočný predaj sprevádzaný tématickou potterovskou akciou.

Tým pádom sa kníhkupectvo na bratislavskej Obchodnej ulici stane miestom, kde sa ku prekladu Harryho Pottera a Prekliateho dieťaťa môžete dostať medzi prvými.

Polnočný predaj so sprievodným programom začína vo štvrtok, 29. septembra, o 23:00.

V kaviarni bude pripravené špeciálne čarodejnícke menu, a tešiť sa môžete aj na potterovské kvízy. Dobre sa na ne pripravte, pretože tí najlepší budú za svoje vedomosti patrične odmenení.

Návštevníkom polnočného predaja prečíta herečka Lucia Hurajová epilóg zo siedmej knihy Harry Potter a Dary smrti.

Následne, keď slávnostne odbije polnoc, začne sa predaj slovenského prekladu ôsmej potterovky.

Pre prvých 10 000 majiteľov tejto knihy pripravilo kníhkupectvo Martinus prekvapenie. Mag(net)ickú záložku. … Ako inak s kúzelníckymi motívmi.

Keby mal náhodou niekto z okolia výhrady proti tak neskorej večierke svojich detí, alebo kolegov, Martinus pre nich pripravil špeciálne ospravedlnenky. Odvolávajú sa na “okúzlenie príbehom a nočné čítanie”.

Kníhkupectvo Martinus.sk prináša všetkým knihomoľom tie najlepšie príbehy už 26 rokov. Na stránke www.martinus.sk si môžete vybrať z ponuky viac než 200 000 kníh a neknižného tovaru.


Lifetech: Čo je nové