Možno ste sa nad tým pri sledovaní filmov nikdy nezamysleli, no hudba hrá vo filme takmer rovnako dôležitú úlohu ako herci v hlavných úlohách. Jej prítomnosť alebo aj neprítomnosť mení dej, atmosféru aj váš celkový zážitok. Tu sú niektoré z tých najznámejších.
S dátovými paušálmi od O2 môžete sledovať videá a počúvať obľúbenú hudbu kdekoľvek bez obmedzenia.
Ennio Morricone
Krehko pôsobiaci taliansky starček dnes už síce veľmi nekoncertuje, no stačí načrieť do nedávnej filmovej minulosti, aby ste našli stopy jeho produkcie. Hudbu skladal pre filmy Cinema Paradiso, Vtedy na Západe, Vtedy v Amerike, Nehanební bastardi, Osem hrozných či Lolita. Celkovo ich bolo vyše 500.
Za svoj prínos do sveta filmovej hudby získal desiatky prestížnych ocenení, medzi nimi aj dva Oscary – jeden je za celoživotný prínos a druhý za soundtrack k tarantinovke Osem hrozných. Možno vám jeho meno doteraz nebolo povedomé, no jeho hudbu spoznáte celkom určite.
Hans Zimmer
Podobne ako Ennia Morriconeho ani možno Hansa Zimmera možno nepoznáte po mene, no jeho hudbu ste počuli už v mnohých filmoch. Ako skladateľ sa vyhýba mediálnej sláve a pozornosti a radšej ostáva v ústraní.
Filmovú hudbu zložil k Pirátom z Karibiku, Gladiátorovi, Leviemu kráľovi, batmanovkám od Christophera Nolana, Intestellaru, Počiatku, 12 rokov otrokom či k Poslednému samurajovi. A to je len kúsok z jeho dlhého repertoára. Oscara získal za Levieho kráľa.
American Hustle (2013)
Ospevovaný film s hviezdnym obsadením síce u mnohých nenaplnil očakávania, čo sa týka deja, no jeho hudba mala už oveľa väčší úspech.
Je to mix najznámejších disco skladieb zo 70. rokov (Elton John, Donna Summer, Duke Ellington, Tom Jones), ktoré dodnes radi spievame pri karaoke. Soundtrack funguje aj ako okamžitý vylepšovač nálady.
Great Gatsby (2013)
Keď sa do filmu pustí Baz Luhrmann, je jasné, že hudba bude jedným z jeho nosných kvalít. Do klasiky 20. rokov zakomponoval viaceré moderné skladby. Niektoré prerobil do štýlu jazzu (Crazy in Love), iné nechal modernými (Little Party Never Killed Nobody).
Na soundtracku sa podieľali Lana del Rey, Sia, Jack White, Gotye, Beyoncé, Fergie, Jay-Z, The XX, Will.i.am či Kanye West. Výsledkom boli skladby, ktoré ešte dlhý čas dominovali hudobným rebríčkom.
Pelíšky
Nedá sa nespomenúť ani niečo z českej produkcie. Pelíšky sú kultovým filmom pre x dôvodov, medzi ktoré patrí aj ich soundtrack.
Sú plné nostalgických skladieb od Blue Effect a Václava Neckařa a rock’n’rollu 60. rokov v prevedení Soulmen a Matadors. Zabudnúť sa nedajú ani Čerešne od Hany Hegerovej a Trezor od Karla Gotta, ktorý roztancuje aj tých najväčších letargikov.
Quentin Tarrantino a všetky jeho filmy
Od Pulp Fiction, Reservoir Dogs, Kill Bill, Nehanebných bastardov až po Neskrotného Djanga či Osem hrozných. Tarantino má talent a cit pre výber hudby, ktorá vyzdvihne dej a okorení filmový zážitok.
Neštíti sa ani kombinovania nekombinovateľného, ako napríklad rapu vo filme Neskrotný Django o oslobodenom otrokovi z 19. storočia, alebo hudby Davida Bowieho v scéne z 2. svetovej vojny s hákovými krížmi v pozadí.
Väčšina jeho soundtrackov sa stala rovnako kultovými ako samotné filmy.
A aj keď nepochybujeme, že za výberom hudby do jeho filmov je priam chirurgická alchýmia, niekedy sa k nim dostane aj náhodou.
Napríklad známu skladbu z Kill Bill 2 (Who Hoo od japonskej skupiny 5.6.7.8’s) si vypočul náhodou pred odletom z Japonska na letisku. Zapáčila sa mu natoľko, že po dolete skupinu skontaktoval a zapojil do filmu.
Započúvajte sa do filmových soundtrackov, nech ste kdekoľvek
Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.