Najlepšie soundtracky, ktoré preslávili svoje filmy

Sláva niektorých skladieb prežije oveľa dlhšie, než popularita filmov, ku ktorým patria.

Možno ste sa nad tým pri sledovaní filmov nikdy nezamysleli, no hudba hrá vo filme takmer rovnako dôležitú úlohu ako herci v hlavných úlohách. Jej prítomnosť alebo aj neprítomnosť mení dej, atmosféru aj váš celkový zážitok. Tu sú niektoré z tých najznámejších.

S dátovými paušálmi od O2 môžete sledovať videá a počúvať obľúbenú hudbu kdekoľvek bez obmedzenia.

Ennio Morricone

Krehko pôsobiaci taliansky starček dnes už síce veľmi nekoncertuje, no stačí načrieť do nedávnej filmovej minulosti, aby ste našli stopy jeho produkcie. Hudbu skladal pre filmy Cinema Paradiso, Vtedy na Západe, Vtedy v Amerike, Nehanební bastardi, Osem hrozných či Lolita. Celkovo ich bolo vyše 500.

Za svoj prínos do sveta filmovej hudby získal desiatky prestížnych ocenení, medzi nimi aj dva Oscary – jeden je za celoživotný prínos a druhý za soundtrack k tarantinovke Osem hrozných. Možno vám jeho meno doteraz nebolo povedomé, no jeho hudbu spoznáte celkom určite.

Hans Zimmer

Podobne ako Ennia Morriconeho ani možno Hansa Zimmera možno nepoznáte po mene, no jeho hudbu ste počuli už v mnohých filmoch. Ako skladateľ sa vyhýba mediálnej sláve a pozornosti a radšej ostáva v ústraní.

Filmovú hudbu zložil k Pirátom z Karibiku, Gladiátorovi, Leviemu kráľovi, batmanovkám od Christophera Nolana, Intestellaru, Počiatku, 12 rokov otrokom či k Poslednému samurajovi. A to je len kúsok z jeho dlhého repertoára. Oscara získal za Levieho kráľa.

American Hustle (2013)

Ospevovaný film s hviezdnym obsadením síce u mnohých nenaplnil očakávania, čo sa týka deja, no jeho hudba mala už oveľa väčší úspech.

Je to mix najznámejších disco skladieb zo 70. rokov (Elton John, Donna Summer, Duke Ellington, Tom Jones), ktoré dodnes radi spievame pri karaoke. Soundtrack funguje aj ako okamžitý vylepšovač nálady.

Great Gatsby (2013)

Keď sa do filmu pustí Baz Luhrmann, je jasné, že hudba bude jedným z jeho nosných kvalít. Do klasiky 20. rokov zakomponoval viaceré moderné skladby. Niektoré prerobil do štýlu jazzu (Crazy in Love), iné nechal modernými (Little Party Never Killed Nobody).

Na soundtracku sa podieľali Lana del Rey, Sia, Jack White, Gotye, Beyoncé, Fergie, Jay-Z, The XX, Will.i.am či Kanye West. Výsledkom boli skladby, ktoré ešte dlhý čas dominovali hudobným rebríčkom.

Pelíšky

Nedá sa nespomenúť ani niečo z českej produkcie. Pelíšky sú kultovým filmom pre x dôvodov, medzi ktoré patrí aj ich soundtrack.

Sú plné nostalgických skladieb od Blue Effect a Václava Neckařa a rock’n’rollu 60. rokov v prevedení Soulmen a Matadors. Zabudnúť sa nedajú ani Čerešne od Hany Hegerovej a Trezor od Karla Gotta, ktorý roztancuje aj tých najväčších letargikov.

Quentin Tarrantino a všetky jeho filmy

Od Pulp Fiction, Reservoir Dogs, Kill Bill, Nehanebných bastardov až po Neskrotného Djanga či Osem hrozných. Tarantino má talent a cit pre výber hudby, ktorá vyzdvihne dej a okorení filmový zážitok.

Neštíti sa ani kombinovania nekombinovateľného, ako napríklad rapu vo filme Neskrotný Django o oslobodenom otrokovi z 19. storočia, alebo hudby Davida Bowieho v scéne z 2. svetovej vojny s hákovými krížmi v pozadí.

Väčšina jeho soundtrackov sa stala rovnako kultovými ako samotné filmy.
A aj keď nepochybujeme, že za výberom hudby do jeho filmov je priam chirurgická alchýmia, niekedy sa k nim dostane aj náhodou.

Napríklad známu skladbu z Kill Bill 2 (Who Hoo od japonskej skupiny 5.6.7.8’s) si vypočul náhodou pred odletom z Japonska na letisku. Zapáčila sa mu natoľko, že po dolete skupinu skontaktoval a zapojil do filmu.

Započúvajte sa do filmových soundtrackov, nech ste kdekoľvek

Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Filmy, ktoré popierajú fyziku

Filmári nie sú fyzici a fyzici nie sú filmári. Preto sa občas stane, že napriek megalomanským rozpočtom nezostáva veľa času na overovanie reality. Výsledky bývajú nezabudnuteľné.

Odpoveď väčšinou býva jednoduchá: nie sú. Pri niektorých filmoch sa to dá očakávať. Nikto predsa od Spidermana alebo Jasona Stathama (alias Kuriéra) neočakáva, že budú hrať podľa pravidiel prírody. Pravidelne prežívajú kaskadérske kúsky, ktoré by im dolámali chrbtice, alebo ich prinajlepšom posadili na vozík. No nájdu sa aj trochu neočakávanejšie prípady.

S novými dátovými paušálmi od O2 si môžete pozerať zaujímavé filmy bez obmedzovania. Vybrali sme svetové snímky, ktoré popierajú realitu.

Temný rytier

Aj Batman patrí do kategórie filmov, ktoré neradno kontrolovať. Jedna scénka to však trochu prehnala, dokonca aj na jeho pomery. Keď sa Batman, alebo Bruce, vrhne za Rachel z gothamského mrakodrapu, po tom, čo ju z neho zhodí Joker, padajú spolu zo samého vrchu až na ulicu.

Obaja dopadnú na auto, v ktorom navyše sedí jeho vodič (!), no nikomu, okrem autu, sa nič nestane. Škody na aute pritom pôsobia, akoby niekto padol z tretieho, a nie tridsiateho poschodia.

Prečo to vôbec spomíname? Lebo Batman nemá žiadnu vrodenú supersilu, vďaka ktorej by lietal, ohýbal predmety silou mysle, alebo mal telo sťa zo skaly. Svoje “vylepšováky” si svojpomocne vyrába.

Materiál, v ktorom by jeden chránený a druhý nechránený človek prežil pád z mrakodrapu tejto výšky touto rýchlosťou a zároveň odišli bez jediného škrabanca, skutočne neexistuje. A je otázne, či vôbec existovať môže.

Star Wars a všetky mimozemské filmy

Častokrát sa vo filmoch podobného žánru objaví cudzia planéta, ktorá je obývateľná, obývaná a len čaká na ľudských (alebo neľudských) výskumníkov. Zaujímavé však je, že jej ekosystém je vždy jednotný. To znamená, že planéta je buď púštna, alebo ľadová, alebo pralesná — no vždy len jedno z toho.

Vymeňte svoj paušál za O2 Dáta a sledujte viac filmov ako kedykoľvek predtým. Viac info.

Vezmite si pritom, aká rôznorodá je naša panéta, ktorá v našej slnečnej sústave patrí medzi tie najmenšie. Aby mohla vytvoriť a udržať život, potrebuje predovšetkým vodu. Tá vo filmových planétach častokrát chýba.

Star Trek

Tu ide o čisto hypotetickú, no veľmi pravdepodobnú chybu. Spock je krížencom dvoch druhov, ľudského a vulkánskeho. No je veľmi nepravdepodobné, priam nemožné, že by sa dva druhy, ktoré vznikali v odlišných galaxiách (ak by sme chceli tento prípad aplikovať na náš vesmír) pod odlišnými podmienkami, vedeli navzájom rozmnožovať.

Vezmime si, že ani s našimi najbližšími živočíšnymi príbuznými na tejto planéte, teda primátmi, by sme sa nedokázali rozmnožiť. Naše genofondy sú jednoducho príliš odlišné.

Pravdepodobnosť, že by sa v nejakom inom kúte tejto galaxie našiel natoľko kompatibilný tvor, aby sme s ním mohli vytvoriť aspoň relatívne “normálne” potomstvo, je takmer nulová.

Hangover 3

Posledná časť o večne zúfalých kamarátoch, z ktorých jeden vždy chýba, z malého Aziata Chowa urobila priam superhrdinu — no neúmyselne. Vo filme mal ukradnúť 21 miliónov dolárov v zlatých tehličkách, ktoré s úsmevom nosí v dvoch športových taškách.

Lenže v skutočnosti váži jedna štandardná zlatá tehlička 12.4 kg. V jednej taške mal polku úlovku (10.5 milióna v zlatých tehličkách), čo by sa rovnalo približne dvadstiatim kusom tehličiek. 12.4kg krát 20 sa rovná… 248kg.

Vodný svet

Známy film s Kevinom Costnerom má na rováši viacero zásadných omylov. Prvý z nich podkopáva celý pointu filmu. Zobrazuje totiž náš svet v budúcnosti, keď sa po roztopení polárnych ľadov celý stratí pod vodou.

Úroveň vody vo filme stúpne o stovky metrov. V skutočnosti by po roztoperní polárnych ľadov stúpla “len” o dvesto metrov, čo by samozrejme potopilo všetky prímorské krajiny a spôsobilo obrovské katastrofy, no napriek tomu by sme mali kade chodiť, nielen plávať.

Druhou zásadnou chybou je fakt, že Kevin Costner sa okolo roku 2500 narodil so žiabrami. Evolučné zmeny sa odohrávajú pomaly. Veľmi pomaly. Aj maličká zmena (napr. tvar zobáku vtáka) živočíchom môže trvať tisícky rokov. Premena človeka na obojživelníka by bola dosť zásadnou a jednoznačne by trvala viac než 500 rokov.

Pozrite si filmy kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie filmov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Spríjemnite si cestu vlakom či autobusom a objavte to najlepšie zo svetovej kinematografie. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové