Najväčšia pýcha mesta Košice ukrýva mnoho zaujímavostí

Košický Dóm má nespočetne veľa tajomstiev, ktoré stojí za to preskúmať.

Už stovky rokov je Dóm sv. Alžbety najobdivovanejšou stavbou Košíc. Nečudo. Najvýchodnejšia gotická katedrála Európy je najväčším kostolom u nás. Zmestí sa doň 5 tisíc ľudí, na dĺžku aj na výšku má 60 metrov.

Pri takých monumentálnych rozmeroch dnešného človeka zaráža, akú veľkú pozornosť vtedajší remeselníci venovali stovkám ozdôb a malých sošiek. Najviac vyzdobená je severná stena chrámu, ktorá sa vymyká dobovým zvyklostiam. V stredoveku ju totiž považovali za stranu zla a väčšinu kostolov stavali bez okien a vstupu.

Nad severným vchodom sa nachádza vyobrazenie Posledného súdu. Zaujímavosťou je, že medzi hriešnikmi, ktorí smerujú do jamy pekelnej sú aj biskup či mníška. Na západnej strane zase turistov pobaví jeden z chrličov vody, ktorý má podobu škaredej ženy.

Autor fotografie: Filip Jurovatý

Vraj ide o manželku majstra Štefana, ktorý ju chcel potrestať za jej pijanstvo a tak ju takýmto spôsobom zvečnil medzi drakmi a inými príšerami.

Inou pozoruhodnosťou chrámu je Kráľovské schodisko tvorené z dvoch protichodných špirál, tvarom pripominajúce dvojzávitnicu DNA. Podobné nájdete už len v štyroch iných mestách v Európe, to košické je ale najstaršie.

Čo je ale v Dóme ojedinelé v celej Európe, to je celokovový oltár z roku 1931. Bol odliaty zo zbraní prvej svetovej vojny, na pamiatku obetiam. Hlavný oltár zase patrí k najhodnotnejším pamiatkam stredoveku na Slovensku. Dôkazom výzdoby do posledného detailu je aj nočník, nenápadne vkomponovaný pod posteľou na jednom z obrazov oltára.

Dóm sv. Alžbety ponúka ešte veľa ďalších unikátov. Za všetky spomeňme aspoň krásny secesný luster, krstiteľnicu staršiu ako samotný kostol, slnečné hodiny, Rákociho kryptu či jedno z najstarších vyobrazení mestského erbu.

Po starých majstroch tu zostali skryté symboly a značky vysekané do kameňa. Mnohé ešte len čakajú na to, kým historici presne rozlúštia ich význam.

Košice na mape vysokorýchlostného internetu

Vďaka výsokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Košíc prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Košice patria medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nechce sa vám behať? Skúste bicykel

Cyklistika sa - popri behu - teší na Slovensku mimoriadnej obľube u ľudí všetkých vekových kategórií. Vedeli ste však, že tieto dva mimoriadne obľúbené športy sa navzájom dopĺňajú?

Máme športové osobnosti, akou je majster sveta v cestnej cyklistike Peter Sagan, bratia Velitsovci či svetová trieda v mestských zjazdoch Filip Polc, ktorí cyklistiku na Slovensku popularizujú a podporujú. Máme tiež krásne miesta – a je ich veľa, kam sa na bicykli vybrať. A je jedno či preferujete bicyklovanie v lese alebo popri rieke.

Ak sa aktívne venujete behu, určite by ste mali do tréningového plánu zaradiť aj pár hodín na bicykli. Nielenže si tým spestríte tréningový program, ale sadnúť si na bicykel vám dokonca pomôže zlepšiť si bežecké výsledky. Nehovoriac o tom, že šliapať do pedálov niekde v lese či pri rieke dodá nenahraditeľný pocit uvoľnenia a dostane vás do super nálady.

Pozrime sa však na fakty. Prinášame niekoľko dôvodov, prečo je cyklistika vhodný doplnok či alternatíva k behu.

Oživenie tréningu.

Cyklistika je najčastejšia alternatíva, ak chceme bežecké tréningy oživiť aj nejakou inou pohybovou aktivitou. Je vhodné ju do programu zaradiť pri každom druhu bežeckého tréningu. Predídete tým monotónnosti a nude, ale aj úplnemu znechuteniu behu.

Kĺby sa poďakujú

Beh je síce zdraviu prospešný, no pri intenzívnom tréningu predstavuje veľkú záťaž pre svaly, kĺby a šľachy. Práve bicyklovanie je vhodným športom, kde sa tieto partie tela nezaťažujú až v takej veľkej miere.

Aj svaly sa potešia

Pár hodín na bicykli je vhodnou alternatívou, ak chcete napomôcť aktívnej regenerácii svalov po náročnom bežeckom výkone.

Nárazové zvyšovanie výkonnosti

Ak chcete pridať na intenzite cyklistického tréningu, najlepšie je si to namieriť do kopcov. Jazda na bicykli hore kopcom dá zabrať rovnako, ako náročný bežecký tréning.

Aj keď vonku prší

Vhodný je tiež spinning, čiže bicyklovanie vo vnútri na stacionárnom bicykli. Viete si pri ňom nastaviť presne taký odpor, aký práve treba a na aký sa telo a myseľ momentálne cítia.

Srdce zaplesá

A na záver jedna z najdôležitejších vecí – cyklistika posilňuje srdce a prispieva k správnej činnosti krvného obehu.

Zdroj informácií: http://navrchol.sk/beh-vs-cyklistika.html


Lifetech: Čo je nové