Nakrúcanie filmu Čiara bolo plné kontrastov, filmári sa stretli s realitou východu

Očakávaný kriminálny triler Čiara dokázal, že aj na Slovensku vieme vyrobiť film na svetovej úrovni.

Je skvelé, že aj na Slovensku vznikajú filmy, ktoré hovoria o skutočnostiach, ktoré ľudí trápia, a o ktorých sa nie vždy hovorí nahlas. O príbehoch, ktoré ľudia žijú a ktoré občas bolia. Presne to sú príbehy, ktoré treba vyrozprávať.

Slovensko opäť raz presvedčilo, že dobré filmy na netvoria iba na západe. Štáb, ktorý pracoval na filme Čiara, bol napoly slovenský, napoly ukrajinský. Kriminálny príbeh o ukrajinských pašerákoch je historisky prvou slovensko-ukrajinskou koprodukciou.

Štáb bol pre domácich zážitkom

Filme na autentickosti pridalo najmä to, že sa nakrúcal v prostredí, ktoré sa na nič nehrá. Východosloveská obec Tibava sa stala na niekoľko dní prechodným domovom veľkého štábu.

Príchod filmárov a hercov spôsobil v malej dedinke na pár dní rozruch, a tak sa poschádzali miestni z blízka i ďaleka. Nasávali atmosféru, rešpektovali, že keď režisér a ľudia z produkcie zakričia „Tichooo“, a napokon skonštatovali, že nakrútiť film nie je také jednoduché, ako to vyzerá v televízii či v kine.

Rýchlo tiež prišli na to, že aj televízne hviezdy sú len obyčajní ľudia z mäsa a kostí, ktorí im ochotne dajú podpis alebo sa pristavia na kus reči. Niektorí z domácich dokonca sami dostali možnosť objaviť sa aj pred kamerou ako komparz.

Nakupovať chodia za hranice

Na východe Slovenska filmárom miestni okrem skutočných príbehov zo života na hranici (niekedy komédií, inokedy trilerov), hovorili aj o tom, ako sa chodí nakupovať na Ukrajinu. Prezradili, čo je tam lacnejšie, čo sa oplatí kúpiť, a koľko toho možno na Slovensko priniesť.

Nákupy na Ukrajine však nie sú také, ako keď si odskočíme na nákup z Bratislavy do Rakúska či zo severného Slovenska do Poľska. Tu je iná hranica. Tu je Schengen.

Lacný kraj aj malé platy

Filmovanie Čiary bolo plné kontrastov. Moderný Užhorod, veľkosťou pripomínajúci  Košice, ale aj malé dedinky, ktoré vyzerali, ako keby sa tam zastavil čas. Nablýskané chrámy i smetisko vedľa cintorína.

Nad nízkymi cenami sa bratislavskí herci a štáb čudovali až dovtedy, dokým nezistili, koľko domáci zarábajú. Aj vďaka dňom stráveným v realite východu pochopili všetko, čo opisuje samotný film.

Pašovanie ešte stále existuje

Príhody, ktoré domáci prezradili potvrdzujú, že film Čiara nie je o žiadnych nereálnych rozprávkach. Práve naopak. Šikovný scenárista Peter Balko vykreslil pomery na miestach blízko Schengenskej hranice veľmi hodnoverne.

Pašovanie, prevádzanie alebo mafia, predstavujú pre niektorých z nás minulosť alebo vzdialený východ. Pre niektorých Slovákov sú to témy, s ktorými sa stretávajú dodnes.

Hlavnú úlohu vo filme stvárnil Tomáš Maštalír, ktorý v kruhu svojich najbližších zohráva nenahraditeľnú rolu starostlivého dôverníka, ale aj zásadového a nekompromisného vodcu. Pokojné spolužitie dvoch prelínajúcich sa svetov sa však začne otriasať, keď novovybudovaná hranica Schengenského priestoru spôsobí nárast nervozity z nejasnej budúcnosti.

Príbeh o kriminálnej skupine, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu si môžete v týchto dňoch pozrieť v kinách.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 najobľúbenejších svadobných scén z filmov a seriálov

Svadba Moniky a Chandlera z kultových Priateľov obsahuje všetko - lásku, napätie, slzy aj romatické manželské sľuby.

Svadby na filmovom plátne sú vždy čarovným okamihom. Zväčša sú takmer dokonalé a predstavujú ideál, po ktorom tajne túži každá žena. Tie najlepšie svadobné scény sú plné romantiky, citov, úsmevných situácií a hlavne, končia šťastne.  Zaspomínajte si na svadby z televíznych obrazoviek, na ktoré sme kedysi čakali niekoľko sérií.

Priatelia: Svadba Moniky a Chandlera

Svadba Moniky a Chandlera z kultových Priateľov patrí k najobľúbenejším scénam z celého seriálu. Táto scéna obsahuje všetko – lásku, napätie, slzy, romatické manželské sľuby a na odľahčenie Joeyho Tribianiho, ktorý dokonalý pár oddáva spôsobom sebe vlastným.

Chcete si pozrieť dobrý film alebo televízne vysielanie priamo vo svojom mobile? Nainštalujete si aplikáciu O2 TV v mobile.

Láska nebeská

Rozhodne jedna z najkrajších svadobných scén spomedzi všetkých romantických filmov. Gospelový zbor a kompletný orchester schovaný medzi svadobnými hosťami, ktorý mladomanželom zahrá unikátnu verziu “All You Need Is Love” od Beattles? Pre niekoho príliš sladké, pre iného svadobný sen.

Twilight sága: Úsvit

Svadba upíra Edwarda a Belly je plná emócií, vydarených kulís a romantickej atmosféry. Z nádherných kostýmov a úsmevu hlavného hrdinu sa roztápali nielen tínedžerky, ale aj dospelé ženy.

Klinika Grace: Svadba Izzie a Alexa

Od stého dielu obľúbeného seriálu Grey’s Anatomy sa síce očakávalo niečo veľké, no nakoniec boli všetci veľmi prekvapení. Počas nesmierne silnej a emočne nabitej svadobnej scény, kde si povedali svoje “áno “ Izzie a Alex, si poplakali fanúšikovia po celom svete.

Absolvent: útek Bena a Elaine

O jeden z najlepšie natočených svadobných útekov sa vo filme Absolvent postaral Dustin Hoffman v úlohe Bena. Podarí sa mu uniesť Elaine (Catharine Ross) z kostola, v ktorom zatvorí svadobných hostí pomocou obrovského kríža. Nasledujúca scéna v autobuse je kvalitným hereckým koncertom, ktorý dokonale dopĺňa skladba Hello Darkness.

Otec nevesty: Svadba Annie a Briana

Klasická svadba so všetkým, čo k tomu patrí. Veľký kostol, množstvo rodinných príslušníkov, nervózny ženích aj priveľmi starostlivý otec. Samozrejme, očarujúca Elizabeth Taylor, ktorá sa dokonale vžila do role nevesty a zahrala ju na špičkovej úrovni.

Ako uloviť družičku: Svadba Jeremyho a Glórie

Hneď na začiatok musíme povedať, že samotná svadba Jeremyho a Glórie je v tejto scéne nepodstatná. Dôležité sú iné dve postavy. Claire (Rachel McAdams), ktorej pred všetkými zúčastnenými a obzvlášť jej snúbencom, vyzná lásku John (Owen Wilson). Láska ako hrom a veľká kniha romantickej kinematografie.

Moja tučná gécka svadba 2

Netradičná svadobná scéna, kde sa ukáže láska troch rôznych generácií. Silu tejto citlivo natočenej scény dokonale podtrhuje spev Johna Legenda a text skladby All of Me. Aj vďaka tomu sa zaradila medzi tie najromantickejšie, spomedzi filmov natočených v roku 2016.

Teória Veľkého tresku: Svadba Bernadet a Howarda

Neuveriteľné sa stane skutočnosťou. Bernadet a Howard, dve totálne odlišné povahy si povedia svoje “áno” v prítomnosti najlepších priateľov, Leonarda, Sheldona, Penny, Raja a Amy. Celá scéna je popretkávaná vtipnými hláškami, práve vďaka ktorým je seriál The Big Band Theory taký populárny.

Sex v meste: Carrie a pán Božský

Tento sobáš neprebiehal ani zďaleka tak, ako si ho Carrie vysnívala. Dopadol úplnou katastrofou a ponížením nevesty. Scéna plná rozporuplných emócií je však natočená veľmi dobre, takže si v tomto rebríčku rozhodne svoje miesto zaslúži.

Pozrite si svoj obľúbený seriál kdekoľvek

Máte chuť na dobrý seriál? Nainštalujte si aplikáciu O2 TV v mobile a vychutnajte si tie najlepšie snímky a program viac ako 30 televíznych kanálov priamo vo svojom smartfóne.


Lifetech: Čo je nové