Vedeli ste, že Nové Zámky boli istú dobu štvrté najväčšie mesto na Slovensku? Alebo že boli najviac bombardovaným slovenským mestom počas Druhej svetovej vojny? Skrývajú ešte mnohé ďalšie prekvapenia.
Od doby kamennej až po príchod Slovanov
História osídlenia tohto mesta siaha ďaleko do minulosti. Základy stoja na Novozámockom močiari a známky o obývaní sa tu našli z rôznych období: doby kamennej, doby bronzovej, aj doby železnej. Nájdené tu boli aj rímske náhrobné kamene, ktoré boli neskôr zabudované do mlynu Kleinovcov. Ten už však od roku 1972 neexistuje.
Slovania sem dorazili počas jednej z prvých migračných vĺn v 6. storočí. Mesto už v tej dobe predstavovalo významnú obchodnú zastávku. Viedla cezeň obchodná cesta Via Bohemica, z ktorej sa neskôr stala ešte významnejšia Via Magna.
Novum Castellum
A teraz niečo k tomu, čo vlastne z Nových Zámkov robí Nové Zámky. Zámok. Alebo, lepšie povedané, hrad. Vznikli tu hneď dva, a to z praktického dôvodu – kvôli ochrane oblasti pred nepriateľskými nájazdmi. Prvý hrad významnú rolu nezohral, zato druhý už áno. Navrhli ho dvaja bratia, talianski architekti s priezviskom Baldigara.
Hrad mal dve brány a komplexný tunelový systém. Po dokončení opevnenia, ktoré nesie názov Novum Castellum (preto Nové Zámky) sa hrad stal najmodernejšou renesančnou pevnosťou svojej doby. Neskôr k nemu pribudol arcibiskupský palác, kalvínsky kostol s kupolou, či lýceum reformovanej cirkvi.
Sláva a pád Nových Zámkov
Oficiálne získali Nové Zámky status samostatného mesta v roku 1691 a následne zažili veľký rozmach. Rozvíjali sa tu rôzne cechy, potom priemyselné spolky, zrušilo sa nevoľníctvo. Neskôr tu kostru priemyslu tvorili tehelňa a mlyny na obilniny. Pôsobil tu aj Anton Bernolák, jeden z kodifikovateľov súdobej spisovnej slovenčiny.
Mesto sa môže pochváliť prvou dievčenskou školou v okolí, prvou materskou školou v kraji, či nemocnicou, ktorá poskytovala nielen liečbu, ale aj útočisko chorým a bezvládnym. Neskôr doň pribudlo železničné spojenie s vtedajším Prešporkom, Viedňou a Budapešťou. Nové Zámky boli významným dopravným uzlom. Obchod prekvital.
Tento trend pokračoval aj v medzivojnovom období. Najskôr sem v roku 1928 zaviedli elektrinu a potom sem zavítal aj priemyselník Tomáš Baťa. V miestnej továrni spracovával kožu a aby sa mu materiál prevážal jednoduchšie, v roku 1932 založil novozámocké letisko.
V roku 1938 boli Nové Zámky štvrtým najväčším mestom na Slovensku. Na konci Druhej svetovej vojny však mesto postihla tragédia. Zo slovenských miest znieslo najhustejšie bombardovanie, ktoré ho celkom zničilo. Zmizli takmer všetky jeho významné pamiatky.
Dnes v meste ostali len Františkánsky kostol a kláštor, stĺp svätej trojice, pamätník Antona Bernoláka z roku 1937, evanjelický kostol, Kalvária a ortodoxná synagóga. Tú ako jedinú z troch pôvodných synagóg nezasiahlo bombardovanie a dnes ako jedna zo štyroch na Slovensku ešte stále slúži náboženským účelom židovskej obce.
Nové Zámky v súčasnosti
Aj keď Nové Zámky už nepoznajú zašlú slávu svojej minulosti, ich obyvatelia sa po vojne pozviechali a mestu navrátili, čo mohli.
Z kultúrnych slávností si je tiež čo vyberať. Okrem tradičných majálesov, oberačiek a vianočných trhov organizujú Novozámčania literárno-kultúrne dni Gergelya Czuczora, festival folklórnych súborov, rôzne športové podujatia, spomienkovú slávnosť výročia úmrtia Antona Bernoláka, či recesiu vo forme súťaží v príprave klobás, alebo gulášu. No a samozrejme, ešte môžete navštíviť aj to, čo ostalo po kedysi majestátnej hradnej pevnosti.
Nové Zámky na mape rýchleho internetu
Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Nových Zámkov prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.
Od tejto jesene Nové Zámky patria medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.
Máte záujem o prenos čísla?
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.