Nové Zámky: Mesto, ktoré prišlo o svoju históriu

Vedeli ste, že Nové Zámky boli istú dobu štvrté najväčšie mesto na Slovensku?

Vedeli ste, že Nové Zámky boli istú dobu štvrté najväčšie mesto na Slovensku? Alebo že boli najviac bombardovaným slovenským mestom počas Druhej svetovej vojny? Skrývajú ešte mnohé ďalšie prekvapenia.

Od doby kamennej až po príchod Slovanov

História osídlenia tohto mesta siaha ďaleko do minulosti. Základy stoja na Novozámockom močiari a známky o obývaní sa tu našli z rôznych období: doby kamennej, doby bronzovej, aj doby železnej. Nájdené tu boli aj rímske náhrobné kamene, ktoré boli neskôr zabudované do mlynu Kleinovcov. Ten už však od roku 1972 neexistuje.

Slovania sem dorazili počas jednej z prvých migračných vĺn v 6. storočí. Mesto už v tej dobe predstavovalo významnú obchodnú zastávku. Viedla cezeň obchodná cesta Via Bohemica, z ktorej sa neskôr stala ešte významnejšia Via Magna.

Novum Castellum

A teraz niečo k tomu, čo vlastne z Nových Zámkov robí Nové Zámky. Zámok. Alebo, lepšie povedané, hrad. Vznikli tu hneď dva, a to z praktického dôvodu – kvôli ochrane oblasti pred nepriateľskými nájazdmi. Prvý hrad významnú rolu nezohral, zato druhý už áno. Navrhli ho dvaja bratia, talianski architekti s priezviskom Baldigara.

Hrad mal dve brány a komplexný tunelový systém. Po dokončení opevnenia, ktoré nesie názov Novum Castellum (preto Nové Zámky) sa hrad stal najmodernejšou renesančnou pevnosťou svojej doby. Neskôr k nemu pribudol arcibiskupský palác, kalvínsky kostol s kupolou, či lýceum reformovanej cirkvi.

Sláva a pád Nových Zámkov

Oficiálne získali Nové Zámky status samostatného mesta v roku 1691 a následne zažili veľký rozmach. Rozvíjali sa tu rôzne cechy, potom priemyselné spolky, zrušilo sa nevoľníctvo. Neskôr tu kostru priemyslu tvorili tehelňa a mlyny na obilniny. Pôsobil tu aj Anton Bernolák, jeden z kodifikovateľov súdobej spisovnej slovenčiny.

Mesto sa môže pochváliť prvou dievčenskou školou v okolí, prvou materskou školou v kraji, či nemocnicou, ktorá poskytovala nielen liečbu, ale aj útočisko chorým a bezvládnym. Neskôr doň pribudlo železničné spojenie s vtedajším Prešporkom, Viedňou a Budapešťou. Nové Zámky boli významným dopravným uzlom. Obchod prekvital.

Tento trend pokračoval aj v medzivojnovom období. Najskôr sem v roku 1928 zaviedli elektrinu a potom sem zavítal aj priemyselník Tomáš Baťa. V miestnej továrni spracovával kožu a aby sa mu materiál prevážal jednoduchšie, v roku 1932 založil novozámocké letisko.

V roku 1938 boli Nové Zámky štvrtým najväčším mestom na Slovensku. Na konci Druhej svetovej vojny však mesto postihla tragédia. Zo slovenských miest znieslo najhustejšie bombardovanie, ktoré ho celkom zničilo. Zmizli takmer všetky jeho významné pamiatky.

Dnes v meste ostali len Františkánsky kostol a kláštor, stĺp svätej trojice, pamätník Antona Bernoláka z roku 1937, evanjelický kostol, Kalvária a ortodoxná synagóga. Tú ako jedinú z troch pôvodných synagóg nezasiahlo bombardovanie a dnes ako jedna zo štyroch na Slovensku ešte stále slúži náboženským účelom židovskej obce.

Nové Zámky v súčasnosti

Aj keď Nové Zámky už nepoznajú zašlú slávu svojej minulosti, ich obyvatelia sa po vojne pozviechali a mestu navrátili, čo mohli.

Z kultúrnych slávností si je tiež čo vyberať. Okrem tradičných majálesov, oberačiek a vianočných trhov organizujú Novozámčania literárno-kultúrne dni Gergelya Czuczora, festival folklórnych súborov, rôzne športové podujatia, spomienkovú slávnosť výročia úmrtia Antona Bernoláka, či recesiu vo forme súťaží v príprave klobás, alebo gulášu. No a samozrejme, ešte môžete navštíviť aj to, čo ostalo po kedysi majestátnej hradnej pevnosti.

 

Nové Zámky na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Nových Zámkov prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Nové Zámky patria medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako deti uchrániť pred hrozbami internetu

Internet síce ponúka neobmedzené možnosti, no nie je všetko zďaleka také ružové. Ako deti chrániť pred jeho nevhodným obsahom -- tak, aby sme im zároveň dovolili kráčať s dobou?

A ako to robiť rozumne — tak, aby sme im zároveň dovolili kráčať s dobou?

Ak vás znepokojuje nevhodný obsah virtuálneho sveta, na ktorý môžu naraziť vaše deti, nie ste ani zďaleka jediní. Internet nám síce ponúka neobmedzené možnosti, no nie je všetko zďaleka také ružové. Dospelí sa jeho hrozbám väčšinou vedia vyhnúť, no deti sú omnoho naivnejšie a zraniteľnejšie. Chrániť ich, no zároveň neobmedzovať vo vývoji, nie je jednoduché. Sú tu však riešenia.

Rozprávajte sa

Najlepšie je začať pokojným a rozumným rozhovorom o tom, že svet internetu nie je vždy ideálny. Keď ste boli malí, mama vám povedala, že s cudzími ľudmi sa netreba rozprávať, ani od nich nič brať. Internet, okrem všetkých svojich pozitív, je zároveň skrýšou ľudí, ktorí nemusia mať čisté úmysly.

Vysvetlite im, že aj keď vie byť virtuálny svet hier fantastický, nesmie sa pre nich stať dôležitejším, než je ten fyzický. Že na niektoré veci na internete sú ešte predsa len trochu mladí, a že násilie či správanie, aké niekedy vidia na počítači, nie je v normálnom živote v poriadku.

Hlavne deťom nič nezakazujte bez vysvetlenia, prečo je to tak správne. Ak budú stanovené pravidlá dodržiavať, odmeňte ich.

Nenechajte internet, aby vás nahradil

Ak deťom hovoríte, že sa nemôžu toľko času tráviť online, buďte príkladom toho, prečo má skutočný svet svoje čaro. Trávte s nimi dostatok času a zaujímajte sa o nich, aby nebolo ich jedinou útechou hranie hier, či rozprávanie sa s cudzími ľuďmi.

Technológia ochráni deti, keď pri nich nemôžete byť

Deti nevedia vždy odhadnúť, ktorý obsah je ešte vhodný, ani kto je skutočne nebezpečný — aj napriek všetkej vašej úprimnej snahe. Niekedy to nevieme ani my, dospelí. V takýchto situáciach vám pomôžu práve užitočné aplikácie. Okrem samotnej ochrany na internete, ponúkajú niektoré aplikácie aj ďalšie užitočné nástroje. Vďaka nim môžete mať istotu, že dieťa netrávi vo virtuálnom svete priveľa času. A v tom skutočnom svete máte zároveň neustály prehľad, kde sa práve nachádza.

Napríklad môžete sami zablokovať stránky, ktoré považujete za nevhodné. Obscénny, vulgárny, či násilný obsah sa pre ne tak stane nedostupným. Ak vás trápi obsah hier a čas, ktorý ich hraním vaše dieťa trávi, môžete ho obmedziť aj inak než dohovorom. Dĺžku hrania hier viete pomocou šikovných aplikácií na elektronických zariadeniach nastaviť. Dieťa tak napríklad nebude s mobilom v ruke tráviť čas vyhradený na učenie.

Sledovania polohy iných ľudí je stále kontroverznou témou. No keď ide o deti, situácia je trochu komplikovanejšia. V dnešnej dobe, ktorá nás neustále varuje pred rôznymi nástrahami, máme o deti prirodzený strach. S nástupom moderných technológií nástrahy zmenili svoj charakter a stali sa neustále prítomnými — ak vďaka prístupu dieťaťa na internet.

Ak chcete mať istotu, že je vaše dieťa tam, kde byť má, môžete jeho polohu sledovať prostredníctvom jeho mobilu.

Pri všetkých spomínaných “obmedzeniach” však musíte dieťaťu vysvetliť, že z vašej strany nejde o žiadny útok. Citlivo im povedzte, prečo to robíte, prečo im pričasté hranie hier môže škodiť, čo sa im môže stať ak nebudú na internete opatrní, a podobne. Dieťaťu by malo byť jasne dané najavo, že proti nemu nebojujete, ale že sa naopak usilujete o jeho dobro a bezpečie. Možno to nepochopí hneď, no časom určite.

Ak ste sa ako rodičia medzi riadkami našli, vyskúšajte aplikáciu ESET Parental Control, v ktorej nájdete všetky spomínané funkcie. Môžete prostredníctvom nej zablokovať stránky s nevhodným obsahom, alebo napríklad obmedziť čas, ktorý vaše dieťa trávi hraním hier.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac